پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۶۳

آشنایی با روش های تشخیص دلار تقلبی از اصل

روش تشخیص دلار تقلبی,تشخیص دلار تقلبی,دلار تقلبی تشخیصاگر اسکناس در زیر نور ماورای بنفش سفید باقی بماند، آن دلار تقلبی است
اغلب افراد برای خرید دلار اصل دچار شک و تردید می شوند و از اصل بودن دلار مطمئن نیستند، روش هایی برای تشخیص دلار تقلبی وجود دارد که بسیار کاربردیست و به شما کمک شایانی می کند.

روش تشخیص دلار تقلبی

تشخیص اصل یا تقلبی بودن پول های فیزیکی یکی از مشکلات رایج دردنیا به شمار می رود. در کشور ایران ، تخصص پزشکان و تجهیزات بیمارستان ها سبب شده تا از سایر کشورها افراد زیادی برای درمان و انجام جراحی های مختلف به اینجا بیایند. کارت های عابربانک خارجی یکی از امکانات و زیرساخت های الکترونیکی سفر است که در ایران کار نمی کند؛ به همین خاطر اکثر مراجعین، با استفاده از دلار مخارج درمانی خود را به صورت نقدی پرداخت می کنند. همینطور چون دلار پول رایج ایران محسوب نمیشود، لذا روش تشخیص دلار تقلبی از اصلی برای کادر درمان مشکل ساز است.

تشخیص دلار تقلبی از اصل,دلار تقلبی,چاپ دلار تقلبیدلار اصل برخلاف دلار تقلبی وضوح و ظرافت چاپ بالایی دارد

دلار در حال حاضر به صورت هفت اسکناس ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ دلاری چاپ می شود که تمامی آن ها هفت فاکتور امنیتی دارند. با ارزش ترین پول چاپ شده آمریکا ۱۰۰ دلاری میباشد که تصویر بنجامین فرانکلین سیاست مدار، مخترع، و دیپلمات اهل ایالات متحده آمریکا روی این اسکناس چاپ شده و یک تصویر از سالن استقلال در پشت این اسکناس نقش بسته است. شیوه تشخیص دلار تقلبی از اصل به این صورت است که بر روی ۱ دلاری آمریکا تصویر جرج واشینگتن و بر پشت آن نشان ایالات متحده آمریکا نقش بسته است.

>> وضوح اسکناس:

در روش تشخیص دلار تقلبی از اصل به این نکته توجه کنید که گوشه اعداد در اسکناس اصل، تیز است. در حالیکه دلار تقلبی اعدادی با گوشه های گرد دارد. به همین منظور اعداد دلار های تقلبی به شدت اسکناس های اصل واضح نیستند.

>> تکراری نبودن شماره سریال ها:

روش تشخیص دلار تقلبی با شماره سریال های مختلف کار دشواری میباشد ، به همین دلیل، برای چاپ اسکناس  تقلبی اغلب از شماره سریال های یکسان استفاده می شوند. از این جهت یکی از روشهای تشخیص اسکناس اصل از تقلبی همین ویژگی میباشد که با بر زدن اسکناس ها می توانید شماره سریال ها را کنترل کنید تا همگی از یک نوع نباشند. شماره سریال ها در صورت جدید بودن دسته اسکناس، از ۰۰ تا ۹۹ خواهند بود و اگر نو نباشند نیز به صورت تصادفی می باشند.

نحوه تشخیص دلار تقلبی از روی شماره سریال,جنس دلار تقلبی,دلار تقلبی ضخامت دلار تقلبی معمولا بیشتر از دلار اصلی است

>> جنس اسکناس:

 لمس دلار راحت ترین راه برای تشخیص دلار تقلبی میباشد به علت این که دلار اصل از نوعی کتان ویژه ساخته شده که به صورت تجاری در بازار فروخته نمی شود. چنانچه مدتی با این اسکناس ها سر و کار داشته باشید، با لمس کردن آن به راحتی متوجه کاغذی بودن اسکناس جعلی و کتانی بودن اسکناس اصل خواهید شد.

>> استفاده از آهنربا:

روش تشخیص دلار تقلبی از اصل اینست که یک آهنربای قوی به نقاط پر جوهر اسکناس دلار نزدیک کنید، درصورت اصل بودن اسکناس، جوهر اسکناس به دلیل داشتن ذرات بسیار ریز آهن به آهن ربا جذب می شود.

>> براق بودن یکی از عددها: 

دیگر خصوصیتی که می توان دلار اصل را از دلار تقلبی تشخیص داد اینست که عدد اسکناس در هر چهار گوشه اسکناس دلار، نوشته شده که یکی از آنها در مقابل نور برق می زند و حالت طلاکوب و براق دارد.

روش تشخیص دلار تقلبی,جنس دلار تقلبی,سکه های یک دلار تقلبیدلار تقلبی بافتی کاغذی و نرم دارد که در برابر فرسایش مقاوم نیست

>> پرتره:

پرتره دیگر مشخصه دلار اصل نسبت به دلار تقلبی است که حاوی اشخاص معروف آمریکاست و بر روی اسکناس نقش بسته است.

>> تغییر رنگ جوهر:

برای این که بتوانید دلار اصل را از دلار تقلبی تشخیص دهید باید اسکناس را کمی کج کنید تا به سادگی تغییر رنگ عدد اسکناس دیده شود. در اسکناس های ۱۰۰، ۵۰ و ۲۰ دلاری سری ۱۹۹۶ به بعد و اسکناس های ۱۰ دلاری سری ۱۹۹۹ به بعد، تغییر رنگ جوهر وجود دارد ولی در اسکناس ۵ دلاری و پایین تر چنین نیست. گوشه پایین سمت راست دلار واقعی، قابلیت تغییر رنگ جوهر دارد. وقتی دلار اصلی را کج کنید، رنگ عدد از مسی به سبز یا از سیاه به سبز متمایل می شود. البته تصویر یک زنگ هم در اسکناس ۱۰۰ دلاری اصلی موجود است که رنگش با کج کردن اسکناس تغيير می کند.

>> مشاهده تصویر نامرئی، هماهنگ با عکس روی اسکناس:

یک علامت چاپی نامرئی در تمامی انواع دلار اصلی وجود دارد که هماهنگ با تصویر عکس روی اسکناس است. بدین ترتیب برای تشخیص دلار اصل از دلار تقلبی میتوانید این علامت را در نور ببینید، در غیر اینصورت قابل مشاهده نیست. در قسمت سفید سمت راست اسکناس، محل درج آن می باشد. تصویری که در نور مشاهده می کنید، باید کاملاً با عکس روی اسکناس یکسان باشد. چنانچه روی دلار علامتی نیست یا بدون نور هم میتوانید آنرا ببینید، بدانید که آن دلار تقلبی است.

تشخیص دلار تقلبی,دلار تقلبی,دلار تقلبی تشخیصاگر دلار تقلبی باشد، حرف انگلیسی شاخص بانک مرکزی با حرف دوم شماره سریال دلار متفاوت است

>> واتر مارک:

واترمارک روش دیگری برای تشخیص دلار اصل از دلار تقلبی است. به همین منظور اسکناس ۱۰۰ دلاری را در مقابل نور نگه دارید، در فضای خالی راست اسکناس، تصویر کمرنگ بنجامین فرانکلین- مخترع آمریکایی- را پیدا کنید. از هر دو سمت اسکناس این تصویر قابل مشاهده است.

>> نوار امنیتی:

دلار هم مانند اسکناس های دیگر، نواری نامرئی دارد که با قرار دادن آن در مقابل اسکناس، نمایان می شود. در بازارهای جهانی، شمار اسکناس ها با اعداد چینی یا دیگر الفبای خارجی ۱۲۰ درصد افزایش یافته است. به این ترتیب بهتر است علاوه بر روش های قبلی، با روش تشخیص دلار تقلبی نیز پیش از تا کردن اسکناس و قرار دادنش در جیب خود آشنا شوید.

برای تشخیص دلار اصلی از دلار تقلبی دقت کنید که در پشت و روی اسکناس تان به هیچ وجه هیچ الفبایی غیر از انگلیسی وجود نداشته باشد( خصوصا چینی). در زیر نور فرابنفش، نوارامنیتی رنگ متفاوت و درخشانی نسبت به بقیه نقاط اسکناس دارد.

برای تشخیص دلار تقلبی از اصل، می توان به نخ امنیتی آن اشاره نمود که در تاروپود کاغذ قرار دارد و بر روی دلار چاپ نشده است. در مقابل نور، اسکناس ۱۰۰ دلاری را نگه دارید تا یک نخ امینتی که به صورت عمودی در سمت چپ اسکناس قرار دارد، نمایش داده شود. این نخ امنیتی با الگویی متناوب به حروف USA و ارقام ۱۰۰ منقش شده و از هر دو طرف اسکناس قابل رویت است. وقتیکه دربرابر نور ماوراء بنفش این نخ را قرار بدهید، به رنگ صورتی روشن در می آید. نخ امنیتی اسکناس ۵ دلاری آبی، ۱۰ دلاری نارنجی، ۲۰ دلاری سبز و ۵۰ لاری زرد خواهد بود. در صورتیکه زیر فرابنفش سفید اسکناس بماند در این صورت دلار تقلبی است.

تشخیص دلار تقلبی از اصل,چاپ دلار تقلبی,روش تشخیص دلار تقلبیبرای تشخیص دلار تقلبی می‌توانید از آن کپی رنگی بگیرید 

 >> برجسته بودن برخی نوشته ها:

برجسته بودن بعضی نوشته ها یکی از دیگر روشهای تشخیص دلار اصلی از دلار تقلبی محسوب میشود. بعضی از نوشته های اسکناس های ۱۰۰ دلاری برجسته هستند. برای نمونه اگر روی عبارت United States of America در اسکناس ۱۰۰ دلاری دست بکشید متوجه میشوید که برجسته است.

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 15
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رضا میرزایی,بیوگرافی رضا میرزایی,زندگینامه رضا میرزایی بیوگرافی رضا میرزایی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

محل تولد:کردکوی

تاریخ تولد:۲۶/۱/۱۳۷۵

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

قد:۱٫۷۷ متر

ادامه
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
خشم حجاج بر کمیل بن زیاد,بیوگرافی کمیل بن زیاد,شهادت کمیل بن زیاد زندگینامه کمیل بن زیاد ؛ زاهدی عابد و سلحشور

زاده: ۷ پیش از هجرت یا ۱۲ پیش از هجرت

ملیت: یمنی

دین: اسلام

مذهب: شیعه اثنی عشری

وفات:  ۸۲ق ، کوفه

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
ویژه سرپوش