جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۴۹ - ۰۲ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۰۴۱۹
میراث فرهنگی و صنایع دستی

موزه مردم شناسی جلفا با طعم قول تداوم زاینده رود + عکس

افتتاح موزه مردم شناسی جلفا,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
محله جلفا یکی از مهمترین بخش‌های مهم شهر موزه اصفهان است، از میدانش که سنگ فرش می‌شود و تا کلیسا که پیاده بر سواره اولویت دارد و احترام به پیاده روی بیش از دیگر نقاط اصفهان مدنظر است، ابتدای میدان جلفا و صدای ناقوس کلیسا نه یک بار که هشت بار زده می‌شود ساعت ۸ شب است و قرار است در کلیسای وانک که یکی از جذابیت‌های موزه شهر اصفهان است، موزه‌ای افتتاح شود که فرهنگ آداب ارامنه را به نمایش بگذارد.

به گزارش ایسنا، حالا چند دقیقه‌ای از هشتمین "دَنگ" از ناقوس کلیسا گذشته و دقیقه شمار نیز از روی دوازده چند گامی به پیش رفته است، در کلیسای وانکبسته است اما برای آنها که کارت ورود دارند در باز می‌شود. صندلی‌های چیده شده نشان می‌دهد که این کلیسا دوباره چیز جدیدی برای ارائه دارد، ظاهراً دلبری‌های وانک قرار نیست در دل جلفا تمامی پیدا کند.

افتتاح موزه مردم شناسی جلفا,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی

همه چیز مرتب است، ابتدا به زبان ارمنی خوش‌آمدگویی به میهمانان انجام و مراسم با یک شگفتی شروع می‌شود یکی از تارهای هُوْهانِس آبکاریان معروف به یحیی تار ساز از دل موزه وانک بیرون می‌آید و در یک اتفاق کم نظیر نواخته می‌شود، سپس روبرت بیگلریان نماینده اسبق مردم ارامنه اصفهان و جنوب ایران با بیان تعدادی خاطره از فرهنگ بی نظیر مردم ارامنه گفت.

از همزیستی ادیان تا ترک جلسه برای تداوم زاینده رود

پس از او عباس رضایی استاندار اصفهان در حالی پشت تریبون قرار گرفت که بارها از هم محله‌ای بودن با ارامنه اصفهان سخن گفته بود و این بار اینگونه آغاز کرد "فرصت را غنیمت می‌شمارم هماهنگی و همدلی و آرامشی که بین همشهریان از هر قوم و نژاد و ملیت را یادآور می‌شود نشانه بزرگی از همزیستی ادیان است".

"همیشه به یاد دارم که ارامنه در اصفهان با صلح و آرامش حضور داشتند، از بهترین اساتید من در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دکتر گاسپاریان بودند."

او که همچنان از جلفا تعریف می‌کرد ادامه داد "ذهن و فکر و اندیشه من به زیبایی همنوایی و مشارکت میان ادیان در اصفهان است. همیشه در محله جلفای اصفهان همدلی و همنوایی خوبی وجود دارد و هیچ مزاحمتی از سوی هیچ‌یک از ادیان برای یکدیگر وجود ندارد و این بزرگواری ادیان مختلف است."

استاندار اصفهان بر این باور است که کلیسای وانک یک نشاط عجیبی به بازدید کنندگانش می‌دهد و می‌گوید "خوشحالم که همشهریان ارامنه در اصفهان زندگی می‌کنند. اصفهان نمود واقعی همدلی و همنوایی ادیان است. همه موزه‌ها در همه جای دنیا به خصوص بخش مردم شناسی آن‌ها شناخت دقیق به بازدید کننده می‌دهند و ایجاد چنین موزه‌ای در دل وانک یک اتفاق بسیار مهمی بود.

افتتاح موزه مردم شناسی جلفا,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی

استاندار اصفهان سپس برای ترک زود هنگام جلسه یک دلیل محکم داشت و آن هم اینکه قول داد برای جاری بودن زاینده رود این جلسه را ترک می‌کند تا به تهران برود و برای ادامه جریان رودخانه چانه زنی کند."

این اتفاق اما همه ماجرای افتتاح موزه مردم شناسی ارامنه جلفای اصفهان نبود، اجرای آئین عروسی جلفایی در کلیسا و همچنین اجرای گروه کر از دیگر برنامه‌های این افتتاحیه بود.

حالا وانک در دلش علاوه بر موزه‌ای زیبا از معماری و نقاشی و موزه‌ای دیگر در دلش جای داده جذاب و زیبا به مثابه موزه‌های اروپایی که زندگی ارامنه و نقش فرهنگی آنها در جلفا را به نمایش می‌گذارد، آنها حالا برای شناخت بیشتر از زبان موزه استفاده کردند.‌

افتتاح موزه مردم شناسی جلفا,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
افتتاح موزه مردم شناسی جلفا,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی

  • 12
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

حکایت های اسرار التوحید اسرار التوحید یکی از آثار برجسته ادبیات فارسی است که سرشار از پند و موعضه و داستان های زیبا است. این کتاب به نیمه ی دوم قرن ششم هجری  مربوط می باشد و از لحاظ نثر فارسی و عرفانی بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب از سرپوش تعدادی از حکایت های اسرار التوحید آورده شده است.

...[ادامه]
ویژه سرپوش