یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳
۱۱:۳۵ - ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۰۶۹۳
کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی

هشدار انجمن کارفرمایان ماکارونی نادیده گرفته شد

دستاورد جدید دولت سیزدهم؛ ماکارونی ۴۰۰ درصد گران می‌شود؟

افزایش قیمت ماکارونی,افزایش قیمت آرد
مدیرعامل یکی از شرکت‌های تولید ماکارونی گفت: در ۴۸ ساعت گذشته دولت مصوبه جدیدی را نیز برای افزایش نرخ حمل‌ونقل کرایه‌های خودرو ابلاغ کرد که در مجموع همه این موارد روی قیمت تمام‌شده کالاها تاثیر خواهد گذاشت و ما شاهد یک تغییر ۴۰۰ درصدی در قیمت ماکارونی خواهیم بود.

به گزارش اعتماد، اولین نشانه حذف ارز ترجیحی در صنعت آرد دیده شده است. پس از افزایش ناگهانی قیمت آرد در سال جاری حالا نوبت به گرانی محصولات وابسته به آرد رسید. البته دولت تاکنون از افزایش نرخ آرد نانوایی‌ها جلوگیری کرده و تصمیم گرفته است به شکل دستوری بهای این محصول را ثابت نگه دارد، آن‌طورکه محمدرضا مرتضوی، رییس انجمن آردسازان می‌گوید با پنج برابرشدن قیمت آرد، احتمالا بهای ماکارونی هم رشد خواهد کرد.

 ترکش‌های رشد نجومی قیمت آرد صنعتی حالا به محصولات وابسته رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت آرد برای اصناف و صنایع از ۲۵۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان در سال جدید رسید. موضوعی که می‌تواند قیمت ماکارونی، کیک، کلوچه، نشاسته، رشته و … را تحت‌تاثیر قرار دهد.

رشد ۴۰۰ درصدی قیمت ماکارونی

مهرداد چنگیزی، مدیرعامل یکی از شرکت‌های تولید ماکارونی در واکنش به افزایش ۵ برابری قیمت آرد گفت: این افزایش قیمت تصمیم دولت بود و یارانه آرد صنف و صنعت را قطع کرد که مسلما این افزایش قیمت بر قیمت همه محصولاتی که بر پایه آرد هستند تاثیر مستقیم خواهد داشت و نرخ گلوتن را نیز بالا می‌برد.

به جز این موضوع در ۴۸ ساعت گذشته دولت مصوبه جدیدی را نیز برای افزایش نرخ حمل‌ونقل کرایه‌های خودرو ابلاغ کرد که در مجموع همه این موارد روی قیمت تمام‌شده کالاها تاثیر خواهد گذاشت و ما شاهد یک تغییر ۴۰۰ درصدی در قیمت ماکارونی خواهیم بود.

چنگیزی با انتقاد ازعدم توجه دولت به هشدارهای این صنف در سال گذشته تصریح کرد: سال ۱۴۰۰ از دولت درخواست کردیم تا یارانه صنف و صنعت را بردارند و اجازه دهند صنعت خودش به صورت مستقیم از کشاورز گندم را خریداری کند و با یک سود متعارفی قیمت تمام‌شده را مشخص و کالا را به بازار عرضه کند، اما متاسفانه دولت این پیشنهاد ما را نپذیرفت.

هشدار انجمن کارفرمایان ماکارونی نادیده گرفته شد

این فعال صنعت ماکارونی افزود: پرداخت یارانه از سوی دولت در این سال‌ها باعث گپ بسیار بزرگی شده است و امروز می‌بینیم که با حذف این یارانه رشد ۴۰۰ درصدی قیمت ماکارونی را پیش رو داریم این در حالی است که اگر دولت سال قبل یارانه صنف و صنعت را قطع می‌کرد و به هشدارهای انجمن کارفرمایان ماکارونی گوش می‌داد نه تنها باعث تعطیلی ۳ ماهه سال گذشته ما نمی‌شد بلکه امروز این محصول شاید ۱۰۰ درصد رشد قیمتی را تجربه می‌کرد و نه بیشتر.

چنگیزی با بیان اینکه با گرانی برنج، ماکارونی جزو کالاهای اساسی خانوارها شده است، خاطرنشان کرد: در این مدت سعی شد به دلیل وضعیت اقتصادی و اجتماعی موجود قیمت‌ها چندان رشدی نداشته باشد و امروز نیز فاصله قیمتی ما با سایر اقلام خوراکی مانند رب گوجه‌فرنگی و… بسیار زیاد است و هنوز ماکارونی سودمندترین محصول به لحاظ پروتیین و حتی قیمت در بازار است.

او با بیان اینکه حذف یارانه آرد صنف و صنعت تصمیم درستی بوده است، گفت: هرچند مردم ممکن است در مواجهه با قیمت‌های جدید متعجب شوند، اما این اقدام بسیار درست است و امیدوارم دولت قدم مهم دیگری را هم بردارد و جسارت به خرج دهد و یارانه نان را هم قطع کند چرا که این اقدام به نفع کشور و منافع ملی است.

یارانه نان را به حساب مردم واریز کنند

چنگیزی با تاکید بر اینکه ۴۳ سال است که منابع ملی کشور با دادن یارانه هدر می‌رود خاطرنشان کرد: دولت اگر می‌خواهد یارانه نان را بدهد نفری ۱۰۰ یا ۱۵۰ هزار تومان را بر اساس کارت ملی تک تک ایرانی‌ها و بدون در نظر گرفتن غنی یا فقیر بودن آن‌ها به حساب‌شان واریز کند تا بتواند از هدررفت منابع ملی کشور جلوگیری کند.

این تولیدکننده در ادامه خاطرنشان کرد: در زمان جنگ ۸ساله شرایط به گونه‌ای بود که دولت می‌بایست با ارایه یارانه، نان مردم را تامین می‌کرد، اما امروز دیگر جنگی نیست و نباید سوبسیدی به این بخش داده شود.

چنگیزی در مورد میزان مصرف ماکارونی در داخل کشور گفت: این میزان در حدود ۶۵۰ هزار تن در سال است و میزان صادرات ماکارونی، اما بسیار محدود است و شاید حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار تن باشد و ایران در میان باشگاه صادرکنندگان دنیا صادرکننده مطرحی در بخش ماکارونی محسوب نمی‌شود و قیمت‌ها و حمایت‌های دولتی به گونه‌ای نیستند که بتوانیم با رقیبی مانند ترکیه که حمایت صد در صدی دولت را دارد در بازارهای صادراتی روبرو شویم.

این تولیدکننده ماکارونی خاطرنشان کرد: امروز هم اگر ۴ کامیون ماکارونی به کشوری ارسال می‌شود به اعتقاد من اسمش صادرات نیست و نمی‌توانیم بگوییم صادرکننده هستیم و ما تولیدکنندگان بیشتر تامین‌کننده بازار داخل هستیم.

او در مورد تاثیر افزایش قیمت آرد بر قیمت ماکارونی نیز گفت: با رشد ۵ برابری قیمت آرد، قیمت ماکارونی تا ۴ برابر رشد خواهد کرد، البته این محصول جایگزینی برای نان و برنج در سفره‌های ایرانی‌هاست و همچنان ارزان‌ترین کالا در بازار است که میزان مصرف انرژی و وقتی که برای پخت آن صرف می‌شود بسیار کم است.

هنوز با یکسان‌سازی قیمت آرد فاصله داریم

علی بهره‌مند، رییس اتحادیه قنادی تهران نیز در واکنش به افزایش قیمت آرد گفت: قیمت شیرینی و کیک هم با این رشد قیمتی که در آرد به وجود آمده تغییر خواهد کرد، اما همه معتقدند دیر یا زود باید این یارانه‌ها جمع می‌شد و در صورتی که یکسان‌سازی صورت می‌گرفت رانت و فساد در این بخش هم از بین می‌رفت.

رییس اتحادیه قنادی تهران در مورد ادامه پرداخت یارانه آرد به نانوایان تصریح کرد: نانوایان معمولا آردهای یارانه‌ای را کیسه‌ای ۴۸هزار تومان خریداری می‌کنند، اما ما آن را ۹۰۰ هزار تومان تهیه می‌کنیم و طبیعتا نانوا ممکن است مقداری از این آرد را مصرف کند و مابقی آن را آزاد بفروشد.

بهره‌مند خاطرنشان کرد: یکسان‌سازی به این معنی است که هیچ‌کس نتواند از وضعیتی که به وجود می‌آید سوءاستفاده کند، اما زمانی که یارانه به نانوا داده می‌شود باز هم شاهد قاچاق خواهیم بود. او افزود: البته بهای روغنی که ۱۶۰ هزار تومان بود و به یک‌باره ۸۵۰ هزار تومان شد یا افزایش نرخ شکر بیشتر از افزایش نرخ آرد بر قیمت شیرینی تاثیر داشت.

  • 19
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
علی نصیریان بیوگرافی علی نصیریان؛ پیشکسوت صنعت بازیگری ایران

تاریخ تولد: ۱۵ بهمن ۱۳۱۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر، نویسنده و کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۲۹ تاکنون

تحصیلات: دانش آموخته مدرسه تئاتر در رشته هنرپیشگی

ادامه
هنری موزلی زندگینامه هنری موزلی دانشمند و شیمیدان تاثیرگذار جهان

تاریخ تولد: ۲۳ نوامبر ۱۸۸۷

محل تولد: ویموث، دورست، بریتانیا

ملیت: انگلیسی

زمینه فعالیت: فیزیک و شیمی

دلیل شهرت: کشف عدد اتمی برخی از اتم ها، رفع ابهامات جدل مندیلف، بیان قانون موزلی

درگذشت: ۱۰ اوت ۱۹۱۵

ادامه
ویژه سرپوش