پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۱۰۰۰۴۶

در چه مواقعي برای كبودی ها باید به پزشك مراجعه كنيم؟

کبودی بدن در سنین بالا,درمان کبودی,علت بروز کبودی در بدن
كبود شدن، یك اتفاق معمول و طبیعی در حین آسیب دیدن و ضربه خوردن بافتی است اما چه زمانی یك كبودی میتواند خطرناك باشد و كی باید كبودی ها را بعنوان زنگ خطر در نظر گرفت؟

زیاد با میز و صندلی برخورد می كنید؟

اگر از گروه آدم های حواس پرت باشید یا مشغله زيادي داشته باشید قاعدتا با لكه های كبودی روی دست ها، ران ها و پاهای تان كه ناشی از برخورد با صندلی ها، میزها و حتی گاهی در و پنجره هاست، اشنا هستید. كبودی یك روند طبیعی در عملكرد بدن- طی پاسخ به هرگونه آسیب و ضربه وارده- است.

در این روند وقتی به نقطه ای ضربه می خورد رگ های خونی كوچك نزدیك به ناحیه آسیب دیده پاره می شوند و محتویات خود را خالی می كنند. اینگونه است كه رنگ ناحیه حالت تیره بین آبی تیره تا سیاه پیدا می كند و بعد در روند بهبود به حالت سبز متمایل به زرد تغییر رنگ می دهد.

برخی كبودی ها تا چند ماه بهبود نمی یابد

جدا از تغییر رنگ، لكه های كبود غالبا با درد و تورم موضعی همراه هستند. كبودی ها می توانند كاملا سطحی باشند و فقط لایه های خیلی سطحی پوست را درگیر كنند یا اینكه به لایه های زیر پوست هم برسند یا حتی لایه عضلانی زیر پوست را هم درگیر كنند و البته گاه شدت ضربه و اسیب آنقدر زیاد است كه استخوان ها هم صدمه می بینند. اینگونه آسیب های شدید عمقی گاه تا ماه ها زمان لازم دارند تا بهبود پیدا كنند. تمام موارد فوق را میتوان یك روند طبیعی بهبود در بدن دانست اما گاهی هم كبودی ها می توانند چیزی فراتر از این باشند.

۳ نقطه مهم

ضرب دیدگی و كبودی میتواند ناشی از هرچیزی باشد؛ اسیب های ورزشی، افتادن، خوردن به میز و صندلی و تصادفات رانندگی و... اما گاهی این اتفاقات بدون علت مشخص یا پس از  یك حادثه خیلی جزیی رخ می دهند. این میتواند نشانگر یك حالت پزشكی باشد كه باید به آن توجه كرد. ضرب دیدگی و كبودی های متعدد میتواند نشانگر اختلالات خونی و نقص در بند آمدن خون باشد.

در روند توقف خونریزی ۳ عامل مهم در رگ ها نقش دارند:اول پلاكت ها كه جزو سلول های خونی هستند و در شكل گیری لخته های خون نقش دارند، دوم فاكتورهای انعقاد خون كه پروتئین هایی در جریان خون هستند و روند شكل گیری لخته ها را هدایت می كنند و سوم خود عروق كه با تنگ شدن شان مانع از تجمع خون و مایعات در موضع آسیب دیده می شوند. اگر در هركدام از این سه عامل مشكلی وجود داشته باشد پروسه كبودی میتواند بطور مكرر و حتی بعد از یك برخورد بسیار جزیی هم اتفاق بیفتد.

کبودی بدن در سنین بالا,درمان کبودی,علت بروز کبودی در بدن

در چه مواقعی به پزشك مراجعه كنیم؟

اگر بطور پی در پی دچار كبودی های بی دلیل می شوید یا مناطق كبودی بدن شما بزرگ و دردناك است و بدون علت مشخص ایجاد شده اند یا اینكه كبودی در بدن شما همراه با علائم بیماری در كل بدن بالاخص با تب و از دست دادن تمركز ذهنی و حالت گیجی ذهنی است یا اینكه به طور مكرر دچار خونریزی از لثه ها و بینی می شوید، در تمام این موارد بهتر است حتما به یك پزشك متخصص مراجعه كنید و در صورت لزوم آزمایشات لازم را زیرنظر او انجام دهید. خبر خوب اینكه كبود شدن حتی اگر به راحتی اتفاق بیفتد در صورتی كه مشكل زمینه ای دیگری نداشته باشید حالتی نیست كه بخواهد شما را نگران كند.

وارفارین و آسپیرین مصرف می كنید

رایج ترین مشكل در این میان اختلالات پلاكی است. بسیاری از داروها و برخی از عفونت ها میتوانند این حالت را رقم بزنند. استفاده از داروهایی مثل وارفارین و آسپیرین هم می توانند باعث این حالت شود. بیماری های كبد مانع از تولید پروتئین های لخته كننده خون می شود و البته بیماری هموفیلی هم می تواند این حالت را رقم بزند. در بیماری هموفیلی كمبود یك فاكتور مشخص( فاكتور ۸) در مسیر انعقاد خون باعث بروز مشكل می شود.

در صورتیکه دیدید بیش از دوست تان دچار ضرب دیدگی می شوید و بدن تان پر شده از كبودی، خیلی نگران نشوید، خب شاید بیش از دوست تان به این طرف و آن طرف برخورد می كنید. در ضمن حواس تان باشد كه هرقدر سن تان بالاتر می رود احتمال بروز كبودی و آسیب دیدگی با ضربه ها و برخوردهای خفیف تر بیشتر و بسیار می شود.

کبودی بدن در سنین بالا,درمان کبودی,علت بروز کبودی در بدن

هرقدر كه سن بالاتر برود عروق خونی شكننده تر می شود و لایه های پوست هم نازك تر می شوند و تمام اینها باعث می شود كه احتمال بروز كبودی در سن بالا بیشتر باشد. در ضمن بسیاری از داروها و مكمل هایی كه افراد مسن مصرف می كنند هم احتمال بروز كبودی ها را بالا می برند( داروهای رقیق كننده جریان خون، كورتون ها و چه بسا روغن ماهی از جمله موارد پرمصرف در میان افراد میان سال و سال خورده هستند).

مجله سیب سبز

  • 19
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش