یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۷۷

مهمترین نکاتی که موقع انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی باید در نظر بگیرید

دستگاه تصفیه آب خانگی,بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی,خرید دستگاه تصفیه آب خانگیدستگاه تصفیه آب خانگی
بخش عظیمی از بدن هر انسان از آب تشکیل شده است، ما می توانیم تا چند روز بدون غذا زنده بمانیم ولی بدون آب نه! کیفیت آب مصرفی از اهمیت بسیاری برخوردار است برای رسیدن به این مطلوب از دستگاه های تصفیه آب خانگی می توان استفاده کرد. 

دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟

آب مولکولی با خواص فوق العاده است، این مایع به دلیل ساختار شیمیایی خود می تواند بسیاری از مواد را در خود حل کند. آب موجود در طبیعت همواره در گردش است، که به این پروسه چرخه آب گفته می شود. در تمامی مراحل این پروسه ممکن است آلودگی هایی وارد آب شوند که بخش عظیمی از آنها در تصفیه خانه های شهری برطرف خواهند شد. در کنار این موضوع ممکن است مقداری از آلودگی ها باقی بمانند یا در حین انتقال به منازل به آب اضافه شوند. برای رفع آلودگی های احتمالی و نهایی از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده می شود تا آبی آشامیدنی سالم به دست مصرف کننده برسد.

فیلترهای مخصوصی برای از بین بردن آلودگی ها مانند سرب، میکروب های، رسوب، انواع پاتوژن‌ها، کلر و مواد معدنی اضافه و... در دستگاه تصفیه آب استفاده می شوند، در اثر از بین بردن درصد بالای این آلودگی ها آبی آشامیدنی با بو و مزه بهتری ایجاد خواهد شد.

دستگاه تصفیه آب خانگی,بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی,انواع دستگاه تصفیه آب خانگیچگونگی استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی

معمولا بیشتر مدل هایی که برای دستگاه تصفیه آب خانگی درنظر می گیرند ۴، ۵ الی ۶ مرحله را دارا هستند که در هرکدام از این مراحل مقداری از آلودگی و ناخالصی ها حذف می شود. در پایان این پروسه بعد از عبور آب از دستگاه تصفیه؛ می توانید مطمئن باشید بیشتر از ۹۰ درصد آلودگی های آب برطرف شده اند و آبی سالم در اختیار شما قرار می گیرد. 

به طورکلی فیلترهایی که برای دستگاه های تصفیه آب خانگی استفاده می شود از دو تکنیک پاکسازی کمک می گیرند: 

فيلتراسيون فيزيکي: در این فرآیند با استفاده از فشار وارد شده بر آب سعی در حذف ناخالصی ها دارد. 

فیلتراسیون شیمیایی: در این فرآیند آب بعد از عبور از یک ماده فعال شیمیایی آلودگی ها را حذف می کند. 

فیلترهای مختلف مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب خانگی:

همانطور که اشاره شد دستگاه های تصفیه آب خانگی در انواع مدل و طرح ساخته می شوند، بیشتر موارد آنها از فیلترهای چندگانه و مختلف برای از بین بردن آلودگی ها استفاده می کنند. متداول ترین فیلترهایی که برای این نوع از دستگاه ها استفاده می شود شامل موارد زیر می باشد:

فیلترهای الیافی:

این نوع از فیلترها در قدم اول تصفیه آب ذرات درشت تری مانند شن و مواد ریز معلق درون آب را به خود می گیرند. 

فیلترهای کربن فعال:

طعم و بوی بد ناشی از گازهای محلول در آب مانند کلر می تواند با استفاده از این فیلترها از بین برود. 

فیلترهای سنگ معدنی:

وظیفه حفظ املاح مفید موجود در آب بر عهده این نوع فیلترها است. 

دستگاه تصفیه آب خانگی,بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی, انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی نصب انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر پست کربن:

از این فیلتر برای بهبود بو و طعم آب استفاده می شود.

فیلتر اسمز:

از مهمترین فیلترهای مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب خانگی محسوب می شود که وظیفه چندگانه برعهده آن است، از جمله این وظایف می توان به: کاهش سختی آب ،از بین بردن ذرات بسیار ریز به اندازه۰/۰۰۰۱ میکرون، از بین بردن گازهای سمی و خطرناک موجود در آب مانند سرب،آرسنیک،نیترات و... اشاره کرد. 

در صورتی که دستگاه تصفیه آب پیشرفته تر باشد از فیلترهای بیشتری در ساختمان آن استفاده می شود از جمله آنها فیلتر تصفیه آب قلیایی و فیلتر تصفیه آب ماورابنفش می باشد. قبل از خرید دستگاه تصفیه آب باید اطمینان کسب کرد که دستگاه قابلیت ازبین بردن انگل ها و باکتری های موجود در آب را داشته باشد. 

روش های به کار رفته در دستگاه تصفیه آب خانگی:

انواع مختلف دستگاه تصفیه خانگی روش های متفاوتی برای پاکسازی آب را استفاده می کنند. از رایج ترین و مهم ترین روش های مورد استفاده؛ اسمز معکوس، اشعه ماورا بنفش و اولترا فیلتراسیون می باشد. این روش های علاوه بر اینکه بهترین تصفیه را انجام می دهند، مقدار مورد نیاز و قابل قبول املاح را نیز در آب باقی می گذارند.

در حال حاضر بهترین بهترین روش برای پاکسازی آب خانگی؛ اسمز معکوس است که در چندین مرحله و با استفاده از چندین نوع فیلتر آب آشامیدنی را به طور کامل تصفیه می کند. 

دستگاه تصفیه آب خانگی,بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی,روش اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب خانگیروش اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب خانگی

انواع دستگاه تصفیه آب:

از لحاظ نحوه نصب دستگاه های تصفیه آب را می توان به دو مدل زیر سینکی و رومیزی تقسیم بندی کرد:

دستگاه تصفیه آب زیر سینکی:

در این مدل؛ دستگاه زیر سینک نصب می شود و بعد از باز کردن شیر، آب در ابتدا وارد دستگاه تصفیه شده و بعد از آن از فیلترها عبور می کند، در انتها یک شیر جانبی نصب شده که آب از آن خارج می شود. 

دستگاه تصفیه آب خانگی رومیزی:

در این مدل دستگاه به گونه ساخته می شود که آب باید جداگانه داخل آن ریخته شود. بعد از گذشت مدتی کوتاه می توان از آب استفاده کرد. مدل رومیزی با طراحی ها زیبا به صورت ساده و تکمیل شده ساخته می شوند و در انواع سایزها عرضه می شوند. شما می توانید از این دستگاه به راحتی روی میز آشپزخانه استفاده کنید. 

مهم‌ترین موارد انتخاب دستگاه های تصفیه آب خانگی:

- کیفیت پمپ تصفیه آب

- قابلیت تعویض فیلتر

- کیفیت فیلترها

- تاییده های بهداشتی

- شاسی مقاوم

- گارانتی معتبر

دستگاه تصفیه آب خانگی,بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی,دستگاه تصفیه آب خانگی رومیزیدستگاه تصفیه آب خانگی مدل رومیزی

در صورتی که بهترین برندهای دستگاه های تصفیه آب خانگی که از سیستم اسمز معکوس استفاده می کنند، خریداری شوند می توان بهترین عملکرد را در تصفیه سالم آب را شاهد بود. باید اشاره کرد این دستگاه‌ها توانایی بسیار بالایی در جداسازی مواد شیمیایی از آب دارند.

نگهداری دستگاه های تصفیه آب خانگی چگونه است؟

- باید دقت کرد ممبران و فیلترهای مورد استفاده در دستگاه های تصفیه آب خانگی باید در فواصل زمانی مشخص بررسی و تعویض شوند.

- فیلترهای کربنی نقش مهمی در افزایش طول عمر ممبران دارند؛ از این رو باید در هر ۶ ماه تا یکسال یکبار عوض شوند. 

- تعویض ممبران بسته به کیفیت آب و میزان استفاده از آنها باید بین یک تا سه سال صورت بگیرد. 

- در صورتی که تعویض فیلترها به موقع نباشد؛ ظرفیت آبدهی دستگاه کاهش و رشد و تکثیر احتمالی میکروارگانیسم ها افزایش خواهد یافت. بنابراین افرادی که از این دستگاه ها استفاده می کنند باید به تعویض به موقع فیلترها توجه داشته باشند. 

دستگاه تصفیه آب خانگی,بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی,تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگیمراقبت از دستگاه؛ تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی

- یکی از مهمترین نکاتی که در نگهداری از دستگاه تصفیه آب باید مورد توجه باشد؛ کیفیت آب ورودی به دستگاه است. هرچه کیفیت آب ورودی به دستگاه بیشتر باشد، فیلترها به مدت طولانی تر سالم می مانند. 

- در صورتی که افراد از آب چاه به عنوان آب آشامیدنی استفاده می کنند؛ می توانند به صورت همزمان از دستگاه سختی گیر رزینی و دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس استفاده کنند تا کیفیت آب و طول عمر دستگاه و فیلترها افزایش پیدا کند. در این حالت از ورود یون های کلسیم و منیزیم به دستگاه جلوگیری می شوند و رسوبگذاری روی ممبران نیز اتفاق نمی افتد. یون سدیم که در سختی گیر رزینی جایگزین یون کلسیم و منیزیم در آب می شود، به راحتی توسط ممبران از آب حذف خواهد شد.

- در صورتی که کیفیت آب ورودی به دستگاه افزایش پیدا کند و برنامه نگهداری از دستگاه مناسب باشد، می توان تا سالیان طولانی از دستگاه تصفیه آب استفاده کرد.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 11
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش