پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۱۰۲

بیوگرافی علی شمخانی فرمانده سپاه خوزستان (+ تصاویر)

انتصاب علی شمخانی,امیر دریا دار علی شمخانی,علی شمخانی کیستعلی شمخانی از دهه ی ۱۳۵۰ فعالیت خود را علیه رژیم پهلوی آغاز کرد
فرمانده سپاه استان خوزستان و یکی از اولین پایه گذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، علی شمخانی نام داشت. او از نیروهای سپاهی و از فرماندهان جنگ ایران و عراق به شمار می رفت که با گذشت زمان به ارتش انتقال داده شد و در نیروی دریایی ارتش به عنوان فرمانده بود.

چکیده ای از بیوگرافی علی شمخانی

نام:علی شمع خانی

زاده:۶ مهر ۱۳۳۴

زادگاه:اهواز، ایران

ملیت:ایرانی

تحصیلات:کارشناسی ارشد مدیریت، لیسانس آجا

دین:اسلام

بیوگرافی علی شمخانی

امیر دریابان شمخانی در شهر اهواز در ۶ مهر ۱۳۳۴ دیده به جهان گشود. وی یکی از اعراب ایرانی محسوب میشد. شمخانی در تشکیل گروه های مبارزاتی در دوران حکومت پهلوی نقش بسزایی داشت و به نقش آفرینی در جنبش های مردمی می پرداخت. او به علت بروز ناراحتی قلبی در اوایل سال ۱۳۹۳ در بیمارستان بستری شد و عمل جراحی قلب باز بر روی او انجام شد. علی شمخانی دو برادر بنام های محمد و حمید داشت که هردو سپاهی بودند. محمد شمخانی در عملیات نصر در دی ماه ۱۳۵۹ شهید شد و حمید شمخانی در عملیات طریق القدس در آذر ۱۳۶۰ به شهادت رسیدند. هادی سومین برادر علی شمخانی بود که دبیر شورای عالی امنیت ملی بود و در حوزه نفت از کارشناسان برجسته و متخصص محسوب میشد که در سال ۱۳۹۷ درگذشت.

علی شمخانی,علی شمخانی رهبری,دریادار علی شمخانیدر روز ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ علی شمخانی به سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی منصوب گردید

تحصیلات آکادمیک علی شمخانی

علی شمخانی علاوه بر اینکه در دانشکده فرماندهی و ستاد( دافوس) و دانشگاه عالی دفاع ملی درس خوانده است، از دانشگاه جندی شاپور دارای دانش‌نامه مهندسی می باشد و از همین دانشگاه، موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد مدیریت شده است. همچنین او در دانشگاه فرماندهی و ستاد آجا توانسته دوره دافوس( فول لیسانس آجا) را بگذراند. علی شمخانی به عنوان مؤلف نخستین دکترین استراتژی دریایی ایران و دکترین تطبیق استراتژی آمریکا و شوروی شناخته میشود. او به عنوان استاد در آکادمی های علوم نظامی فعالیت داشته است.

ازدواج علی شمخانی

در مورد زمان ازدواج و تعداد فرزندان علی شمخانی اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد اما در دوره ای جنجال های زیادی درباره فرزندان ، داماد و نوه وی به پا شد. 

فعالیت های علی شمخانی

علی شمخانی بر علیه رژیم پهلوی از دهه ۵۰ فعالیت خود را شروع کرده است. سپس ساواک، او را زندانی کرد و او با افرادی همچون محسن رضایی و غلامعلی رشید در زندان آشنایی پیدا کرد.

>> فرماندهی علی شمخانی در نیروی دریایی ارتش:

علی شمخانی با حکم فرماندهی کل قوا؛ آیت‌الله خامنه ای، بمدت یک سال بعد از پایان جنگ ایران و عراق( سال ۱۳۶۸)، فرماندهی نیروی دریایی ارتش را ضمن انتقال از سپاه پاسداران به ارتش جمهوری اسلامی ایران بر عهده گرفت. او در اجرای راهبرد جدید دریایی جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی مشترک نیروی دریایی ارتش و سپاه و قرارگاه دریایی خاتم الانبیا را بمدت چند ماه بعد از تصدی فرماندهی نیروی دریایی ارتش، بر عهده گرفت و در قرارگاه دریایی خاتم الانبیا در مدت فرماندهی هشت ساله با ایجاد تحول اساسی در سلاح ها، تاکتیک ها و عملیات مشترک دو نیرو، تشکیلات رزمی نیروهای دریایی ارتش و سپاه را تجدید سازمان کرد. او تا زمان تصدی وزارت دفاع در دولت سید محمد خاتمی در این سمت، مشغول به فعالیت بود. او به درجه" دریابانی"( معادل سرلشکری) در سال ۱۳۷۸ نائل شد و تاکنون از سوی رهبر معظم انقلاب توانسته ۳ مدال فتح را کسب کند.

>> شرکت علی شمخانی در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری:

در هشتمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری کشور، علی شمخانی حضور داشت ولی سید محمد خاتمی، او را شکست داد و در رتبه سوم، پس از محمد خاتمی و احمد توکلی قرار گرفت. با این حال علی شمخانی توسط محمد خاتمی در مجلس بعنوان وزیر پیشنهادی دفاع انتخاب شد و مجدداً به سمت وزارت دفاع در کابینه دوم خاتمی منصوب شد.

>> دبیری علی شمخانی در شورای عالی امنیت ملی ایران:

حسن روحانی، رییس جمهور سابق ایران در روز ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ علی شمخانی را در حکمی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران انتخاب کرد تا شمخانی بجای سعید جلیلی فعالیت کند. علی شمخانی در این شورا در شرایطی به عنوان مسئول دبیرخانه انتخاب شد که وزارت امور خارجه و محمد جواد ظریف، مسئولیت مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه ۱+ ۵ را برعهده گرفتند. البته وزیر امور خارجه بیان کرده که وزارت امور خارجه موظف است سطح و حدود و روش های مذاکرات هسته ای را بر اساس نیاز مذاکرات تعيين کند، درحالیکه شورای عالی امنیت ملی به ریاست رییس جمهور ایران، هدایت و سیاست گذاری پرونده هسته ای را بر عهده دارد.

زندگی نامه علی شمخانی,بیوگرافی علی شمخانی,پسر و داماد علی شمخانیعلی شمخانی مدرک کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه جندی‌شاپور دارد

برقراری پیوند و رابطه دوستانه میان دولت ایران و ارکان حکومتی به عنوان مهم ترین وظیفه ی علی شمخانی در زمان تصدی اش در این پست محسوب میشد. وی در عرصهٔ بین المللی در جنگ داخلی سوریه و حمله به شمال عراق در حوزه سیاسی، مسئولیت ایفای نقش ایران را برعهده داشت و با قاسم سلیمانی که به عنوان فرمانده نیروی قدس و مسئولِ حوزه نظامی بود، همکاری نزدیکی داشت.

>> نقش آفرینی علی شمخانی در خرید موشک سان برن:

علی شمخانی از موشک راهبردی" سان برن" با ۱۰۰ مایل برد در سال ۱۳۸۰ هجری شمسی در زمانیکه قصد داشت به مسکو سفر کند، در نمایشگاه بازدید کرد و بعد از دیدن کارایی این موشک، آنرا به روس ها داد؛ امروزه این موشکی در جنگ های دریایی به عنوان اهرم قدرتمند نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران محسوب میشود.

علی شمخانی کیست,علی شمخانی,علی شمخانی رهبریعلی شمخانی در دوران حکومت پهلوی نقش مهمی در تشکیل گروه‌های مبارزاتی داشته است

>> تحریم علی شمخانی توسط آمریکا:

علی شمخانی و هفت مقام ارشد جمهوری اسلامی توسط اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا به نام اوفک در روز جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸ به دستور دونالد ترامپ بخاطر پیشبرد اهداف بی ثبات کننده حکومت در اسرائیل و منطقه و جهان در فهرست تحریم ها قرار گرفتند.

کتاب ها و مقالات علی شمخانی

علی شمخانی به عنوان استاد دانشگاه های مختلف علوم نظامی و راهبردی به جز تألیف مجموعه کتاب های مدیریت استراتژیک و چندین مقاله علمی برای بحران های منطقه ای و بین المللی و مباحث راهبردی، مشغول به فعالیت است.

اهدای نشان عبدالعزیز به علی شمخانی

نخستین وزیر ایرانی به نام علی شمخانی شناخته شده که توانسته بالاترین نشان دولتی( مدال عبدالعزیز) را به خاطر نقش برجسته اش در توسعه روابط با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و همچنین طراحی و اجرای سیاست تنش زدائی از پادشاه وقت عربستان سعودی دریافت کند.

انتصاب علی شمخانی,امیر دریا دار علی شمخانی,علی شمخانی کیستعلی شمخانی اولین وزیر ایرانیست، که بالاترین نشان دولتی را از پادشاه وقت عربستان سعودی گرفت

برخی از سوابق و مسئولیت های علی شمخانی

- فرماندهی سپاه خوزستان در هشت سال دفاع مقدس

- انتقال به نیروی دریایی ارتش با دریافت درجه دریاداری( سرتیپی) و انتصاب به فرماندهی آن با حکم فرمانده کل قوا در ۸ آبان ۱۳۶۸.

- فرماندهی نیروی دریایی سپاه بطور هم زمان با فرماندهی نیروی دریایی ارتش با حکم فرمانده کل قوا در ۲ دی ۱۳۶۹

- معرفی بعنوان وزیر دفاع از سوی آقای خاتمی به مجلس پنجم واخذ رأی اعتماد در شهریور ۱۳۷۶

- دریافت درجه دریابانی( سرلشگری) از سوی فرمانده کل قوا در سال ۱۳۷۸

- کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۰

- معرفی بعنوان وزیر دفاع از سوی آقای خاتمی به مجلس ششم واخذ رأی اعتماد در شهریور ۱۳۸۰

- رییس مرکز مطالعات راهبردی نیروهای مسلح

- عضو شورای راهبردی روابط خارجی ایران

نشان های علی شمخانی

از افتخاران علی شمخانی می توان به نشان فتح ۱ و دو نشان فتح ۲ اشاره کرد که بخاطر مجاهدات هایی که داشته این نشانها را به او اهدا کرده اند.

دریادار علی شمخانی,علی شمخانی,پسر و داماد علی شمخانیعبد العظیم شمخانی پسر علی شمخانی

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 10
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
ویژه سرپوش