سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۱۳۸

درمان انواع انحراف چشم با استفاده از تمرین و تکنیک های ورزشی

درمان انحراف چشم با ورزش,ورزش برای درمان انحراف چشمدرمان انحراف چشم با ورزش
شاید شما هم افرادی را دیده باشید که مردمک چشمانشان مسیر یکسانی ندارند، به این اختلال اصطلاحا انحراف چشم گفته می شود. راه های مختلفی برای درمان انحراف چشم وجود دارد که یکی از آنها تمرینات ورزشی است در ادامه این مطلب سرپوش به تعدادی از این تمرینات اشاره شده است.

انحراف چشم چیست؟

استرابیسم را معمولا انحراف چشم معنی می کنند، اما در حقیقت امکان ظاهر شدن آن به چند شکل وجود دارد. انجمن اوپتومتری آمریکا عنوان می کند: «انحراف چشم در اصطلاح به حالتی گفته می شود که مسیر دید و فوکوس هر دو چشم با یکدیگر هماهنگ نباشد.»

این شرایط می تواند به صورت انحراف یک چشم به طرف داخل، خارج یا بالا و پایین اتفاق بیوفتد. این اختلال معمولا در کودکان و نوزادان به دلایل ژنتیکی یا مشکلات فیزیکی حین تولد ایجاد می شود، اما دلیل اصلی این انحراف چشم در نوزادان مربوط به ارتباط ناقص یا ضعیف بین مغز با عضلات و اعصاب چشم می باشد. 

انحراف چشم ممکن است در بزرگسالان به دلیل سکته مغزی، جراحت سر یا دیابت ایجاد شود. انحراف چشم می تواند منجر به دید دوگانه، جلوگیری از تمرکز عمیق شود گاهی نیز ممکن است به دلیل درمان بینایی فرد به طورکلی از بین رود. 

درمان انحراف چشم با ورزش,تمرینات ورزشی برای درمان انحراف چشمدرمان انحراف چشم با حرکات ورزشی

دلایل ایجاد انحراف چشم چیست؟

عمدتا دلایل انحراف چشم به کنترل عصبی عضلات چشمی برمی گردد، مشکل واقعی در عضلات چشم یک مسئله کمتر رایج است، اما می توان گفت انحراف چشم یک مسئله غالبا وراثتی است، به طوری که حدود ۳۰ درصد از کودکان مبتلا به استرابیسم یکی از اعضای خانواده شان به مشکل مشابهی مبتلا هستند. 

سایر شرایط مرتبط با استرابیسم عبارتند از: 

- حدود ۲۰ تا ۶۰ درصد از افراد مبتلا به سندرم داون به این مشکل مبتلا هستند. 

- عیوب انکساری اصلاح نشده

- بینایی ضعیف در یک چشم

- فلج مغزی

- در صورتی که از زمان تولد مایع در مغز تجمع پیدا کند بیماری تحت عنوان هیدروسفالی ایجاد می شود که منجر به انحراف چشم می شود. 

- تومورهای مغزی

- سکته مغزی (علت اصلی استرابیسم در بزرگسالان)

- آسیب های وارد شده به سر که می تواند به مغز ضربه وارد کند و این عضو را که مسئول حرکت چشم است را با اختلال روبرو کند. 

- مشکلات عصبی (سیستم عصبی)

- تولید بیش از حد هورمون تیروئید که تحت عنوان بیماری گریوز شناخته می شود. 

انواع انحراف چشم:

انحراف چشم کاذب:

قسمت‌های سفید و قرنیه (قسمت رنگی) چشم و پلک‌ها همه می توانند با همدیگر مقایسه کنند، این مقایسه را افراد به مرور زمان یاد می گیرند. زمانی که هماهنگی ظاهری در قسمت های بالایی از بین برود انحراف در چشم ایجاد خواهد شد. برای مثال کودکان و نوزادان قاعده بینی پهنی دارند فاصله دو گوشه داخلی چشم هنوز به حالت طبیعی درنیامده اند. در این زمان به نظر می رسد که چشم کودک به سمت داخل منحرف شده است. مراجعه به چشم پزشک و انجام معاینات لازم می تواند وجود یا عدم وجود انحراف چشم را مشخص کند. 

درمان انحراف چشم با ورزش, انواع انحرافات چشمدرمان انحراف چشم با ورزش؛ انواع انحرافات چشم

انحراف چشم به سمت داخل:

این نوع از انحراف شایع ترین انواع این اختلال در شیرخواران و کودکان است، در صورتی که تشخیص داده شود باید هرچه سریع تر درمان شود. برای درمان گاهی فقط عینک لازم است یا اینکه علاوه بر عینک باید جراحی هم صورت بگیرد. به همین دلیل بیماران مبتلا به این اختلال را به چند دسته تقسیم می کنند:

الف) چشم کودک ضعیف است یعنی کودک نیاز به تجویز عینک دارد.

ب) در معاینه مشخص میشود که کودک نیاز به عینک دارد اما تجویز شدن عینک به تنهایی نخواهد توانست تمامی انحرافات را از بین ببرد به همین دلیل در مرحله اول کودک باید از عینک تجویز شده استفاده کند و سپس برای جلوگیری از تنبلی چشم، سمت سالم را تحت نظارت متخصص روزانه چند ساعت بست و در مرحله آخر جراحی انجام می دهند. 

ج) درصورتی که تجویز عینک تاثیری بر انحراف چشم نداشته باشد باید هم از عینک استفاده شود و هم چند ساعت در روز چشم سالم را بست، همچنین باید عمل جراحی صورت بگیرد. 

انحراف چشم به خارج:

غالبا اگر این نوع انحراف در دوران شیرخوارگی صورت بگیرد؛ کودک حتما باید علاوه بر چشم پزشک توسط یک متخصص اطفال و متخصص مغز و اعصاب اطفال هم چکاپ شود. درصورتی که انحراف چشم تثبیت شده و دائمی باشد باید هرچه سریعتر درمان صورت گیرد، اما اگر انحراف گهگاهی باشد می توان از طریق درمان طبی و معاینات ادواری؛ زمان جراحی را به سن ۷ تا ۸ سالگی به تاخیر انداخت، البته اگر چشم پزشک تشخیص دهد که درمان طبی موثر نیست و انحراف به سمت تثبیت شدن برود، بیمار باید هرچه سریعتر تحت جراحی قرار بگیرد. 

انحراف چشم به طرف بالا یا پایین (انحراف عمودی):

این نوع از انحراف به جز موارد استثنا که ثانویه به برخی بیماری های خاص می باشد، تنها با استفاده از جراحی درمان خواهد شد و نسبت به سایر انحرافات پیچیدگی درمانی بیشتری خواهد داشت. این نوع از انحرافات ممکن است همراه با افتادگی پلک همراه باشد، در این صورت علاوه بر عمل انحراف چشم باید جراحی اصلاح افتادگی پلک هم انجام شود. 

انحراف چشم از نوع چرخشی:

این نوع از انحراف چشم در صورتی که همراه با انحراف عمودی نباشد، امکان دارد انجام عمل جراحی چشم برای اصلاح انحراف عمودی اصلاح انحراف چرخشی را هم بدنبال داشته باشد. گاهی ممکن است انحراف ظاهری در چشم وجود نداشته باشد اما چشم ها حول محور قدامی خلفی چشم چرخیده می شود. این نوع از انحراف غالبا با ضربه ایجاد می شود. 

درمان انحراف چشم با ورزش,درمان انحراف چشم چرخشیدرمان انحراف چشم با ورزش؛ انحراف چشم چرخشی

درمان انحراف چشم با ورزش:

درمان انحراف چشم با استفاده از مداد:

این ورزش به راحتی در خانه امکان پذیر است، با استفاده از یک مداد سعی کنید چشم ها را در یک نقطه خاص متمرکز کنید، ابتدا مداد را مقابل چشم نگه دارید و یک نقطه خاص از آن مانند نوک گرافیتی، پاک کن انتهای آن یا حروف نوشته شده کناری را نقطه تمرکز کنید، آهسته آهسته مداد را به سمت صورت و نوک بینی نزدیک کنید، تا جایی که امکان دارد تمرکز چشم ها را در نقطه مورد نظر حفظ کنید و زمانی که احساس تاری ندارید ورزش را ادامه دهید. 

مزایای و معایب تکنیک مداد:

این روش می تواند ماهیچه های چشمی را تحت تاثیر قرار دهد و همگرایی چشمی را زیاد کند. این تکنیک درعین ساده بودن بسیار کاربردی است، برای این فعالیت ابزار خاصی نیاز ندارید و می توانید در هر زمان و مکانی آن را تکرار کنید، البته استفاده از این روش برای کودکان دشوار است و نمی‎توان دید و تمرکز آن‌ها را کنترل نمود.

درمان انحراف چشم با ورزش,ورزش برای درمان انحراف چشمدرمان انحراف چشم با ورزش و تکنیک مداد

درمان انحراف چشم با استفاده از تکنیک طناب بروک: 

این روش را فردریک بروک که یک چشم پزشک سوئیسی است ابداع کرد که برای تقویت حرکت چشم طراحی شده است و برای افرادی که به تنبلی چشم مبتلا شده اند توصیه می شود. یک طناب را به اندازه ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر بداشته و سه گوی با رنگ های مختلف با فواصل یکسان به طناب وصل کنید. 

یک سمت طناب را به دیوار یا به دستگیره و سمت دیگر به در دست قرار دهید و نوک بینی بچسبانید. روی هر یک از گوی ها تمرکز کنید و سپس سراغ بعدی بروید. در هر مرحله تنها به همان یک گوی نگاه کنید. اگر این اتفاق نیوفتد یعنی یکی از چشم ها دچار انحراف است. تمرین را تا مشاهده دقیق هر سه گوی تکرار کنید.

درمان انحراف چشم با ورزش,درمان انحراف چشم با ورزش و تکینک طنابدرمان انحراف چشم با ورزش و تکینک طناب

درمان انحراف چشم با استفاده از تکنیک تصویر استوانه روی کارت:

سه استوانه را به رنگ قرمز در سایزهای مختلف روی درازای کارت بکشید. در سمت دیگر کارت هم به ترتیب همیت سه استوانه به رنگ های سبز بکشید. کارت ها را به صورت عمودی و به صورت درازا مقابل بینی خود نگه دارید. به استوانه بزرگتر، که در یک سمت کارت است و فاصله ی بیشتری با چشم شما دارد، خیره شوید تا زمانی که استوانه های دو سمت کاغذ را ببیند و تصویر استوانه دیگر دوبل شود. نگاه خود را به مدت ۵ ثانیه روی استوانه نگه دارید. سپس همین کار را روی استوانه کوچک که در سمت دیگر کارت است، انجام دهید.

درمان انحراف چشم با ورزش,درمان انحراف چشم با ورزش و تکنیک تصویر روی کارتدرمان انحراف چشم با ورزش و تکنیک تصویر روی کارت

تمرین چرخش چشم در درمان انحراف چشم بدون عمل جراحی:

یکی از راه های ساده برای درمان خانگی انحراف چشم؛ چرخش چشم ها است. برای انجام ددن این تمرین کافی است روی یک صندلی بنشینید و چشم های خود را ببندید. نوک سه انگشت خود را روی چشم های خود قرار دهید. چشم های خود را در سمت عقربه های ساعت و خلاف آن بچرخانید به طوری که ۵۰ مرتبه ساعتگرد صورت بگیرد و سپس ۵۰ بار پاد ساعتگرد. 

انجام این تمرین با صبر و حوصله می تواند به تدریج عضلات چشم را تقویت و هماهنگ کند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید تمرین چرخش چشم را ۳ الی ۵ بار در هفته انجام دهید. 

گردآوری: بخش پزشکی ورزشی سرپوش

  • 9
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش