یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۰۷

غذاخوردن احساسی، دلایل و راه های جلوگیری از آن

خوردن احساسیخوردن احساسی
بسیاری از افراد در پاسخ به عوامل احساسی مانند استرس، اضطراب، خشم و ناراحتی دچار تغییر ذائقه می شوند به طوری که بیشتر از گذشته غذا می خورند به این واکنش خوردن احساسی گفته می شود که در ادامه این مقاله سرپوش بیشتر توضیح داده شده است.

خوردن احساسی چیست؟

غذا خوردن احساسی به شیوه ای اطلاق می شود که فرد تحت تاثیر احساسات منفی از قبیل استرس، عصبانیت، ترس، ناامیدی و تنهایی بدن را با غذا پر می کند تا این موارد سرکوب شوند. اتفاق های مهم زندگی می توانند خوردن احساسی ایجاد کنند و اگر شما در فرآیند کاهش وزن باشید با مشکل روبرو خواهید شد. اخراج یا بیکاری ، فشار مالی، مشکلات سلامتی، ناسازگاری در روابط، استرس‌های شغلی، هوای بد و خستگی از جمله موارد ایجاد کنند خوردن احساسی هستند. 

باید اشاره کرد که پاسخ افراد به شرایط مختلف، متفاوت خواهد بود در برخی از موارد فرد در روبرویی با حالات احساسی شدید، کمتر از شرایط عادی غذا می خورد و برخی دیگر در برخورد با شرایط نامسائد بدن خود را با پرخوری احساسی اشباع می کنند. افرادی که جزء گروه دوم هستند بدون هیچ لذتی این شیوه را انتخاب می کنند. شاید شما هم تجربه کرده باشید که به صورت اتوماتیک در شرایط استرس زا دنبال شیرینی باشید، البته بدون اینکه لحظه ای به آنچه انجام می دهید آگاهی داشته باشید. 

تاثیر میکروارگانیسم ها بر سیستم گوارشی:

میلیاردها میکروارگانیسم در سیستم گوارشی زندگی می کنند که نقش بسیار مهمی برای مقابله با بیماری ها ایفا می کنند. رفتارهای ما از قبیل فعالیت اجتماعی، استرس و واکنش‌های مرتبط با اضطراب را می توان به وسیله میکروبیوت های بدن به حالت تعادل درآورد، با این وجود روش هایی که بتوانند تاثیر مطلوب بگذارند هنوز به خوبی شناخته نشده اند. 

محور مغز به روده، سیگنال رسانی دوطرفه بین میکروبیوتا و مغز را توصیف می‌کند، براساس مطالعات ترکیب میکروبیوت ها و تولید متابولیت های عصبی فعال تولید شده توسط آنها می تواند بر مغز تاثیرات مستقیمی بگذارد. 

در مطالعه ای که بر جمعیت بزرگتری صورت گرفته است وجود میکروارگانیسم های مختلف با کیفیت زندگی و ایجاد افسردگی ارتباط دارد. 

تاثیر میکروارگانیسم ها بر خوردن احساسیتاثیر میکروارگانیسم ها بر خوردن احساسی

عواقب ترک نکردن خوردن احساسی:

زمانی که تحت تاثیر احساسات خود شروع به خوردن غذا می کنید نه تنها دلایل ریشه ای نگرانی احساسی خود را پیدا می کنید بلکه در بیشتر موارد دچار پرخوری احساس گناه و پرخوری نیز می شوید، همین مسئله چرخه منفی شکل می دهد که سبب می شود به دنبال خوردن احساس بدی نسبت به خود پیدا کنید البته مجددا برای آرام سازی خود از غذا استفاده می کنید. 

خوردن بیش از حد می تواند منجر به چاقی شود، همین مسئله شانس ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت‌های نوع دو، سرطان‌ها، آرتروز و افسردگی را نیز افزایش می دهد. چاق شدن می تواند کنترل ویژه روی بدن و خوردن را از بین ببرد، از طرفی منجر به ایجاد حالت تهوع می شود که بسیار بد و آزاردهنده خواهد بود. 

خوردن احساسی مساوی با پرخوری است این موقعیت های برای بدن شما تفاوتی ندارند و درنهایت می توانند سبب چاقی شوند. در این اختلال بار گناه ناشی از خوردن و شکست در فرآیند کاهش وزن هم به مشکلات فرد اضافه می شود که این مسئله چرخه معیوب را ایجاد می کند، به این صورت که شما از احساس منفی ناشی از محیط زندگی به پرخوری روی می آورید و بعد از پرخوری اتهام شکست در کاهش وزن را به خود می زنید که بازهم احساس منفی شکل می دهد که پرخوری را تشدید می کند. 

درصورتی که احساسات منفی سبب پرخوری شده است می توانید با قدم هایی کنترل کننده پرخوری را برطرف کرده و اهداف کاهش وزن را مجددا تنظیم کنید. 

عواقب عدم ترک خوردن احساسیعواقب عدم ترک خوردن احساسی

پنج مرحله برای جلوگیری از خوردن احساسی:

درصورتی که مبتلا به خوردن احساسی شده اید چند تکنیک وجود دارد که می توانید با استفاده از آن عادات غذایی را تحت کنترل مجدد دربیاورید و در مسیر درست حرکت کنید. 

شناسایی محرک ها:

یک دفترچه برداشته و هرچیزی که در طول روز می خورید را یادداشت کنید. مدت مصرف غذا و میان وعده و احساسی که آن لحظه داشته اید را در دفتر خود یادداشت کنید، بعد از آن اطلاعات را برای پاسخ به سوال چرا زمان سیری این غذاها را نمی خورید، استفاده کنید.  

شناسایی علائم گرسنگی:

باید تفاوت میان گرسنگی واقعی و گرسنگی احساسی را درک کنید، زمانی که نشانه ها مشخص شوند واکنش آسان و قابل کنترلی در برابر پرخوری عصبی خواهید داشت.  

شناسایی علائم گرسنگی واقعی:

زمانی که معده شما خالی است ممکن است احساس گرسنگی داشته باشید و شکم به سروصدا بیوفتد یا احساس می کنید معده توخالی شده است. از دیگر علائم گرسنگی واقعی می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

- سردرد

- حالت تهوع

- کاهش تمرکز

- سرگیجه

- حواس‌پرتی

محدودیت در مصرف غذاهای محرک:

از غذاهایی که تمایل شدیدی به مصرف آنها دارید دور شوید. یخچال و فریزر را از غذاهای سالم و کم کالری پر کنید و مقدار شیرینی های صنعتی که از موادنگهدارنده تولید می شوند را کاهش دهید. 

عدم حذف وعده های غذایی:

یکی از دلایل پرخوری عصبی حذف وعده های غذایی است، شما باید یک برنامه غذایی سالم داشته باشید. در گام نخست چند ساعت زمان بگذارید و برنامه غذایی برای یک هفته را تنظیم کنید. برنامه غذایی هفتگی می تواند راهی برای کاهش وزن سالم و تغذیه مغذی باشد. 

درصورتی که برنامه غذایی به فاصله خوردن ۴ الی ۵ ساعت تنظیم شود، علائم گرسنگی واقعی هم بروز پیدا نمی کنند. 

جلوگیری از خوردن احساسیجلوگیری از خوردن احساسی

جایگزین‌های مناسبی برای خوردن پیدا کنید:

درصورتی که روز پرکار و دشواری داشته اید، راهی سالم برای آرام کردن خود پیدا کنید برای مثال مدیتیشن و استراحت می تواند بسیار کارآمد باشد. درصورتی که متوجه شدید زمان خستگی به غذا خوردن تمایل دارید، راه های طبیعی برای افزایش انرژی خود پیدا کنید، درصورتی که می خواهید موفقیتی را جشن بگیرید روش‌هایی را انتخاب کنید که به‌راحتی بدون غذا به شما پاداش بدهید. برخی از این روش‌ها به شرح زیر است:

- ماساژ

- ورزش

- خرید ست ورزشی جدید

- رسیدگی به پوست، مو و ناخن‌ها

- آروماتراپی پیش از خواب

- خرید برای خانه

- مسافرت نیم روز

- رفتن به شهربازی و سالن های ورزشی

استفاده از تکنیک تاخیر:

درصورتی که احساس می کنید از لحاظ احساسی در شرایط خاصی قرار دارید به طوری که نیاز به غذا خوردن احساس می شود، توصیه می کنیم ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا اگر واقعا گرسنه نیستید میل به خوردن غذا کاهش پیدا کند. در این شرایط ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دیگر هم صبر کنید و سپس شروع به غذا خوردن کنید، درصورتی که میل به غذا از بین برود گرسنگی مربوط به محرک های احساسی بوده است. 

استفاده از این تکنیک تأخیری تمایل احساسی به غذا را کاهش می‌دهد.

اگر درگیر لغزش یا شکست شدید، تسلیم نشوید، توقف گرسنگی احساسی چندان سخت نخواهد بود و نیاز به تمرین و تمرکز دارد، درصورتی اشتباه خودتان را ببخشید و مجددا روز بعدی فرآیند را تکرار کنید. یادگیری از اشتباهات، تمرکز و مثبت اندیشی می تواند شما را در مسیر رسیدن به موفقیت نهایی در تصمیمتان کمک کند. 

جلوگیری از خوردن احساسی با تکنیک تاخیرجلوگیری از خوردن احساسی با تکنیک تاخیر

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 16
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش