شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۴۷

همه چیز درباره ی شغل پلیس نیروی انتظامی

شغل پلیس نیروی انتظامی,معرفی شغل پلیس نیروی انتظامییک پلیس موفق باید توانایی کافی برای کارهای تیمی داشته باشد
هر جامعه ای برای برقراری امنیت عمومی، نیازمند افرادیست. به خصوص در جوامع کنونی که روابط انسانی، پیچیده تر است و روزبه روز، جرائم و رفتارهای نابه هنجار اجتماعی گسترش می یابد. به افرادی که برای مقابله با مشکلات امنیتی جوامع در سراسر دنیا اموزش و تربیت داده می شوند؛ پلیس می گویند. 

شغل پلیس نیروی انتظامی

پلیس موظف است که قانون را اجرا کند. درواقع از یک صد سال پیش ، پلیس و سیستم نوین ایجاد نظم و امنیت داخلی در کشور ما وجود داشته است. افراد دارای آمادگی های روحی و جسمی بالا را از میان جوانان جسور و شجاع به عنوان پلیس انتخاب می کنند و چنین افرادی علاوه بر این که تمرینات فیزیکی و آمادگی جسمانی دشوار را اموزش می بینند، زمینه های دیگری نظیر رانندگی، علم کامپیوتر، مردم شناسی، حقوق مدنی، مهارت های تکنیکی و تاکتیکی، اسلحه شناسی، جرم شناسی و … را به آن ها اموزش میدهند تا بتوانند امادگی لازم را برای انجام فعالیت های این شغل پیدا کنند. 

تاریخچه شغل پلیس نیروی انتظامی

در دوران سلسله هخامنشیان و در بیش از دو هزار سال پیش ، ایران به عنوان نخستین بنیانگذار سیستم حکومتی گسترده امپراطوری محسوب میشد. از آنجا که نظم و امنیت، لازمه ی هر حکومتیست در نتیجه انواع سیستمهای ایجاد نظم و امنیت را در کشور ما مورد ازمایش قرار داده اند.

ناصرالدین شاه در حدود ۱۰۰ سال پیش در سفر خود به اروپا، دوره ی پلیس نوین را آموخت و یک مستشار بلژیکی را استخدام کرد و از این طریق، باعث ایجاد این سیستم نوین پاسبانی در ایران شد. در زمان شاه، پلیس ایران متشکل از دو قسمت ژاندارمری و پلیس شهری بود.

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل پلیس نیروی انتظامی

افرادی توسط پلیس نیروی انتظامی استخدام می شوند که مدرک دیپلم، مدرک تحصیلی علوم انتظامی و سایر مدارک تحصیلی غیر مرتبط داشته باشند.

>> از طریق کنکور سراسری:

علاقمندان به تحصیل در دانشگاه افسری نیروی انتظامی باید مدرک پیش دانشگاهی یکی از گرایش های نظری ریاضی، تجربی، انسانی و معارف را داشته باشند یا در دوره ی پیش دانشگاهی یکی این رشته ها در حال تحصیل باشند. سپس در آزمون کنکور سراسری شرکت کنند و رتبه ی مناسب( حداقل ۲۰۰۰) را بدست آوردند. دانش آموزان می توانند رشته ی کارشناسی علوم انتظامی را در هنگام انتخاب رشته انتخاب کنید. یعنی شما باید پس از قبولی اولیه، مراحل معاینه جسمی، روحی و مصاحبه و گفتگوی حضوری را طی کنید. مراحل معاینه و مصاحبه در این رشته، مهم تر از نمره ی علمی آزمون کنکور است.

شما با قبولی در این مراحل می توانید وارد دانشکده ی افسری شوید و بعد از این که اموزش های لازم را دیدید و مراحل تئوری و عملی را در این دانشکده گذراندید با درجه ی ستوان دومی فارغ التحصیل شوید. شما از بدو ورود در نیروی انتظامی، استخدام میشوید و میتوانید از تمام امکانات رفاهی و درمانی و خدماتی این سازمان بهره ببرید. همچنین به شما حقوق ماهیانه می دهند. بنابر نیاز این سازمان، وقتی که دروس دانشکده را تمام کردید؛ می توانید در یکی از شاخه های نیروی انتظامی کار کنید.

>> از طریق ثبت نام:

هرساله پلیس نیروی انتظامی براساس نیاز سازمان به استخدام افراد دارای دیپلم و یا سایر مدارک تحصیلی غیر مرتبط با این سازمان می پردازد. افراد علاقمند میتوانند برای ثبت نام، شرایط و موارد موجود در فرم های استخدامی را در نظر بگیرند و بعد از طی مراحل لازم در این سازمان، استخدام شوند.

شغل پلیس نیروی انتظامی,وظایف پلیس نیروی انتظامیپلیس مأمور اجرای قانون است

مهارت و دانش مورد نیاز برای ورود به شغل پلیس نیروی انتظامی

یک سری ویژگی های اخلاقی و رفتاری و مهارت های اکتسابیه برای هر حرفه ای لازم است. فرد با استفاده از این مهارت ها می تواند به راحتی در حرفه ی مورد نظرش فعالیت کند و موفق شود. باتوجه به استرس زا و خطرناک بودن شغل پلیسی، افرادی که وارد این حرفه می شوند باید خصوصیات زیر را داشته باشند:

- صداقت، قابل اعتماد بودن، مسئولیت پذیری و آگاهی اجتماعی

- رسیدن به موقع به موقعیت، عکس العمل سریع و انجام درست عملیات

- پشتکار و استمرار در وظایف سازمانی بعنوان یک پلیس و مأمور قانون

- توانایی حفظ ارامش در شرایط خطرناک

- توانایی کار فردی و تیمی

- مهارت های ارتباطی قوی

- شجاعت و ابتکار

- توان جسمانی خوب

- مهارت های کلامی خوب

- رویکرد مودبانه ولی قاطع

- رعایت بردباری و تواضع دربرابر مردم

- خود انضباطی

- توانایی دستور دادن و پذیرش دستور

- اطلاع از قوانین موجود و مربوطه

 زنان و شغل پلیسی

امروزه نیاز به نیروهای پلیس زن باتوجه به پیشرفت جامعه در کنار مردان احساس می شود. دختران برای ورود به دانشگاه پلیس می توانند از طریق کنکور سراسری در مقاطع کاردانی و کارشناسی اقدام کنند. البته دختران دیپلم به صورت درجه داری برای اموزش های کوتاه مدت، جذب پلیس می شوند.

دختران برای انتخاب شغل پلیسی باید رتبه ی لازم علمی را به دست آورند و از لحاظ روحی جسمانی و مصاحبه بررسی شوند. افرادی که پذیرفته می شوند در یکی از دانشکده های دانشگاه انتظامی، اموزش های نظامی، شنا، دفاع شخصی، تیراندازی، آمادگی جسمانی و رانندگی را یاد می گیرند. این دانشجویان از همان زمانی که قبول می شوند در نیروی انتظامی استخدام می شوند و از تمام امکانات رفاهی و اموزشی و درمانی آن بهمراه حقوق و مزایای این سازمان برخوردار میشوند.

از گرایش های تحصیلی دانشجویان پلیس زن می توان به رشته های راهنمایی و رانندگی، کشف جرائم، اطلاعات، انتظامی و رایانه اشاره کرد. وقتی که زنان پلیس، فارغ التحصیل می شوند در مراکزی کار می کنند که متناسب با رشته ی آنان و در رابطه با امور زنان و کودکان است.

شغل پلیس نیروی انتظامی,تاریخچه شغل پلیس نیروی انتظامییک پلیس باید فردی جسور و شجاع باشد تا بتواند از خود و دیگران در مقابل خطرات محافظت کند

درجات نظامی برای فارغ التحصیلان دانشکده های علوم و فنون انتظامی

دانشجویان دوره کاردانی دانشکده افسری و دانشکده های علوم و فنون انتظامی، پس از فارغ التحصیلی به درجه ستوان سومی و درجه سرهنگی میرسند. دانش آموختگان دوره کارشناسی دانشکده های علوم و فنون انتظامی می توانند درجه ستوان دومی را بدست آورند. چنانچه دانشجویان این رشته، دوره فرماندهی و مدیریت عالی انتظامی را بگذرانند یا مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر را داشته باشند؛ به درجه ی سرتیپی و بالاتر می رسند.

وظایف پلیس نیروی انتظامی

نیروی انتظامی، وظایف مهمی بر عهده دارد. از این رو وظایف پلیس نیروی انتظامی بر اساس فعالیت در هر یک از بخش های این سازمان بزرگ حکومتی به شرح زیر میباشد :

> یکی از وظایف پلیس، استقرار نظم و امنیت و تامین آسایش عمومی و فردی می باشد.

> پلیس نیروی انتظامی باید با هر گونه خرابكاری، تروریسم و شورش به صورت مستمر، مبارزه کند.

> پلیس موظف است که برای برگزاری اجتماعات، تشكلها، راهپیماییها، مقابله با اغتشاش، بی‌نظمی و فعالیتهای غیر مجاز، فعالیتهای قانونی و مجاز و ممانعت و جلوگیری از هر گونه تشكل و راهپیمایی و اجتماع غیر مجاز، امنیت لازم را تامین کند.

> پلیس باید برای كسب اخبار و اطلاعات در محدوده وظایف محوله، اقدامات لازم را انجام دهد و با سایر سازمانها و یگانهای اطلاعاتی كشور در حدود وظایف آن ها همكاری کند.

> وظیفه ی پلیس اینست که در سراسر كشور از مسئولین و شخصیتهای داخلی و خارجی به استثنا داخل پادگانها و تأسیسات نظامی حفاظت کند، مگر در مواردی كه اصل انقلاب و یا دستاوردهای آن براساس تشخیص شورای عالی امنیت ملی در معرض خطر باشد كه بر عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامیست.

> از دیگر وظایف پلیس نیروی انتظامی می توان به جمع آوری سلاح و مهمات و تجهیزات غیر مجاز، صدور پروانه نگهداری و حمل سلاح شخصی و نظارت بر نگهداری و مصرف مجاز مواد ناریه با هماهنگی وزارت اطلاعات اشاره کرد.

> پلیس باید بتواند اموری که مربوط به تشخیص هویت و كشف علمی جرایم است را انجام دهد.

> پلیس نیروی انتظامی، مسئولیت هایی بر عهده دارد که این مسئولیت ها نظیر اجرای معاهدات و پروتكلهای مصوبه مرزی، مراقبت و كنترل از مرزهای جمهوری اسلامی ایران، استیفای حقوق دولت و اتباع مرزنشین جمهوری اسلامی ایران در مرزها و محدوده انحصاری اقتصادی دریاها می باشد.

شغل پلیس نیروی انتظامی,نحوه ورود به شغل پلیس نیروی انتظامیگرایش‌های تحصیلی دانشجویان پلیس زن بر اساس نیاز سازمان و ... است

گردآوری: بخش کار و کارگر سرپوش

  • 11
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش