سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
۱۹:۱۷ - ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۱۴۰۶
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

نقش یک مولکول ترکیبی در فرآیند انتقال آهن به بدن کشف شد

کشف مکانیسم جدیدی برای انتقال آهن در بدن,نقش مولکول ترکیبی در فرآیند انتقال آهن به بدن
محققان مکانیسم جدیدی برای انتقال آهن در بدن کشف کردند.

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نقش یک مولکول ترکیبی را در فرآیند انتقال آهن به بدن کشف کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از وب سایت رسمی "دانشگاه ایالتی اوهایو" (OSU)، یک پژوهش جدید، زاویه دید جدیدی را در مورد چگونگی ایجاد و حرکت گروه مهمی از ملکول ها در سلول های انسانی ارائه می دهد.

دانشمندان برای سالها می دانستند که میتوکندری ها در جمع شدن و حرکت کردن هم عامل های آهن- گوگرد که بعضی از ضروری ترین ترکیبات در بدن انسان هستند، نقش دارند ولی آن ها تا به حال متوجه نشده بودند که این فرآیند دقیقا چگونه کار می کند.

پژوهش جدیدی که در دانشگاه ایالتی اوهایو و با بودجه "موسسه ملی سلامت آمریکا" (NIH) انجام شده است ، نشان می دهد که این هم عامل ها با کمک ماده ای به نام "گلوتاتیون" (Glutathione) حرکت می کنند. گلوتاتیون، یک آنتی اکسیدان است که با انتقال دادن هم عامل های ضروری آهن به درون یک سد غشایی، از آسیب های سلولی جلوگیری می کند.

"جیمز کاوان" (James Cowan)، از پژوهشگران این پروژه گفت: گلوتاتیون به ویژه مفید است زیرا به تنظیم فلزاتی مانند آهن کمک می کند که توسط گلبول های قرمز خون برای ساخت هموگلوبین استفاده می شود.

وی افزود:ترکیبات آهن برای عملکرد مناسب بیوشیمی سلولی، حیاتی هستند و ساخت و انتقال آنها فرآیند پیچیده ای است. ما در این پژوهش نشان داده ایم که چگونه گروه خاصی از هم عامل های آهن، با استفاده از ماشین های مولکولی پیچیده، از یک محفظه سلولی به محفظه سلولی دیگر منتقل می شوند و همین امر به آن ها امکان می دهد تا در مراحل مختلف شیمی سلولی مورد استفاده قرار بگیرند.

خوشه های آهن- گوگرد، دسته مهمی از ترکیبات هستند که فرآیندهای متابولیکی مختلفی را انجام می دهند؛ مانند کمک کردن به انتقال الکترون در تولید انرژی و ساخت متابولیت های کلیدی در سلول و همچنین، کمک کردن به تکثیر اطلاعات ژنتیکی. کاوان گفت: ولی وقتی این خوشه ها به درستی کار نمی کنند یا زمانی که پروتئین های کلیدی نتوانند آن ها را دریافت کنند، اتفاقات بدی رخ می دهد.

اگر پروتئین (Protein) فاسد نتواند عملکرد درستی داشته باشد، می تواند به بیماری های متعددی منجر شود؛ از جمله انواع نادر کم خونی، "آتاکسی فریدریش" (Friedreich' s ataxia) و بسیاری از اختلالات متابولیک و عصبی دیگر.

پژوهشگران برای مطالعه نحوه عملکرد این مکانیسم ضروری، با استفاده از قارچی به نام "C. thermophilum"، شناسایی مولکول پروتئین کلیدی مورد نظر و تولید مقادیر زيادي از آن پروتئین را برای تعیین ساختار آغاز کردند. در این پژوهش خاطرنشان شده است که پروتئین مورد بررسی در C. thermophilum، خوشه های آهن- گوگرد را منتقل می کند و آنرا به یک نمونه عالی برای بررسی انتقال خوشه های آهن- گوگرد در انسانها تبدیل می سازد.

این گروه پژوهشی با استفاده از ترکیبی از "میکروسکوپ الکترونی کرایو" (cryo- EM) و مدلسازی محاسباتی توانستند مجموعه ای از مدل های ساختاری را ایجاد کنند که مسیری را که میتوکندری ها برای انتقال هم عامل های آهن به مکان های مختلف بدن به کار می برند، شرح می دهد. اگرچه یافته های آنها برای یادگیری بیشتر در مورد بخش های اصلی سازنده بیوشیمی سلولی است ولی کاوان گفت که کشف آنها در آینده میتواند پزشکی و درمان را ارتقاء دهد.

او ادامه داد: با درک نحوه جمع آوری و حرکت این هم عامل ها در سلول های انسانی می توانیم زمینه را برای کشف چگونگی پیشگیری یا کاهش دادن علایم بیماری های خاص فراهم کنیم. همچنین، ما می توانیم از این دانش بنیادین بعنوان پایه ای برای پیشرفت های دیگر در درک شیمی سلولی استفاده کنیم.

این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.

  • 9
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش