یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
۱۰:۱۰ - ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۲۰۱۱۶۳
سایر ورزشها

آرش ميراسماعيلی:

سعيد ملايی می‌خواهد در دادگاه عليه ايران شهادت دهد

آرش ميراسماعيلی,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش

دادگاه بين‌المللي حکميت ورزش (CAS) در حالي تاريخ جديد رسيدگي به پرونده تعليق فدراسيون جودوي ايران را مشخص کرده که خبرهاي خوبي از آن به گوش نمي‌رسد. مسئولان اين دادگاه با ورود به اتفاقات و تنش‌هاي اخير ايران در منطقه، لوايح جديدي را براي فدراسيون جودو ارسال کرده‌اند که ماجرا کلا از شکل ورزشي خود خارج شده و به چالشي سياسي تبديل شده است. موضوع به قدري بغرنج شده که حالا تنها ديگر بحث تعليق فدراسيون جودو مطرح نيست بلکه خطر تعليق در کمين کل ورزش ايران است.

 رابطه فدراسيون جودوي ايران با فدراسيون جهاني اين رشته زماني شکراب شد که سعيد ملايي، جودوکار سرشناس ايران، در رقابت‌هاي قهرماني جهان جودوي سال گذشته براي چندمين بار مقابل نماينده اسرائيل قرار نگرفت و از مبارزه با او امتناع کرد. ملايي بعد از اين مسابقات به آلمان مهاجرت کرد و آنجا خبر داد که ديگر حاضر نيست به ايران برگردد. سعيد با اين ادعا که مسئولان ورزش ايران او را چندين‌بار تحت فشار گذاشته‌اند تا عمدا ببازد و مقابل رقيب اسرائيلي وزن خودش، ساگي موکي، قرار نگيرد درخواست پناهندگي داد. اگرچه مسئولان فدراسيون‌هاي جهاني رشته‌هاي مختلف مانند ‌کشتي يا کميته بين‌المللي المپيک پیش‌ازاین به سران ورزش ايران بايت عدم تقابل با نماينده‌هاي اسرائيل هشدار داده بودند اما همين اظهارات ملايي کافي بود تا رسما اين هشدارها و تهديدها عملي شود. هيئت ايراني بايد ۲۷ شهريور در دادگاه CAS حاضر شود تا دفاعیات خود را براي رفع تعليق فدراسيون جودو مطرح کند.

گفت‌وگوي «شرق» را با آرش ميراسماعيلي، رئيس فدراسيون جودو، درباره وقايع اخير مي‌خوانيد.

آقاي ميراسماعيلي هرچه مي‌گذرد، پرونده تعليق جودوي ايران مبهم‌تر و پيچيده‌تر مي‌شود. ماجراي ايميلي که اخيرا از طرف دادگاه بين‌المللي حکميت ورزش (CAS)، براي فدراسيون ارسال شده، چيست؟

بعد از اتفاقاتي که پارسال در رقابت‌هاي قهرماني جهان ژاپن افتاد، کميته انضباطي فدراسيون جهاني جودو، فدراسيون جودوي ايران را به‌طور موقت تعليق کرد. آنها صراحتا به ما گفتند در‌صورتي‌که جودوکاران ايراني با نماينده‌هاي اسرائيل مسابقه ندهند، اين تعليق ادامه‌دار خواهد بود. با توجه به اين شرايط ما صلاح ديديم که کار را از طريق CAS پيگيري کنيم. با هماهنگي وزير و رئيس کميته ملي المپيک شکايتي را تنظيم کرديم و  به CAS  داديم. تاريخي که CAS براي رسيدگي به پرونده ما تعيين کرد ۲۰ فروردين‌ماه بود که به‌خاطر ويروس کرونا اين جلسه به تعويق افتاد. با توجه به شيوع کرونا هر دو طرف دعوا، يعني ما و فدراسيون جهاني توافق کرديم که اين دادگاه به زمان ديگري موکول شود اما چند روز پيش ايميلي را از سوي CAS دريافت کرديم که نگراني‌هايمان را دوچندان کرده است. متأسفانه در اين ايميل به مواردي اشاره شده که ربطي به مسائل ورزشي ندارد و بيشتر به چالش‌ها و مشکلات سياسي داخلي و خارجي ايران اشاره شده است. ذکر همين موارد باعث شده تا ما حس کنيم علاوه بر جودو، کل مجموعه ورزش کشور هم با مشکلاتي مواجه شود.

آرش ميراسماعيلی,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش

مي‌شود واضح‌تر بگوييد به چه چيزهايي اشاره کرده‌اند؟

 آنها در اين ايميل به اتفاقات و درگيري‌هاي آبان‌ماه که در کشور رخ داد، اشاره کرده‌اند. يا به سخنراني‌هايي که مسئولان و مقامات ارشد کشورمان داشته‌اند، اشاراتي کرده‌اند. حتي در اين ايميل به ما متذکر شده‌اند که از اختلافات سياسي ايران و اسرائيل مطلع هستند و مي‌دانند که ورزشکاران ايراني حاضر نيستند با آنها مسابقه بدهند. متأسفانه فدراسيون جهاني جودو و به تبع آن دادگاه بين‌المللي حکميت ورزش پا را فراتر از ورزش و جودو گذاشته‌اند و مي‌خواهند از آب گل‌آلود ماهي بگيرند و اين موضوع را سياسي جلوه دهند.

پس با اين شرايط الان نه‌تنها جودو، بلکه کل ورزش ايران ممکن است با خطر تعلیق مواجه شود؛ چراکه فدراسيون‌هاي جهاني رشته‌هاي مختلف هم پیش‌ازاین به ايران هشدار داده بودند و موضوع عدم مبارزه ورزشکاران ايراني با ورزشکاران اسرائيلي براي آنها به يک خط قرمز تبديل شده است.

ببينيد، من حساسيت اين موضوع را بارها به مسئولان ورزش گفته‌ام و به محض اينکه CAS اين لوايح جديد را هم براي ما ارسال کرد، دوباره موارد را به اطلاع آنها رساندم. به‌صراحت مي‌گويم که کار بسيار سخت و دشواري پيش‌رو داريم. سيگنال‌هايي که ما از آن طرف مي‌گيريم، خيلي خطرناک است. اميدوارم مابقي مقامات ارشد کشور در اين قضيه ما را تنها نگذارند. الان ما هم‌زمان به ديپلماسي ورزشي و سياسي نياز داريم. قطعا رايزني مسئولان سياسي در اين رابطه به ما کمک زيادي مي‌کند. اين پرونده اين‌قدر سخت و حساس است که فدراسيون جودو حتي نمي‌تواند از عهده تأمين مخارج هزينه‌هاي آن‌هم بربيايد. درحال‌حاضر چند ماه است که مشغول رايزني با وکلاي مجرب در اين زمينه هستيم تا بتوانيم دفاعياتي محکمي داشته باشيم اما همه اينها کافي نيست؛ ما بايد از طرف سياسيون ساپورت شويم.

جالب است که دادگاه بين‌المللي حکميت ورزش بلافاصله بعد از اين لوايح معناداري که براي فدراسيون ارسال کرد، زمان جديد برگزاري دادگاه را هم مشخص کرد.

بله، روز گذشته نيز ما ايميلي دريافت کرديم که از ما خواستند يکي از سه تاريخ پيشنهادي آنها را براي جلسه دادگاه انتخاب کنيم که ما تاريخ ۲۷ شهريور را اعلام کرديم. رضا صالحي‌اميري، رئيس کميته ملي المپيک، نصرالله سجادي رئيس کاروان المپيک ايران در المپيک ۲۰۲۱توکيو، محمدرضا داورزني، معاون وقت وزارت ورزش، مجيد زارعيان، سرمربي تيم ملي جودو، خود من به همراه دکتر امير ساعد وکيل و دستيار او تيم هفت‌نفره ايران هستند که به دادگاه بين‌المللي حکميت ورزش معرفي شده‌اند. براي طرف مقابل هم قرار است يک هيئت ۱۵نفره در دادگاه حاضر شوند.

پيش‌از‌اين گفته شد که سعيد ملايي، جودوکار سابق ايران که در واقع همه اين ماجراها به خاطر مهاجرت سؤال‌برانگيز او از ايران رخ داد هم يکي از اعضاي اين هيئت ۱۵نفره است.

بله درست است به‌جز او وحيد سرلک که پيش‌از‌اين از تيم ملي رفت و تغيير تابعيت داد، به همراه محمد منصوري، مربي ملايي نيز کساني هستند که مي‌خواهند بيايند و به نفع فدراسيون جهاني در دادگاه صحبت کنند.

فکر مي‌کنيد اين نفرات در اين دادگاه حاضر مي‌شوند؟

اميدوارم اين افراد در رفتارشان تغيير رويه بدهند. آنها راهي را رفتند که ديگران دارند برايشان تعيين تکليف مي‌کنند. ملايي، سرلک يا منصوري بايد بدانند که اگر به جايي رسیدند، از ايران بوده. اگر بيايند و عليه ايران شهادت بدهند، تا ابد يک لکه سياه در زندگي‌شان خواهد ماند. اين افراد بايد بدانند چشم ۹۰ هزار جودوکار جوان و نوجوان به آنهاست تا جودوي ايران از تعليق نجات پيدا کند. اگر روزي بيايند و شهادت بدهند، آه اين بچه‌ها دنبال آنها خواهد بود.

اگر در دادگاه حاضر نشوند، ممکن است شرايط به نفع ايران باشد؟

قطعا این‌طور خواهد بود.

 • 17
 • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
تو خود فروخته حرف نزن
مشاهده کامنت های بیشتر
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
رضا بهرام,زندگینامه رضا بهرام,رضا هلاورجانی بیوگرافی رضا بهرام از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

نام هنری: رضا بهرام

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۷۰

محل تولد: یزد

شغل: خواننده

سبک: پاپ

ادامه
شهریار مقانلو,عکس های شهریار مقانلو,شهریار مقانلو بازیکن فوتبال بیوگرافی شهریار مقانلو، اقای گل لیگ ازادگان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۳

محل تولد: زنجان

ملیت: ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۷ سانتی متر

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۱۵ تير
  هفته ۳۴ لالیگا اسپانیا
  بیلبائو - رئال‌مادرید
  ساعت: ۱۶:۳۰
 • فرمول ۱ اتریش - مسابقه اصلی
  ساعت: ۱۷:۴۰
 • هفته ۲۳ لیگ برتر ایران
  سایپا - سپاهان
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • دوشنبه ۱۶ تير
  هفته ۳۴ لالیگا اسپانیا
  ویارئال - بارسلونا
  ساعت: ۰۰:۳۰
 • چهارشنبه ۱۸ تير
  هفته ۳۱ سری آ ایتالیا
  آث میلان - یوونتوس
  ساعت: ۰۰:۱۵
 • پنجشنبه ۱۹ تير
  هفته ۳۵ لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - اسپانیول
  ساعت: ۰۰:۳۰
ویژه سرپوش