شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۲۸ - ۱۸ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۱۶۴۸
اقتصاد کلان

مشاور مالیاتی اتاق اصناف تهران:

دولت دو دستی دستش را در جیب مردم کرده/ ‌نمی‌دانیم مالیات‌ها کجا خرج می‌شود

مشاور مالیاتی اتاق اصناف تهران,دست دولت در جیب مردم
محمدرضا جعفریان، مشاور مالیاتی اتاق اصناف تهران می‌گوید ما نمی‌دانیم مالیات‌ها کجا خرج می‌شود. دولت مردم را متولی خود نمی‌داند و در عمل به متولیانشان گزارش نمی‌دهند که این پول‌ها کجا رفته است. ما بار‌ها گفته ایم که باید مالیات‌ها شفاف شوند، اما کسی گوش نمی‌دهد.

محمدرضا جعفریان، مشاور مالیاتی اتاق اصناف تهران، درباره محل‌های هزینه مالیات به انتخاب گفت: با توجه به اینکه دولت‌ها و مخصوصا این دولت هیچ گزارشی از محل هزینه‌ها و درآمد‌های مالیاتی به مردم ارائه نمی‌کنند، شما از من بپذیرید که من هم نمی‌دانم مالیات‌ها کجا هزینه می‌شود. بر اساس قانون ما باید ۸۳۰ هزار میلیارد تومان وصول مالیات داشته باشیم که ۴۷ درصد هزینه جاری کشور است. منتتهی دولت، چون خودش را کوچک نمی‌کند هرچه قانون مالیاتی مصوب کند، باز به درآمد سرانه تاثیر مثبت نمی‌گذارد.

او افزود: ایراد ما در هزینه‌هاست؛ یعنی دولت جیب را بزرگ می‌کند و مالیات را در تمام عرصه‌ها از ارزش افزوده تا خانه‌های خالی و خودرو و. را برای تامین آن تصویب می‌کند. در نتیجه دریافت این مالیات‌ها درآمد سرانه افزایش نیافته و وضعیت مردم نیز بهتر نمی‌شود. این وضعیت نشان می‌دهد که ما نمی‌دانیم مالیات‌ها کجا خرج می‌شود. دولت مردم را متولی خود نمی‌داند و در عمل به متولیانشان گزارش نمی‌دهند که این پول‌ها کجا رفته است. ما بار‌ها گفته ایم که باید مالیات‌ها شفاف شوند، اما کسی گوش نمی‌دهد.

وی درباره تاثیر تورم بر مالیات اشاره کرد: ساعتی ۴۲۰ میلیارد تومان اسکناس چاپ می‌شود و تورم ایجاد می‌کنند و از تورم مالیات می‌گیرند. حسابرسی تورمی نیز نداریم و عملا ۷۰ درصد تورم ایجاد کرده‌اند و به کارمند ۲۵ درصد افزایش حقوق داده‌اند. متاسفانه در ۴۰ سال اخیر این روند ادامه داشته است. قبل از انقلاب آقای هوشنگ انصاری که وزیر اقتصاد بود هر سال گزارش می‌داد که مالیات‌ها کجا هزینه شده است و آن زمان ۱۹ درصد بودجه برای هزینه‌های نظامی بود.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف تهران، سپس در رابطه با نقش دولت در ایجاد وضعیت آشفته مالیات اظهار داشت: دولت دو دستی دست‌اش را در جیب مردم کرده است. در دوره رکود که مالیات را افزایش نمی‌دهند. مردم قسم می‌خورند که اگر بدانیم این مالیات برای جامعه هزینه می‌شود بیشتر هم مالیات می‌دهیم. کشور‌های دیگر برای شما جذابیت ایجاد می‌کنند که به آنجا سفر کنید و پول به آنجا برده شود تا سیاست‌های اقتصادی‌شان را تنظیم کنند، اما در ایران فقط می‌گویند نخورید و نپوشید.

جعفریان گفت: درباره در برنامه هفتم از مردم و بخش خصوصی نظر خواهی نشده است یک عده در اتاق‌های در بسته نوشتند و به مجلس دادند. مجلس نیز بدون نظریه بخش خصوصی کار می‌کند و مغایر با قانون سال ۹۰ است. ماده سه می‌گوید بخشنامه اقتصادی اگر قرار است صادر شود باید نظر بخش خصوصی گرفته شود. مجلس بخشی از این مشکل است. مالیات اجتماعی باید خرج زیرساخت شود، اما خانه‌های گران قیمت با مالیات تنظیم‌گری شد؟ دولت با سیاست نادرست موجب تورم و گرانی در حوزه خودرو شده است بعد ما باید مالیات اضافی آن را بدهیم.

  • 14
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
مثل دزد سرگردنه فقط مجهز به اسلوب مدرن است
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش