یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
۲۰:۱۴ - ۰۲ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۰۲۳۳
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

ابداع روشی برای دارو رسانی به بدن و مبارزه با تومورها

دارو رسانی به بدن,ابداع روشی برای دارو رسانی به بدن و مبارزه با تومورها
محققان روشی برای دارو رسانی به بدن و مبارزه با تومورها ابداع کردند.

دانشمندان آمریکایی با همکاري"امید ویسه"، دانشمند ایرانی موفق شده اند روش امیدوارکننده ای را برای دارورسانی به بدن و مبارزه با تومورها ارائه دهند.

به گزارش ایسنا به نقل از نیو اطلس، دانشمندان "دانشگاه رایس" (Rice University) در اوایل سال جاری، روش بسیار امیدوارکننده ای را برای مقابله با سرطان تخمدان و روده بزرگ نشان دادند. این روش روی دانه های موسوم به "کارخانه دارو" (drug factory) متمرکز بود که می توان آنها را در کنار تومورها کاشت تا تومورها را در کم تر از یک هفته از بین ببرند. دانشمندان اکنون به واسطه ترکیب این فناوری با سایر داروهای ایمنی درمانی، پتانسیل این روش را برای مقابله با نوع دیگری از سرطان بررسی کرده اند و به نتایج مشابهی دست یافته اند.

دانه های کارخانه دارو که توسط دانشمندان دانشگاه رایس ساخته شده اند، به اندازه یک سر سوزن هستند و با ده ها هزار سلول که برای تولید "اینترلوکین ۲" (IL- 2) مهندسی ژنتیکی شده اند، بارگیری می شوند. این سیتوکین بطور طبیعی، گلبول های سفید خون را برای مبارزه با سرطان فعال می کند و "سازمان غذا و داروی آمریکا" (FDA) آنرا بعنوان یک روش ایمنی درمانی برای سرطان (cancer) تائید کرده است.

با کاشت دانه ها در کنار تومورهای موش های مبتلا به سرطان تخمدان و روده بزرگ (Large intestine)، این کارخانه های داروسازی آن قدر در تولید مداوم اینترلوکین ۲ مؤثر عمل کردند که رشد تومورها در عرض شش روز ریشه کن شد. این نتایج هیجان انگیز، نظر گروه دیگری از دانشمندان را که روی درمان "مزوتلیوما" (Mesothelioma) کار می کردند، جلب کرد. مزوتلیوما، نوعی سرطان است که در پوشش بافت اطراف اندام های داخلی تشکیل می شود. حدود ۸۰ درصد از موارد مزوتلیوما، با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض "آزبست" (Asbestos) مرتبط هستند.

دکتر "برایان برت" (Bryan Burt)، پژوهشگر "کالج پزشکی بیلور" (BCM) گفت: من از بیمارانی که به مزوتلیومای بدخیم مبتلا هستند، مراقبت می کنم. این یک بیماری بدخیم و بسیار تهاجمی در پوشش ریه است و درمان کامل آن، دشواری بسياري دارد. اغلب، بقایایی از بیماری به جا می ماند که درمان آن ها با ایمنی درمانی موضعی صورت می گیرد.

برت و همکارانش به دنبال ترکیب فناوری کارخانه دارو با شکل دیگری از ایمنی درمانی بودند که برای درمان مزوتلیوما نویدبخش است. آنها از داروهای بازدارنده استفاده کردند که سیستم ایمنی را برای شناسایی و از بین بردن سلول های سرطانی آموزش می دهد. با استفاده از دانه های کارخانه دارو در موش های مبتلا به مزوتلیوما، بیش از ۵۰ درصد تومورها از بین رفتند. ترکیب دانه ها با داروی بازدارنده، تنها طی چند روز توانست همه تومورهای هفت موش تحت درمان را بطور کامل از بین ببرد.

برت اظهار‌کرد: درمان تومورهای مزوتلیوما در موش ها، مانند تومورهای انسان بسیار دشوار است. داده های ما نشان می‌دهند که رساندن این ذرات ایمنی درمانی به موش های مبتلا به مزوتلیوما، واکنش های درمانی بسیار تحریک کننده و مؤثری را بهمراه دارد. در حقیقت، من تاکنون ندیده ام که تومورهای مزوتلیوما در موش ها با چنین اثربخشی که در این مدل موش داریم، ریشه کن شوند.

این گروه پژوهشی باتوجه به نتایج پیشین، تائیدیه آزمایش های بالینی در بیماران مبتلا به سرطان تخمدان را که از پاییز امسال آغاز می شود، دریافت کرده اند. نتایج این دور جدید از آزمایش ها به این معناست که آغاز کارآزمایی بالینی دیگری با تمرکز بر بیماران مبتلا به مزوتلیوما ممکن است خیلی دور نباشد.

"امید ویسه" (Omid Veiseh)، دانشمند ایرانی این پژوهش گفت: داده های بالینی گزارش شده در جدیدترین دست نوشته ما، به توجیه آغاز دومین کارآزمایی بالینی برای بیماران مبتلا به مزوتلیوما و سایر سرطان های ریه کمک کرد. ما جلساتی را با سازمان غذا و داروی آمریکا برگزار کرده ایم و انتظار داریم که در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ بتوانیم دومین آزمایش را برای این جمعیت بیمار آغاز کنیم.

این پژوهش، در مجله "Clinical Cancer Research" به چاپ رسید.

  • 16
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش