جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۵۲ - ۲۲ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۲۰۲۱
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

اختراعاتی که نمی دانستید به دست زنان انجام شدند

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

روزیاتو | شاید ندانید که بسیاری از چیزهایی که هر روز از آن ها استفاده می کنیم اختراع زنان بوده اند.

آکواریوم شیشه ای

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

آکواریوم های شیشه ای در سال ۱۸۳۲ به دست جین ویلپرو-پاور اختراع شد.

ویلپرو-پاور که یک طبیعت شناس و دانشمند بیولوژی دریایی فرانسوی بود، اولین آکواریوم شیشه ای را برای کمک به تحقیقاتش درباره ی موجودات آبزی کرد. او با این اختراع پی برد که صدف اختاپوس های گونه ی Argonauta argo توسط خودشان ساخته می شود، نه مانند خرچنگ های هرمیت که صدف خود را از موجودات دیگر به دست می آورند.

دستگاه بستنی ساز

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

نانسی جانسون اولین دستگاه بستنی ساز هندلی را در سال ۱۸۴۳ اختراع کرد.

اختراع این زن آمریکایی در سال ۱۸۴۳ به ثبت رسید که تقریباً ۱۰۰ سال پیش از اختراع فریزرهای امروزی بود.

زیر اتویی

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

زیر اتویی امروزی به دست سارا بون اختراع شد که یک خیاط آفریقایی آمریکایی در قرن نوزدهم بود.

تا پیش از اختراع بون، لباس ها بر روی یک تخته ی چوبی که بر روی دو صندلی قرار می گرفت، اتو زده می شد. بون می خواست چیزی اختراع کند که لباس ها روی آن صاف اتو شوند و مانند تخته ی چوبی ردی روی آن ها باقی نماند.

بون با اختراع زیر اتویی به یکی از اولین زنان آفریقایی آمریکایی بدل شد که اختراع آن ها به ثبت رسید.

پله های اضطراری

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

با ظهور ساختمان های بلند که به وقوع مرگ های بر اثر آتش سوزی انجامید، آنا کانلی به ایده ی ساخت پله های اضطراری رسید.

اختراع این زن آمریکایی که در سال ۱۸۸۷ صورت گرفت، این امکان را برای مردم فراهم کرد تا از آتش سوزی ها بگریزند و از ساختمانی به ساختمانی دیگر بروند و علاوه بر این، از طریق یک پلکان فولادی از ساختمان های بالا بروند.

این اختراع برای آتش نشان ها هم بسیار کمک کننده بود، چون می توانستند با پله های اضطراری می توانستند بدون ورود به ساختمان تجهیزات اطفاء حریق خود را بالا ببرند.

قایق های نجات تاشو

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

قایق های نجات تاشو که اختراع ماریا بیزلی بودند، انقلابی در ایمنی سفرهای میان اقیانوسی ایجاد کردند.

بیزلی اختراع خود را در سال ۱۸۸۰ به ثبت رساند، گرچه پیش از آن هم یک کارآفرین و مخترع شناخته شده ی آمریکایی بود. قایق های نجات او در مقایسه با قایق های نجات چوبی سنتی که از آن ها در سفر نافرجام کشتی تایتانیک استفاده شده بود، جای کمتری اشغال می کردند و هر قایق ظرفیتی حداکثر ۴۷ نفری داشت.

برخی ادعا کرده اند برای نجات مسافران کشتی تایتانیک از قایق های نجات بیزلی استفاده شده بود اما دیوید اِچ. کراپلی، نویسنده ی کتاب «تاریخ خلاقیت زنان» (A History of the Creativity of Women) این ادعا را در اثر خود رد کرده است.

تایتانیک ۴ قایق نجات داشت اما به گفته ی کراپلی اندکی پیش از غرق شدن این کشتی تنها ۲ عدد از طراحی بیزلی عرضه شده بود.

ماده دفع کننده ی کوسه

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

ماده دفع کننده ی کوسه توسط جولیا چایلد اختراع شد که یک آشپز مشهور آمریکایی بود.

جولیا چایلد پس از اخراج از شغل خود در واحد تبلیغات یک شرکت تولید مبلمان خانگی و پیش از رفتن به دنبال کار آشپزی، به واشنگتن دی. سی. نقل مکان کرد.

در آنجا به صورت داوطلبانه به عنوان دستیار پژوهش در  اداره ی خدمات استراتژیک مشغول کار شد که یک آژانس اطلاعاتی دولتی تازه تأسیس بود و در نهایت به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا یا همان سی‌آی‌اِی بدل شد.

چایلد در زمان فعالیتش در این سازمان یک ماده دفع کننده ی کوسه تولید کرد.

ماشین ظرفشویی

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

جوزفین کاکرن اولین ماشین ظرفشویی با موفقیت تجاری را در دهه ی ۱۸۸۰ اختراع کرد.

کرکن که یک زن ثروتمند آمریکایی بود به دنبال دستگاهی بود که بتواند ظرف ها را سریع تر از خدمتکارانش بشورد. او بعد از به ثبت رساندن اختراعش، ماشین ظرفشویی خود را به رستوران ها و هتل ها معرفی کرد. کاکرن بعدها برای تولید ماشین های ظرفشویی اش یک شرکت تأسیس کرد که در نهایت به شرکت آمریکایی معروف KitchenAid بدل شد.

برف پاک کن خودرو

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

یک زن آمریکایی به نام مری اندرسون پس از بازدید از نیویورک در یک روز برفی در سال ۱۹۰۲ به ایده ی ساخت برف پاک کن های خودرو رسید.

اندرسون آن روز در شهر نیویورک با یک خودرو مشغول رانندگی بود. بعد از آنکه متوجه شد بارش برف باعث ترافیک شده، از آنجایی که آن زمان هیچ راه مؤثری برای پاک کردن شیشه های خودروها وجود نداشت، ایده هایی برای ساخت نوعی برف پاک کن در ذهنش شکل گرفت.

اندرسون اختراع خود را در سال ۱۹۰۳ تحت عنوان «دستگاه پاک کننده ی پنجره» به ثبت رساند.

فیبر ضدگلوله

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

استفانی کوئک در سال ۱۹۶۵ یک فیبر مصنوعی ساخت که چنان استحکامی داشت که ضدگلوله بود.

این زن لهستانی – آمریکایی وقتی در سال ۱۹۶۴ کار در شرکت صنایع شیمیایی آمریکایی DuPont را آغاز کرد، تمرکز تیم او بر روی یافتن یک فیبر مستحکم و در عین حال سبک برای تایر خودرو قرار داشت.

یک سال بعد، کوئک در پژوهش های به موفقیتی غیرمنتظره دست یافت، زمانی که فیبر جدیدی ۵ برابر مستحکم تر از فولاد تولید کرد. شرکت DuPont این اختراع را همان سال به ثبت رساند که حالا در ساخت همه چیز، از جلیقه های ضدگلوله گرفته تا کلاهخودهای نظامی مورد استفاده قرار می گیرد.

بازی مونوپولی

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

الیزابت مژی در سال ۱۹۰۴ «بازی صاحبخانه» (The Landlord’s Game) را اختراع کرد که بعدها کپی و ۳۰ سال بعد تحت عنوان «بازی مونوپولی» (Monopoly) به فروش رسید.

این زن آمریکایی «بازی صاحبخانه» را آختراع کرد تا درباره ی موضوعاتی همچون بازار انحصاری، سرمایه داری تنظیم نشده و زیان های کسب ثروت زیاد به قیمت آسیب دیدن دیگران آموزش دهد. او این اختراع را که نوعی بازی رومیزی (بردگیم) بود را در سال ۱۹۰۴ به ثبت رساند.

در سال ۱۹۳۵ یک فروشنده ی بیکار به نام چارلز درو بعد از فروش یک کپی از بازی مژی به شرکت تولید اسباب بازی پارکر برادرز به ثروت هنگفتی دست یافت. مژی اما حق امتیاز خود را همان سال به قیمت تنها ۵۰۰ دلار به این شرکت فروخت.

کالر آی دی و قابلیت پشت خطی

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

دستاوردهای پژوهشی دکتر شرلی آن جکسون به اختراع کالر آی دی و قابلیت پشت خطی انجامید.

دکتر جکسون، که مدرک دکترای فیزیک نظری ذرات بنیادی داشت، اولین زن آفریقایی آمریکایی دارای مدرک دکترا از دانشگاه MIT آمریکا بود.

او از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۹۱ در ازمایشگاه های شرکت مخابرات آمریکا به پژوهش پرداخت و در آنجا بود که به ساخت کالر آی دی و قابلیت پشت خطی کمک کرد.

پاکت کاغذی

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

مارگارت نایت، کارگر آمریکایی یک کارخانه ی نخ ریسی در سال ۱۸۶۸ پاکت کاغذی را اختراع کرد، اما مردی به نام چارلز انان سعی کرد ایده ی او را بدزدد و این اختراع را به نام خود ثبت کند.

نایت اختراع کردن را از سن کم آغاز کرد. او وقتی برای کارخانه های نخ ریسی یک دستگاه ایمنی اختراع کرد تنها ۱۲ سال داشت.

نایت وقتی در سال ۱۸۶۷ در یک شرکت تولید پاکت کاغذی مشغول کار بود، کار بر روی دستگاه تولید کننده ی پاکت های کف تخت را آغاز کرد. وقتی یکی از همکارانش چارلز انان سعی کرد تا ایده اش را سرقت کند، نایت از او شکایت کرد و بعد از یک دعوای حقوقی طولانی بالاخره توانست اختراعش را به نام خود به ثبت رساند.

سطل زباله پدالی

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

لیلین گیلبرت در اوایل دهه ی ۱۹۰۰، اختراعات زیادی انجام داد که زندگی روزمره ی مردم را بهبود بخشید، از جمله سطل های زباله ی پدالی.

این زن آمریکایی که به نقشش در طراحی تجهیزات اداری و لوازم خانگی مشهور است، طبقه های درون در یخچال را اختراع کرد، نسخه ی بهتری از در بازکن را به نام خود ثبت کرد، به شرکت جنرال الکتریک در طراحی ارتفاع مناسب شیرهای ظرفشویی کمک کرد و مواردی دیگر.

او به همراه همسرش فرانک چند تکنیک مدیریت صنعتی نیز برای افزایش کارآمدی و بازدهی طراحی کرد.

عینک آنتی رفلکس

مخترعان زن,اختراعات توسط زنان

دکتر کاترین بربلاجت، مهندس چیره دست آمریکایی همکاری های مهم متعددی در حوزه ی شیمی سطح (شاخه ای از علم شیمی) داشت، از جمله اختراع عینک آنتی رفلکس.

دکتر بلاجت که اولین زن دارای مدرک دکترای فیزیک از دانشگاه کمبریج ِ انگلیس بود، برای عینک ها لایه ی ضد بازتاب نور اختراع کرد و لنزهای مورد استفاده در کار فیلمبرداری را بهبود بخشید. او همچنین در دوران جنگ جهانی دوم با بهبود دودهای استتاری به حفظ سربازان از قرارگیری در معرض دودهای سمی کمک کرد.

  • 19
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش