سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۲۰:۳۸ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۵۰۱۶۹۷
اجتماعات کارگری

چراهنوز حقوق بیش از ۳۰۰کارگر پروژه قطار شهری اهواز از سال گذشته تاکنون پرداخت نشده؟

بلاتکلیفیم؛ کسی گردن نمی‌گیرد

کار و کارگر,اخبار کار و کارگر,اعتراض کارگران,اعتراض کارگران پروژه قطار شهری اهواز
انگار کسی نیست که صدای کارگران را بشنود؛ در حدود یک هفته است که منتظر آمدن استاندار هستیم می‌خواستم پلاکاردی بنویسم که راحت‌تر صدایم را به گوشش برسانم ولی حتی پول برای نوشتن پلاکارد هم نداشتم.

به گزارش تسنیم، پروژه قطار شهری اهواز که از سال ۸۵ آغاز به کار کرده و ۲ خط نیز برای این پروژه تعریف شده پس از ۱۱ سال نه تنها به بهره‌برداری نرسیده بلکه به نوعی شروعی دوباره را کلید زده است.

 

در برنامه بازدید استاندار خوزستان از پروژه قطار شهری اهواز در ۱۸ تیرماه اگرچه پس از سال‌ها از گذر عمر این پروژه، سرانجام نقاط مثبتی در زمینه تکمیل پروژه به چشم می‌خورد ولی این برنامه نیز همانند اکثر برنامه‌ها بی‌حاشیه نبود.

 

در جمع مسئولان و خبرنگاران این بازدید، کارگرانی حضور داشتند که پس از دیدن استاندار شاید در دل‌هایشان بارقه‌ای از امید ایجاد شده بود، امید به گرفتن حق و حقوقشان توسط استاندار ولی آنچه که انتظار نداشتند رخ داد.

 

یکی از این کارگران در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: من یکی از کارگران شرکت کیسون(پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز) هستم که از شهریور ماه سال گذشته تا کنون حقوقم را پرداخت نکرده‌اند.

 

وی افزود: قبل از عید فطر امسال مبلغ ۳۰۰هزار تومان و نیز پس از اعتراضات کارگران مبلغی در حدود یک میلیون تومان برای ما پرداخت شد و این میزان مجموع پرداختی‌های این شرکت به کارگرانش از شهریور ماه سال گذشته تاکنون بوده است.

 

این کارگر بیان کرد: با وجود اینکه ساعت کاری من تمام شده فقط اینجا مانده‌ام که با استاندار صحبت کنم. ما اینجا بلاتکلیف هستیم وقتی به شرکت کیسون می‌گوییم که حقوقمان را پرداخت کنید می‌گویند که به ما پولی نداده‌اند.

 

وی ادامه داد: مسئولان سازمان قطار شهری می‌گویند که ما اعتبار را به شرکت پرداخت کرده‌ایم ولی آنها حقوقتان را نمی‎‌دهند. هرکدام موضوع را به گردن دیگری می‌اندازد.

 

حقوق بیش از ۳۰۰کارگر پروژه قطار شهری اهواز از سال گذشته تاکنون پرداخت نشده

این کارگر عنوان کرد: بیش از ۳۰۰نفر همانند من چنین شرایطی را دارند. به ما گفته‌اند که اگر حرف بزنیم اخراجمان می‌کنند برای همین سکوت کرده‌ایم البته ما حتی به نوبخت معاون رئیس جمهور که اواخر سال گذشته از پروژه مترو بازدید داشت موضوع عدم پرداخت حقوقمان را گفته‌ایم ولی بازهم "هیچی" نشد.

 

وی گفت: انگار کسی نیست که صدای کارگران را بشنود؛ در حدود یک هفته است که منتظر آمدن استاندار هستیم، می‌خواستم پلاکاردی بنویسم که راحت‌تر صدایم را به گوشش برسانم ولی حتی پول برای نوشتن پلاکارد هم نداشتم.

 

پس از اینکه استاندار از روند پروژه بازدید کرد در جمع خبرنگاران حضور یافت و پاسخگوی سوالات آنان شد که در این بین شریعتی در پاسخ به پیگیری خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا خبر خوشی برای واریز حقوق کارگران پروژه متروی اهواز دارید، عنوان کرد: کارگران که کارگران بنده نیستند و باید این موضوع و خبر خوشی که برای کارگران به دنبال آن هستید را از پیمانکار دریافت کنید. هر کاری ساز و کاری دارد و من نیز تاکیدات و فشارهای مورد نیاز را به پیمانکار خواهم داشت تا حقوق پرسنل واریز شود اما قانون نیز ساز و کارهایی برای آن‌ها تعبیه کرده است.

 

وی درباره اینکه آیا اداره کار در بازرسی بر این موضوع کم کاری نکرده که تاکنون بازرسی بر این موضوع نظارتی نداشته است، افزود: بنده ملاحظات کارگران را دارم که می‌خواهند در کنار اشتغال اخراج نشوند اما در موردی که می‌گویید اداره کار بازرس نفرستاده است کارگران باید شکایت کنند تا بازرس هم حضور یابد، تاکید می‌کنیم که این کار انجام شود و با گشایشی که در پروژه انجام شده و پول در اختیار پیمانکار قرار گرفته این موضوع نیز حل شود.

 

«امیدمان استاندار بود که او هم...»

به گزارش تسنیم، اگرچه به گفته آن کارگر در پایان برنامه بازدید، مبنی بر اینکه «امیدمان استاندار بود که او هم...» اما آنچه که بروکراسی اداری را زیر سوال می‌برد تعریف غلط از مسئولیت‌ها است.

 

در زمانی که کارگر تهدید به اخراج می‌شود و مهر خموشی بر لبانش می‌زنند همچنین حق اعتراض و شکایت را از این قشر ضعیف و زحمت‌کش می‌گیرند؛ در گوشه‌ای دیگر مسئولی پا بر روی پا گذاشته تا در صورت شکایت به وظیفه مهم نظارت و بازرسی بپردازد.

 

اینکه اداره کار موظف باشد حقوق تضعیف شده کارگران را بگیرد و نیز منتظر شکایت و اعتراض نماند و آتش به اختیار اقدام کند اگر چه رویایی به نظر می‌رسد ولی حقیقت و واقعیت امر است.

 

صحبت‌های این کارگر درد دل هزاران کارگر دیگری است که افق نگاهشان را به نقطه‌ای دوخته‌اند تا روزی حقوق شهروندی آنان نه فقط در منشور بلکه در عالم واقع رعایت شود.

 

وقتی حقوقمان را مطالبه می‌کنیم ما را به اخراج تهدیدی می‌کنند

حدود ۲۰روز از بازدید استاندار از پروژه قطار شهری می‌گذرد ولی نه تنها مشکل کارگران شرکت کیسون حل نشد بلکه امروز شاهد تجمع این کارگران در پی عدم دریافت حقوقشان در مقابل استانداری خوزستان بویم.

 

یکی از این کارگران معترض در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: یک سال بدون دریافت حقوق در حال فعالیت و کار هستیم و مسئولان مدام به ما وعده‌های دروغین می‌دهند.

 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تا کنون شکایت کرده‌اید گفت: آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است. استاندار، فرماندار و حتی امام جمعه از وضعیت ما خبردارند و همه مشکل ما را می‌دانند.

 

کارگر شرکت کیسون ادامه داد: تا کنون یک بازرس اداره کار هم نیامده شرکت و پرس و جو و نظارتی کند البته سه شنبه هفته گذشته به اداره کار رفتیم و آنها گفتند که پیگیری می‌کنیم ولی پس چرا پیگیری نمی‌کنند؟!

 

دیگر کارگر معترض با بیان اینکه وقتی حقوقمان را مطالبه می‌کنیم ما را به اخراج تهدید می‌کنند، ادامه داد: این مشکل بیش ۳۰۰تا ۴۰۰ کارگر است و اکثر ما مستاجریم و در معیشت خود مانده‌ایم.

 

وی با اشاره به اینکه کارگرانی که امروز در این تجمع نیامده‌اند از ترس اخراج شدنشان است، افزود: مدیرانمان حقوق تیرماه را هم دریافت کرده‌اند ولی حقوق ما را ۱۲ ماه است که پرداخت نکرده‌اند.

 

کارگر معترضی که سن و سالی هم گذرانده بود با بیان اینکه بسیاری از مسئولان کشوری از پروژه قطار شهری اهواز بازدید کردند گفت: آنها فقط می‌آمدند نگاهی می‌کردند قولی می‌دادند و می‌رفتند.

 

وی تصریح کرد: دیگر پروژه‌های متروی کلانشهرها که با پروژه قطار شهری اهواز آغاز شده بود اکنون پایان یافته ولی پروژه اهواز پس از ۱۱سال فقط ۱۰کیلومترش انجام شده است.

 

این کارگر معترض تاکید کرد: با این روند کاری متروی اهواز شاید تا ۱۵یا ۲۰سال دیگر تکمیل شود.

 

حقوق کارگران را در صورت اخذ رای از دادگاه پرداخت می‌کنیم

شهرام شاهین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به وضعیت کارگان شرکت کیسیون اظهار داشت: مطالبات کارگران رسوب کرده و سنگین شده است و فقط از سال گذشته تا کنون دو حقوق به اضافه یک عیدی به آن‌ها پرداخت شده است.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شرکت کیسیون معتقد است که شرکت قطار شهری مطالبات را پرداخت نکرده است، گفت: خیر اینگونه نیست و پرداخت‌های خوبی به کیسیون داشتیم اما اگر شرکت با زیان در حال ساخت پروژه است به ما مربوط نبوده و این مشکل جز مشکلات داخلی شرکت است.

 

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز گفت: قانون تعیین کرده چنانچه شرکتی از کارفرما مطالبات قابل توجهی داشته باشد اما از طرفی دیگر مطالبات پیمانکار دست دوم و کارگرانش را پرداخت نکرده باشد کارگران می‌توانند با مراجعه به مراجع ذی صلاح از جمله قوه قضائیه و اداره کار از کارفرما شکایت کنند و ما ملزم می‌شویم که با توجه به حکم دادگاه و رای اداره کار از حساب کیسیون برداشت و حققوق کارگران را پرداخت کنیم.

 

وی تصریح کرد: متاسفانه دو مشکل وجود دارد ابتدا اینکه شرکت کیسیون تا کنون صورت وضعیت مثبتی پیش ما ندارد و تمام آن‌ها سریعا پرداخت می‌شد و دوم اینکه کارگران تا کنون هیچ شکایتی از شرکت کیسیون نکرده‌اند.

 

شاهین‌زاده گفت: وقتی که کاگر می‌ترسد و حاضر به شکایت کردن از کارفرما نیست، بنده که نمی‌توانم به جای کارگر از شرکت کیسیون شکایت کنم.

 

وی با بیان اینکه این قبیل موضوعات فقط مختص شرکت کیسیون نیست و در بخش‌های دولتی وجود دارد، عنوان کرد: من می‌توانم به عنوان یک فردی که مسئولیت دارم در حدود و چارچوبی که قانون تعیین کرده کارکنم در صورتی که در برخی از مواقع برای حل مشکلات پا را فراتر از حد گذاشته‌ام تا مشکلات سریع‌تر حل شوند.

 

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز تصریح‌کرد: چنانچه کارگران از شرکت شکایت و رای اداره کار را اخذ کنند از نخستین صورت وضعیت مقدار طلب کارگران کسر و حقوقشان را پرداخت می‌کنیم اما نیاز به رای دادگاه و شورای اداره کار است.

 

وی افزود: به جز حکم دادگاه و رای اداره کار هیچ ابزار قانونی دیگری نداریم و تنها لابی ‌گری می‌ماند که ما نیز تا حد امکان در راستای حل مشکلات انجام داده‌ایم.

 

شاهین‌زاده مشکلات کارگران شرکت کیسیون را بخشی از مشکلات کلی شرکت عنوان کرد و گفت: با حل شدن مشکلات شرکت کیسیون مطمئن مشکلات کارگران نیز رفع می‌شود.

 

کسی به کارگران توجه نمی‌کند

رئیس مجمع نمایندگان کارگران خوزستان نیز پیش از این درباره حقوق کارگران گفته که «متاسفانه اکنون وضعیت به شکلی شده که اگر کارگر حقوق حقه و مکتسبه خود را مدعی شود، با برخورد قضایی مواجه می‌شود.

 

محمدرضا راهداری‌زاده افزود: کارگری که چند ماه حقوق نگیرد و کسی جوابگو خود و خانواده‌اش نباشد، در برخی از مواقع به نوعی کنترل شرایط از دستش خارج می‌شود. در این شرایط باید کارفرما پاسخگو باشد که چرا حقوق نمی‌دهد و متاسفانه تمام برخوردها به سمت کارگر برمی‌گردد و با کارگر برخورد قضایی می‌شود.

 

وی با بیان این‌که کارگران خواهان حقوق و مزد خود هستند، اظهار کرد: مزد و حقوق مکتسبه، جزو دیون ممتازه است و کارفرما مکلف است تا این دیون را پرداخت کند اما متاسفانه در بحث پرداخت دیون ممتازه کسی به کارگران توجه نمی‌کند.»

 

 

 

 

 

  • 16
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش