یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
۱۰:۲۳ - ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۳۱۲۷
تجارت و بازرگانی

کالاهای ایرانی به کدام کشورها صادر شده‌اند؟

صادرات کالاهای ایرانی,صادرات
۳۰ قلم کالای صادراتی و ۳۰ مقصد اول کالاهای ایرانی معرفی شد. بر اساس گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، ارزیابی کالاهای ایرانی ارسال شده به بازارهای هدف در نخستین‌ماه سال‌۱۴۰۱ نشان می‌دهد، سهم ارزشی این ۳۰ قلم از کل صادرات در این بازه زمانی ۷۶‌درصد است که عمده این کالاها یا ماهیت مواد خام یا ماهیت واسطه‌ای دارند. این موضوع نشان‌دهنده افزایش تمرکز صادرات بر این اقلام برای ارزآوری است. همچنین بررسی بازارهای هدف ایران بیانگر آن است که ۳۰ کشور نخست خریدار کالاهای ایرانی سهم ۸/ ۹۷درصدی را از کل ارزش صادرات در اختیار دارند.

در فروردین‌ماه امسال ۷‌میلیون و ۳۰۰‌هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۳‌میلیارد و ۷۰۰‌میلیون دلار به بازارهای هدف صادراتی کشور ارسال شد. میانگین ارزش کالاهای صادراتی هم ۵۰۵دلار است. آمارها نشان می‌دهد به‌رغم کاهش ۱۰درصدی در وزن نسبت به مدت مشابه سال‌قبل، صادرات ۲۵‌درصد در ارزش رشد داشته است. از سویی با توجه به ارزش ۲‌میلیارد و ۸۰۰‌میلیون دلاری واردات در فروردین، تراز تجاری نیز مثبت ۹۰۰‌میلیون دلار و حجم تجارت به ۶‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون دلار رسید. از ۳‌میلیارد و ۷۰۰‌میلیون دلار ارزش صادراتی بدون نفت‌خام، صادرات اقلام نفتی که مربوط به فصل ۲۷ است سهم ۴/ ۲۷‌درصدی و سایر کالاها سهم ۶/ ۷۲‌درصدی را از کل ارزش صادرات نخستین‌ماه سال‌۱۴۰۱ در اختیار دارند. این گزارش نشان می‌دهد کلیه متغیرهای تجاری کشور در این‌ماه در مقایسه با مدت مشابه سال‌گذشته بهبود یافته است.

۳۰ کالای صادراتی

در گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران ۳۰ قلم کالای عمده صادراتی معرفی شده‌اند. نخستین کالای صادراتی «پروپان مایع‌شده» با ارزش ۳۷۰‌میلیون دلار و دومین کالا نیز «اوره» با ارزش ۲۹۲‌میلیون دلار است. «روغن‌های سبک نفتی به‌جز بنزین» با ارزش ۲۷۸‌میلیون دلار، «متانول» با ارزش ۲۴۰‌میلیون دلار، «بوتان مایع‌شده» با ارزش ۱۶۵‌میلیون دلار، «پلی‌اتیلن گرید فیلم سبک» با ارزش ۱۴۹‌میلیون دلار و «شمش از آهن و فولاد غیرممزوج» با ارزش ۱۴۰‌میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

هشتمین کالای عمده صادراتی «روغن نفتی با بیش از ۷۰‌درصد نفت» است که ارزشی معادل ۱۲۲‌میلیون دلار دارد. همچنین صادرات «پلی‌اتیلن گرید فیلم‌سنگین» در نخستین‌ماه سال‌۱۱۱‌میلیون دلار ارزش داشته است. «قیرنفت» با ارزش ۱۱۰‌میلیون دلار دهمین کالای عمده صادراتی است. «ورق فولادی با پهنای کم و ضخامت بالا» ارزشی معادل ۱۰۴‌میلیون دلار داشته و یازدهمین کالای عمده صادراتی در فروردین‌ماه محسوب می‌شود. «کاتد مس» با ارزش ۸۰‌میلیون دلار، «میله فولادی گرم نوردشده» با ارزش ۷۴‌میلیون دلار، «هندوانه» با ارزش ۵۶‌میلیون دلار، «پلی‌اتیلن گرید تزریقی سنگین» با ارزش ۴۵‌میلیون دلار، «روی غیرممزوج کارنشده» با ارزش ۳۸‌میلیون دلار، «گوجه‌فرنگی زراعی» با ارزش ۳۵‌میلیون دلار، «آلومینیوم به‌صورت کارنشده غیرممزوج» با ارزش ۳۴‌میلیون دلار و «بنزین» با ارزش ۳۲‌میلیون دلار از دیگر کالاهایی هستند که عمده صادرات را به خود اختصاص داده‌اند. «فورفورال» بیست و یکمین کالای صادراتی است که ارزش صادرات آن ۳۱‌میلیون دلار است. همچنین صادرات «روغن پایه معدنی» ارزشی معادل ۲۹‌میلیون دلار داشته و بیست و دومین کالای عمده صادراتی محسوب می‌شود. «محصولات نیمه‌تمام از آهن یا فولاد غیرممزوج» که در رده بیست و سوم قرار دارد، صادراتی به ارزش ۲۹‌میلیون دلار را رقم زده است.

همچنین صدور «پلی‌استایرن» نیز ارزش ۲۸‌میلیون دلاری، صدور «سایر هیدروکربورهای حلقوی» ارزش ۲۴‌میلیون دلاری، صدور «گل گوگرد» و «هیدروکربورهای غیرحلقوی اشباع‌شده» هریک ارزش ۲۲‌میلیون دلاری، صدور «شیرخشک صنعتی کم‌چرب» ارزش ۲۱‌میلیون دلاری و صدور «پارازایلن» و «پلی‌اتیلن گرید بادی‌سنگین» نیز هریک ارزش ۲۰‌میلیون دلاری را در فروردین ۱۴۰۱ ثبت کرده‌اند.

مقاصد صادراتی

این گزارش ۳۰ مقصد نخست صادرات را هم شناسایی کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد ۵ مقصد نخست صادراتی سهم ۷۷‌درصدی، ۱۰کشور نخست نیز سهم ۸۸‌درصدی و در مجموع، ۳۰کشور نخست سهم ۸/ ۹۷درصدی را از کل ارزش صادرات در اختیار دارند.  چین با خرید یک‌میلیارد رو ۲۹۱‌میلیون دلار کالای ایرانی در صدر مقاصد صادراتی قرار گرفته است. صادرات ۶۶۸‌میلیون دلاری ایران به امارات هم این کشور را به دومین مقصد صادراتی ایران تبدیل کرده است. عراق با خرید ۴۲۶‌میلیون دلار کالای ایرانی سومین مقصد، ترکیه با خرید ۳۶۱‌میلیون دلار کالای ایرانی چهارمین مقصد، افغانستان با خرید ۱۰۸‌میلیون دلار کالای ایرانی پنجمین مقصد و هند با خرید ۱۰۲‌میلیون دلار کالای ایرانی ششمین مقصد صادراتی است.  صادرات ۸۲‌میلیون دلاری ایران به پاکستان این کشور را به هفتمین مقصد کالاهای ایرانی تبدیل کرده است. صادرات به عمان نیز ارزشی معادل ۷۴‌میلیون دلار دارد و تایلند هم خریدار ۶۸‌میلیون دلار کالای ایرانی در نخستین ‌ماه امسال بوده است.  ارزش صدور کالا به سنگاپور ۵۶‌میلیون دلار، ارزش صدور کالا به موزامبیک و اندونزی هریک ۴۹‌میلیون دلار و ارزش صدور کالا به نیجریه هم ۴۵‌میلیون دلار برآورد شده است.  چهاردهمین مقصد کالاهای ایرانی در فروردین امسال جمهوری‌آذربایجان بوده که خریدار ۳۹میلیون دلار کالا از ایران است. روسیه با خرید ۲۲میلیون دلار کالای ایرانی در جایگاه پانزدهم قرار گرفته است. صدور ۲۰‌میلیون دلار کالا به ترکمنستان در بازه زمانی مذکور این کشور را به شانزدهمین مقصد صادراتی ایران تبدیل کرده است. رومانی با خرید ۱۶‌میلیون دلار کالای ایرانی در رده هفدهم، ازبکستان، ایتالیا و اردن هریک با خرید ۱۵میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار دارند. صدور ۱۴‌میلیون دلار کالا به بلژیک، ۱۳‌میلیون دلار کالا به کویت و ارمنستان، ۱۰‌میلیون دلار کالا به میانمار و گرجستان و ۸‌میلیون دلار به بلغارستان و قزاقستان این کشورها را در لیست عمده‌ترین مقاصد صادراتی قرار داده است. در نهایت قطر، سوریه و غنا هریک با خرید ۷‌میلیون دلار کالا از ایران در رده‌های بیست و هشتم، بیست و نهم و سی‌ام مقاصد صادراتی قرار گرفته‌اند.

سهم کشورها در افزایش صادرات

 گزارش مذکور نشان می‌دهد ۱۰ کشور بالاترین مشارکت مثبت را در رشد ۲۵‌درصدی صادرات بدون نفت‌خام داشته‌اند که عبارتند از: چین با مشارکت ۶۸/ ۱۰ واحد‌درصدی، امارات با مشارکت ۴۵/ ۸ واحد‌درصدی، ترکیه با مشارکت ۱۹/ ۶ واحد‌درصدی، سنگاپور با مشارکت ۸۸/ ۱ واحد‌درصدی، نیجریه با مشارکت ۵۱/ ۱ واحد‌درصدی، عمان با مشارکت ۲۷/ ۱ واحد‌درصدی، تایلند با مشارکت ۹۷/ ۰ واحد‌درصدی، اردن با مشارکت ۴۶/ ۰ واحد‌درصدی، بلژیک با مشارکت ۳۷/ ۰ واحد‌درصدی و جمهوری‌آذربایجان با مشارکت ۳۴/ ۰واحد ‌درصدی. همچنین ۱۰ مقصد با بالاترین مشارکت منفی در رشد ۲۵‌درصدی صادرات فروردین‌ماه نیز شامل غنا با مشارکت منفی ۲۹/ ۱ واحد‌درصدی، سوریه با مشارکت منفی ۹۵/ ۰ واحد‌درصدی، الجزایر با مشارکت منفی ۸۲/ ۰ واحد‌درصدی، ایتالیا با مشارکت منفی ۷۳/ ۰ واحد‌درصدی، هند با مشارکت منفی ۷۲/ ۰واحد‌درصدی، روسیه با مشارکت منفی ۶۱/ ۰واحد‌درصدی، پاکستان با مشارکت منفی ۵۶/ ۰ واحد‌درصدی، اندونزی با مشارکت منفی ۵۱/ ۰ واحد‌درصدی و ساحل‌عاج با مشارکت منفی ۳۷/ ۰ واحد‌درصدی می‌شود. 

صادرات کالاهای ایرانی,صادرات

donya-e-eqtesad.com
  • 13
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش