دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۱۱

دکوراسیون وینتیج: ایده های دکور قدیمی که مطمئناً الهام بخش هستند

سبک وینتیج,دکوراسیون وینتیج,نکات لازم در سبک وینتیجدکوراسیون وینتیج چیست
شاید شما نیز دکوراسیون هایی را دیده باشید که از وسایل و اشیاء قدیمی استفاده کرده اند، در واقع این چیدمان نوعی سبک محبوب و ترند محسوب می شود که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. در صورتی که شما نیز به این سبک علاقه مند هستید، با سرپوش همراه باشید.

هنر نظم بخشیدن و چیدمان زیبای خانه، هنری است که به زمان و مکان محدود نمی باشد، مسلما تفاوت و تنوع زیادی در مورد این موضوع وجود دارد که تحت تاثیر موارد گوناگون قرار می گیرد، از طرفی با گذشت زمان زیبایی مفاهیم متعدد و متفاوتی را به خود می گیرد، بنابراین ممکن است چهره ها و اشیایی وجود داشته باشند که هنوز مخاطبان خود را حفظ کرده اند و توانسته اند محبوب باشند، در رابطه با این وضعیت می توان به سبک های طراحی منزل یعنی سبک وینتیج اشاره کرد.

دکوراسیون وینتیج در اتاق خواب,استفاده از اشیاء سنتی در دکوراسیون وینتیج,رنگ های کاربردی در سبک وینتیجمبلمان گلدار در دکوراسیون وینتیج

گاهی ممکن است زیبایی و سادگی در کنار همدیگر به صورت موازی قرار بگیرند و حرکت کنند، شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وسیله ای را از صندوق مادربزرگتان بیرون می آورید و نظرتان به آن جلب می شود، حتی با نصب آن در اتاق توجه همگان به آن جلب شود، گاهی هم بعد از گذشت چند سال مجدد وارد بورس شود و مد جدید شال محسوب شود، همه این موارد می توانند دلایلی باشند که موید زیبایی و سادگی هستند و با گذشت زمان هم از بین نمی روند.

دکوراسیون وینتیج در سرویس بهداشتی,سبک وینتج در طراحی داخلی,تاریخچه ایجاد سبک وینتیجاستفاده از اشیاء سنتی در دکوراسیون وینتیج

دکوراسیون به سبک وینتیج چیست؟

در صورتی که از مردم درباره دکوراسیون وینتیج سوال بپرسید، احتمالا از این سبک با عنوان دکوراسیون را دکور قدیمی و پر از عتیقه‌جات عنوان کنند، گاهی نیز می گویند کلکسیون انواع سرامیک‌های قدیمی طرح‌دار و تزیین با بطری‌های قدیمی را دکور وینتیج می دانند. این تعاریف به نوعی هم درست و هم اشتباه هستند، تعریف واقعی سبک دکوراسیون وینتیج به صورت زیر است:

دکوراسیون وینتیج در واقع ترکیبی از عناصر کهنه و قدیمی است که با استفاده از روش های خاص و مجلل یا اشرافی ایجاد شده اند.

علاقه مندان به این نوع دکوراسیون در واقع همان افرادی هستند که به مرور خاطرات گذشته تمایل و علاقه دارند. دکوراسیون داخلی در طراحی وینتیج از ترکیب رنگ های روشن یا یکدست با سرامیک‌ها و کف‌پوش‌های قدیمی ایجاد می شود، که در حال حاضر توانسته طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد. شما می توانید فضای دلنشینی را با ترکیب دکوراسیون مدرن و امروزی با دکوراسیون قدیمی ایجاد کنید. یکی از دلایلی که سبب به وجود آمدن سبک دکوراسیون وینتیج شد مرور خاطرات نوستالژیک گذشته است.

دکوراسیون وینتیج در اتاق خواب,استفاده از اشیاء سنتی در دکوراسیون وینتیج,رنگ های کاربردی در سبک وینتیجزمین پارکت چوبی در دکوراسیون وینتیج

تاریخچه ایجاد سبک وینتیج:

همانطور که اشاره شد در طراحی وینتیج از اشیاءیی استفاده می شود که در گذشته و در دوره زمانی خاصی ساخته و استفاده می شده اند، گذشته ای که از ان صحبت می شود مربوط به دهه های ۳۰ تا ۶۰ میلادی است، در این نوع سبک از طراحی وسایلی که استفاده می کنند می تواند حس تعلق و نوستالژی ایجاد کنند و با بخشیدن روح به فضا و همنشینی آنها با عناصر مدرن و امروزی، خود را به یک ترند سال تبدیل کرده است.

شاید بتوان کرد این سبک به جنگ جهانی دوم بر می گردد، یعنی زمانی که رکود اقتصادی ناشی از جنگ سبب شد که مردم از وسایل قدیمی و شاید صدمه دیده استفاده کنند و بقیه را نیز به این موضوع تشویق کردند. در دهه ۹۰ میلادی با جنبش های هنری که در آمریکا و اروپا شکل گرفت؛ شاهد محبوبیت بیشتر مبلمان عتیقه و قدیمی شدند زیرا طراحان داخلی را بیشتر به این سمت کشیده شدند.

مبلمان گلدار در دکوراسیون وینتیج,دکوراسیون وینتیج در اتاق خواب,استفاده از اشیاء سنتی در دکوراسیون وینتیجاستفاده از دکوراسیون وینتیج در دستشویی

افراد مناسب برای استفاده از دکوراسیون وینتیج چه کسانی هستند؟

همانطور که اشاره شد سبک وینتیج خاطرات قدیمی را در خانه زنده می کند، زیرا از وسایل قدیمی استفاده می شود، بنابراین اگر شما از جمله افرادی هستید که به مرور خاطرات گذشته علاقه دارید و با دیدن عکس ها و وسایل قدیمی خاص مانند یادگاری از خانه مادربزرگ می تواند خاطرات شما را زنده کند و حس خوشایندی برای شما ایجاد کند از این سبک استفاده کنید.

مواردی که باید در سبک وینتیج رعایت کرد:

بهره بردن از اشیای قدیمی:

در صورتی که می خواهید از سبک وینتیج استفاده کنید باید در کنار چیدمان لوازم امروزی، از تعدادی وسایل قدیمی از جمله عتیقه جات، تلفن های قدیمی، قفسه های چوبی قدیمی، ساعت های دیواری جالب قدیمی و... نیز برای زیباسازی منزل خود بهره کنید، البته باید توجه کنید که در استفاده از این وسایل نیز تعادل برقرار کنید و افراط نداشته باشید.

دکوراسیون وینتیج در اتاق خواب,استفاده از اشیاء سنتی در دکوراسیون وینتیج,رنگ های کاربردی در سبک وینتیجدکوراسیون وینتیج در آشپزخانه

رنگ های کاربردی در سبک وینتیج:

در سبک وینتیج باید از رنگ های روشن استفاده کنید، پیشنهاد طراحان برای دیزاین منزل به این سبک استفاده از ۲ رنگ است و که می توان از میان رنگ های صورتی، آبی، سبز و سفید انتخاب شود و یکی از آنها حتما سفید باشد. در مورد رنگ دکوراسیون نباید فراموش کنید که کل عناصر استفاده شده باید دارای دارای رنگ‌ها و الگوهای یکسانی باشند و همه قطعات استفاده شده با همدیگر هماهنگ باشند به طور مثال شما می توانید از رنگ‌های روشن و سفید استفاده کنید یا از انواع چوب و پارچه‌های زیبا استفاده کنید.

سبک وینتیج,دکوراسیون وینتیج,نکات لازم در سبک وینتیجدکوراسیون وینتیج در حمام

خود را محدود نکنید و آزادی عمل داشته باشید:

در این سبک هیچ قانون خاصی وجود ندارد بنابراین شما لازم نیست از چیز خاصی پیروی کنید، البته این موضوع به این معنا نیست که نظم را از بین ببرید، بلکه هدف از انجام این سبک زیبا کردن منزل با استفاده از اشیای قدیمی است که مطابق سلیقه ی شما تعیین خواهند شد.

دیوارهای گلدار و مبلمانی با طرح قدیمی:

در سبک وینتیج باید از طرح های گلدار در عناصر منزل از جمله؛ مبلمان، دیوارها و پرده ها استفاده کنید، برای رسیدن به این هدف می توانید از کاغذ دیواری های گلدار استفاده کنید. نکته ای که باید برای مبلمان به آن دقت کرد بهره گرفتن از مبل های چوبی دارای روکش هایی گلدار از جنس الیاف طبیعی است که از ملاک های سبک وینتیج محسوب می شود. البته باید دقت کنید در صورتی که از مبلمان گلدار استفاده کردید باید دیوارتان ساده باشد، همچنین اگر دیوارتان را با کاغذ گلدار تزئین کردید باید از مبلمان ساده استفاده کنید.

نکات لازم در سبک وینتیج,مبلمان گلدار در دکوراسیون وینتیج,دکوراسیون وینتیج در اتاق خوابدکوراسیون وینتیج در اتاق خواب

کف چوبی برای اتاق:

در این سبک زیاد از چوب استفاده می شود، رنگ آمیزی با رنگ سفید در کنار استفاده از کفپوش از لازمه های این سبک محسوب می شود.

شلوغ نکردن دکوراسیون:

طراحی داخلی دکوراسیون وینتیج نباید بسیار شلوغ باشد، قاعده اصلی در این سبک این است که تمامی عناصر مربوط به یک دهه یا زمان خاص باشند و روی آن تمرکز کنند.

استفاده از اشیاء سنتی در دکوراسیون وینتیج,رنگ های کاربردی در سبک وینتیج,دکوراسیون وینتیج در سرویس بهداشتیچمدان های قدیمی در دکوراسیون وینتیج

استفاده از طرح‌های متنوع برای فضاهای مختلف:

شاید شما هم جزء افرادی باشید که دوست دارند فضاهای مختلف خانه‌شان دارای طرح و الگوهای متنوع باشد، در صورتی که دکوراسیون وینتیج را انتخاب کنید این امکان برایتان فراهم خواهد شد زیرا می توانید از طرح دکوراسیون متفاوت و متنوع برای هر قسمت از خانه استفاده کنید. برای مثال می توانید برای چیدمان آشپزخانه، سبک روستیک، برای پذیرایی‌تان دکوراسیون ویکتوریایی و برای دکوراسیون اتاق‌ها از سبک های دیگر طراحی کنید. در سبک وینتیج می توانید با خیال راحت از طرح ای متنوع استفاده کنید.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 18
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
سها نیاستی,سها نیاستی در فیلم سال دوم دانشکده من,سال دوم دانشکده من بیوگرافی و عکس های سها نیاستی بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۱۳۷۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر 

سال فعالیت: ۱۳۹۷ تا به حال

مدرک تحصیلی: مهندسی معماری از دانشگاه تهران

ادامه
عکس آرامگاه باباافضل کاشانی,بابا افضل الدین کاشانی,زندگی نامه افضل الدین کاشانی زندگی نامه افضل الدین کاشانی؛شاعر، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی

شهرت: بابا افضل

تاریخ تولد: نیمۀ اول قرن شش

محل تولد: کاشان 

وفات: حدود سال ۶۱۰

محل دفن: کوه ‌های مَرَق از قراء کاشان

ادامه
ویژه سرپوش