۱۱:۳۴ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۲۰۷۴۱۴
سایر ورزشها

نقدی بر ورود کارمندان وزارت به مجامع انتخاباتی

مدیران بیرون مانده در مسیر فدراسیون‌ها

انتخابات فدراسیون‌,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش

برگزاری پی در پی مجامع انتخاباتی فدراسیون‌ها باعث شده تا ایرادهای موجود در نحوه برگزاری این مجامع بیشتر به چشم بیاید؛ مثل ورود کارمندان وزارت ورزش به انتخابات رشته‌های مختلف. این موضوع زمانی نگران کننده‌تر می‌شود که فرصتی فراهم می‌شود تا مدیرانی که باید موقعیت خود در وزارت ورزش یا بخش‌های زیرمجموعه این وزارت را ترک کنند، به سمت فدراسیون‌ها هدایت می‌شوند.

 

اتفاقی که ابهام‌های زیادی با خود همراه دارد. اگر این افراد موفق‌اند چرا حضورشان در پست فعلی ادامه‌دار نیست و اگر ناموفق‌اند، چرا متقاضی پذیرفتن مسوولیت یک رشته ورزشی می‌شوند؟ شاید نیاز به اضافه کردن ‌بندی به آیین‌نامه انتخاباتی فدراسیون‌ها است تا از حضور کارمندان وزارت در مجامع جلوگیری شود.

 

 مجامع انتخاباتی فدراسیون‌ها پشت سر هم برگزار می‌شود تا حداقل پیش از پایان سال، تکلیف برخی فدراسیون‌ها روشن شود. مجامعی که هر کدام‌شان بستر حواشی و اتفاق‌های خاصی‌اند و می‌توان جداگانه در موردشان نوشت اما همه‌شان با هم در چند ویژگی مشترک‌اند. مثل حضور ثابت برخی کارمندان وزارت ورزش در بین کاندیداها، یا «نه» گفتن مجامع به برخی کاندیداها با ویژگی‌های خاص. جوانگرایی در تعدادی از رشته‌ها هم موضوعی است قابل تامل و شاید امیدوارکننده.

 

در بین همه این اتفاق‌های مشترک فدراسیون‌هایی که هر کدام‌شان به دلیلی بلاتکلیف شده‌اند، موضوعی وجود دارد که زمینه ساز حاشیه‌هایی برای تعدادی از رشته‌ها شده است. چند ماهی است که یک رویه در وزارت ورزش باب شده که نمی‌توان پایه و اساسی برایش پیدا کرد. اگر نخواهیم خیلی به عقب برویم، نمونه بارز این موضوع را می‌توان در انتخابات تیر و کمان دید. زمانی که معاونت ورزش همگانی و فرهنگی وزارت ورزش باید با هم ادغام می‌شد و جایی برای معاون همگانی این وزارتخانه برای ادامه فعالیت نبود. همان موقع بود که فدراسیون تیر و کمان به او نشان داده شد و در نهایت او با پیروزی در انتخابات برای ۴ سال دیگر حضورش را در ورزش تضمین کرد.

 

این مدل در چند رشته دیگر انجام شده و گویا قرار است همچنان انجام شود؛ مثل گل محمدی که گویا باید به زودی اداره کل ورزش تهران را ترک کند و به همین خاطر هر روز فدراسیونی برایش در نظر گرفته می‌شود.

 

همین چند روز قبل او کاندیدای فدراسیون قایقرانی بود تا زمینه حضورش در این رشته فراهم شود اما اهالی قایقرانی به این رویه «نه» گفتند و جالب است که حالا شنیده می‌شود حکم سرپرستی او برای فدراسیونی دیگر صادر شده است. فدراسیونی که مسوولان وزارت سعی دارند بگویند با رییس‌اش مشکلی ندارند اما شنیده می‌شود که حکم سرپرستی را گل محمدی زده‌اند تا او از اداره کل تهران خداحافظی کند و به این فدراسیون برود و احتمالا بعدا در انتخابات این رشته هم شرکت کند.

 

در این رابطه مثال‌های زیادی وجود دارد. مثل تلاشی که برای ورود مدیر کل امور استان‌های وزارت ورزش به انتخابات تنیس شد اما به هر دلیلی او شرایط حضور در انتخابات را ندارد و حالا قرار است با ثبت نام مجدد، زمینه حضور مدیری دیگر از وزارت ورزش در این انتخابات فراهم شود.

 

در فرستادن مدیرانی که باید از جایی دیگر به فدراسیون‌ها بروند، این نکته وجود دارد که اگر عملکرد این مدیران در حوزه‌ای که فعالیت دارند، خوب بوده، چطور مسوولان به این نتیجه رسیده‌اند که باید جابه‌جا شوند و اگر عملکردشان ضعیف بوده، چطور مسیر فدراسیون‌ها به آنها نشان داده می‌شود؟ مگر فدراسیون‌هایی مثل تیر و کمان، قایقرانی، تنیس و ... فدراسیون‌های کم اهمیتی هستند که با آنها اینطور رفتار می‌شود؟

 

البته این همه مشکلی نیست که در مسیر مدیران وزارت ورزش به فدراسیون‌ها وجود دارد. علاوه بر اینکه برخی مدیران بیرون مانده از بخش‌های دیگر راهی فدراسیون‌ها می‌شوند، تعدادی دیگر هم هستند که قرار نیست از موقعیت‌شان در وزارت دور شوند اما در مجامع انتخاباتی فدراسیون‌ها ثبت نام می‌کنند تا برنامه‌های خاصی را دنبال کنند. برخی کاندیدای پوششی هستند تا اگر برای گزینه خاصی، مشکلی پیش آمد، آنها در مجمع حضور داشته باشند. برخی هم فدراسیون‌های مختلف را امتحان می‌کنند تا شاید مثل طباطبایی که نتیجه پیگیری‌اش را در کاراته دید، بالاخره وارد یک فدراسیون شوند.

 

تمام اینها در حالی رقم خورده که در بیشتر موارد کارمندان وزارت در مجامع موفق نبوده‌اند؛ مثل گواری که در هندبال رای نیاورد. برای این رای نیاوردن می‌توان تحلیل‌های مختلفی ارائه کرد اما فارغ از همه برداشت‌هایی که از این بخش می‌توان داشت، فعلا ورود این افراد به عرصه انتخابات قابل بحث است و زمینه ساز کلی حرف و حدیث. برخی مدیران وزارت می‌گویند چون اینها رای نمی‌آورند، یعنی وزارت ورودی در انتخابات نداشته است اما نباید این را نادیده گرفت که ثبت نام چند کارمند فدراسیون برای هر مجمع انتخاباتی، شائبه‌های زیادی را به وجود می‌آورد و در روند برگزاری مجمع تاثیرگذار است.

 

تجربه نشان داده حتی اگر وزارت ورزش قصد حمایت از کاندیدایی را نداشته باشد، حضور کارکنانی از وزارت باعث می‌شود تا این عده با بهره‌گیری از پشتوانه وزارت برای خود رایزنی کنند و این موضوع به وجهه وزیر ورزش که نشان داده در هیچ انتخاباتی دخالت نداشته، لطمه می‌زند.

 

وزارت ورزش مدتی قبل موضوعی را مطرح کرد، مبنی بر اینکه افرادی که سرپرست می‌شوند، برای اینکه شائبه‌ای پیش نیاید، در انتخابات فدراسیون‌ها شرکت نکنند. البته این ایده اجرا نشد و در ادامه معاون وزیر اعلام کرد که این مساله قانون نبوده و افراد «اخلاقی» متعهد شده‌اند در انتخابات شرکت نکنند. با نگاه به این تجربه، می‌توان این ایده را مطرح کرد که وزارت ورزش نه تنها اقدام به فرستادن مدیران بیرون مانده به فدراسیون‌ها نکند، بلکه زمینه‌ای را فراهم کند تا کارمندان وزارت ورزش در مجامع انتخاباتی شرکت نکنند. این می‌تواند گامی باشد در راستای بلوغ مجامع فدراسیون‌ها تا بدون هیچ باید و نبایدی، بهترین گزینه را انتخاب کنند بدون اینکه شرایطی پیش برود تا برخی اتفاق‌های ناخوشایند تکرار شود.

 

آزاده پیراکوه

 

 

newspaper.iran-varzes​hi.‎​com
 • 19
 • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.1 stars from 23 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنجشنبه ۳۰ خرداد
  کوپا آمریکا
  کلمبیا - قطر
  ساعت: ۰۲:۰۰
 • کوپا آمریکا
  آرژانتین - پاراگوئه
  ساعت: ۰۵:۰۰
 • فوتسال قهرمانی کمتر از ۲۰ سال آسیا
  افغانستان - اندونزی
  ساعت: ۱۵:۳۰
 • فوتسال قهرمانی کمتر از ۲۰ سال آسیا
  ایران - ژاپن
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • قهرمانی کمتر از ۲۱ سال اروپا
  دانمارک - اتریش
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • قهرمانی کمتر از ۲۱ سال اروپا
  آلمان - صربستان
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • جمعه ۳۱ خرداد
  کوپا آمریکا
  اروگوئه - ژاپن
  ساعت: ۰۳:۳۰
 • والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۱۹
  فرانسه - استرالیا
  ساعت: ۱۵:۳۰
 • والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۱۹
  ایران - پرتغال
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۱۹
  لهستان - آرژانتین
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۱۹
  ایتالیا - صربستان
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • شنبه ۱ تیر
  جام ملت های آفریقا
  مصر - زیمباوه
  ساعت: ۰۰:۳۰
 • کوپا آمریکا
  اکوادور - شیلی
  ساعت: ۰۳:۳۰
 • والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۱۹
  ایران - استرالیا
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • یکشنبه ۲ تیر
  والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۱۹
  ایران - فرانسه
  ساعت: ۱۸:۳۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید