جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۰۱۳

علت صداهای اضافی یخچال چیست؟

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,رفع صدا دادن یخچالعلت صدا دادن یخچال
یخچال از جمله ضروری ترین وسایل خانه محسوب می شود، وجود هر گونه اختلال یا اشکال در روند کارکردی آن می تواند منجر به نگرانی شود، صدا دادن یخچال ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد، این موضوع دلایل مختلفی دارد که در ادامه این مقاله سرپوش به تفسیر آنها می پردازیم.

انواع صداهای یخچال:

صدای ویبره یا لرزش یخچال:

ایجاد این صدا ممکن است به تراز نشدن یخچال روی زمین مرتبط باشد، برای حل این مشکل کافی است پایه های یخچال را هم سطح با زمین قرار دهید. برای اطمینان بیشتر از این موضوع می توانید از ابزار تراز هم استفاده کنید، همچنین از زیریخچالی هم می توانید کمک بگیرید. 

صدای چکه آب یخچال:

این صدا به ذوب شدن یخ هایی که طی چرخه یخ زدگی ایجاد شده اند مربوط می شود. یخ های ذوب شده داخل سینی تخلیه ریخته می شود و صدایی شبیه به چکه کردن به گوش می رسد. این صدا کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

صدای جوشیدن یا قل قل کردن یخچال:

این صدا شبیه به جوشیدن آب است و منشاء آن احتمالا به وجود روغن در کمپرسور برمی گردد. این روغن به کندانسور وارد می شود و در اوپراتور جریان پیدا می کند، در صورتی که اخیرا یخچال را جابجا نکرده باشید امکان ایجاد این صدا وجود دارد.

برای حل این مشکل معمولا با تخلیه گاز، شستشوی آن و در نهایت شارژ مجدد می توان اقدام کرد، البته خودتان از پس این کار برنمی آیید.

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,دلایل صدا کردن یخچالعلت صدا دادن یخچال؛ صدایی شبیه به قلقل آب

صدای خرخر یخچال:

جریان گاز با روغن داخل کمپرسورهای یخچال می توانند این صدا را ایجاد کنند که کاملا طبیعی هستند و جای نگرانی وجود ندارد.

صدای تق تق یخچال:

این صدا شبیه به قولنج شکستن یخچال است، لوله های داخل یخچال با استفاده از فوم به بدنه وصل می شوند، زمانی که لوله ها از بدنه جدا شوند این صدا ایجاد خواهد شد. با وجودی که در اغلب موارد طبیعی است، اما گاهی ممکن است بیش از حد شده و آزاردهنده شود، در این صورت باید با تعمیرکار مشورت شود.

صدای کلیک یخچال:

در صورتی که یخچال دیفرا دارید یعنی برفک می زند ممکن است گاهی این صدا را بشونید. این صدا عادی است و جای نگرانی وجود ندارد. 

صدای تلق تلق یخچال:

این صدا ممکن است به ریزش مکعب های یخ ساخته شده به داخل مخزن مربوط شود که موضوعی کاملا طبیعی است و نیازی به نگرانی نیست.

صدای طولانی مدت کمپرسور یخچال:

اغلب یخچال های حتی مدل های جدید وارد شده به بازار کمپرسوری دارند که صدای تقریبا یکنواختی تولید می کند، البته اگر شدت صدا زیاد باشد احتمالا مشکلی در کمپرسور وجود دارد، باید توسط متخصص کمپرسور یخچال بررسی شده و در صورت وجود مشکل، برطرف شود. 

صدای بوق یخچال:

این صدا هم مانند بسیاری از صداهای آزاردهنده است، دلیل آن اگر به باز ماندن در یخچال مربوط نباشد احتمالا شامل یکی از دلایل زیر است:

- ایراد در لاستیک دور درب

- گرفتکی دریچه هوا یا فن

- ایراد در برد یخچال

- یخ زدگی اواپراتور یخچال

در صورتی که مشکل به برد یخچال مربوط باشد باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید، اما اگر لاستیک دور یخچال شل شده یا اپراتور یخ زده باشد شاید بتوانید خودتان مشکل را برطرف کنید.

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,علت صدا بوق دادن یخچالعلت صدا بوق دادن یخچال؛ مشکل واشرهای درب

صدای وز وز یخچال:

این صدا ممکن است در اثر چسابندن اجسام روی بدنه یخچال باشد، در این صورت ابتدا اجسام را از یخچال جدا کرده و اگر رفع نشد به تراز نبودن یخچال برمی گردد. 

در صورتی که یخچال شما دارای دستگاه یخ ساز است ممکن است صدای وز وز یا هوممم به علت پر شدن آب داخل سیستم یخ ساز باشد. در صورتی که فشار آب زیاد باشد، صدا نیز بیشتر می شود، با کم کردن فشار آب صدا هم کمتر خواهد شد.

در صورتی که صدار وز وز از قسمت پشتی و پایین یخچال تولید شود، مشکل به کمپرسور برمی گردد، زیرا فرسوده شده و صدا تولید می کند. برای حل این صدا باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

دلایل سر و صدای یخچال:

دلایل متفاوتی می توانند منجر به تولید صداهای عجیب غریب توسط یخچال شوند، هر نوع صدا به دلیل خاصی تولید می شود که پیش از این به انواع آنها اشاره کردیم.

در ادامه به دلایل مختلفی که باعث سر و صدا کردن یخچال می شوند می پردازیم:

فن کندانسور:

شاید فکر کنید تمامی مدلهای یخچال دارای فن کندانسور هستند، اما اینگونه نیست. یخچال هایی که بدون برفک هستند، یک فن دارند که کار آن خنک کردن کویل های کندانسور یخچال می باشد، جایگاه این فن در قسمت پشت یخچال است.

نحوه کارکرد فن کندانسور یخچال به گونه ای است که سبب گردش هوا در طول کویل ها می شود تا کندانسور توسط کویل ها خنک شود. از طرفی این فن گرمای کندانسور را از سینی تخلیه عبور می دهد و در نهایت فرآیند برفک زدایی صورت می گیرد.

موتور این فن انرژی الکتریکی مورد نیاز را تامین می کند، در صورتی که صداهای بلندی تولید می شود احتمال دارد مشکل در موتور فن کندانسور باشد، موتور فن کندانسور همزمان با کمپرسور و موتور اواپراتور فعالیت می کند.

در صورتی که فن کندانسور مشکلی داشته باشد، علاوه بر شنیدن صدا، یخچال به خوبی خنک نمی کند، آب زیر یخچال جمع می شود، همچنین یخچال مرتبا خاموش و روشن می شود. برای حل این مشکل می توان کثیفی ها را تمیز کرد تا عملکرد موتور فن کندانسور را مجددا به حالت اولیه برگرداند.

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,صدای طولانی مدت کمپرسور یخچالعلت صدا دادن یخچال؛ مشکل فن کندانسور

موتور فن اواپراتور:

وظیفه موتور فن اواپراتور زمانی که کمپرسور کار می کند این است که هوا را به طرف کویل های اواپراتور می کشاند. درصورتی فریزر شما صداهای غیرعادی تولید می کند، ممکن است موتور فن اواپراتور باعث تولید این صدا شده باشد.

اگر مشکل ناشی از موتور فن اواپراتور باشد؛ علاوه بر شنیدن صداهای عجیب علامت هایی دیگر نظیر؛ خنک نبودن یخچال و دیرتر یخ زدن آب در داخل فریزر روبرو خواهید شد. 

از آنجایی که موتور فن اواپراتور در قسمت پشتی فریزر قرار گرفته برای دسترسی به آن باید مواد داخل فریزر را خالی کنید و پیچ ها یا گیره هایی که پنل دسترسی داخل فریزر را نگه داشته اند باز کنید.

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,دلایل سر و صدای یخچالعلت صدا دادن یخچال؛ مشکل موتور فن اواپراتور

در صورتی که به فن اوپراتو دسترسی پیدا کردید، پروانه را چرخانده تا از چرخش روان آن مطمئن شوید، در صورتی که پروانه سخت می چرخد باید روغن کاری انجام دهید، در صورتی که گرد و غبار فن را کثیف کرده و از فعالیت درست آن جلوگیری می کند، باید آن را پاک کنید. 

واشرها، سیم ها و تمامی قطعات را بررسی کنید تا نشانه از فرسایش و خرابی نداشته باشند، در صورتی که فن ها آزادانه حرکت نمی کنند ممکن است مشکل به سیم کشی ها برگردد. 

وظیفه موتور فن اواپراتور هنگامی که کمپرسور کار می کند؛ کشاندن هوا به طرف کویل های اواپراتور است. در صورتی که یخچال فریزر صداهای بلندی تولید می کند و منشاء آنها به قسمت فریزر مربوط است ممکن است فن اواپراتور باعث تولید این صدا شده باشد.

اگر مشکل ناشی از موتور فن اوپراتور باشد، علاوه بر شنیدن صدا علامت هایی دیگر مانند خنک نبودن یخچال و دیرتر یخ زدن آب در داخل فریزر روبرو می شوید. 

کمپرسور:

یکی دیگر از قطعاتی که می تواند منجر به سروصدای یخچال شود به کمپرسور برمی گردد. برای اطمینان از مشکل تولید صدا از موتور کندانسور یا کمپرسور باید ابتدا یخچال را از برق کشیده، پنل را از پشت یخچال باز کنید و برق موتو فن کندانسور را قطع کنید، سپس باید یخچال را به برق وصل کرده تا متوجه شوید کمپرسور صدا را تولید می کند یا نه.

در صورتی که صدا ادامه پیدا کند، بدین معناست که کمپرسور مشکل ساز شده است. یکی از بزرگترین مشکلات یخچال مربوط به خرابی کمپرسور می باشد که حتما باید توسط تعمیرکار متخصص بررسی شود.

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,انواع صداهای یخچالعلت صدا دادن یخچال؛ مشکل ناشی از کمپرسور

عوامل متفرقه:

در صورتی که متوجه شوید صدا از کجا منشاء می گیرد، می توانید مشکل را حل کنید. برای مثال:

- اگر صدا از کف یخچال شنیده شود احتمالا مشکل به سینی تخلیه برمی گردد. ممکن است سینی کمی شل شده باشد، لذا کافی است اتصال را محکم کنید تا صدا قطع شود. 

- صداهای بلندی که از پشت یخچال خارج شود می توانند ناشی از مشکل در تایمر ضد برفک، فن کندانسور، یا کمپرسور باشد.

- در صورتی که تایمر برفک زدایی خراب شده باشد، باید تعویض شود. در صورتی فن داخل یخچال که هوا را بین یخچال و فریزر به گردش در می آورد خراب شده باشد، این فن قابل تعمیر نیست و در صورتی که درست کار نکند باید تعویض شود.

علت صدا دادن یخچال,علت صداهای اضافی یخچال,روش های برطرف کردم صدای اضافی یخچالعلت صدا دادن یخچال و حل آنها توسط متخصص

جمع بندی:

درصورتی که دنبال منشاء مشکل صدا دادن یخچال هستید ابتدا باید مدل آن را مشخص کنید، تعمیرکار باید به نکات زیر توجه داشته باشد:

- در صورتی که یخچال خالی باشد و صدا دهد، باید به برگشتن گاز هم توجه داشته باشید. 

- هنگامی که کمپرسور قطع قطع می کند، گاز برگشت میخوره و یک صدا میده.

- توجه داشته باشید که در کنار کمپرسور دو لوله رفت و برگشت تعبیه شده است.

- در صورتی که لوله به هر دلیلی با بدنه یخچال برخورد کند، منجر به تولید صدا می شود.

- در صورتی که پایه های کمپرسور محکم نباشد و یا دستگاه تراز نباشد منجر به تولید صدا می شود.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش