دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱
۰۰:۱۶ - ۲۵ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۲۳۴۴
اقتصاد کلان

عضو اتاق بازرگانی: درآمدها جوابگوی قیمت کالاها نیست/ آصفری: تیم اقتصادی دولت هماهنگ عمل نمی‌کند

مسعود دانشمند,صحبت های مسعود دانشمند در مورد وضعیت اقتصادی
عضو اتاق بازرگانی ایران براین بارو است: قیمت‌ها باید در شرایط رقابتی کنترل شوند که آن هم نمی شود. متاسفانه در این زمینه نیز مثل بقیه زمینه های دیگر هیچ وقت موفق نبودیم؛ نه فقط این دولت بلکه دولت‌های قبلی هم موفق نبودند.

مسعود دانشمند در گفت وگو با شفقنا، درباره وضعیت فعلی معیشت مردم و اقدامات لازم در این زمینه، اظهار کرد: برای اینکه معیشت مردم بهبود یابد باید تولید کشور و اشتغال افزایش پیدا کند. با تولید و اشتغال و نگهداری سطح قیمت‌ها می توانیم معیشت مردم را بهتر کنیم. با توجه به چنین فضایی که در اقتصاد مشاهده می کنیم، می بینیم در یک خانواده ۵ نفره باید چهار نفر کار کنند تا یک نفر بتوانند معیشت خود را سپری کند. قیمت‌ها به نحوی در حال افزایش است که این سطح درآمد نمی تواند خودش را با آن سطح قیمت‌ها برای حداقل زندگی تطبیق دهد.

وی ادامه داد: طبیعی است که سطح معیشت بهم بخورد، اگر اوضاع و احوال به گونه‌ای شود که در همین خانواده ۵ نفره، دو نفر سر کار بروند، مثلا دوتا ۵ میلیون تومان درآمد داشته باشند که مجموعا ۱۰ میلیون می شود و سطح هزینه‌ها را ثابت نگه داریم، این خانواده از حداقل رفاه معیشتی برخوردار می شوند و بعد از گذشت یک سال که مقداری درآمدشان افزایش پیدا کند و سطح قیمت‌ها را هم ثابت نگه داریم و این دو تا ۵ میلیون ۱۲ میلیون تومان درآمد در ماه شود، با این درآمد می شود علاوه بر معیشت حداقل یک نفس راحت‌تری هم بکشند، پس اشتغال در جریان تولید این اتفاقات را به دنبال دارد.

این عضو اتاق بازرگانی براین بارو است: هر چقدر هم که ما تولید کنیم و به تولید بها دهیم می توانیم قیمت تمام شده کالا را در داخل کشور کاهش دهیم. به دلیل اینکه یک واحد تولیدی که قرار هست روزی ۱۰۰ واحد تولید کند، یک هزینه‌های ثابت و یک هزینه‌های متغیری دارد. هزینه‌های ثابت مواردی هستند که ارتباط با تولید ندارد، یعنی شما یک واحد و یا صد واحد تولید کنید، هزینه ثابت است. بنابراین، اگر شما به جای ۱۰۰ واحد ۵۰ واحد تولید کنید قیمت تمام شده شما به دلیل هزینه‌های ثابت که روی ۵۰ واحد تولیدی سرشکن می شود، بالا می رود و اگر شما از ۱۰۰ درصد ظرفیت کارخانه استفاده کنید و روزی ۱۰۰ واحد تولید کنید، قیمت تمام شده شما به همان نسبت کاهش پیدا می کند و وقتی قیمت تمام شده کاهش پیدا کرد، مصرف کننده راحت‌تر می تواند خرید کند. بنابراین، چرخه عرضه و تقاضا به نحوی می چرخد که کارخانه بتواند سر پا بماند.

دانشمند در پاسخ به این پرسش که چرا علیرغم اینکه مسئولین مدام در صحبت‌هایشان تاکید می کنند که باید وضعیت معیشت مردم بهبود یابد و قیمت کالاها کنترل شود، اما قیمت کالاها روند افزایشی داشته است؟ گفت: مگر قرار است کسی قیمت کالاها را کنترل کند؟ قیمت‌ها باید در شرایط رقابتی کنترل شوند که آن هم نمی شود. متاسفانه در این زمینه نیز مثل بقیه زمینه های دیگر هیچ وقت موفق نبودیم. نه فقط این دولت بلکه دولت‌های قبلی هم موفق نبودند البته نه ایران و نه هیچ کشوری در دنیا حتی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی هم که کسی که گران می فروخت را زندان و اعدام می کرد هم نتوانست قیمت ها را کنترل کند. قیمت ها را  باید شورای رقابت در بازار کنترل کند. رقابت در بازار در شرایط ثبات اقتصادی به وجود می آید. ما باید ثبات اقتصادی و تولید داشته باشیم.

دانشمند در پاسخ به این پرسش، در مقایسه با برخی از کشورهای همسایه که تنش‌های سیاسی و اعتراضات مردمی دارند (از جمله افغانستان، یمن، عراق و لبنان) و از گذشته از نظر اقتصادی در وضعیت چنان خوبی نبودند، جایگاه ایران از لحاظ رسیدگی به مردم و کنترل گرانی را نسبت به آن کشورها چگونه می بینید؟ گفت: مقایسه کردن کار درستی نیست، خیلی پارامترها در آن مؤثر است. اولا نوع تفریح و فرهنگ و زندگی اجتماعی و نیازهای مردم است. یعنی شما نمی توانید مردم تهران را با مردم کابل مقایسه کنید، نمی توانید مردم تهران را با مردم صنعاء مقایسه کنید، ما باید خودمان را با ایده‌آل‌هایی که برای خودمان ترسیم می کنیم مقایسه کنیم، نه اینکه بگوییم وضع ما از مردم کابل بهتر است پس وضع ما خیلی خوب است. چرا خودمان را با مردم سوئیس یا مردم فرانسه مقایسه نکنیم؟ چرا باید خودمان را با پایین دستی مقایسه کنیم و بعد بگوییم الحمدالله وضعمان خوب است. اگر خودمان را با آلمان مقایسه کنیم الحمدالله وضعمان خوب نیست. بنابراین اساساً این مقایسه، مقایسه درست و منطقی نیست چون هر جامعه پارامترهای متغیر خودش را دارد و نگاه کردن آنها و درجه بندی آنها و میزان اثرگذاری این پارامترها خیلی امر پیچیده‌ای است. بنابراین، ما نباید به اینها نگاه کنیم، بلکه باید نگاه کنیم که وضع مطلوب و وضع موجود ما چیست و چگونه می توانیم از وضع موجود به وضع مطلوب برسیم.

***

آصفری: تیم اقتصادی دولت هماهنگ عمل نمی‌کند

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور گفت: درآمد کشور از فروش نفت است و با پول فروش نفت باید مشکلات مردم را حل کنیم اما تحریم ها راه بازگشت پول به کشور را بسته است لذا در حوزه روابط خارجی باید با دنیا تعامل داشته و مشکلاتمان را در قالب مذاکره حل کنیم.

مسعود دانشمند,صحبت های مسعود دانشمند در مورد وضعیت اقتصادی

محمد حسن آصفری در گفت و گو با شفقنا با بیان اینکه اقتصاد و معیشت مردم در شرایط خوبی قرار ندارد، گفت: نمی‌توانیم چشممان را به روی مشکلات مردم ببندیم. مردم علاقمند هستند مجلس حرف آنها را بزند و ما هم از دولت حمایت می‌کنیم اما این حمایت به منزله این نیست که فشارهای حاکم بر مردم را نادیده بگیریم. بودجه ۱۴۰۱ ایرادات زیادی داشت اما دولت سناریویی در این بودجه ترسیم کرده بود که مجلس به آن رأِ مثبت داد.

حقوق‌ها متناسب با تورم افزایش یابد

وی ادامه داد: دولت برای انجام تغییرات مهم باید برنامه بلند مدت داشته باشد و اگر قرار است حقوق‌ها افزایش یابد، باید بر اساس نرخ تورم باشد ولی این افزایشی که دولت در لایحه بودجه در نظر گرفته، متناسب با تورم نیست و وقتی خودمان می‌گوییم که تورم بالای ۵۰ درصد است پس حقوق هم باید حداقل افزایش ۴۰ درصدی داشته باشد.

باید مشکلاتمان با دنیا را حل کنیم

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با اشاره به چالش‌های حل مشکلات اقتصادی جامعه، اظهار کرد: بخشی از مشکلات اقتصادی جامعه به دلیل تحریم‌ها است؛ زیرا درآمد کشور از فروش نفت است و با پول فروش نفت باید مشکلات مردم را حل کنیم اما تحریم‌ها راه بازگشت پول به کشور را بسته است لذا در حوزه روابط خارجی باید با دنیا تعامل داشته و مشکلاتمان را در قالب مذاکره حل کنیم؛ البته مذاکره باید بر اساس مصلحت ملت ایران باشد. دولت گذشته هر چه طرف غربی خواست به او داد اما غرب یک قدم جلوتر گذاشت و فشار بیشتر بر مردم وارد کرد لذا طرف مقابل باید برای رفع تحریم‌ها به ایران تضمین دهد.

در حوزه نظارت وضعیت خوبی نداریم

آصفری عدم نظارت را از دیگر مشکلات کشور دانست و گفت: اگر دستگاه‌های نظارتی ما در دولت و مجلس، وظیفه خودشان را به درستی انجام دهند و مسوولین را در خصوص هزینه‌ها و برنامه های اقتصادی بازخواست کنند، شرایط بهبود خواهد یافت. سالیانه حدود ۱۵ الی ۱۶ میلیارد دلار ارز ترجیحی پرداخت شد اما سفره مردم تغییری نکرد و قیمت کالاهای اساسی هم کاهشی نداشته است؛ لذا مشخص است که این ارز به درستی در جای خوش هزینه نمی شود.

تیم اقتصادی دولت هماهنگ عمل نمی‌کند

این نماینده مردم در مجلس تصریح کرد: چالش سوم، عدم هماهنگی تیم اقتصادی دولت است؛ اگر هماهنگی جدی و فرمانده واحد تیم اقتصادی وجود داشته باشد، با این حجم مشکلات مواجه نخواهیم بود؛ بنابراین این هماهنگی اگر در میان وزارتخانه های دولت شکل بگیرد، مطمئنا می تواند کارنامه خوبی را در حوزه اقتصادی داشته باشد.

نظارت‌ها افزایش نیابد وضع از این بدتر می‌شود

آصفری در پایان خاطرنشان کرد: اگر نظارت نباشد، وضعیت از این هم بدتر می شود و امیدواریم با توجه به جلسات خصوصی که با دولت داشتیم، لوایح خوبی ارائه شود تا معیشت و حوزه اقتصاد و سیاست های تشویقی برای جذب سرمایه گذاری داشته باشیم تا نقدینگی که در دست مردم است به جای اینکه در بازار سکه و ارز برود در حوزه اشتغال سرمایه گذاری شود.

  • 12
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریهمسر امیر جعفری؛ ریما رامینفر

خانواده امیر جعفری:

همسر امیر جعفری ریما رامین فر؛ یکی از بازیگران موفق در سینما و تلویزیون ایران است. این زوج در سال ۱۳۷۳ در طی کلاس های بازیگری زنده یاد حمید سمندریان و در نمایش دوجلاد با هم آشنا شدند و بعد از گذراندن دوره طولانی آشنایی ازدواج کردند. امیر جعفری هنگام آشنایی ۱۹ سال سن داشت و ریما رامین فر ۴ سال از امیر جعفری بزرگ تر است، به دلیل کم سن و سال بودن امیر جعفری و مشکلات اقتصادی که داشتند دوران آشنایی بسیار طولانی شد و حدود ۱۱ سال طول کشید.

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریبوسه روی پیشانی امیر جعفری برای همسرش

این زوج یکی از وفادارترین زوج های هنرمند هستند و زندگی و عشق آنها بین سایرین زبانزد است، یکی از دلایل این معروفیت تمجید و تعریف های مثبتی است که در برنامه ها و مراسمات مختلف از یکدیگر می کنند، آنها از خصوصیات، مهربانی و اخلاق خوب همدیگر صحبت می کنند. عشق او به خانواده و همسرش بسیار زیاد است و اعلام کرده سیمرغ من همسرم است که در خانه دارم، در یکی از مراسمات امیر جعفری پیشانی همسرش را در جمع حضار به نشانه احترام بوسید.

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش