چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱
۱۱:۲۲ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۱۰۴۴۰
اقتصاد کلان

خانوار ایرانی؛ هر روز فقیرتر و ناامیدتر از روز قبل

وضعیت بد اقتصاد و خانوار ایرانی,اخبار خانوار ایرانی
در شرایطی که کشورمان در یکی از سخت‌ترین وضعیت‌های خود به سر می‌برد و سفره مردم هر روز خالی‌تر از روز گذشته می‌شود، جامعه با سرعت زیاد از شهروندانی که موتور محرک توسعه اقتصادی و عامل ترقی اجتماعی به شمار می‌روند، تهی می‌شود

به گزارش جهان صنعت،  مطابق نظر جامعه‌شناسان، در این روزهای ناامیدی و پراسترس طبقه پایین جامعه امکان ترقی و توسعه را ندارند و در آن سوی میدان طبقات بالای جامعه احتمالا نیاز به ترقی را در زندگی خود احساس نمی‌کنند. بخش سوم جامعه که از آن به طبقه متوسط تعبیر می‌شود نیز هر روز شاهد کاهش سطح رفاه در زندگی‌اش است و در عین حال می‌بیند که آزادی‌های فردی، اجتماعی و سیاسی‌اش نیز در حال محدود شدن است. 

این روزها اکثر قریب‌به‌اتفاق خانواده‌های ایرانی سرگردان و متعجب از افزایش سرسام‌آور هزینه‌هایشان، از کاهش قدرت خریدشان می‌گویند و از امیدهایی که دیگر کورسویی هم از آن نمانده است. شرایط نابسامان اقتصادی کشور به ویژه تورم و رکود به طور مستقیم بر زندگی مردم تاثیر می‌گذارند. به ویژه اگر میزان نوسانات مثل دو سال گذشته زیاد باشد. به دلیل نرخ بالای تورم بر زندگی، حقوق‌بگیرانی که درآمدشان به نسبت تورم افزایش پیدا نکرده، شاهد کاهش قدرت خرید خود خواهند بود. سویه منفی دیگر این نوسانات روان‌شناسانه است، چراکه در جامعه احساس ناامنی اقتصادی رشد می‌کند و شهروندان موقعیت زندگی خود را بی‌ثبات یا در خطر می‌بینند. 

احساس اینکه اقتصاد، ثبات ندارد وضعیت زندگی می‌تواند بدتر شود نوعی بدبینی و اضطراب نسبت به آینده را هم به وجود می‌آورد. به همین دلیل نباید تحولات اقتصادی را فقط از منظر اقتصادی یا داده‌های کمی بررسی کرد. به اعتقاد کارشناسان باید به پیامدهای اجتماعی مشخص و حتی بلندمدت و کمترآشکار شده جامعه‌ای که درگیر بحران اقتصادی می‌شود، توجه کرد. برای مثال بحران اقتصادی می‌تواند تاثیر منفی روی دسترسی به آموزش، بهداشت و سایر خدمات عمومی اصلی بگذارد. کارکرد مهم آموزش همگانی این است که به افراد متعلق به گروه‌های گوناگون اجتماعی این امکان را می‌دهد که متناسب با شایستگی‌ها و توانمندی‌های خود موقعیت خود را بهبود بخشند.

 پدیده ترک تحصیل زودرس در شرایط بحران اقتصادی شتاب می‌گیرد. کشورهایی که با تکانه‌ها و شوک‌های بزرگ اقتصادی روبه‌رو هستند، همواره پدیده‌های آسیب‌رسان به جامعه را نیز تجربه می‌کنند. پدیده‌هایی مانند حاشیه‌نشینی، قاچاق، بحران مسکن، بی‌خانمانی و گسترش فقر. دولت درگیر بحران اقتصادی کارایی لازم برای اجرای سیاست‌های اجتماعی را نخواهد داشت. بحران ادامه‌دار اقتصادی، تورم بالا، رکود یا بیکاری گسترده چرخه معیوبی را به وجود می‌آورند و جامعه را از درون متلاشی می‌کنند.

بعد از یک دهه رشد اقتصادی نزدیک به صفر و دو قله تاریخی تورم، وضعیت اقتصادی خانوارهای ایرانی بدتر شده و تقریبا تمامی خانوارها نسبت به آنچه قبلا بوده‌اند، فقیرتر شده‌اند. اگر از دوران بعد از جنگ به وضعیت خانوارها نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که با رشد و توسعه‌ای که در کشور شکل گرفت، رفاه نسبی وضع خانوارها در کشور رو به بهبود بود و از نظر آماری این روند تقریبا تا سال ۱۳۸۶ قابل مشاهده است؛ چون درآمد حقیقی خانوارها رو به افزایش بوده؛ اما از سال ۸۶ به بعد دیگر این روند می‌شکند و در یک نگاه کلی می‌توان گفت که چند سال در یک بازه محدود درجا زده و از یک جایی به بعد روند کاهشی درپیش می‌گیرد و به طور خاص در چند سال اخیر حتی شاهد کاهش قابل ملاحظه قدرت خرید خانوارها بوده‌ایم.

 در یک دهه اخیر شوک‌های متعدد و متفاوتی به درآمد خانوار وارد شده که آثار آن به طور طبیعی در مصرف و سرمایه‌گذاری خانوارها خودش را نشان داده است. آمارهای نرخ فقر که مربوط به بخش پایین توزیع درآمد است، افزایشی شده و تفاوتی ندارد با چه تعریف و چه معیاری آن را اندازه بگیریم. ورودی مصرف سبد غذایی خانوار کاهش یافته و نه‌تنها کمیت آن بلکه کیفیت آن هم نزولی بوده است. در سال‌های رکود، نابرابری کاهش پیدا می‌کند، یعنی حتی دوره‌هایی که نابرابری کاهش می‌یابد به دلیل بهتر شدن وضع فقرا نیست، بلکه به معنای بدتر شدن وضع همه است. با این حال در یک دهه اخیر تغییرات نابرابری اعداد کوچکی بوده و به‌طور کل هم بررسی شاخص ضریب‌جینی بدون توجه به تحولات کل توزیع درآمد می‌تواند گمراه‌کننده باشد.

تا قبل از دهه ۹۰ می‌توان از رشد اقتصادی سه تا پنج درصد یاد کرد که به طور متوسط باعث بهبود وضعیت خانوار شده است. درست است که رشد اقتصادی همراه با نوسان بوده اما در نهایت به طور متوسط مثبت بوده است. در حالی که در دهه اخیر رشد اقتصادی به صورت متوسط نزدیک به صفر بود و فرصتی برای بهبود رفاه خانوار ایجاد نشده است.

گذشته از همه اینها مساله تحریم‌ها و اثر آن بر اقتصاد و درآمد حقیقی خانوارها کاملا ملموس است با این همه حتی اگر در مذاکرات به توافق برسیم و فشارهای ارزی کاهش پیدا کند و تاثیر آن را روی قیمت ارز و سطح قیمت‌ها مشاهده کنیم، باز هم اقتصاد ایران دچار مسائل ریشه‌ای است که به این زودی‌ها نمی‌تواند قدرت خرید خانوارها را بازیابی کند، چون که باید درآمد سرانه افزایش پیدا کند که نیازمند رشد اقتصادی است. برای رشد هم نیاز است سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی صورت گیرد که خود به یک انباشت سرمایه قابل توجه به صورت سرانه نیاز دارد. در حالی که تقریبا در طول دهه گذشته سرمایه‌گذاری چندانی صورت نگرفته و حتی سرمایه‌گذاری از جبران نرخ استهلاک انباشت سرمایه ناتوان بوده است. نتیجه اینکه پتانسیل کل تولید کشور بالا نیست و جمعیتی که درخواست شغل دارند هم قابل توجه است و به طور طبیعی قدرت حقیقی درآمد افراد نمی‌تواند چندان بالا برود.

آنچه در مجموع در چشم‌انداز فقر و رفاه خانوار ایرانی می‌توان ترسیم کرد کاملا متاثر از هم عوامل بیرونی مانند تحریم‌ و هم عوامل درونی یعنی سیاستگذاری دولت است. در واقع اگر مسیر به همین شکل ادامه داشته باشد، وضعیت رفاه خانوار حتما به همان شکلی که در یک دهه اخیر کاهش یافت، باز هم نزولی خواهد شد و به فقر دامن زده می‌شود اما اگر تصمیم بر این باشد که اصلاح ساختاری در اقتصاد صورت بگیرد و هم در بحث بودجه سالانه دولت و هم در بحث نظارت بر سیستم بانکی به عنوان حداقل ملاحظات اقتصاد کلان، بهبودهایی صورت بگیرد می‌توان امیدوار بود که سرعت رشد نرخ تورم کاهش یابد و کنترل شود.

اگر چنین اراده‌ای در درون دولت شکل بگیرد، می‌توان امیدوار بود که با کاهش نرخ تورم و بازگشت اعتماد به بطن اقتصاد، سرمایه‌گذاری‌های جدید شکل بگیرد تا اقتصاد بتواند دوباره رشدهای مثبتی را تجربه کند. در این صورت می‌توانیم امیدوار باشیم که وضعیت رفاهی خانوارها بدتر از این نشود، اما تردیدی نیست برای بهتر شدن وضعیت موجود و افزایش رفاه خانوار و کاهش نرخ فقر، واقعیت این است که باید الزامات بسیار بیشتری رعایت شود که شاید اینجا نتوان به طور کامل به آنها پرداخت.

خانوار ایرانی در آغاز دهه ۱۴۰۰ همچنان با فشار تورم بالا و نبود رشد اقتصادی مواجه است. به نظر تنها راهی که می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن اندکی این فشار را بشکند، به نتیجه رساندن مذاکرات برجام و رفع تحریم‌ها و گشایش‌ها در تجارت خارجی است. بعد از آن نیز باید اصلاحات اساسی و بنیادین در ساختار بیمار اقتصاد ایران را با قدرت تمام انجام داد؛ اصلاحاتی که به طور حتم دردآور خواهد بود و مقاومت‌های زیادی در برابر آن شکل خواهد گرفت.

  • 15
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

وی توانست کشورهایی از قبیل؛ افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان و غرب پاکستان را فتح کند. برای حفظ حاکمیت خود به بغداد؛ پایتخت خلافت عباسی، هجوم برد. بعد از یعقوب برادرش عمرو لیث به حکومت رسید.

یعقوب از جوانی همراه با برادرانش؛ علی و عمرو در عیاری ها شرکت می کرد. کودکی یعقوب با شنیدن داستان های مربوط به پهلوانی زال و سام نریمان در سیستان گذشت که همین موضوع می تواند علت شکل دادن شخصیت او به عنوان یک عیار و پهلوان باشد. او در جوانی چکش رویگری را کنار گذاشت و شمشیر جنگاوری را به دست گرفت زیرا علاقه زیادی به جنگ و نظامی گری داشت.

خانواده یعقوب لیث صفاری,آرامگاه یعقوب لیث,مقبره یعقوب لیث صفاریزندگینامه یعقوب لیث

یعقوب لیث یک شخصیت محبوب و رشید در بین مردم داشت و این موضوع به علت خصلت پهلوانی اش بود. یعقوب لیث به ایرانی بودن خود مفتخر بود و تلاش می کرد در حق فقرا تعدی نکند. وی به شکل داوطلبانه به جنگ می رفت و بعد از آن هم به درهم بن ناصر که زرنگ را از دست عمال طاهریان درآورده بود پیوست. یعقوب توانست از طریق کشتن عمار فرمانده خوارج که در جنگ درهم با خوارج بود، به شهرت بیشتری دست یابد.

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

حجت‌ الله عبدالملکی در سال ۱۳۷۸ موفق به کسب مقام اول المپیاد معارف اسلامی شد همچنین در دوره کارشناس ارشد معارف اسلامی و اقتصاد از دانشگاه امام صادق علیه السالم در سال ۱۳۸۴ مقام اول را کسب کرد.

ایشان ساکن تهران است و دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه اصفهان دریافت کرد و توانست در آن سال (۱۳۸۸) مقام اول دوره را کسب کند. اقتصاددان و جوانترین دانشیار اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۵ است که از طرف مقام معظم رهبری به عنوان عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی منصوب شد.

حجت‌ الله عبدالملکی به دو زبان انگلیسی و عربی مسلط است و دیپلم ریاضی و فیزیک خود را از دبیرستان سپاه کردستان در سال ۱۳۷۸ اخذ کرد. او توانست گواهی شرکت در دوره بین المللی اقتصاد مالی اسلامی از بانک Finance Islamic in Issues Current کسب کند.

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

مریلا زارعی برنده سه جایزه جشنواره فیلم فجر و یک جایزه حافظ شد. خانم زارعی برای اولین بار با فیلم ساخته (۱۳۷۳) در سینما حضور پیدا کرد.

مریلا زارعی با سلام سینما که توسط محسن مخملباف در سال ۱۳۷۳ ساخته شد برای اولین بار در سینما حضور پیدا کرد. نخستین سریالی که مریلا زارعی در آن نقش آفرینی کرد؛ مجموعه تلویزیونی کارآگاه بود و با مجموعه تلویزیونی هوای تازه به کارگردانی محمد رحمانیان بیشتر شناخته شد. فیلم های دو زن و واکنش پنجم دو نمونه از شانس های بازیگری مریلا زارعی محسوب می شوند که در آنها استعداد خود را به رخ کشید. مریلا زارعی مجرد است اما شایعه ازدواج او با مهدی رجبی در سال ۱۳۸۱ به گوش رسیده است.

مریلا زارعی بازیگر,عکس مریلا زارعی,عکسهای جدید مریلا زارعیمریلا زارعی در کنار خواهرش ملیکا زارعی

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریهمسر امیر جعفری؛ ریما رامینفر

خانواده امیر جعفری:

همسر امیر جعفری ریما رامین فر؛ یکی از بازیگران موفق در سینما و تلویزیون ایران است. این زوج در سال ۱۳۷۳ در طی کلاس های بازیگری زنده یاد حمید سمندریان و در نمایش دوجلاد با هم آشنا شدند و بعد از گذراندن دوره طولانی آشنایی ازدواج کردند. امیر جعفری هنگام آشنایی ۱۹ سال سن داشت و ریما رامین فر ۴ سال از امیر جعفری بزرگ تر است، به دلیل کم سن و سال بودن امیر جعفری و مشکلات اقتصادی که داشتند دوران آشنایی بسیار طولانی شد و حدود ۱۱ سال طول کشید.

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریبوسه روی پیشانی امیر جعفری برای همسرش

این زوج یکی از وفادارترین زوج های هنرمند هستند و زندگی و عشق آنها بین سایرین زبانزد است، یکی از دلایل این معروفیت تمجید و تعریف های مثبتی است که در برنامه ها و مراسمات مختلف از یکدیگر می کنند، آنها از خصوصیات، مهربانی و اخلاق خوب همدیگر صحبت می کنند. عشق او به خانواده و همسرش بسیار زیاد است و اعلام کرده سیمرغ من همسرم است که در خانه دارم، در یکی از مراسمات امیر جعفری پیشانی همسرش را در جمع حضار به نشانه احترام بوسید.

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
ویژه سرپوش