جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۷۸

بیوگرافی موکش آمبانی مدیر ارشد اجرایی هندی (+ تصاویر)

موکش آمبانی,عکسهای موکش آمبانی,بیوگرافی موکش آمبانییکی از چهره های سرشناس و مطرح دنیای تجارت و کسب و کار جهان، موکش آمبانی است
موکش آمبانی کارآفرین، بازرگان، سرمایه دار و مدیر ارشد اجرایی هندی است، که در دسامبر ۲۰۱۸ ثروتمندترین مرد آسیا و نوزدهمین ثروتمند در جهان به شمار میرود. پس از این که تحصیلات او پایان یافت، به “Reliance Industries” پیوست و به پدرش در تاسیس صنعت نساجی کمک کرد.

چکیده ای از بیوگرافی موکش آمبانی

نام:موکش دهیروبهای امبانی

زاده:۱۹ آوریل ۱۹۵۷

زادگاه:عدن،  یمن

ملیت:هندی

سمت:تاجر نفت

مذهب:هندو

بیوگرافی موکش آمبانی

موکش( بر وزن موکت) دیروبهای آمبانی معروف به موکش آمبانی در ۱۹ آوریل ۱۹۵۷ در یمن که از مستعمرات بریتانیا در آن هنگام بود، متولد شد. اسم پدر او دیروبهای آمبانی و مادرش کوکیلابن آمبانی بود، آنها بجز موکش یک پسر کوچک تر به نام آنیل آمبانی و دو تا دختر بزرگتر به نام های نینا بدرشیام کوتاری و دیپتی داتاراج سالگاوکار داشتند. پیش از این که پدر موکش در سال ۱۹۵۸ به شهر بمبئی برود و تجارت ادویه خود را شروع کند، در یمن در یک کارخانه بکار مشغول بود. وی بعدها بر روی تجارت پارچه متمرکز شد و به یکی از معروف ترین تاجرین ثروتمند هند به تدریج تبدیل شد.

زندگی نامه موکش آمبانی,موکش آمبانی,علایق موکش آمبانیموکش امبانی در شهر بمبئی در مدرسه موریچکا به تحصیل پرداخت

دوران تحصیل موکش آمبانی

موکش امبانی در بمبئی در مدرسه موریچکا به تحصیل پرداخت. تا دهه ۱۹۷۰، خانواده امبانی در یک آپارتمان دوخوابه، در شهر بمبئی زندگی می کردند. مکانی که موکش آمبانی در آن پرورش یافته بود، به علت شغلی که پدرش داشت، هیچگاه از کسب وکار جدا نبود. بعد از این که مدرسه ی او تمام شد ، در دانشگاه مومبای در رشته مهندسی شیمی به تحصیل پرداخت، سپس برای تحصیل در رشته ام بی ای، وارد دانشگاه استنفورد شد، ولی در سال ۱۹۸۰ بعد از ثبت نام و گذشت یک سال از تحصیلاتش، برای مدیریت شرکت ریلاینس و کمک به پدرش از دانشگاه خارج شد و به هندوستان برگشت.

دیروبهای آمبانی معتقد بود که باید با تجربه کردن و درگیر شدن با زندگی برای کار کردن و مدیر شدن به موفقیت رسید و آدم در سر کلاس درس دانشگاه یا پشت میز نشستن به جایی نمی رسد. برای همین به موکش آمبانی گفت که به هندوستان برگردد. بعد از بازگشت او به هند، پدرش مدیریت و رهبری یک پروژه تولیدی نخ را به او محول کرد. شخصیت موکش آمبانی متأثر از دو معلم ش بود که با صحبت هایشان باعث شده بودند که آمبانی فکر کردن را بیاموزد. موکش آمبانی از این دو معلمش همیشه بعنوان منبع الهام یاد می کند.

ازدواج موکش آمبانی

در سال ۱۹۸۵ موکش آمبانی با نیتا آمبانی ملاقات کرد و با یکدیگر ازدواج کردند. نتیجه ی این ازدواج، سه فرزند یعنی دو پسر با نام های آنانت و آماشو و یک دختر به نام ایشا بود. خانواده ثروتمند آمبانی در محله مرفه نشین بمبئی در ساختمانی به نام آنتیلیا زندگی می کنند. آنتیلیا آپارتمان ۲۷ طبقه ای است که ارزش آن حدود یک میلیارد دلار است و برای مدیریت به ۶۰۰ نفر نیاز دارد. این آپارتمان گران ترین ساختمان موجود در زمان ساخت خودش محسوب میشود. در آنتیلیا سه هلی کوپتر و ۱۶۰ ماشین در گاراژ وجود دارد و شامل امکانات دیگری نظیرسینما، باشگاه ورزشی و استخر شخصی می باشد.

موکش آمبانی در سال ۲۰۰۷ به علت تولد چهل و چهار سالگی همسرش یک هواپیمای ایرباس A319 با ارزش ۶۰ میلیون دلار به به لو هدیه داد. ساخت این هواپیما به سفارش خاص آمبانی بود که شامل خانه ای کامل با امکانات اتاق هال، اتاق خواب، جکوزی، تلویزیون ماهواره ای و اینترنت وای فای (Wi-Fi) است.

فعالیت های موکش آمبانی,دستاوردهای موکش آمبانی,موکش آمبانینتیجه ی ازدواج موکش آمبانی با نیتا آمبانی، دو پسر با نام های آنانت و آماشو و یک دختر به نام ایشا بود

علایق موکش آمبانی

موکش آمبانی گیاه خوار است و رستوران دوران دانشجویی وی در بمبئی، رستوران مورد علاقه اش است. وی فیلم های سینمایی هالیوود را خیلی دوست دارد و در هرهفته سه فیلم سینمایی تماشا می کند.

فعالیت های موکش آمبانی

موکش آمبانی در سال ۱۹۸۱ به صنایع ریلاینس یعنی شرکت پدرش، ملحق شد. نخستین اقدامات او بعد از پیوستن به این شرکت، شامل آغاز تولید الیاف پلی استر و دیگر محصولاتی که از نفت و پتروشیمی تهیه می شدند، بود. دامنه فعالیت های ریلاینس اینک بسیار گسترده بوده و شامل بخش های مختلفی از اکتشاف و تولید نفت و گاز می باشد. موکش آمبانی بعد از گذشت چند سال با پشتکار و تلاش بی نظیر توانسته بود ۶۰ نشان تجاری جدید را طی این مدت معرفی کرده و با استانداردهای بین المللی و فناوری های مختلف، تأسیسات تولیدی را بکار بگیرد، سرانجام رویای پدر وی برای جهانی شدن به ثمر رسید.

فعالیت های موکش آمبانی سبب افزایش میزان تولید شرکت ریلاینس شد. ظرفیت تولید این شرکت از چند صد تن در سال به بیش از ۱۲ میلیون تن در سال افزایش پیدا کرد. بعد از آن هدایت ساخت و مدیریت بزرگترین پالایشگاه جهان که در گجرات هند به پالایش نفت می پردازد، بر عهده ی موکش آمبانی بود. ظرفیت تولید روزانه این پالایشگاه ۶۶۰ هزار بشکه نفت( ۳۳ میلیون تن در سال) در کنار دیگر محصولات پتروشیمی است.  

موکش آمبانی بعد از آن یکی از بزرگ ترين شرکتهای مخابراتی هند با نام ریلاینس اینفوکام که اکنون با عنوان شرکت ارتباطی ریلاینس شناخته می شود، را راه اندازی کرد. او با ایجاد زیرساخت های دیجیتالی شبکه ۴G  و تشکیل “Reliance Jio Infocomm Limited”، معروف به “Jio”، در ارتباطات شبکۀ هند انقلابی ایجاد کرد که در سپتامبر ۲۰۱۶ در دسترس عموم قرار گرفت. این شرکت را موکش آمبانی بهمراه برادرش آنیل تأسیس کرده بود ولی با دریافت سهمی مساوی از درآمدهای این شرکت، بعد از مدتی دو برادر مسیرشان را از یکدیگر جدا کردند. در صورت همکاری موکش و آنیل، سرمایه خالص آمبانی ها ۸۵ میلیارد دلار می شد.

موکش آمبانی,بیوگرافی موکش آمبانی,زندگی نامه موکش آمبانیموکش آمبانی یکی از بزرگ ترين شرکتهای مخابراتی هند با نام ریلاینس اینفوکام را راه اندازی کرد

یکی از چهره های سرشناس و مطرح دنیای تجارت و کسب و کار جهان، موکش آمبانی است. ریلاینس تحت هدایت و رهبری وی یک بخش خرده فروشی را ایجاد کرده و اقدام به تأسیس فروشگاه های زنجیره ای جدیدی به نام دیلایت استورز کرده است. وی همچنین مالک the Mumbai Indians که یکی از تیمهای لیگ برتر فوتبال هند میباشد ، است.

جوایز و دستاوردهای موکش آمبانی

> موکش آمبانی در سال ۲۰۰۴، برای “با نفوذترین فرد در ارتباطات” از “Total Telecom” جایزۀ ارتباطات جهانی را دریافت کرد.

> موکش آمبانی در سال ۲۰۰۷، جایزۀ “شورای تجارت آمريکا – هند” را از طرف “شورای تجارت ایالات متحده و هند” دریافت کرد و در همان سال، جایزه “بهترین شخص سال Chitralekha” را که توسط دولت گُجرات ارائه شده بود، دریافت کرد.

 > موکش آمبانی با سرمایه خالص ۲۹ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۰ در رده چهارم ثروتمندترین افراد جهان قرار داشت. او رئیس و مدیر عامل صنایع ریلاینس بزرگ ترين شرکت و سرمایه گذار بخش خصوصی هند است و بمیزان ۴۸ درصد از سهام این شرکت متغلق به اوست.

> موکش آمبانی برای مدت کوتاهی در ۲۹ اکتبر ۲۰۰۷ بعنوان مرد شماره یک لیست ثروتمندان جهان معرفی شد. سرمایه خالص وی در آن زمان بالغ بر ۶۳.۲ میلیارد دلار بود که به راحتی بیل گیتس را با سرمایه ۵۶ میلیارد دلاری پشت سر گذاشته بود.

> یکی از چهره های درخشان و خوش فکر دنیای تجارت مدرن، موکش آمبانی می باشد. هرچند از پدرش موقعیت و شانس اولیه حضور در دنیای تجارت را به ارث برد ولی با تلاش و پشتکار و اراده سرمایه و دارایی هنگفت خود را بدست آورده است.

دوران تحصیل موکش آمبانی,موکش آمبانی,ازدواج موکش آمبانیخانواده ثروتمند موکش آمبانی در محله مرفه نشین بمبئی در ساختمانی به نام آنتیلیا زندگی می کنند

> در میان “۵۰ رییس بزرگ ۲۰۱۸” در مجله Fortune نام موکش آمبانی قرار گرفت.

> موکش آمبانی در جديدترين لیست منتشر شده ار ثروتمندترین افراد جهان سال ۲۰۲۰، بعنوان نهمین فرد این لیست با سرمایه ۷۴.۴ میلیارد دلار اعلام شد.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 9
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش