یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۳۰۰۳۵

بنجامین فرانکلین سیاستمدار تاثیرگذار آمریکایی

بنجامین فرانکلینبنجامین فرانکلین
بنجامین فرانکلین یکی از تأثیرگذارترین چهره های ایالات متحده بود. وی به عنوان مردی شناخته می شود که در بسیاری از زمینه ها از جمله علم، نویسندگی و سیاست سرآمد بوده است. کمک های او به جامعه آمریکا بسیار زیاد می باشد. در این مقاله از سرپوش زندگی و دستاوردهای بنجامین فرانکلین را بررسی خواهیم کرد و تأثیر او بر جامعه و فرهنگ آمریکا را بررسی خواهیم کرد.

چکیده ای از زندگینامه بنجامین فرانکلین:

نام کامل: بنجامین فرانکلین

تاریخ تولد: ۱۷ ژانویه ۱۷۰۶

محل تولد: بوستون، ماساچوست، آمریکای بریتانیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا

حرفه: نویسنده، مخترع، دیپلمات، سیاستمدار و دولتمرد

حزب سیاسی: مستقل

درگذشت: ۱۷ آوریل ۱۷۹۰

محل دفن: فیلادلفیا، پنسیلوانیا، آمریکا

بنجامین فرانکلینبیوگرافی بنجامین فرانکلین

زندگینامه بنجامین فرانکلین:

بنجامین فرانکلین در ۱۷ ژانویه ۱۷۰۶ در بوستون، ماساچوست، آمریکای بریتانیا به دنیا آمد. وی یکی از برجسته ترین شخصیت های انقلاب آمریکا و نویسنده، مخترع، دیپلمات، سیاستمدار و دولتمرد برجسته بود. او پانزدهمین فرزند از هفده فرزند یک خانواده بزرگ و فقیر بود. علیرغم آغاز فروتنانه‌اش، او به یک چاپار، ناشر و تاجر موفق و همچنین دانشمند و فیلسوفی مشهور تبدیل شد و در بسیاری از زمینه‌ها مشارکت قابل توجهی داشت.

فرانکلین در جوانی در چاپخانه برادر بزرگترش شاگردی کرد و بعداً تجارت خود را در فیلادلفیا تأسیس کرد. او روزنامه پنسیلوانیا را منتشر کرد که به یکی از محبوب ترین روزنامه ها در مستعمرات تبدیل شد. او همچنین اولین مجله آمریکایی، مجلۀ عمومی و Historical Chronicle را چاپ کرد و سالنامه پور ریچارد را منتشر کرد که یک نشریه پرفروش بود که حاوی سخنان شوخ و توصیه های عملی بود. فعالیت‌های انتشاراتی فرانکلین او را ثروتمند کرد و به او اجازه داد تا در سن ۴۲ سالگی از تجارت فعال بازنشسته شود.

اختراعات بنجامین فرانکلین:

فرانکلین همچنین یک مخترع پرکار بود و بسیاری از وسایل مفید مانند عینک های دو کانونی، صاعقه گیر، اجاق گاز فرانکلین و آرمونیکا شیشه ای را ساخت. علاوه بر این، او آزمایش های مهمی در الکتریسیته انجام داد و ماهیت بار الکتریکی را کشف کرد و صاعقه گیر را برای محافظت از ساختمان ها در برابر صاعقه اختراع کرد. اکتشافات و اختراعات او باعث شهرت بین المللی او شد و او را به یکی از معتبرترین دانشمندان زمان خود تبدیل کرد.

حضور بنجامین فرانکلین در سیاست:

فرانکلین علاوه بر مشارکت هایش به عنوان یک دانشمند و مخترع، یک شخصیت سیاسی برجسته نیز بود. او به عنوان نماینده کنگره قاره ای خدمت کرد و نقش کلیدی در تهیه پیش نویس اعلامیه استقلال و قانون اساسی ایالات متحده داشت. او همچنین به عنوان یک دیپلمات مشغول مذاکره با فرانسه و دیگر قدرت های اروپایی بود که برای موفقیت انقلاب آمریکا بسیار مهم بود. مهارت ها و شهرت دیپلماتیک او به تثبیت ایالات متحده نوپا به عنوان یک کشور محترم در صحنه جهانی کمک کرد.

نقش بنجامین فرانکلین در آموزش و پرورش:

فرانکلین همچنین یک مدافع قوی برای آموزش و مسئولیت مدنی بود. او دانشگاه پنسیلوانیا را تأسیس کرد و به تأسیس کتابخانه های عمومی در بسیاری از شهرهای آمریکا کمک کرد. او به طور گسترده در مورد اهمیت فضیلت، خودسازی و وظیفه مدنی نوشت و نوشته‌هایش همچنان الهام‌بخش مردم است.

تصاویر بنجامین فرانکلینزندگینامه بنجامین فرانکلین

آثار بنجامین فرانکلین:

بنجامین فرانکلین در تمام دوران زندگی خود به انتشار رساله، مقالات و پند و اندرزها در هر زمینه و مقوله ای پرداخت. وی زندگینامه ای را در سال ۱۷۷۱ شروع کرد اما آن را ناتمام گذاشت. در آن زمان فرانکلین به عنوان سفیر مستعمرات آمریکا در انگلستان مشفول به کار بود و تنها یک هفته از کار خوود فارغ می شد. او در ۶۷ یا ۶۸ سالگی نوشتن بخش اول را آغاز کرد اما بعد از مدتی آن را رها کرد و حدود ۱۳ سال با مسائلی مانند استقلال آمریکا، جنگ‌های داخلی و... درگیر شد. 

این بخش از زندگی بنجامین مقارن با انقلاب فرانسه بود که در نهایت با توصیه دوتن از دوستانش بعد از ۱۳ سال یعنی در سه سال انتهایی عمرش نوشتن کتاب را از سر گرفت و توانست بخش، ۲، ۳ و ۴ را به اتمام رساند. 

این کتاب آنچه تا ۵۸ سالگی این نویسنده را دربر دارد و سال های پایانی زندگی اش در آن ذکر نشده است، همین مقدار انک هم امروزه به عنوان یک اثر بسیار معروف شناخته می شود. در ایران نیز این کتاب توسط بهنام چهرزاد ترجمه و در نشر چهرزاد به چاپ رسیده است. 

فرانکلین با اغلب بزرگان هم عصر خودش مکاتبه داشته است و نامه های بی شماری از خود به جای گذاشته است. از او همچنین چند شعر به یادگار مانده‌است. مهم‌ترین شعر او را می‌توان «مرگ یک ماهیگیر است» دانست که توسط کامبیز منوچهریان به پارسی ترجمه شده‌است.

آثار و عقاید بنجامین فرانکلینآثار و عقاید بنجامین فرانکلین

زندگی شخصی بنجامین فرانکلین:

فرانکلین علیرغم موفقیت هایش، شخصیت پیچیده ای بود که خالی از ایراد نبود. او در اوایل زندگی خود صاحب برده بود، اگرچه بعداً طرفدار الغا شد و از مخالفان سرسخت برده داری بود. او همچنین زندگی شخصی پیچیده ای داشت و به خاطر امور متعددش شهرت داشت. با این حال، بسیاری از دستاوردها و کمک های او به جامعه آمریکا و جهان به طور کلی همچنان مورد تجلیل و مطالعه قرار می گیرد.

پایان زندگی بنجامین فرانکلین:

بنجامین در سال ۱۷۸۶ به آمریکا برگشت و به عنوان رئیس عالی اجرایی شورای پنسیلوانیا در سال ۱۷۸۷ به عنوان مقام دبیرکل جامعه ضد برده داری انتخاب شد. 

وی در ۱۷ آوریل ۱۷۹۰ زمانی ۸۴ ساله بود در پنسیلوانیا از دنیا رفت. ۲۰۰۰۰ نفر در مراسم تدفین این فعال سیاسی شرکت داشتند. در سال ۱۷۲۸ زمانی که فقط ۲۲ ساله بود، متنی تحت عنوان ذیل برای مقبره خود نوشت: 

«کالبد بنجامین فرانکلین ناشر اینجاست، مانند جلد کتابی کهنه. صفحاتش پاره شده و کلمات و تذهیب‌هایش رنگ باخته. اینجا افتاده تا غذای کرم‌ها شود. اما خود کار به تمامی از دست نرفته. از این رو، همان گونه که باور داشت، روزی دوباره زنده خواهد شد. در یک تجدید چاپ جدید و بی‌نقص تر از گذشته. غلط‌گیری شده توسط خالق اثر.»

البته این متن بر آرامگاه او نوشته نشد. بنجامین و دبورا فرانکلین تنها چیزی است که بر سنگ قبر او نوشته شده‌است.

بیوگرافی بنجامین فرانکلینپایان زندگی بنجامین فرانکلین

در خاتمه، بنجامین فرانکلین یک مرد واقعی رنسانس بود که در بسیاری از زمینه ها از جمله علم، سیاست، تجارت و آموزش مشارکت های قابل توجهی داشت. اختراعات و اکتشافات او به شکل گیری جهان مدرن کمک کرد و دستاوردهای سیاسی و دیپلماتیک او در استقرار ایالات متحده به عنوان یک کشور مؤثر بود. با وجود نقص‌هایش، میراث او به‌عنوان یک رهبر و مبتکر همچنان به مردم الهام می‌بخشد و او را به یکی از مهم‌ترین چهره‌های تاریخ آمریکا تبدیل می‌کند.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش