جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۲۱:۳۶ - ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۱۳۰۶۱
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم در افراد دارای اضافه وزن

سرطان رحم,سرطان رحم در افراد دارای افزایش وزن
محققان بریتانیایی در یافته های اخیرشان اظهار کرده اند اضافه وزن خطر ابتلا به سرطان مخاط رحم را دو برابر می کند.

به گزارش ایسنا به نقل از اس تی دی، نتایج مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه "بریستول" انجام شده و در مجله "BMC Medicine" منتشر شده است، حاکی از آن است که اضافه وزن دائمی خطر ابتلا به سرطان (cancer) رحم را در زنان تقریبا دو برابر می کند.

مطالعه دانشگاه "بریستول" یکی از اولین مطالعاتی است که نشان می دهد به ازای هر پنج واحد بی.ام.آی (شاخص توده بدنی) اضافی، خطر ابتلا به سرطان مخاط رحم (شکل رایج سرطان رحم) در زنان تقریبا دو برابر می شود.

طی این مطالعه محققان نمونه های ژنتیکی حدود ۱۲۰ هزار زن از استرالیا، بلژیک، آلمان، لهستان، سوئد، بریتانیا و ایالات متحده را مورد مطالعه قرار دادند که حدود ۱۳ هزار نفر از آن ها به سرطان رحم مبتلا بودند. این تحقیقات آماری بین المللی جامع، یکی از اولین تحقیقات در این مورد است که به تاثیر بی.ام.آی بالا در طول زندگی، بر افزایش خطر ابتلا به سرطان مخاط رحم پرداخته است.

محققان طی این مطالعه حتی به بررسی ۱۴ نشانگر که میتواند چاقی (Obesity) و سرطان رحم را به هم مرتبط کند نیز پرداختند. آن ها دو هورمون (انسولین ناشتا و تستوسترون) را کشف کردند که خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد. دانشمندان در آینده با تعیین دقیق چگونگی افزایش خطر ابتلا به سرطان از جمله از طریق بررسی این هورمون ها، می توانند از داروهایی برای کاهش یا افزایش سطح این هورمون ها در افرادی که در معرض خطر سرطان هستند، استفاده کنند. به طورمثال، داروهایی مانند متفورمین که در درمان دیابت استفاده میشوند میتوانند سطح هورمون ها را کاهش دهند و تحقیقات نشان می دهد که این دارو بر خطر سرطان نیز تاثیر می گذارد، اگرچه مطالعات بیشتر در حال انجام است.

سرطان مخاط رحم (Endometrial cancer) سرطان پوشش داخلی رحم، سرطان رحم یا سرطان آندومتر گونه ای از سرطان رحم است که از درون رحم شروع می شود. سرطان اندومتر از لایه سلول هایی شروع می گردد که سلول های پوششی رحم( اندومتریوم یا مخاط رحم) را تشکیل می دهند. این بیماری نتیجه رشد غیرطبیعی سلول ها است که میتواند به دیگر اعضای بدن نیز حمله کند یا در آن ها گسترش یابد.

سرطان رحم یکی از انواع سرطان ها است که بیشترین ارتباط را با چاقی دارد. این سرطان شایع ترین سرطان زنان در کشورهای پردرآمد است و چهارمین سرطان شایع زنان در بریتانیا است.

"اما هزلوود" (Emma Hazelwood) نویسنده اصلی این مطالعه گفت:ارتباط بین چاقی و سرطان رحم به خوبی شناخته شده است، اما این یکی از بزرگ ترين مطالعاتی است که دقیقا به بررسی چرایی آن در سطح مولکولی پرداخته است. ما مشتاقانه منتظر تحقیقات بیشتر در مورد چگونگی استفاده از این اطلاعات برای کمک به کاهش خطر ابتلا به سرطان در افرادی هستیم که با چاقی دست و پنجه نرم می کنند. تحقیقات بیشتری برای بررسی دقیق درمان ها و داروها برای مدیریت خطر سرطان در میان افرادی که با چاقی دست و پنجه نرم می کنند موردنیاز است. ما از قبل می دانستیم که اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به ۱۳ نوع مختلف سرطان را افزایش می دهد. برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، حفظ وزن سالم با پیروی از یک رژیم غذایی (diet) متعادل و فعال ماندن امری مهم است.

  • 12
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش