۰۸:۲۰ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۶۷۶۲
اشتغال و تعاون

نظرسنجی از بخش خصوصی درباره «تعطیلات»

حمایت کارفرمایان از تعطیلی ۲ روزه

طرح تعطیلی های آخر هفته,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون

فعالان بخش خصوصی در کسب‌و‌کارهای صنعتی و تجاری با شرکت در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» درباره «نبض تولید پس از تنظیم تقویم تعطیلات»، دیدگاه‌های خود را درباره «دو روزه شدن تعطیلی آخر هفته» تشریح کردند. ۱۶ نفر از فعالان اقتصادی در این نظرسنجی شرکت کردند؛ به‌طوری‌که اکثریت، «موافق» آخر هفته دو روزه هستند و حتی برخی از تولیدکننده‌ها با علم به تاثیر مثبت این شکل تعطیلی بر روحیه نیروی کار، به پیشواز اجرای آن در محیط کار خود رفته‌اند. مخالفان اما یک فرضیه غلط را مبنای اعلام نظر خود قرار داده‌اند.

اگر تقویم تعطیلات بازنگری و ساماندهی مجدد شد با قید «دو» روزه شدنتعطیلات آخر هفته» چه اثری روی تولید و تجارت خواهد گذاشت؟ آیا نبض تولید را کندتر می‌کند؟ یا اینکه موجب سرعت بخشیدن به نبض تولید داخلی می‌شود؟ نتیجه نظرسنجی از ۱۶ نفر از فعالان منتخب در بخشصنعت و تجارت نشان می‌دهد اکثر آنها موافق دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته هستند و اثر این نوع تنظیم تقویم تعطیلات را بر روحیه، انگیزه و بهره‌وری نیروی کارمثبت ارزیابی کرده و تعطیلات آخر هفته را به نفع تولید ارزیابی می‌کنند. حتی برخی از این فعالان بخش خصوصی به پیشواز این امر رفته و تعطیلات آخر هفته برای کارکنان خود را دو روزه کرده‌اند.

اما نکته جالب‌تر، استدلال گروهی از مخالفان آخر هفته دو روزه است که تحت‌تاثیر بی‌اطلاعی از تعداد تعطیلات ایران و سایر کشورها علت مخالفت خود را زیاد بودن تعطیلات در ایران اعلام می‌کنند و براساس همین فرضیه غلط با «دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته» مخالف هستند. طبق تحقیقات «دنیای‌اقتصاد» و با توجه به آمار مستندی که وجود دارد؛ در ایران با احتساب ۲۶ روز تعطیلی رسمی و ۵۲ روز تعطیلی جمعه، تعداد تعطیلات ۷۸ روز است و حتی با احتساب پنج‌شنبه‌های نیمه‌تعطیل، کل تعطیلات ۱۰۴ روز می‌شود؛ این در حالی است که تعداد کل تعطیلات آخر هفته و مناسبتی در اکثر کشورهای جهان ۱۱۰ تا ۱۲۹ روز است. متن نتایج نظرسنجی از صاحبان کسب‌وکارهای صنعتی و تجاری درباره آخر هفته دو روزه به شرح زیر است:

محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن صنایع همگن: با دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته موافقم چون حتی می‌توان ساعت کاری این روز را در طول روزهای هفته جبران کرد تا همانند کشورهای پیشرفته بخش صنعت و تولید ما نیز از محل افزایش بهره‌وری نیروی کارناشی از افزایش انگیزه بعد از تعطیلات منظم فعال‌تر شود.

حبیب‌الله انصاری، دبیرکل انجمن صنایع لوازم‌خانگی ایران: موافق دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته هستم با وجود اینکه می‌دانم تعطیلات ما نسبت به سایر کشورها کمتر است اما برای توسعه اقتصادی و کمتر نشدن میزان تولید داخلی همزمان با دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته باید از تعطیلات مناسبتی موجود در طول سال کم شود.

فرزین فردیس، عضو کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی: با طرح دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته کاملا موافقم به علت اینکه مزایای اجتماعی و ‌اقتصادی بی‌شماری دارد و می‌توان با استفاده از آن در فضای کسب‌و‌کار را نشاط ایجاد کرد؛ زیرا زمانی که خانواده‌ها ۲ روز فرصت گشت و گذار و استراحت دارند می‌توانند برای رفتن به مسافرت برنامه‌ریزی کنند که همین امر موجب نشاط در روحیه آنها می‌شود. با افزایش سفرهای داخلی از نظر اقتصادی نیز در صنعت گردشگری شاهد تاثیرات مثبت خواهیم بود.

حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی: با تعطیلی دو روزه آخر هفته در شهرهای بزرگ موافقم زیرا با تقسیم شدن ۴۴ ساعت کار در ۵ روز ابتدای هفته می‌توانیم آن یک روز تعطیلی را جبران کنیم.

حرمت‌الله رفیعی، نایب‌رئیس اول کمیسیون گردشگری اتاق تهران و رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران: طرح دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته در کشور یکی از طرح‌های بسیار خوب است که با آن موافقم. این طرح موجب رونق گرفتن صنعت گردشگری می‌شود و در همه کشورهای جهان نیز تعطیلات پایان هفته دو روزه است.

مهدی معصومی، مدیرعامل شرکت تولید مواد غذایی: نه‌تنها با این طرح موافق هستم؛ بلکه سال‌های زیادی است که در کارخانه خود به علت افزایش بهره‌وری نیروی انسانی فعال در آن تعطیلات آخر هفته را دو روزه کرده و در ساعت کاری سایر روزهای هفته نیز تغییر ایجاد نکرده‌ام.

سلطان حسین فتاحی، مدیرعامل شرکت تولیدکننده لوازم خانگی: در حال‌حاضر که تراز اقتصادی خوبی داریم به‌نظرم می‌رسد برای ایجاد انگیزه بیشتر و رونق تولید که در برنامه توسعه ششم نیز به آن اشاره شده بهترین فرصت برای دو روزه کردن تعطیلات آخر هفته است زیرا با این روش موجب افزایش انرژی و بهره‌وری نیروی کار می‌شویم.

خسرو محمودیان، دبیر انجمن صنفی صنعت تایر کشور: موافق دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته هستم. به‌خصوص اگر این تعطیلی شنبه باشد چون در حال‌حاضر ارتباط ما با کشورهای دیگر بسیار محدود است که علت آن ناهماهنگی تعطیلات ما با آنها است.

نصرالله رضازاده، رئیس اتحادیه تعاونی‌های تامین نیاز سراسری صنعت پلاستیک کشور: موافق دو روزه شدن تعطیلی آخر هفته هستم زیرا در شرایط فعلی با توجه به اوضاع و احوال صنعت دو روزه بودن تعطیلات آخر هفته می‌تواند به اقتصاد کمک چشمگیری کند.

علی‌اصغر صفائی‌فیروزآبادی، تولیدکننده درب و پنجره: ۱۰۰ در صد موافق دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته هستم زیرا با وضعیت اقتصادی موجود در بخش تولید ما تنها با ۳۰ درصد توان به تولید می‌پردازیم بنابراین اضافه شدن یک روز به تعطیلات آخر هفته تاثیر منفی در کسب‌و‌کارها و میزان تولید نخواهد داشت.

علی موسوی، دبیر انجمن بلورسازان استان تهران: کاملا مخالف دو روزه بودن تعطیلات آخر هفته هستم زیرا در حال‌حاضر نیز تمام بخش‌های خصوصی حقوق و مزایای کارگران خود را به سختی پرداخت می‌کنند و با اضافه کردن تعطیلات به آنها هزینه تمام‌شده آنها بسیار گران می‌شود. در چنین شرایطی به ناچار مجبور به تعدیل نیرو یا تعطیلی کارگاه‌ها می‌شویم. در حال‌حاضر تعطیلات کشور ما نسبت به خیلی از کشورهای دیگر دنیا زیاد است.

حسن کاردان، مدیر تولیدکننده صنایع نساجی و پوشاک: آمارهایی که برای کم‌بودن تعطیلات ایران نسبت به سایر کشور اعلام می‌کنند، کذب است و ما هر هفته تعطیلی داریم و از تولید نیز عقب هستیم. کشورهای پیشرفته تا حل شدن مشکل تولید خود مدام به تولید پرداخته‌اند.

حسین سروش، دبیر کانون سنگ ایران: نه‌تنها با دو روزه شدن تعطیلات مخالف هستم بلکه باید این پنج‌شنبه‌های نیمه‌وقت را نیز به روز کاری تمام‌وقت تبدیل کنیم چون تعداد تعطیلات ما در ایران بسیار زیاد است.

نورالدین مهری، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پیچ و مهره: به اندازه کافی در کشور تعطیلات وجود دارد و در رکود اقتصادی نیز هستیم بنابراین نیازی نیست که بیشتر شود.

حسن نیلفروش‌زاده، عضو هیات‌مدیره انجمن صنایع نساجی ایران: مخالف تعطیلی دو روزه آخر هفته هستم زیرا با توجه به تعداد تعطیلی‌های زیادی که در کشور نسبت به سایر کشورها داریم میزان تولید کم است.

رسول خلیفه‌‌سلطان، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران: مخالف این طرح تعطیلات هستم چون تعطیلات در کشور زیاد است و بیشتر شدن آن می‌تواند هزینه نیروی کار را افزایش دهد.

  • 13
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.1 stars from 16 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید