دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
۱۰:۵۵ - ۰۷ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۰۷۸۵
اقتصاد کلان

رئیسی در تلویزیون اعداد واقعی نرخ تورم را نگفت

منتظر کاهش تورم نباشید، دولت از گرانی‌ها سود می‌برد

ابوذرندیمی تحلیلگر مسائل اقتصادی,تورم در دولت رئیسی
ابوذرندیمی تحلیلگر مسائل اقتصادی ضمن انتقاد از سیاست‌های دولت سیزدهم در قبال دهک‌های کم برخوردار جامعه گفت: دولت پیش از پرداخت یارانه نقدی و افزایش حقوق طبقات کم برخوردار باید تلاش کند یک ثبات منطقی در قیمت کالاها و خدمات در جامعه شکل بگیرد. امروز شاهد هستیم که وضعیت زندگی طبقات زیرین نسبت به گذشته سخت‌تر شده و پرداختی آنها برای تأمین زندگی روزمره در حال افزایش است.

به گزارش دیده بان ایران، نطق تلویزیونی اخیر سید ابراهیم رئیسی و ادعای کاهشی شدن تورم واکنش‌های فراوانی در میان مردم و بخش نخبگانی جامعه به دنبال داشت. بسیاری از منتقدان رییس دولت سیزدهم بر این باور هستند که رئیسی دست به نوعی گفتار درمانی زده و منکر واقعیات اقتصادی موجود در کشور شده است.

از سوی دیگر برخی از موافقان سیاست‌های اقتصادی کابینه سیزدهم بر این باورند که کشور در حالت گذار قرار دارد و‌‌ بعد از مدتی نه تنها تورم ایجاد شده در ماه‌های اخیر فروکش می‌کند، بلکه طبقات محروم طعم شیرین اصلاح سیاست‌های حذف ارز ترجیحی را نیز خواهند چشید.

در همین رابطه یک تحلیلگر مسائل اقتصادی که تا چندسال قبل در قامت نماینده مردم در مجلس حضور داشت، می‌گوید؛ نمی‌توان تورم موجود در جامعه که معلول عوامل مختلف اقتصادی است را از طریق حرف و سخنرانی کاهش داد.

او تأکید می‌کند؛ واقعیات موجود امروز در اقتصاد افق روشنی برای کنترل تورم ترسیم نمی‌کند و به نظر نمی‌رسد دولت سیزدهم با سیاست‌های فعلی موفق به کاهش واقعی نرخ تورم گردد.

تورم به خواسته قلبی دولت‌ها توجهی نمی‌کند

ابوذر ندیمی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در واکنش به آمارهای اعلامی از سوی دولت در خصوص نرخ تورم، اظهار کرد: تورم با خواسته قلبی دولت‌ها کاهشی نمی‌شود، زیرا پدیده تورم برآمده از نوسان قیمت بیش از ۴۰۰ کالا است و مبنای محاسباتی خاص خود را نیز دارد.

رییس‌جمهور در تلویزیون اعداد واقعی نرخ تورم را نگفت

وی گفت: دولت نمی‌تواند با اعلام تمایلات خود و همچنین نشان دادن اعداد غیرواقعی، آمار اشتباه درباره نرخ تورم بدهد. انتظار از دولت سیزدهم نیز این است که واقعیات مرتبط با تورم و همچنین متغیرهای مرتبط با آن را به صورت شفاف بیان کند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی با یادآوری جایگاه دولت‌ها در ایجاد هزینه مالی برای کشور، بیان داشت: دولت پرخرج ترین بخش در مصارف کشور است، و اگر تصمیم به کاهش هزینه‌های خود نگیرد؛ نمی‌توان انتظار داشت که تغییری نیز در وضعیت تورم موجود حاصل شود. واقعیت امر این است که یک دولت پر هزینه برای گذران امورات خود مجبور است یا دست به خلق درآمد بزند و یا منابع موجود را به نفع خود صرف کند.

ندیمی با ارائه یک پیش‌بینی، عنوان داشت: عوامل برون مرزی و درآمدی کشور ، واقعیات حاکم بر اقتصاد ایران و همچنین سیاست‌های دولت در امر اقتصاد همگی نشانگر آن است که تورم کاهشی نخواهد شد. 

شاید به صورت مقطعی تورم کنترل شود، اما...

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شاید برخی اقدامات مقطعی مانند ارز پاشی در بازار و یا صرف منابع یک بخش در بخش دیگر به صورت مقطعی موجب کاهش نرخ تورم شود، اما واقعیت این است که این اقدامات همگی مقطعی هستند و کارکرد طولانی مدت ندارد.

باید سیاست‌های غلط پولی اصلاح شود

ندیمی با انتقاد از نگاه اقتصادی دولت سیزدهم، عنوان داشت: این تصور وجود دارد که اگر به طبقات محروم جامعه پول داده شود، مشکل تورم حل خواهد شد. در حالیکه ریشه تورم در سیاست‌گذاری‌های پولی است و ارتباطی به تغییر وضعیت طبقات کم برخوردار ندارد.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی تصریح کرد: هیچ فردی منکر وظیفه دولت برای رسیدگی به اقشار محروم جامعه نیست و حتی این وظیفه باید به خوبی انجام شود، اما به صرف پرداخت پول ماهیانه به بخشی از جامعه، نمی‌توان ادعای کنترل تورم را داشت.

روشنگری درباره پرداخت بدهی‌های دولت قبل توسط کابینه جدید

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی درباره پرداخت بدهی‌های دولت قبل توسط کابینه جدید به دیده بان ایران گفت: دولت مدعی است که در حال پرداخت هزینه‌ها و بدهی‌های دولت قبلی است، اما مسأله اصلی اینجاست که حتما این منابع در بودجه سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده و دولت مستقر اقدام به کار جدیدی نکرده است.

وی گفت: به نظر می‌رسد در خصوص افزایش غیر متناسب قیمت‌ها و در مباحثی که مرتبط با مقابله با تورم و حفظ قدرت خرید مردم است، اطلاعات لازم به شخص رییس‌جمهور نمی‌رسد. زیرا اگر این اطلاعات به صورت صحیح منتقل شده بود، شخص رییس‌جمهور در نطق اخیر تلویزیونی خود درباره موضوع تورم دچار اشتباه نمی‌شد.

بی ثباتی قیمت‌ها بلای جان طبقات پایین جامعه شده است

ندیمی در مواجهه با این پرسش که اگر دولت به بخش‌های زیرین جامعه پول پرداخت کرده، چرا در ماه‌های اخیر دامنه اعتراضات مردمی در موضوع معیشت بیشتر شده است، اظهار کرد: دولت بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها به بخش‌هایی از جامعه پول پرداخت می‌کند، این موضوع زمانی موثر است که علاوه بر افزایش حقوق دستمزد؛ یک ثبات منطقی در قیمت اجناس و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم وجود داشته باشد.

وی تأکید کرد: تا زمانیکه ثبات قیمت‌ها در بخش‌های مختلف شکل نگیرد، نه تنها بخش‌های کم برخوردار تأمین نمی‌شوند؛ بلکه نسبت به سال‌های گذشته زندگی سخت‌تری را نیز تجربه خواهد کرد. 

ندیمی خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که تورم غارتگر است و تعادل بین موجودی کالا و پول در گردش در جامعه را بهم می‌زند و در چنین شرایطی؛ عدم تطابق «درآمد» و «هزینه» ایجاد می‌شود.

زندگی طبقات کم برخوردار نسبت به قبل سخت‌تر شده است

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با تشریح وضعیت زندگی طبقات پایین جامعه، به دیده بان ایران گفت: امروز بخش کم برخوردار جامعه با مشکلات بیشتری نسبت به قبل مواجه شده است، زیرا تورم موجود عاملی شده تا این دهک‌ها پرداختی بیشتری نسبت به قبل داشته باشند. نباید فراموش کنیم که فاصله بین دریافت و پرداخت افزایش پیدا کرده و بار گرانی بر گردن اقشار پایین نیز بیشتر شده است.

ندیمی با انتقاد از رشد قیمت‌ها در جامعه، گفت: برخی عوامل اقتصادی و همچنین سو استفاده افراد سودجو منجر به این شده که تورم بسیار زیادی در اقلام و اجناس مختلف شکل بگیرد و حتی این گرانی‌ها موجب آزرده خاطر شدن طبقات بالاتر جامعه نیز شود.

بخشی از گرانی‌ها به سود دولت تمام می‌شود

این تحلیلگر مسائل اقتصادی در پایان گفت: متاسفانه امیدی به کاهش تورم نیست و در چنین شرایطی دولت تنها بر موضوع افزایش پرداختی‌ها تأکید دارد. از سوی دولت باید پذیرفت که بیش از ۸۰ درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت است و به نظر می‌رسد که گرانی‌ها در نهایت به سود دولت تمام می‌شود.

  • 14
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
شماهایی که پیام های مارو می‌خوانید وبه خاطر مصلحت اونارو قابل انتشارنمبینید یا پیام های ما واستون بی ارزشه لطفا به دولت مرداتون بگید که صدای شکسته شدن کمر ملت وخورد شدن استخوان هاشونو رو هم بشنون بابا ماداریم می‌میریم آخه این چه وضعیتی که واسه ما درست کردن هروز همه کالاهانسبت به روزقبل گرونتر میشن چرا کسی کاری نمی‌کند چرا دلار ۴۲۰۰ رو زمانی بر داشتن که همه چیزها صد برابر گران شده بود خوب حالا که برداشتن ونرخ ثابت اعلام کردن مگه نگفتن چند قلم کالا یارانه ۴۲۰۰ داشت چرا هزار تا کالا گرون شد ما باید چکار کنیم همش میگن تحریم هستیم وجنگ اقتصادیه ولی چرا ۱۰درصد مردم غرق در ثروت و عیش ونوش هستند چرا خونه داشتن که نه مستاجر بودن برای مردم شده آرزو ولی این ده درصد هزاران خونه خالی ماشین های لاکچری وطلا ودلار دارند ولی یک دهم بقیه مالیات می‌دهند یا اصلا نمی‌دهند
شماهایی که پیام های ...
چون حکومت چیزی جز این به ارمغان نمی آورد
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
سها نیاستی,سها نیاستی در فیلم سال دوم دانشکده من,سال دوم دانشکده من بیوگرافی و عکس های سها نیاستی بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۱۳۷۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر 

سال فعالیت: ۱۳۹۷ تا به حال

مدرک تحصیلی: مهندسی معماری از دانشگاه تهران

ادامه
عکس آرامگاه باباافضل کاشانی,بابا افضل الدین کاشانی,زندگی نامه افضل الدین کاشانی زندگی نامه افضل الدین کاشانی؛شاعر، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی

شهرت: بابا افضل

تاریخ تولد: نیمۀ اول قرن شش

محل تولد: کاشان 

وفات: حدود سال ۶۱۰

محل دفن: کوه ‌های مَرَق از قراء کاشان

ادامه
ویژه سرپوش