یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۱۱

دکوراسیون وینتیج: ایده های دکور قدیمی که مطمئناً الهام بخش هستند

سبک وینتیج,دکوراسیون وینتیج,نکات لازم در سبک وینتیجدکوراسیون وینتیج چیست
شاید شما نیز دکوراسیون هایی را دیده باشید که از وسایل و اشیاء قدیمی استفاده کرده اند، در واقع این چیدمان نوعی سبک محبوب و ترند محسوب می شود که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. در صورتی که شما نیز به این سبک علاقه مند هستید، با سرپوش همراه باشید.

هنر نظم بخشیدن و چیدمان زیبای خانه، هنری است که به زمان و مکان محدود نمی باشد، مسلما تفاوت و تنوع زیادی در مورد این موضوع وجود دارد که تحت تاثیر موارد گوناگون قرار می گیرد، از طرفی با گذشت زمان زیبایی مفاهیم متعدد و متفاوتی را به خود می گیرد، بنابراین ممکن است چهره ها و اشیایی وجود داشته باشند که هنوز مخاطبان خود را حفظ کرده اند و توانسته اند محبوب باشند، در رابطه با این وضعیت می توان به سبک های طراحی منزل یعنی سبک وینتیج اشاره کرد.

دکوراسیون وینتیج در اتاق خواب,استفاده از اشیاء سنتی در دکوراسیون وینتیج,رنگ های کاربردی در سبک وینتیجمبلمان گلدار در دکوراسیون وینتیج

گاهی ممکن است زیبایی و سادگی در کنار همدیگر به صورت موازی قرار بگیرند و حرکت کنند، شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وسیله ای را از صندوق مادربزرگتان بیرون می آورید و نظرتان به آن جلب می شود، حتی با نصب آن در اتاق توجه همگان به آن جلب شود، گاهی هم بعد از گذشت چند سال مجدد وارد بورس شود و مد جدید شال محسوب شود، همه این موارد می توانند دلایلی باشند که موید زیبایی و سادگی هستند و با گذشت زمان هم از بین نمی روند.

دکوراسیون وینتیج در سرویس بهداشتی,سبک وینتج در طراحی داخلی,تاریخچه ایجاد سبک وینتیجاستفاده از اشیاء سنتی در دکوراسیون وینتیج

دکوراسیون به سبک وینتیج چیست؟

در صورتی که از مردم درباره دکوراسیون وینتیج سوال بپرسید، احتمالا از این سبک با عنوان دکوراسیون را دکور قدیمی و پر از عتیقه‌جات عنوان کنند، گاهی نیز می گویند کلکسیون انواع سرامیک‌های قدیمی طرح‌دار و تزیین با بطری‌های قدیمی را دکور وینتیج می دانند. این تعاریف به نوعی هم درست و هم اشتباه هستند، تعریف واقعی سبک دکوراسیون وینتیج به صورت زیر است:

دکوراسیون وینتیج در واقع ترکیبی از عناصر کهنه و قدیمی است که با استفاده از روش های خاص و مجلل یا اشرافی ایجاد شده اند.

علاقه مندان به این نوع دکوراسیون در واقع همان افرادی هستند که به مرور خاطرات گذشته تمایل و علاقه دارند. دکوراسیون داخلی در طراحی وینتیج از ترکیب رنگ های روشن یا یکدست با سرامیک‌ها و کف‌پوش‌های قدیمی ایجاد می شود، که در حال حاضر توانسته طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد. شما می توانید فضای دلنشینی را با ترکیب دکوراسیون مدرن و امروزی با دکوراسیون قدیمی ایجاد کنید. یکی از دلایلی که سبب به وجود آمدن سبک دکوراسیون وینتیج شد مرور خاطرات نوستالژیک گذشته است.

دکوراسیون وینتیج در اتاق خواب,استفاده از اشیاء سنتی در دکوراسیون وینتیج,رنگ های کاربردی در سبک وینتیجزمین پارکت چوبی در دکوراسیون وینتیج

تاریخچه ایجاد سبک وینتیج:

همانطور که اشاره شد در طراحی وینتیج از اشیاءیی استفاده می شود که در گذشته و در دوره زمانی خاصی ساخته و استفاده می شده اند، گذشته ای که از ان صحبت می شود مربوط به دهه های ۳۰ تا ۶۰ میلادی است، در این نوع سبک از طراحی وسایلی که استفاده می کنند می تواند حس تعلق و نوستالژی ایجاد کنند و با بخشیدن روح به فضا و همنشینی آنها با عناصر مدرن و امروزی، خود را به یک ترند سال تبدیل کرده است.

شاید بتوان کرد این سبک به جنگ جهانی دوم بر می گردد، یعنی زمانی که رکود اقتصادی ناشی از جنگ سبب شد که مردم از وسایل قدیمی و شاید صدمه دیده استفاده کنند و بقیه را نیز به این موضوع تشویق کردند. در دهه ۹۰ میلادی با جنبش های هنری که در آمریکا و اروپا شکل گرفت؛ شاهد محبوبیت بیشتر مبلمان عتیقه و قدیمی شدند زیرا طراحان داخلی را بیشتر به این سمت کشیده شدند.

مبلمان گلدار در دکوراسیون وینتیج,دکوراسیون وینتیج در اتاق خواب,استفاده از اشیاء سنتی در دکوراسیون وینتیجاستفاده از دکوراسیون وینتیج در دستشویی

افراد مناسب برای استفاده از دکوراسیون وینتیج چه کسانی هستند؟

همانطور که اشاره شد سبک وینتیج خاطرات قدیمی را در خانه زنده می کند، زیرا از وسایل قدیمی استفاده می شود، بنابراین اگر شما از جمله افرادی هستید که به مرور خاطرات گذشته علاقه دارید و با دیدن عکس ها و وسایل قدیمی خاص مانند یادگاری از خانه مادربزرگ می تواند خاطرات شما را زنده کند و حس خوشایندی برای شما ایجاد کند از این سبک استفاده کنید.

مواردی که باید در سبک وینتیج رعایت کرد:

بهره بردن از اشیای قدیمی:

در صورتی که می خواهید از سبک وینتیج استفاده کنید باید در کنار چیدمان لوازم امروزی، از تعدادی وسایل قدیمی از جمله عتیقه جات، تلفن های قدیمی، قفسه های چوبی قدیمی، ساعت های دیواری جالب قدیمی و... نیز برای زیباسازی منزل خود بهره کنید، البته باید توجه کنید که در استفاده از این وسایل نیز تعادل برقرار کنید و افراط نداشته باشید.

دکوراسیون وینتیج در اتاق خواب,استفاده از اشیاء سنتی در دکوراسیون وینتیج,رنگ های کاربردی در سبک وینتیجدکوراسیون وینتیج در آشپزخانه

رنگ های کاربردی در سبک وینتیج:

در سبک وینتیج باید از رنگ های روشن استفاده کنید، پیشنهاد طراحان برای دیزاین منزل به این سبک استفاده از ۲ رنگ است و که می توان از میان رنگ های صورتی، آبی، سبز و سفید انتخاب شود و یکی از آنها حتما سفید باشد. در مورد رنگ دکوراسیون نباید فراموش کنید که کل عناصر استفاده شده باید دارای دارای رنگ‌ها و الگوهای یکسانی باشند و همه قطعات استفاده شده با همدیگر هماهنگ باشند به طور مثال شما می توانید از رنگ‌های روشن و سفید استفاده کنید یا از انواع چوب و پارچه‌های زیبا استفاده کنید.

سبک وینتیج,دکوراسیون وینتیج,نکات لازم در سبک وینتیجدکوراسیون وینتیج در حمام

خود را محدود نکنید و آزادی عمل داشته باشید:

در این سبک هیچ قانون خاصی وجود ندارد بنابراین شما لازم نیست از چیز خاصی پیروی کنید، البته این موضوع به این معنا نیست که نظم را از بین ببرید، بلکه هدف از انجام این سبک زیبا کردن منزل با استفاده از اشیای قدیمی است که مطابق سلیقه ی شما تعیین خواهند شد.

دیوارهای گلدار و مبلمانی با طرح قدیمی:

در سبک وینتیج باید از طرح های گلدار در عناصر منزل از جمله؛ مبلمان، دیوارها و پرده ها استفاده کنید، برای رسیدن به این هدف می توانید از کاغذ دیواری های گلدار استفاده کنید. نکته ای که باید برای مبلمان به آن دقت کرد بهره گرفتن از مبل های چوبی دارای روکش هایی گلدار از جنس الیاف طبیعی است که از ملاک های سبک وینتیج محسوب می شود. البته باید دقت کنید در صورتی که از مبلمان گلدار استفاده کردید باید دیوارتان ساده باشد، همچنین اگر دیوارتان را با کاغذ گلدار تزئین کردید باید از مبلمان ساده استفاده کنید.

نکات لازم در سبک وینتیج,مبلمان گلدار در دکوراسیون وینتیج,دکوراسیون وینتیج در اتاق خوابدکوراسیون وینتیج در اتاق خواب

کف چوبی برای اتاق:

در این سبک زیاد از چوب استفاده می شود، رنگ آمیزی با رنگ سفید در کنار استفاده از کفپوش از لازمه های این سبک محسوب می شود.

شلوغ نکردن دکوراسیون:

طراحی داخلی دکوراسیون وینتیج نباید بسیار شلوغ باشد، قاعده اصلی در این سبک این است که تمامی عناصر مربوط به یک دهه یا زمان خاص باشند و روی آن تمرکز کنند.

استفاده از اشیاء سنتی در دکوراسیون وینتیج,رنگ های کاربردی در سبک وینتیج,دکوراسیون وینتیج در سرویس بهداشتیچمدان های قدیمی در دکوراسیون وینتیج

استفاده از طرح‌های متنوع برای فضاهای مختلف:

شاید شما هم جزء افرادی باشید که دوست دارند فضاهای مختلف خانه‌شان دارای طرح و الگوهای متنوع باشد، در صورتی که دکوراسیون وینتیج را انتخاب کنید این امکان برایتان فراهم خواهد شد زیرا می توانید از طرح دکوراسیون متفاوت و متنوع برای هر قسمت از خانه استفاده کنید. برای مثال می توانید برای چیدمان آشپزخانه، سبک روستیک، برای پذیرایی‌تان دکوراسیون ویکتوریایی و برای دکوراسیون اتاق‌ها از سبک های دیگر طراحی کنید. در سبک وینتیج می توانید با خیال راحت از طرح ای متنوع استفاده کنید.

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 18
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
هادی کاظمی بیوگرافی هادی کاظمی بازیگر مردمی ایران

تاریخ تولد: ۱۳ آبان ۱۳۵۵

محل تولد: تهران، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: از سال ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته بازیگری از دانشگاه آزاد

همسر: سمانه پاکدل، بازیگر

ادامه
معین زد بیوگرافی معین زد، خواننده و ترانه سرای ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۷۰

محل تولد: همدان

حرفه: خواننده 

سبک موسیقی: خواننده و ترانه سرا

شروع فعالیت: پاپ، رپ

ادامه
ویژه سرپوش