چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۱۰۴

علت بروز بیماری اسهال و انواع روش های درمانی آن

اسهال,داروی ضد اسهال,علت اسهالاصلی‌ترین علت اسهال، عفونت روده‌ها است
اسهال میتواند چند روز به طول بینجامد و باعث کم آبی بدن شود که در پی از دست دادن مایعات رخ می دهد. از دست دادن آب بدن زمانی رخ می دهد که بیش از حد مایعات را از دست می دهید. تجویز آب و الکترولیت باید تزریقی باشد تا روند درمان بیماری اسهال انجام شود.

اسهال چیست؟ 

مدفوع شل و آبکی که بیش از سه بار در روز دفع شود، مشکل رایجی است که معمولاً یک یا دو روز طول میکشد و اکثرا بخودی خود بدون هیچ درمان خاصی از بین می رود. اسهال میتواند علامت بیماریهای دیگری هم باشد. اسهال میتواند سبب کمبود آب بدن شود به این معنی که مایع کافی برای عملکرد درست بدن در اختیار نباشد. کمبود آب مخصوصا در کودکان و سالمندان بسیار خطرناک است. پس باید سریع درمان شود تا از مشکلات جدی بعدی جلوگیری گردد.

ویروس ها میتوانند دیواره روده را ملتهب کنند و بدین ترتیب غذا و آب بدرستی جذب نمی شود و این علت ایجاد اسهال و گاهی وقت ها استفراغ است. چنانچه یک کودک نتواند مایعات کافی جذب کند، امکان دارد دچار دهیدراتاسیون شود.

اسهال و استفراغ,اسهال,درمان اسهال شدیداسهال سبب از دست رفتن آب و الکترولیت‌ها از بدن میشود

علل بیماری اسهال

- اصلی ترین علل اسهال، عفونت روده ها است. عفونت روده امکان دارد در پی این شرایط بوجود بیاید: ویروس،  باکتری، انگل یا وضعیتی که به عنوان اسهال و استفراغ شناخته می شود. این آلودگی ها معمولاً از طریق غذا یا آبی حاصل میشوند که آلوده به مدفوع شده اند یا مستقیماً از شخصی منتقل میشوند که به بیماری اسهال آلوده شده است.

- امکان دارد دلیل ایجاد اسهال، مصرف غذایی باشد که بدنتان نمی پذیرد. بدن تمایل دارد تا حد امکان این محصولات خوراکی را آزاد کند و همین امر سبب ایجاد اسهال می شود.

- گاهی با خوردن میوه و سبزی که بدرستی و کامل شست و شو داده نشده باشد اسهال ایجاد می شود. در برخی مواقع به علت رعایت نکردن بهداشت بالاخص پس از اجابت مزاج عفونت موجود در دست هایی که شسته نشده اند و... وارد بدن شده و اسهال رخ می دهد. 

- مردمی که به کشورهای دیگر سفر می کنند در خطر اسهال های مسافرتی هستند که علت آن خوردن غذا یا نوشیدن آبهایی است که به وسیله باکتریها، ویروسها یا گاهی وقت ها انگلها آلوده شده اند.

علائم اسهال

برخی از علائم شاخص مربوط به اسهال عبارتند از:

  • حالت تهوع
  • نفخ در شکم
  • استفراغ شدید و مقاوم
  • مدفوع خونی
  • کرامپ
  • بی حالی شدید
  • از دست دادن کنترل حرکت روده
  • كاهش سطح هوشیاری

اسهال خونی,قرص ضد اسهال,اسهالیکی از علائم و نشانه های اسهال، نفخ در شکم است

راه های درمان اسهال

همان طور که اشاره شد با آنکه تغییر در رژیم غذایی نخستین قدم در درمان اسهال است ولی به منظور تسریع در روند بهبودی داروهای مختلفی به منظور درمان اسهال تولید شده اند که در ادامه به صورت اجمالی به بعضی از این داروها اشاره می شود:

۱. تاثیر قرص دیفنوکسیلات برای درمان اسهال:

قرص دیفنوکسیلات (Diphenoxylate) دارویی برای درمان اسهال و بیماری های التهاب روده می باشد. تاری دید یا خشکی پوست از عارضه های دیفنوکسیلات است. این دارو با کاهش دادن حرکات روده زمان عبور غذا از روده ها و جذب آب اضافی را فزونی می دهد و در نتیجه باعث کاهش میزان اسهال می شود. مصرف طولانی مدت دارو ممكن است باعث بروز تحمل و استفاده مقدار زیاد آن باعث وابستگی به دارو شود.

۲. درمان اسهال با مصرف قرص لوپرامید:

یک داروی ترکیبی بر پایه پیپریدین و از انواع مخدر ضد اسهال میباشد. در درمان اسهال ناشی از گاستروآنتریت کاربرد ویژه دارد. از دیگر نامهای آن Lopex ،Imodium ،Dimor و Fortasec میباشد.

۳. قرص بیسموت ساب سیترات دارویی برای درمان اسهال:

قرص بیسموت ساب سیترات (Bismuth Subcitrate) برای درمان زخم معده و روده و نیز بیماری اسهال مسافرتی استفاده می شوند. این دارو نیز در ترکیب با داروهای دیگر در درمان عفونت های گوارشی هلیکو باکتر پیلوری بکار می رود. بیسموت دارای اثر ضد میکروبی بر پاتوژر های باکتریایی و ویروسی دستگاه گوارش است. این دارو اسید معده را تا حدی خنثی می کند.

داروهای گیاهی برای درمان اسهال

چنذ مورد از داروهای خانگی و گیاهی برای درمان بیماری اسهال عبارتند از:

۱. درمان اسهال با بومادران

بومادران یکی از گیاهان دارویی بسیار باارزش است که دارای خواص نسبتاً زیادی است. از جمله خواص اصلی آن، اثرات ضداسپاسم، ضدنفخ، ضدورم (ضدالتهاب)، مقوی معده، صفرا آور و برطرف کردن بی اشتهایی است. مصرف خوراکی آن جهت برطرف کردن مشکلات روده ای – معده ای من جمله بیماری اسهال و دل درد بسیار مؤثر است.

۲. موز داروی موثر برای درمان اسهال:

موز کال شکم را سفت می کند و از راه های درمان بیماری اسهال است. موز کال زخم های روده را هم بهبود می بخشد. گفته می شود شیر گل های موز در درمان اسهال خونی بسیار مؤثر است و به نوعی معجزه می کند.

اسهال,درمان دل پیچه و اسهال,درمان گیاهی اسهالیکی از راه های درمان بیماری اسهال، موز است

۳. تاثیر گشنیز برای درمان اسهال:

گشنیز، گاهی برای درمان یبوست بعنوان ملین بکار میرود و گاهی برای درمان بیماری اسهال استفاده می شود.

۴. خواص درمانی نمک و شکر برای بیماری اسهال: 

نمک دارای سدیم است که یک الکترولیت است که میتواند برای جلوگیری از کم آبی ناشی از بیماری اسهال و استفراغ استفاده شود. بعلاوه، نمک در مبارزه با عفونتها به حفظ سطح pH دستگاه گوارش کمک میکند.

۵. برطرف شدن اسهال با مصرف ماست:

ماست حاوی باکتری بیفید و لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است. آنچه در خصوص اینها باید بدانید این است که آن ها منبع باکتریهای سالم هستند، به این معنی که میتوانند به شما کمک کنند تا با باکتریهای منفی موجود در روده شما جایگزین شده و حتی از ورود بیشتر آن ها نیز جلوگیری شود. این باکتری سالم همچنین به هضم غذا کمک می کند و حتی با آزاد کردن انتقال دهنده های عصبی، حالات و عملکرد مغز شما را نیز بهبود می بخشد. همچنین باعت درمان اسهال میشود.

۶. سماق، دارویی مفید برای درمان اسهال:

یک قاشق غذاخوری پر پودر سماق همراه با آب سرد، به درمان اسهال کمک می کند. در صورتیکه بعد چند ساعت حالت اسهال ادامه داشت نصف قاشق دیگر خورده شود.

۷. فواید گیاه زرشک در درمان اسهال:

گیاه زرشک با داشتن خواص ضد پروتوزوئیک و ضد باکتری میتواند در درمان اسهال مفید باشد. زرشک دارای بربرین و بربامین است که با افزایش دستگاه ایمنی بدن، تولید گلبول های سفید و پلاکت ها را فزونی می دهد و از این طريق خواص درمانی آن مفید است.

۸. زنجبیل، ترفندی بسیار مؤثر برای بهبود اسهال: 

زنجبیل درمانی بسیار مؤثر برای اسهال و استفراغ به علت ضد باکتری، ضد ویروسی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن است. این میتواند به پیشگیری و درمان عفونت معده منجر شود و فراوانی علائم مثل مدفوع آبکی، تهوع، استفراغ و گرفتگی عضلات شکم را نیز کاهش می دهد. 

۹. درمان اسهال با نوشیدنی کفیر

کفیر نوشیدنی شبیه به ماست است و دارای باکتریهای مفید است. بدین ترتیب میتواند تمام تأثیرات مثبتی که ماست میتواند برای سلامتی داشته باشد را به شما برساند و به عنوان یک نوشیدنی می باشد. توجه داشته باشید که این گزینه به ویژه برای هرکسی که دوره آنتی بیوتیک را پشت سر گذاشته است گزینه خوبی است. آنتی بیوتیک ها باکتری هایی را که میتوانند باعث عفونت شوند، از بین می برند ولی با این کار، آن ها همچنین خطر از بین بردن باکتری های خوب که روی معده هستند، را دارند. این نوشیدنی برای درمان بیماری اسهال مفید است.

۱۰. خواص جو برای بیماری اسهال:

چنانچه سه روز گیاه جو در آب خیس شود، مایعی بدست می آید که در بهبود حالت فرد مبتلا به بیماری اسهال موثر است.

راه های درمان اسهال,اسهال,اسهال چیستگیاه جو، در ناراحتی های گوارشی مثل اسهال، معده درد و التهاب روده كاربرد دارد

۱۱. اکیناسه یا سرخار گل، دارویی گیاهی برای بیماری اسهال:

گیاهی علفی و چند ساله از تیره کاسنی است که ارتفاع آن تا ۱/۵ متر نیز میرسد، سر خار گل با داشتن ترکیبات پلی ساکارید و آلکامیدها تحریک ایمنی بدن را موجب می شود. همچنین با داشتن خواص ضد باکتریایی، قارچی و ویروسی فعالیت آنزیم های بدن را تحت‌تأثیر قرار می دهد. در نتیجه برای درمان اسهال کاربرد دارد.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 16
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش