شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۰۱

زندگینامه ابوبکر بن حسن پسر امام حسن (ع)

ابوبکر بن حسن ابوبکر بن حسن کیست
ابوبکر بن حسن پسر امام حسن از همسری به نام ام ولد است، ایشان یکی از شهدای کربلا می باشند که در ۱۰ محرم به شهادت رسید. به ایشان ابوبکر، عبداللّه، یا عبداللّه الاکبر نیز گفته می شود. در ادامه این مقاله سرپوش به بخشی از زندگینامه این بزرگ دین اشاره می شود.

چکیده ای از زندگینامه ابوبکر بن حسن:

نام کامل: ابوبکر بن حسن بن علی بن ابی‌طالب

محل زندگی: مدینه

نام پدر: امام حسن (ع)

شناخته شده برای: شهادت در واقعه کربلا

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

زندگینامه ابوبکر بن حسنزندگینامه ابوبکر بن حسن

زندگینامه ابوبکر بن حسن:

ابوبکر بن حسن بن علی بن ابی‌طالب فرزند امام حسن امام سوم می باشد که تحت عنوان ابوبکر، عبدالله یا عبدالله الاکبر نیز شناخته می شود. نام مادرش ام ولد بود که به عنوان کنیز امام حسن شناخته می شد و ایشان را به نام نُفَيْلَه، امِّ اسحاق نیز «رَمْلَه» می شناسند. برخی معتقد هستند ایشان و قاسم بن حسن از یک مادر زاده شده اند. 

براساس روایاتی که بیان شده است امام حسین دختر خود سکینه را به عقد ایشان درآورده بودند. 

ابوبکر بن حسن پسر امام حسنزندگینامه ابوبکر بن حسن پسر امام حسن

حضور ابوبکر بن حسن در کربلا:

ابوبکر همراه با امام حسین از مدینه به سمت مکه و سپس کربلا حرکت کردند. ایشان در روز عاشورا به میدان رفت و بعد از اجرای نبردی قهرمانانه برعلیه دشمنان با تیر عبدالله عُقْبَه غَنَوی از قبیله غنی به شهادت رسید. امام باقر در حدیثی روایت می کند که قاتل ایشان عُقْبَه غَنَوی است. 

برخی دیگر قاتل را حرمله بن کاهل اسدی می دانند که حضرت علی اصغر را نیز به شهادت رساند، پس این احتمال وجود دارد که مطابق با آنچه صاحب بحارلانوار می گوید عبدالله بن عقبه و حرمله در به شهادت رساندن وی شریک بوده باشند.

ابوالفرج اصفهانی عنوان می کند که شهادت ابوبکر پیش از شهادت قاسم بن حسن بوده است اما برخی دیگر از جمله تاریخ طبری و الارشاد شهادت وی را بعد از شهادت قاسم می دانند. 

وَعِنْدَ غَنيٍّ قَطْرَةٌ مِنْ دِمائِنا وَ فِی اسدٍ اخْری تُعَدُّ وَ تُذْك ؛ در قبیله «غنی» قطره‌ای از خون ما هست -که باید انتقام بگیریم‌- و در قبیله «اسد» نیز خون دیگری (اشاره به خون طفل شیرخوار امام حسین (علیه‌السّلام) است.) از ماست که فراموش نمی‌کنیم.

 مقصور از ابن ابی عقب در شعر همان ابوبکر بن حسن می باشد.

حضور ابوبکر بن حسن در کربلازندگینامه ابوبکر بن حسن و ماجرای حضور در کربلا

ابوبکر در زیارت ناحیه:

در زیارتی که به ناحیه مقدسه منسوب می شود از ایشان چنین یاد می کند: «السَّلامُ عَلی أَبِی بَكْرِ بْنِ الْحَسَن بْنِ عَلِىِّ الزَّكِىِّ الْوَلىِّ المَرْمِىِّ بالسَّهْمِ الرَّوِی لَعَنَ اللَّهُ قاتِلَهُ عَبْدِاللَّهِ بْنِ عُقْبَةِ الغَنَوِىَّ.» درود بر ابوبکر فرزند -امام‌- حسن بن علی (علیه‌السّلام) پاک، یاری‌کننده و تیرخورده با تیرکشنده، خدا قاتل او «عبداللَّه بن عقبه غنوی» را لعنت کند.

شهادت ابوبکر بن حسن زندگینامه ابوبکر بن حسن و شهادت ایشان

انتقام مختار از قاتل ابوبکر:

زمانی که مختار ثقفی قیام کرد و در کوفه به حکومت رسید، شروع به جست و جوی عبدالله غنوی کرد. به او اعلام کردند که وی به َجزِیرَه فرار کرده است، مختار نیز فرمان داد تا خانه اش را ویران و سپس با خاک یکسان کنند. 

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش