پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۳۵

بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدیعباس جدیدی در شورای شهر
عباس جدیدی که نماینده چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران و ری و تجریش بود، کشتی گیر آزادکار سابق و مربی کشتی کنونی ایرانی است. وی در سال ۱۹۹۸ یک مدال طلای قهرمانی جهان و در سال های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۹ دو مدال برنز را در اختیار دارد.

چکیده ای از بیوگرافی عباس جدیدی

نام:عباس جدیدی

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

بیوگرافی عباس جدیدی

عباس جدیدی در روز اول بهار، در طلیعه نوروزی باستانی سال ۱۳۴۸، در جنوب شهر تهران، در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. او یک خواهر و دو برادر دارد که آن ها هم مثل عباس ورزش‌کار هستند. رشته کشتی در باشگاه ها در جنوب تهران، حرف اول را زده است.

شروع فعالیت عباس جدیدی

عباس جدیدی زمانی که کشتی را در سن ۱۲ سالگی از باشگاه کارگران تهران شروع کرد، وزن کمی داشت. غلام نظری نخستین مربی او بود که در حال حاضر جزء مفقودالاثرهای دفاع مقدس است. وی فنون ابتدایی را به عباس جدیدی آموخت. به گفته ی عباس جدیدی، کشتی ورزشی کم خرج است. کافی است که پیراهن را درآوری، پا برهنه شوی و کشتی بگیری!

عباس جدیدی شورای شهر,عباس جدیدی,عباس جدیدی شوراتصاویر عباس جدیدی

عباس جدیدی راجع به ورزش کشتی در یکی از مصاحبه هایش چنین گفت:تنها ورزشی که در جنوب شهر تهران، جلوی دستمان قرار داشت، کشتی بود و باتوجه به عشق ذاتی که به این ورزش داشتم، به باشگاه کارگران رفتم. او در میان ورزش ها آن قدر به کشتی علاقه مند است که اگر یک بار دیگر هم به دنیا بیاید باز هم کشتی را در میان ورزش ها، انتخاب خواهد کرد.

دوران ورزش قهرمانی عباس جدیدی

عباس جدیدی  بعد از کشتی گیری از مغولستان در قهرمانی آسیا ۱۹۹۲ به مدال نقره وزن ۹۰ کیلو رسید. وی در قهرمانی آسیا در سال ۱۹۹۳ در وزن ۱۰۰ کیلو به مدال طلا رسید ولی برای انتخابی قهرمانی جهان در ۹۰ کیلوگرم کشتی گرفت و با شکست رسول خادم در یک رقابت نزدیک به عضویت تیم ملی در دستهٔ ۹۰ کیلوگرم درآمد. وی در نخستین حضور جهانی خود در تورنتو ۱۹۹۳ ماخاربک خادارتسف روس را که هفت دوره پی در پی قهرمان جهان و المپیک در این وزن شده بود، شکست داد و در فینال توانست ملوین داگلاس کشتی گیر سیاه پوست آمریکائی را ۱- ۲ مغلوب کند. دیداری که داوری آن بحث برانگیز بود و آمریکایی ها به آن اعتراض کردند ولی مدال طلای عباس جدیدی به علت استفاده از داروی نیروزا( دوپینگ) پس گرفته شده و او دو سال از حضور در رقابتهای رسمی محروم شد.

در سال ۱۹۹۵ عباس جدیدی مجدداً به میدان کشتی برگشت. رسول خادم در آن هنگام دو بار پیاپی قهرمان ۹۰ کیلو جهان شده و عباس جدیدی ناچار شد به وزن ۱۰۰ کیلو برود. در آن هنگام وزن طبیعی عباس جدیدی کم تر از ۱۰۰ کیلو بود. وی در قهرمانی جهان ۱۹۹۵ بسیار آماده ظاهر شد ولی در یکی از مسابقات بر اثر یک بدل کاری هنگام اجرای بارانداز ضربه فنی شد و به گروه بازنده ها رفت و توانست مدال برنز را بگیرد.

عباس جدیدی و علیرضا دبیر,استاد عباس جدیدی,عباس جدیدیکشتی عباس جدیدی

 در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا، عباس جدیدی باز هم به میدان رفت و با اقتدار تا فینال را بالا آمده و حتی لری خابلوف برندهٔ چندین مدال طلای المپیک و جهان را به راحتی شکست داده بود. او در فینال رویاروی کورت انگل آمریکایی قهرمان سال گذشته جهان ایستاد و بعد از تساوی در وقت قانونی و اضافه با رأی داوران بازنده اعلام شد. او بسیار معترض بود و معتقد بود که برنده کشتی بوده است.

عباس جدیدی در مسابقه انتخابی تیم ملی سال بعد شرکت نکرد و به همین دلیل عبدالرضا کارگر در ترکیب تیم ملی برای مسابقه قهرمانی جهان ۱۹۹۷ به جای وی قرار گرفت. قهرمانی جهان در تهران در سال ۱۹۹۸ برگزار می شد و او موفق شد در این مسابقات یکی از سه طلای ایران را کسب کند و توانست باز هم در این مسابقات ملوین داگلاس، که بعد از خداحافظی کورت انگل دوباره در ترکیب تیم ملی کشتی آمریکا قرار گرفته بود، را شکست دهد و مارک گارمولویچ لهستانی را در فینال مغلوب کرد. عباس جدیدی که با تغییر وزن های کشتی در ۹۷ کیلو مسابقه می داد در بازی های آسیایی بانکوک در همین سال برنده مدال طلا شد.

سال بعد  که علیرضا حیدری  قهرمان ۸۵ کیلوگرم جهان شده بود تصمیم گرفت به ۹۷ کیلو بیاید و کادر فنی تیم ملی کشتی هم ترجیح داد به جای مسابقه انتخابی بین دو قهرمان جهان، از عباس جدیدی در وزن ۱۳۰ کیلو استفاده کند. وی با وجود وزن پایینش در نخستین حضور جهانی خود در فوق سنگین، مدال برنز قهرمان جهان ۱۹۹۹ آنکارا را دریافت کرد. سال بعد او در المپیک سیدنی نفر چهارم این وزن شد و با شکست از آرتور تایمازوف در بازیهای آسیایی بوسان ۲۰۰۲ به مدال نقره رسید. رقیب عباس جدیدی برای قرار گرفتن در ترکیب تیم ملی علیرضا رضایی بود و او بعد از این که از علیرضا رضایی در مسابقات جهانی ۲۰۰۲ تهران شکست خورد، کشتی حرفه ای را کنار گذاشت.

عباس جدیدی,عباس جدیدی پورحیدری,سمت عباس جدیدی در شورای شهرافتخارات عباس جدیدی

حواشی عباس جدیدی

-ساعاتی بعد از مرگ منصور پورحیدری در آبان ۱۳۹۵، عکسی از عباس جدیدی با او روی تخت بیمارستان و در وضعیتی که حال پورحیدری وخیم بود، منتشر شد که در رسانه ها و فضای مجازی موجی از انتقادها و واکنش ها را در پی داشت. عباس جدیدی در واکنش به این عکس گفت که این عکس را او نگرفته و انتشار نکرده و احتمالا کار پرستاران یا خبرنگاران باشد ولی متعاقباً هواداران استقلال و خانواده منصور پورحیدری به خاطر این عمل از جامعه ورزش، معذرت خواهی کرد.

-عکسی از عباس جدیدی در حال کمک مالی از طریق کارت اعتباری به یک موسسه خیریه در بهمن ۱۳۹۵، منتشر شد درحالیکه به دوربین نگاه می کرد. خیلی از وب سایت ها بعد از انتشار این عکس نسبت به این کارش واکنش نشان دادند و بسیاری از مردم به صفحه اینستاگرام عباس جدیدی هجوم بردند.

بیوگرافی عباس جدیدی,عباس جدیدی,زندگینامه عباس جدیدیدستاوردهای عباس جدیدی

- عباس جدیدی بعد از حادثه پلاسکو، در واکنش به توئیت یکی از بازیگران سینما که از اعضای ورزشکار شورا انتقاد کرده بود، گفت:« شما که ادعا می کنید هنرمند هستی و حتی نمی توانی در سناریوهایت دو تا شاخ بز را از هم جدا کنی! به چه دلیل در مورد مدیریت شهری نظر می دهی و دخالت می کنی؟

- عباس جدیدی در جلسه شورای شهر تهران در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، با علیرضا دبیر درگیر شد که نزاع بین این دو قهرمان سنگین و سبک وزن جهان از دو هفته قبل هنگامی که عباس جدیدی نتوانسته بود مجوز حضور در انتخابات شوراها را بگیرد و علیرضا دبیر را مقصر این اتفاق می دانست شروع شده بود؛ بنابراین در آن هنگام تلفنی از خجالت او درآمده بود.

سوابق عباس جدیدی,ماجرای عباس جدیدی 96,عباس جدیدیعباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 15
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش