چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۸۰

آشنایی با اصول و تکنیک های ایجاد دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون مینیمال,دکوراسیون مینیمال چیست,دکوراسیون مینیمال خانهسبک مینیمال به قرن بیستم زمان ساده گرایی برمیگردد
هنر ساده گرایی و یا کمینه گرایی در فارسی را مینیمال یا مینیمالیسم می گویند که از هیچگونه پیچیدگی و جزئیات غیر کاربردی در ساختارش برخوردار نیست.

دکوراسیون مینیمال

در قرن بیستم میلادی، یک نوع جنبش هنری و طراحی گسترده بوجود آمد که به آن مینیمالیسم می گویند و بعنوان یک مفهوم، کاربرد فراوانی در معماری، زمینه های دیگر هنر و طراحی و حتی شیوه زندگی دارد. درواقع مینیمالیسم در دنیای هنر بعنوان یک جنبش، به وجود آمد. ریچارد وولهایم که یک فیلسوف بریتانیایی بود؛ از این اصطلاح در سال ۱۹۶۵ میلادی استفاده کرد و این واژه با گذشت زمان محبوبیت پیدا کرد.

بعضی از طرفداران معماری مینیمالیستی در تلاش برای نمایان سازی ماهیت اصلی معماری بودند؛ به همین منظور عناصر را محدود و به حداقل رساندند. از این طرفداران معماری می توان به افرادی همچون تادائو آندو، آلبرتو بائسا و جان پاوسون اشاره کرد. فضای فراخ، پاکیزه و ساده از نظر معماران مینیمالیست، بسیار مهم است و آنها معتقد به حذف چیزهای بدون کاربرد هستند و به باور آن ها تنها چیزهایی که ارزش ماندن دارند، چندین عنصر ضروری و اصلی هستند تا از این طریق بتوان نهایت بهره را از حداکثر فضای موجود برد. برای اشاره به سبک مینیمال از عبارت های “حداقل گرایی” و “ساده گرایی” استفاده می شود. این سبک درواقع بدین دلیل بوجود آمد که برای مبارزه با مصرف گرایی و تجمل گرایی از حداقل عناصر استفاده شود.

از پرطرفدارترین سبک های دکوراسیون می توان به سبک مینیمالیسم اشاره کرد؛ چون این سبک برای افرادی مناسب است که قصد استراحت در فضای آرامی را پس از یک روز پرکار دارند. در نهایت دقت و بدون اعمال چیزهای اضافی می توان چنین سبکی را طراحی و اجرا کرد. این روش طراحی داخلی، متفاوت از سبک های سنتی و کلاسیک است و بر بی آلایشی و سادگی تأکید بسیاری دارد. از رنگ های تیره، روشن، درخشان و نمایشی می توان در طراحی داخلی مینیمالیسم استفاده کرد و اجزای آن در دکوراسیون با سطحی صاف و ساده با استفاده از اشکال هندسی مربع، مستطیل و دایره چیده می شوند.

تاریخچه دکوراسیون مینیمال

پیشینه ی سبک مینیمال، متعلق به قرن بیستم زمان ساده گرایی است. در همه ی زمینه های هنری می توان از جنبش هنری بهره گرفت ولی مفهوم این جنبش در سبک زندگی بیشتر است. در طراحی محصولات از سبک مینیمال بیشتر استفاده میشود. شرکت اپل برای طراحی خود از این سبک استفاده کرد.

ویژگی های سبک دکوراسیون داخلی مینیمال

- سادگی و خلوتی در طراحی داخلی مینیمال:

در طراحی به سبک مینیمال باید حتماً خصوصیاتی همچون سادگی و کارامد بودن محصول بدون تزئینات با فضای باز را در نظر گرفت. طراح در این سبک، نهایت استفاده را از فضا می کند و هیچ فضایی را هدر نمیدهد. در طراحی سبک مینیمال، از تمام وسایلی استفاده میشود که کاربردیست و بر اساس نیاز از همه چیز در خانه استفاده میشود. طراحی دیوارها در این سبک، ساده است ولی کمدها را مخفی میکنند. در تمام فضای خانه می توان به سادگی و کارآمد بودن وسایل در سبک دکوراسیون مینیمال پی برد. در خانه به سبک مینیمال با کنارگذاشتن خرده ریزها و تزئینات، وسایل سلطنتی، تجملات و… باید خانه بطور کاملاً خلوت باشد و فقط از وسایل کارامد با طراحی ساده استفاده می شود. انجام چنین کاری به علت باز شدن فضا، موجب ایجاد ارامش میشود. این مهمترین خصلت خانه های با سبک مینیمال است.

اصول ست کردن دکوراسیون مینیمال,دکوراسیون مینیمال منزل,دکوراسیون مینیمال مدرناستفاده از نور طبیعی بخشی از مفهوم دکوراسیون مینیمال است

- استفاده از الگوها در دکوراسیون مینیمال:

در جهت عمق بخشی به فضای موردنظر و عدم ایجاد یکنواختی، معمولاً از الگوها استفاده میکنند. بنابراین اگر از الگوها در سبک مینیمالیسم استفاده شود؛ به فضای مورد نظرتان گرما می بخشد. به این منظور می توان از انواع الگوهای ساده استفاده کرد و نباید از نمونه هایی با طراحی شلوغ استفاده کرد. از الگوها در قالب کاغذ دیواری می توان استفاده کرد؛ به این طریق که نمونه ای از کاغذ دیواری را انتخاب کنید که در طراحی آن از رنگ خنثا استفاده شده است.

- فضای تمیز، باز و پر نور:

بخشی از مفهوم خانه مینیمالیستی اینست که، از نور طبیعی استفاده میکند؛ به همین علت در خانه های مینیمالیستی بسیاری از پنجره های بزرگ یا پانل های خورشیدی بزرگ استفاده میشود. خانه های مینیمالیستی با افزایش فزاینده در میزان جمعیت و اثرات مخرب زیست محیطی، برای افرادی مناسب است که با احترام به محیطزیست ، قصد محافظت از آنرا دارند. شما با زندگی به روش مینیمالیستی میتوانید نقش موثری را در محافظت از محیط زیست ، ایفا کنید. از ویژگی های دیگر سبک دکوراسیون مینیمال میتوان به وجود پنجره های بزرگ، نورگیر خوب و فضایی پر نور اشاره کرد.

- استفاده از المان های طبیعی در دکوراسیون مینیمال:

نمونه ای از انواع المان ها که در طراحی سبک مینیمالیسم از آنها استفاده میشود؛ متریال طبیعی است. به عنوان مثال استفاده از چوب به عنوان نوعی متریال در این سبک به فضای اتاق، گرما می دهد و مانع از ایجاد یکنواختی میشود. المان هایی که از برنج در ساخت آنها به کار گرفته شده می توان به منظور القای گرما به فضای اتاق استفاده کرد. فراموش نکنید که استفاده از سنگ مرمر در طراحی سبک مینیمالیسم، میتواند فضایی سری را به ارمغان آورد.

- رنگ در سبک دکوراسیون داخلی مینیمال:

دیوارها در دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال به صورت ساده هستند و از رنگ های سفید و روشن برخوردارند. رنگ های روشن کمک می کند که فضا بازتر نشان داده شود و حس تمیزی را به شما منتقل کند. در سبک مینیمال، از پایه اصلی رنگها می توان به رنگ های روشن و خنثی اشاره کرد که قابل رویت در مبلمان و اجزای اصلی هم هستند. ترکیب رنگ های مورد استفاده در سبک مینیمال شامل رنگ های مشکی، طوسی، خاکستری، سبز کم رنگ و متریال به رنگ چوب های روشن است که موجب ایجاد کمی کنتراست میشود. اخیرا در کنار رنگ های روشن دیوارها و وسایل از متریال چوب کم رنگ در طراحی به سبک مینیمال برای کف استفاده میشود.

- دیوار به سبک مینیمالیست:

بافت های گچی، کاشی های براق بزرگ یا کاغذ دیواری از طرح های مینیمالیست برای دیوارها به شمار می رود. حتی میتوان برای دیوارها در این سبک از شیشه، بتون یا سنگ طبیعی برجسته استفاده کرد.

دکوراسیون مینیمال مدرن,دکوراسیون مینیمال اتاق خواب,اصول دکوراسیون داخلی مینیمالیستیسبک مینیمال یک جنبش هنری است که در همه ی زمینه های هنری کاربرد دارد

- جزئیات کم و ساده و اجتناب از لوازم تزئینی اضافی:

اجتناب از جزئیات غیر ضروری و در مقابل، استفاده از عناصر مهم و اساسی از دیگر ویژگی های سبک دکوراسیون مینیمال به شمار می رود. عناصر را در این سبک، باید بر اساس دقت و صحت انتخاب کرد و از زیاده روی در هر چیزی جلوگیری کرد. لوکس و تجملاتی نبودن سبک مینیمال، باعث شده تا در خانه های مینیمال، لوازم تزئینی کمی به چشم بخورد؛ به عنوان مثال برای تزیین دکوراسیون داخلی، فقط از یک یا دو تابلو و یا یک گلدان استفاده می کنند و درواقع از لوازم تزئینی پر زرق و برق استفاده نمیشود و خانه با این ترفند، خلوت میشود. از هیچگونه لوازم اضافی و تزئینی ناکارآمد در سطوح خانه مانند میزها و یا روی اپن اشپزخانه استفاده نمیشود. تمیز کردن این سبک خانه ها بخاطر جزئیات کم، بسیار راحت است و زمانبر نیست. در ضمن این سبک به این خاطر، مقرون به صرفه است که از لوازم تزئینی و تجملاتی کم استفاده کرده است و تأکید بسیاری بر اصالت خود یعنی دوری از تجمل گرایی و مصرف گرایی دارد.

- مبلمان در سبک مینیمال:

مبلمان از مهمترین وسایلی به شمار میرود که در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال، اهمیت به سزایی دارد. در سبک مینیمال از مبلمان ها و وسایلی استفاده می کنند که بدون تزئینات و جزئیات و با رنگ های خنثی و روشن است. در طراحی داخلی از تعداد کمی مبل استفاده می کنند و بیشتر به سراغ کاناپه های بزرگ چند نفره می روند. هر مبلی با فاصله از مبل دیگر در فضای باز چیده میشود.

اصول پایه دکوراسیون داخلی مینیمالیستی

* دکوراسیون مینیمال و نحوه ی چیدمان آن در اتاق نشیمن و پذیرایی:

یکی از عناصر اصلی سبک مینیمال اینست که از رنگ های خنثی استفاده میکنند. برای این که سبک مینیمال در دکوراسیون منزل، بیشتر نمایان شود باید در فضای اتاق نشیمن از دیوار های سفید استفاده کرد و مبلمانی را انتخاب کرد که دارای رنگ های سفید، توسی، خاکستری و مشکی باشد.

دکوراسیون مینیمال,ویژگی های دکوراسیون مینیمال,دکوراسیون مینیمال خانهدر دکوراسیون مینیمال دیوارها ساده و به رنگ های سفید و روشن دیده میشوند

حذف دکوری ها و اشیاء پر نقش و طرح دار از خانه به عنوان نخستین قدم برای ایجاد یک خانه با دکوراسیون مینیمال محسوب میشود. شما در طرح مینیمال، مجاز به استفاده از فرش های طرح دار و کلاسیک، استفاده از دکوری ها در گوشه کنار میز تلویزیون و اطراف مبلمان و لوستر های پر زرق و برق نیستید و در مقابل توصیه میشود که از فرش های فانتزی و ساده، کفپوش های کرکی و خز دار استفاده کنید. با اینکه از فرش ها و قالیچه ها در دکوراسیون مینیمال، کمتر استفاده می شود ولی گاهی اوقات می توان از این فرش های فانتزی در اتاق نشیمن و جلوی میز تلویزیون استفاده کرد. همچنین استفاده از میز تلویزیون دیواری در دکوراسیون مینیمال ایده جالبی است.

* دکوراسیون مینیمال و نحوه ی چیدمان آن در اتاق خواب:

از مهم ترین نمایه های اصلی سبک مینیمال می توان به استفاده از رنگ های روشن و به خصوص سفید است، ولی این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از رنگ روشن برای اتاق خواب، به این معنی نیست که از سبک مینیمال استفاده شده است. با وجود استفاده از رنگ روشن در سبک مینیمال، باید بدانید که یک اتاق مینیمال دارای دیوارهای ساده و بدون پترن یا الگو است؛ معمولاً برای تزئین اتاق خواب مینیمال بمنظور جلوگیری از بی‌نظمی و عدم ایجاد حس ساختگی از رنگ های روشن و ترجیحاً سفید، استفاده می کنند. رنگ های خنثی در این اتاق ها نقش موثری دارد.

گاهی وقت ها در اتاق و دیوارها از پترن ها یا الگوهای محو استفاده می کنند ولی رعایت اصول دکوراسیون مینیمال هر چه ساده تر باشد، بیشتر به چشم می آید. قاب عکس یا تابلوهای نقاشی با مینیمالیست ها میانه نسبتاً خوبی دارند؛ به شرط آن که دیوار، ساده باشد و زاویه دید را شلوغ نکند.

* دکوراسیون مینیمال و نحوه ی چیدمان آن در آشپزخانه:

اشپزخانه های مینیمال از سادگی و کاربردی بودن دیگر اتاق های خانه برخوردارست و نباید از وسایل و دستگاه های برقی و دکوری های دیواری و رومیزی استفاده کرد. در آشپزخانه های امروزی و مدرن از دکوراسیون مینیمال، بیشتر استفاده می شود. این سبک مدرن برای خانه های جوانان و تازه ازدواج کرده ها، مناسب است. زیرا فرهنگ ساده گرایی، علاوه بر شیک و زیبا بودن این نوع دکوراسیون اشپزخانه در بین افراد ترویج پیدا می کند که هزینه های مقرون به صرفه تری بهمراه دارد.

کابینت های بدون دستگیره به آشپزخانه ی شما نمایی صاف و یکدست میدهند و در ظاهر کابینت ها نظم و نظام خاصی را بوجود می آورد. جنس این کابینت ها از روکش های متنوعی ساخته شده که یکی از نکات قابل توجهش، سادگی و بدون طرح بودن آن می باشد. یکی از کابینت های جدیدی که در دکوراسیون مینیمال آشپزخانه ها، جایگاه مخصوصی دارد؛ کابینت هایگلاس است. این کابینت ها از سطح براق و شیشه ای برخوردارند و به خوبی انعکاس نور می دهند و موجب روشن سازی فضای اشپزخانه میشوند.

صندلی هایی که در دکوراسیون مینیمال استفاده میشود؛ پایه بلند و تک رنگ است. در پشت کابینت جزیره و یا اپن اشپزخانه می توان از این صندلی ها استفاده کرد و ظاهرش ساده و مدرن است. باتوجه به ساده گرایی سبک مینیمال برای ایجاد منظره ی ساده تر توصیه میشود که در کابینت ها از وسایلی مانند فر و ماکروفرها به صورت تو کار و همچنین از گاز های رومیزی و الکتریکی استفاده کنید. زیبایی اشپزخانه با جای‌گیری وسایل در کمد و کابینت ها چندین برابر می شود و محیط را بزرگ تر نشان میدهد. درواقع این وسایل، دیگر در آشپزخانه دست و پا گیر نیست.

ویژگی های دکوراسیون مینیمال,دکوراسیون مینیمال خانه,دکوراسیون مینیمال چیستدکوراسیون مینیمال دارای ویژگی های سادگی و کارآمدی و بدون تزئینات با فضای باز است

* دکوراسیون مینیمال در سرویس بهداشتی:

برای رسیدن به یک مجموعه مینیمال باید وسایل سرویس بهداشتی و حمام خود را اضافه یا کم کنید. به این ترتیب که در سرویس بهداشتی از آینه شروع کنید. در بخش میز توالت، قرار دادن یک آینه بزرگ و عریض به عنوان ابتدایی ترین کار در رسیدن به هدف نهایی محسوب میشود. درصورت کوچک بودن فضای سرویس بهداشتی، آینه ای را انتخاب کنید که قابلیت پوشش دهی تمام عرض دیوار را داشته باشد؛ اینگونه که فضای آن از حد معمول بزرگتر باشد.

در این زمان باید با خالی کردن میز خود یا پیشخوان از همه وسایل به موارد لازم و ضروری بسنده کنید. به این صورت که برای این مکان از یک گلدان کوچک کاکتوس استفاده کنید تا جذاب شود. درون کشو یا قفسه پشت آینه می توانید لوازم اضافی را بگذارید یا در مکانی که در معرض دید نباشد؛ قرار دهید. شما باید از پاپوش ها یا دمپایی های سفید به جای زیرپایی های مرسوم استفاده کنید تا محیط همچنان یکدست بماند. درصورت استفاده از سرویس های فرنگی در داخل سرویس بهداشتی، همیشه درپوش و درب آنرا بسته نگه دارید و درصورت استفاده از سرویس ایرانی باید کاشی ها و سرامیکش را تمیز و سفید نگه دارید.

* دکوراسیون مینیمال در حمام:

دو دسته دکوراسیون مینیمال در حمام وجود دارد که به آن حمام بدون وان و حمام دارای وان می گویند. وسیله ها و لوازم شستشو را در حمام وان دار به هیچ وجه بر روی لبه و بدنه وان نچینید. یک چهارپایه چوبی ضد آب سفید برای کنار وان تهیه کنید تا از آن در مواقع لازم برای حمام استفاده کنید.

درصورت استفاده از حمام بدون وان، باید اقدام به تهیه ی یک نظم دهنده جادار و بزرگ برای حمام خود کنید و بهتر است که محفظه ی درب دار داشته باشد تا لوازم در معرض دید نباشند. تاحدالامکان رنگ شیرآلات را سفید و در غیر این صورت، نقره ای مات انتخاب کنید و در راستای دیوار خروج از حمام، حوله خشک کن حمام را قرار دهید تا در فضای سرویس، منظره ای آزار دهنده بوجود نیاورد. با تغيير نور محیط به سفید و مهتابی در حمامتان از رنگ های خنثی استفاده کنید. به این ترتیب دکوراسیون مینیمال حمام و سرویس بهداشتی خانه شما با اعمال این تغییرات، شکل میگیرد. سادگی این مکان ها جذابیت بسیاری دارد و موجب جلب توجه میشود؛ از این رو برای ساده تر کردن فضا از هیچ کاری دریغ نکنید.

عکس دکوراسیون مینیمال,تصاویر دکوراسیون مینیمال,دکوراسیون مینیمالاز ویژگی‌های سبک دکوراسیون مینیمال استفاده از عناصر مهم و اجتناب از جزئیات غیر ضروری است

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
لبیبی,زندگینامه لبیبی,لبیبی کیست زندگینامه لبیبی شاعر قرن پنجم

تاریخ تولد: اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم

محل تولد: ایران

حرفه: شاعر 

لبیبی,زندگینامه لبیبی,بیوگرافی لبیبیبیوگرافی لبیبی

زندگینامه لبیبی:

لبیبی از جمله شاعران معروف اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری است و مسعود سعد او را اوستاد و سیدالشعرا عنوان می دهد. این شاعر در یکی از قصیده های خون با اطلاع از لبیبی تضمین کرده است به این شکل که: 

ادامه
محمد خاتمی,بیوگرافی سید محمد خاتمی,زندگینامه سید محمد خاتمی بیوگرافی سید محمد خاتمی

تاریخ تولد: ۲۱ مهر ۱۳۲۲

محل تولد: اردکان، استان یزد، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

آغاز فعالیت سیاسی: سال ۱۳۴۱ 

حزب سیاسی: مجمع روحانیون مبارز

تحصیلات: دارای دکترای افتخاری 

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ویژه سرپوش
X