یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
۲۰:۵۹ - ۲۴ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۲۴۷۰
موسیقی

واکنش انجمن موسیقی ایران به سخنان نماینده مجلس درباره ساز و موسیقی

واکنش انجمن موسیقی ایران به سخنان نماینده مجلس درباره ساز و موسیقی,اظهارات کاظم موسوی درباره موسیقی
انجمن موسیقی ایران به سخنان نماینده مجلس درباره ساز و موسیقی واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران در بیانیه‌ای به سخنان‌ یکی از نمایندگان‌ مجلس شورای اسلامی درباره ساز و موسیقی واکنش نشان داده و گفت که «به جای دوستی با مردم راه دشمنی‌ برگزیده‌اید.»

در بخش‌هایی از این بیانیه‌ آمده است:

«در چند روز اخیر یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص موسیقی و ساز و آلات موسیقی بیاناتی فرمودند که نمک بر روی زخم‌های جامعه بود و آنچه حاصل آمد جز زیان‌ ملک و ملت هیچ نداشت چرا که کشور ما صد دشمن اگر داشته باشد یک دوست چون ایشان بس است که ضرباتی بس کاراتر وارد آورَد و نتایج شیوه‌ دوستی که ایشان برگزیده‌اند از دشمن قسم‌خورده هم بسی گران‌تر است.

روی سخن با جناب موسوی نماینده‌ مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی است.

جناب موسوی شما نه تنها سخن دشمن شاد کن بر زبان می‌رانید که بر طبل تفرقه می‌کوبید و از آنجا که نماینده‌ یک زبان و فرهنگ مشخص با هویت و تاریخی هستید، نه تنها با افکار و گفتارتان برخی مناقشات قومیتگرایی را برافروختید، بلکه با دیدگاه ... و بی‌بنیاد خود بر ضدیت و تقابل فرهنگی هم تاکید داشتید.

از این بدتر آنکه شما با ترویج و تشویق به واگذاشتن و خارج شدن از کشور، ایرانیان را به ترک ملک و دیار آبا و اجدادی‌شان تشویق و تحدید می‌کنید که اگر دوست ندارید، بگذارید و بروید!

مگر نه آنکه دیدگاه و رویکرد کلان امروز بر حفظ تمامیت ملی است؟ مگر نه آنکه چندی پیش حکم آمد که تشویق به ترک کشور خیانت است و دشمنی با ملیت را بر می‌افروزد؟

چگونه بر خود چنین فرضی قائل می‌شوید که مافوق بر منطق حکومت، حکمرانی کنید و برانید آنانی را که امروز چون شما نمی‌اندیشند؟

مگر شما نبودید که با موسیقی و همان سازها که آلات هوا و هوس یا امیال شخصی می‌نامیدشان، خود را تبلیغ کردید و آرای همشهریانتان را کسب کرده بر کرسی نمایندگی جلوس فرمودید؟

کجا رفت آن نیازتان که گویی پس از برآورده شدنش، نه آرا برایتان مهم است و نه قومیت و ملیت ارزشی در ضمیرتان دارد که چنین علیه آن قیام می‌کنید؟

بدانید امروز اگر مردم و افراد دلسوز کشور بر حفظ یکپارچکی ایران اصرار دارند، شما با منطقتان گویی بر گسست و فروپاشی آن مصرید.

دست از توجیه سخنان ... بردارید و بر تمامیت ملی و فرهنگی بکوشید. نان شب چه ربطی به چند ساز وارداتی دارد زمانی که ارزش ریالی و ارزی آن در برابر میلیاردها دلار سوء‌مدیریت دوستان شما حتا نمک سفره اقلیتی از هنرمندان امروزه بی‌نان هم محسوب نمی‌شود.

امروز شما نه تنها در پیشگاه ملت که حتا در قبال حاکمیت نیز مسئولید و استغفار تنها کاری‌ است که باید بجویید و بر پذیرش آن از سوی ملت و دولت و کشور بکوشید نه آنکه پرسش و فهم نادرست از پاسخ به دور از خردورزی و انصاف خود را با عنوان تحریف توجیه کنید و از زیر بار مسئولیتِ عذرخواهی، تاکتیکِ فرار به جلو در پیش بگیرید. خاصه آنکه بهترین دلیل رد این توجیه‌گری، تکمله سخنتان است که فراخوان و حکم بر ترک ناراضیان از این ملک تاریخ‌مند و ‌با فرهنگ را آشکارا ‌صادر کردید.

شما بیش از آنکه به سود همان اندک موکلان خود قدم بردارید، علیه آن پیشتازی کرده‌اید پس بهتر آن است که پس از عذرخواهی رسمی از ملت، برای همیشه سکوت اختیار کرده و بیاموزید سخن نگفتن را؛ اگر تا کنون نیاموخته‌اید چگونه و چه هنگام سخن گفتن را!

به جای حکم راندن بر عرصه‌ فرهنگ و هنر، تلاش کنید وظیفه‌ای را که در ساختار اقتصادی مملکت در مجلس شورا بر عهده گرفته‌اید، شاید تا حدی بتوانید برآورده کنید که شک بسیار است که در آن مسیر هم چشمی بصیر و دلی روشن ضمیر داشته باشید چرا که امروز به جای دیدن بار کمرشکن فشار اقتصادی و تورمی ویرانگر و فساد روبه رشد حاصل تحریم اقتصادی که بر گرده مردم جنبره زده است، نه تنها از انبوهی مشکلات با رفع موانع فرهنگی و ‌هنری از جمله با رفع ممنوعیت واردات سازها و ملزومات هنری نمی‌کاهید، که ضعف و سوءمدیرت در تخصیص منابع را در خارج از مسئولیت خویش و در عرصه‌هایی که سیمرغ‌های فرهنگ و ‌هنر ملی ایران در پروازند، جست و جو می‌کنید. اما باید بدانید دشمنی و دوستی هم، مرزی باریک دارد ...

توصیه‌ ما به شما این است که بدون ملاحظه و لکنت زبان، بدون عذر و بهانه و ‌فرافکنی و سفسطه‌گری‌ با صراحت و شفافیت تمام ضمن اعتراف به خطای محرز خود، از پیشگاه جامعه موسیقی و ملت شریف ایران طلب بخشش کنید.

به قول رودکی بزرگ

زمانه پندی آزادوار داد مرا

زمانه را چو نکو بنگری همه پند است

پند بگیرید و جای دوستی و دشمنی را متوجه باشید. ...»

  • 18
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش