جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۱۰۰۷۵

بیوگرافی جنت یلن اقتصاددان مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

جنت یلن,بیوگرافی جنت یلن,زندگینامه جنت یلنعکس جنت یلن اقتصاددان
جنت یلن در کشور آمریکا بعنوان اقتصاددان و هفتاد و هشتمین وزیر خزانه داری شناخته میشود. او که قبلا رییس فدرال رزرو بود؛ اکنون در حزب دمکرات عضو شده است. اولین زن در زمان تاسیس بانک مرکزی آمریکا ، جنت یلن نام داشت که در سمت رئیس بانک مرکزی این کشور، مشغول به فعالیت شد.

چکیده ای از بیوگرافی جنت یلن

نام:جنت لوییز یلن

زاده:۱۳ اوت ۱۹۴۶

زادگاه:بروکلین شهر نیویورک

ملیت:آمریکایی

سمت: اقتصاددان آمریکایی

دین:یهودی

بیوگرافی جنت یلن

جنت یلن در محله بروکلین شهر نیویورک در خانواده ای یهودی دیده به جهان گشود. آنا بلومنتال، نام مادر او بود که به عنوان معلم فعالیت میکرد و پدر او جولیوس یلن یک پزشک بود. جو بایدن در ۲۳ ژانویه ۲۰۲۰ جنت یلن را برای سمت وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا انتخاب کرد؛ یعنی جنت یلن نخستین زنی بود که در ایالات متحده مهمترین سمت حکومتی اقتصادی( ریاست فدرال رزرو ، ریاست شورای مشاورین اقتصادی کاخ سفید، و وزیر خزانه داری) را بر عهده داشته است.

تحصیلات جنت یلن

جنت یلن، تحصیلات خود را در دبیرستان فورت همیلتون شروع کرد و موفق به دریافت مدرک کارشناسی اقتصاد در سال ۱۹۶۷ از دانشگاه براون شد. او از دانشگاه ییل در سال ۱۹۷۱ توانست مدرک دکترایش را بگیرد. جیمز توبین و جوزف استیگلیتز از استادان پایان نامه دکترای اوبه شمار می رفتند.

ازدواج جنت یلن,جنت یلن,تلریخ تولد جنت یلنتصاویر جنت یلن

ازدواج جنت یلن

جنت یلن با استاد دانشگاه برکلی و برنده جایزه نوبل در اقتصاد به نام جرج اکرلوف ازدواج کرد. این زوج، صاحب فرزندی به نام رابرت اکرلوف شدند که در حال حاضر ، اقتصاد را در دانشگاه واریک آموزش می دهد.

فعالیت های جنت یلن

- تدریس جنت یلن بعنوان استاد:

جنت یلن به تدریس در دانشگاه هاروارد در بین سال های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۶ پرداخت. او در دانشکده اقتصاد دانشگاه لندن از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ تدریس میکرد و سپس در دانشگاه برکلی کالیفرنیا، عضو هیئت علمی دانشکده تجارت Haas شد. طبق گفته ی دانشجویان جنت یلن، او مفاهیم درسی را با صبر و حوصله توضیح می دهد. سپس بعنوان اقتصاددان در فدرال رزرو ، بین سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۸ کار میکرد. او فعالیت خود را در دانشگاه برکلی از سال ۱۹۸۰ شروع کرد و اکنون بازنشسته شده است.

زندگینامه جنت یلن,فعالیت های جنت یلن,عکس جنت یلنجنت یلن اقتصاددان کشور آمریکا

- ورود جنت یلن به هیئت مدیره فدرال رزرو :

جنت یلن، یکی از اعضای هیئت مدیره فدرال رزرو در بین سال های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۷ بود.

- ورود جنت یلن به کاخ سفید:

جنت یلن بعنوان رئیس شورای مشاوران اقتصادی رییس جمهور در سال ۱۹۹۷ و در دومین دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون، از فدرال رزرو به کاخ سفید رفت. او خودش را بعنوان " یک اقتصاددان عملگرا و جریان اصلی" در جلسه تائید در سنا توصیف کرده و برای از بین بردن تبعات جدایی بانکداری تجاری و سرمایه گذاری ابراز حمایت کرد. توانایی جنت یلن در کنار آمدن با معاون وزیر خزانه داری به نام لارنس سامرز، براساس گفته مقامات از دلایل انتخاب او به شمار می رفت.

- جنت یلن، رئیس فدرال رزرو سن فرانسیسکو:

جنت یلن در سمت رییس بانک فدرال رزرو سان فرانسیسکو در بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ فعالیت داشت. از اقدامات او می توان به موارد زیر اشاره کرد :

> مسبب رفع سخت گیری های تحلیلی بانک ها/ ۲۰۰۴

جنت یلن متولد کجاست,بیوگرافی جنت یلن,تصاویر جنت یلنعکسهای جنت یلن

> هشدارهای اولیه درباره حباب مسکن/ ۲۰۰۵

> نگرانی از سرعت کاهش فعالیت بازار مسکن و قیمت خانه ها/ ۲۰۰۶

> هشدار جدی درباره تهدیدهای اقتصادی و ملی ناشی از آشفتگی وام های مسکن/ سپتامبر ۲۰۰۷

> نخستین مقام فدرال که به معرفی آغاز رکود اقتصادی پرداخت/ اکتبر ۲۰۰۸

> نخستین مقام فدرال رزرو در هفته های پس از فروپاشی برادران لمان در اوج بحران مالی، جنت یلن نام داشت که طبق گفته ی او رکود، وارد کشور شده بود. او می گوید:" احتمالا اقتصاد ایالات متحده در رکود است. این یک دیدگاه بحث برانگیز نیست."

> هشدار درباره طولانی شدن دوره رکود/ ژانویه ۲۰۰۹

> حمایت از گسترش دور اول خرید اوراق قرضه فدرال/ مارس ۲۰۰۹

> پیش بینی بهبودی بیکاری/ فوریه ۲۰۱۰

- جنت یلن، معاون رییس فدرال رزرو :

جنت یلن در سمت نامزد معاونت رئیس فدرال رزرو ، دومین مقام عالی رتبه بانک مرکزی آمریکا در آوریل ۲۰۱۰ انتخاب شد. اظهارات جنت یلن درباره نامزدی معاونت رئیس فدرال رزرو این چنین بود:" من تماماً متعهد به اهداف دوگانه ی کنگره هستم؛ حداکثر اشتغال و ثبات قیمت.

جنت یلن رئیس سابق فدرال رزرو,بیوگرافی جنت یلن,جنت یلن,زندگینامه جنت یلنجنت یلن رئیس سابق فدرال رزرو

- جنت یلن، رئیس فدرال رزرو :

طبق اعلام پرزیدنت اوباما، پس از این که دوره اول ریاست جمهوری آقای برنانکه تمام شد؛ دیگر او را برای این سمت، منصوب نمیکنند و بجای آن سامرز را انتخاب می کنند. اما درخصوص این که او قرار است در کاپیتول هیل، نامزد شود؛ اختلاف نظرهایی وجود داشت و یک سوم مجمع نمایندگان دموکرات سنا با ۵۴ عضو با امضای نامه ای به اوباما، او را به انتخاب خانم یلن فراخواندند. سامرز برای ریاست فدرال رزرو در تاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۳ از نامزدی انصراف داد و جنت یلن بطور پیش فرض برای تصدی این سمت بعنوان پیشتاز انتخاب شد. پرزیدنت اوباما در اکتبر ۲۰۱۳، جانت ال یلن را بعنوان نخستین زنی که رئیس فدرال رزرو است؛ نامزد کرد و از او به عنوان برجسته ترین اقتصاددانان و سیاست گذاران کشور یاد کرد.

در کمیته بانکداری سنا، نحوه ی برخورد دموکرات ها و جمهوری خواهان با جنت یلن بگونه ایست که ظاهرا او قبلا در صندوق بانکداری فدرال به عنوان رئیس فعالیت داشته است و اصلا درخصوص صلاحیتش، سوالی از او نمی پرسند. جنت یلن با پرسش های تندی در باره موفقیت محدود تلاشهای بانک فدرال برای تحریک اقتصاد رو به رو شده است. سؤال اعضای هر دو گروه اینست که سیاستهای بانک فدرال برای ثروت‌مندان، سودی دربر داشته است؟ ولی برای این که زندگی مردم آمریکا را بهبود دهند؛ کم کاری می کنند.

- جنت یلن، وزیر خزانه داری:

کمیته اقتصادی مجلس سنای آمریکا در ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱ صلاحیت جنت یلن را با ۲۶ رأی موافق و بدون هیچ رأی مخالفی تائید کرد. او در صحن اصلی مجلس سنا در ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱ توانست ۸۴ رأی موافق دربرابر ۱۴ رأی مخالف به دست آورد و رای اعتماد را از آن خود کند.

- سیاست های اقتصادی جنت یلن:

جنت یلن بر نرخ بیکاری در تدوین سیاست های اقتصادی، تمرکز بسیاری دارد درحالیکه تمرکز او بر مقدار بهره، کم تر است. او با اعتقاد به مکتب اقتصاد کینزی نو می گوید که بانک مرکزی در چرخه اقتصاد از نقش عمده ای برخوردارست. عقیده و باور جنت یلن اینست که کنش های اقتصادی در اثر کاهش تورم، کند می شود. جنت یلن توانست در سالهای ۲۰۱۲–۲۰۰۷ به بحران مالی پایان دهد. جنت یلن به دلیل افزایش اختلاف طبقاتی بر روی این مسأله تمرکز دارد که چگونه سیاست های بانکی بر زندگی کارگران و سختی های اقتصادی تأثیر می گذارد.

فعالیت های جنت یلن,جنت یلن کیست,عکسهای جنت یلنتصویر پرتره جنت یلن

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 9
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش