جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۰۱۳

علت صداهای اضافی یخچال چیست؟

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,رفع صدا دادن یخچالعلت صدا دادن یخچال
یخچال از جمله ضروری ترین وسایل خانه محسوب می شود، وجود هر گونه اختلال یا اشکال در روند کارکردی آن می تواند منجر به نگرانی شود، صدا دادن یخچال ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد، این موضوع دلایل مختلفی دارد که در ادامه این مقاله سرپوش به تفسیر آنها می پردازیم.

انواع صداهای یخچال:

صدای ویبره یا لرزش یخچال:

ایجاد این صدا ممکن است به تراز نشدن یخچال روی زمین مرتبط باشد، برای حل این مشکل کافی است پایه های یخچال را هم سطح با زمین قرار دهید. برای اطمینان بیشتر از این موضوع می توانید از ابزار تراز هم استفاده کنید، همچنین از زیریخچالی هم می توانید کمک بگیرید. 

صدای چکه آب یخچال:

این صدا به ذوب شدن یخ هایی که طی چرخه یخ زدگی ایجاد شده اند مربوط می شود. یخ های ذوب شده داخل سینی تخلیه ریخته می شود و صدایی شبیه به چکه کردن به گوش می رسد. این صدا کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

صدای جوشیدن یا قل قل کردن یخچال:

این صدا شبیه به جوشیدن آب است و منشاء آن احتمالا به وجود روغن در کمپرسور برمی گردد. این روغن به کندانسور وارد می شود و در اوپراتور جریان پیدا می کند، در صورتی که اخیرا یخچال را جابجا نکرده باشید امکان ایجاد این صدا وجود دارد.

برای حل این مشکل معمولا با تخلیه گاز، شستشوی آن و در نهایت شارژ مجدد می توان اقدام کرد، البته خودتان از پس این کار برنمی آیید.

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,دلایل صدا کردن یخچالعلت صدا دادن یخچال؛ صدایی شبیه به قلقل آب

صدای خرخر یخچال:

جریان گاز با روغن داخل کمپرسورهای یخچال می توانند این صدا را ایجاد کنند که کاملا طبیعی هستند و جای نگرانی وجود ندارد.

صدای تق تق یخچال:

این صدا شبیه به قولنج شکستن یخچال است، لوله های داخل یخچال با استفاده از فوم به بدنه وصل می شوند، زمانی که لوله ها از بدنه جدا شوند این صدا ایجاد خواهد شد. با وجودی که در اغلب موارد طبیعی است، اما گاهی ممکن است بیش از حد شده و آزاردهنده شود، در این صورت باید با تعمیرکار مشورت شود.

صدای کلیک یخچال:

در صورتی که یخچال دیفرا دارید یعنی برفک می زند ممکن است گاهی این صدا را بشونید. این صدا عادی است و جای نگرانی وجود ندارد. 

صدای تلق تلق یخچال:

این صدا ممکن است به ریزش مکعب های یخ ساخته شده به داخل مخزن مربوط شود که موضوعی کاملا طبیعی است و نیازی به نگرانی نیست.

صدای طولانی مدت کمپرسور یخچال:

اغلب یخچال های حتی مدل های جدید وارد شده به بازار کمپرسوری دارند که صدای تقریبا یکنواختی تولید می کند، البته اگر شدت صدا زیاد باشد احتمالا مشکلی در کمپرسور وجود دارد، باید توسط متخصص کمپرسور یخچال بررسی شده و در صورت وجود مشکل، برطرف شود. 

صدای بوق یخچال:

این صدا هم مانند بسیاری از صداهای آزاردهنده است، دلیل آن اگر به باز ماندن در یخچال مربوط نباشد احتمالا شامل یکی از دلایل زیر است:

- ایراد در لاستیک دور درب

- گرفتکی دریچه هوا یا فن

- ایراد در برد یخچال

- یخ زدگی اواپراتور یخچال

در صورتی که مشکل به برد یخچال مربوط باشد باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید، اما اگر لاستیک دور یخچال شل شده یا اپراتور یخ زده باشد شاید بتوانید خودتان مشکل را برطرف کنید.

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,علت صدا بوق دادن یخچالعلت صدا بوق دادن یخچال؛ مشکل واشرهای درب

صدای وز وز یخچال:

این صدا ممکن است در اثر چسابندن اجسام روی بدنه یخچال باشد، در این صورت ابتدا اجسام را از یخچال جدا کرده و اگر رفع نشد به تراز نبودن یخچال برمی گردد. 

در صورتی که یخچال شما دارای دستگاه یخ ساز است ممکن است صدای وز وز یا هوممم به علت پر شدن آب داخل سیستم یخ ساز باشد. در صورتی که فشار آب زیاد باشد، صدا نیز بیشتر می شود، با کم کردن فشار آب صدا هم کمتر خواهد شد.

در صورتی که صدار وز وز از قسمت پشتی و پایین یخچال تولید شود، مشکل به کمپرسور برمی گردد، زیرا فرسوده شده و صدا تولید می کند. برای حل این صدا باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

دلایل سر و صدای یخچال:

دلایل متفاوتی می توانند منجر به تولید صداهای عجیب غریب توسط یخچال شوند، هر نوع صدا به دلیل خاصی تولید می شود که پیش از این به انواع آنها اشاره کردیم.

در ادامه به دلایل مختلفی که باعث سر و صدا کردن یخچال می شوند می پردازیم:

فن کندانسور:

شاید فکر کنید تمامی مدلهای یخچال دارای فن کندانسور هستند، اما اینگونه نیست. یخچال هایی که بدون برفک هستند، یک فن دارند که کار آن خنک کردن کویل های کندانسور یخچال می باشد، جایگاه این فن در قسمت پشت یخچال است.

نحوه کارکرد فن کندانسور یخچال به گونه ای است که سبب گردش هوا در طول کویل ها می شود تا کندانسور توسط کویل ها خنک شود. از طرفی این فن گرمای کندانسور را از سینی تخلیه عبور می دهد و در نهایت فرآیند برفک زدایی صورت می گیرد.

موتور این فن انرژی الکتریکی مورد نیاز را تامین می کند، در صورتی که صداهای بلندی تولید می شود احتمال دارد مشکل در موتور فن کندانسور باشد، موتور فن کندانسور همزمان با کمپرسور و موتور اواپراتور فعالیت می کند.

در صورتی که فن کندانسور مشکلی داشته باشد، علاوه بر شنیدن صدا، یخچال به خوبی خنک نمی کند، آب زیر یخچال جمع می شود، همچنین یخچال مرتبا خاموش و روشن می شود. برای حل این مشکل می توان کثیفی ها را تمیز کرد تا عملکرد موتور فن کندانسور را مجددا به حالت اولیه برگرداند.

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,صدای طولانی مدت کمپرسور یخچالعلت صدا دادن یخچال؛ مشکل فن کندانسور

موتور فن اواپراتور:

وظیفه موتور فن اواپراتور زمانی که کمپرسور کار می کند این است که هوا را به طرف کویل های اواپراتور می کشاند. درصورتی فریزر شما صداهای غیرعادی تولید می کند، ممکن است موتور فن اواپراتور باعث تولید این صدا شده باشد.

اگر مشکل ناشی از موتور فن اواپراتور باشد؛ علاوه بر شنیدن صداهای عجیب علامت هایی دیگر نظیر؛ خنک نبودن یخچال و دیرتر یخ زدن آب در داخل فریزر روبرو خواهید شد. 

از آنجایی که موتور فن اواپراتور در قسمت پشتی فریزر قرار گرفته برای دسترسی به آن باید مواد داخل فریزر را خالی کنید و پیچ ها یا گیره هایی که پنل دسترسی داخل فریزر را نگه داشته اند باز کنید.

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,دلایل سر و صدای یخچالعلت صدا دادن یخچال؛ مشکل موتور فن اواپراتور

در صورتی که به فن اوپراتو دسترسی پیدا کردید، پروانه را چرخانده تا از چرخش روان آن مطمئن شوید، در صورتی که پروانه سخت می چرخد باید روغن کاری انجام دهید، در صورتی که گرد و غبار فن را کثیف کرده و از فعالیت درست آن جلوگیری می کند، باید آن را پاک کنید. 

واشرها، سیم ها و تمامی قطعات را بررسی کنید تا نشانه از فرسایش و خرابی نداشته باشند، در صورتی که فن ها آزادانه حرکت نمی کنند ممکن است مشکل به سیم کشی ها برگردد. 

وظیفه موتور فن اواپراتور هنگامی که کمپرسور کار می کند؛ کشاندن هوا به طرف کویل های اواپراتور است. در صورتی که یخچال فریزر صداهای بلندی تولید می کند و منشاء آنها به قسمت فریزر مربوط است ممکن است فن اواپراتور باعث تولید این صدا شده باشد.

اگر مشکل ناشی از موتور فن اوپراتور باشد، علاوه بر شنیدن صدا علامت هایی دیگر مانند خنک نبودن یخچال و دیرتر یخ زدن آب در داخل فریزر روبرو می شوید. 

کمپرسور:

یکی دیگر از قطعاتی که می تواند منجر به سروصدای یخچال شود به کمپرسور برمی گردد. برای اطمینان از مشکل تولید صدا از موتور کندانسور یا کمپرسور باید ابتدا یخچال را از برق کشیده، پنل را از پشت یخچال باز کنید و برق موتو فن کندانسور را قطع کنید، سپس باید یخچال را به برق وصل کرده تا متوجه شوید کمپرسور صدا را تولید می کند یا نه.

در صورتی که صدا ادامه پیدا کند، بدین معناست که کمپرسور مشکل ساز شده است. یکی از بزرگترین مشکلات یخچال مربوط به خرابی کمپرسور می باشد که حتما باید توسط تعمیرکار متخصص بررسی شود.

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,انواع صداهای یخچالعلت صدا دادن یخچال؛ مشکل ناشی از کمپرسور

عوامل متفرقه:

در صورتی که متوجه شوید صدا از کجا منشاء می گیرد، می توانید مشکل را حل کنید. برای مثال:

- اگر صدا از کف یخچال شنیده شود احتمالا مشکل به سینی تخلیه برمی گردد. ممکن است سینی کمی شل شده باشد، لذا کافی است اتصال را محکم کنید تا صدا قطع شود. 

- صداهای بلندی که از پشت یخچال خارج شود می توانند ناشی از مشکل در تایمر ضد برفک، فن کندانسور، یا کمپرسور باشد.

- در صورتی که تایمر برفک زدایی خراب شده باشد، باید تعویض شود. در صورتی فن داخل یخچال که هوا را بین یخچال و فریزر به گردش در می آورد خراب شده باشد، این فن قابل تعمیر نیست و در صورتی که درست کار نکند باید تعویض شود.

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,روش های برطرف کردم صدای اضافی یخچالعلت صدا دادن یخچال و حل آنها توسط متخصص

جمع بندی:

درصورتی که دنبال منشاء مشکل صدا دادن یخچال هستید ابتدا باید مدل آن را مشخص کنید، تعمیرکار باید به نکات زیر توجه داشته باشد:

- در صورتی که یخچال خالی باشد و صدا دهد، باید به برگشتن گاز هم توجه داشته باشید. 

- هنگامی که کمپرسور قطع قطع می کند، گاز برگشت میخوره و یک صدا میده.

- توجه داشته باشید که در کنار کمپرسور دو لوله رفت و برگشت تعبیه شده است.

- در صورتی که لوله به هر دلیلی با بدنه یخچال برخورد کند، منجر به تولید صدا می شود.

- در صورتی که پایه های کمپرسور محکم نباشد و یا دستگاه تراز نباشد منجر به تولید صدا می شود.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X