شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۴۷ - ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۱۰۲۸
اقتصاد کلان

در تعطیلات قیمت نان افزایش یافت | سرنوشت بنزین و دیگر کالاها چه‌ می‌شود؟

قیمت نان,افزایش قیمت نان
درست یک سال قبل در تیر ماه ابراهیم رییسی در آستانه اجرای طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان در استان‌های مختلف تاکید کرد که هدف از این طرح «به هیچ عنوان افزایش قیمت نان نیست و نخواهد بود.» حالا اما نان در ۱۳ استان گران شده...

به گزارش فراز، درست در آخر هفته‌ای که دولت با عنوان دمای بیش از حد هوا تعطیل کرده بود، نان گران شد. در حالی که در این فاصله نگرانی‌های افکارعمومی درباره علت اصلی این تعطیلی و احتمال وقوع تصمیمی نابهنگام بیش از پیش افزایش پیدا کرد. و البته در شرایطی که رییس دولت و دیگر مسئولان از سال گذشته تا یک روز قبل از اعلام رسمی خبر گرانی نان احتمال افزایش قیمت را تکذیب می‌کردند. کاری که دولت تبحر بسیاری در آن دارد؛ درست یک سال قبل در تیر ماه ابراهیم رییسی در آستانه اجرای طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان در استان‌های مختلف تاکید کرد که هدف از این طرح «به هیچ عنوان افزایش قیمت نان نیست و نخواهد بود.»

حالا اما نان در ۱۳ استان گران شده و این گرانی به زودی شامل حال دیگر استان‌های از جمله تهران نیز خواهد شد. موضوعی که نشان می‌دهد گرانی‌ها در دولت سیزدهم حلقه اول امنیت غذایی در کشور را هم دربر گرفت تا نگرانی‌ها برای گرانی‌های بعدی افزایش پیدا کند.

گرانی رسمی، یک روز پس از تکذیب وزیر کشور

تفاوت اظهارنظر مسئولان و سیاست‌گذاری‌های دولت موجب شده تا شایعات به سرعت در جامعه منتشر شود. شایعاتی که بعضا با وجود تکذیب مسئولان به اخبار نیز تبدیل می‌شوند. به جز رییس دولت پیش از این گرانی مسعود امراللهی مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی  وزارت جهاد کشاورزی درباره احتمال افزایش قیمت نان گفته بود: «نان هیچ گونه افزایش قیمتی نداشته است و هرگونه افزایش قیمت و گران‌فروشی نان ممنوع است و با متخلفان برخورد می‌شود.»

افزایش قیمت نان اما از مرداد ماه ابتدا در خراسان رضوی حدود ۴۰ درصد گران شد. مقامات این استان در همان مقطع تاکید کردند که این گرانی به زودی به همه کشور می‌رسد. اما این خبر چندان مورد توجه قرار نگرفت و به نظر می‌رسد که دولت نیز تلاش زیادی داشته تا خبر گرانی نان به کندی و رفته‌رفته منتشر شود و در نهایت در پایتخت و همه استان‌های کشور این افزایش قیمت رخ دهد.

سیاست دولت؛ افزایش تدریجی قیمت نان

اکنون نان دست کم در ۱۳ استان کشور گران شده است. اما نکته اینجاست که با این وجود احمد وحیدی وزیر کشور در یازدهم مرداد گرانی نان را تکذیب کرد. درست یک روز بعد اما سرانجام اخبار رسمی استان‌های درباره افزایش قیمت نان منتشر شد. این گرانی‌ها با تصمیم جلسه شورای آرد و نان هر استان انجام شده و دولت بنا دارد تا نشان دهد هر استان راسا برای قیمت نان تصمیم‌گیری می‌کند. اما به نظر می‌رسد نخستین خبر رسمی به استان گلستان تعلق دارد که دوازدهم مرداد ماه با گزارش صداوسیما منتشر شد. در این گزارش پس از جلسه شورای آرد و نان ​محمد برزعلی رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: «از این پس نان سنگک با وزن ۶۰۰ گرم هر عدد ۹ هزار تومان، بربری با وزن ۵۰۰ گرم هر عدد ۷۵۰۰ تومان و تافتون با وزن دویست گرم هر عدد ۴ هزار تومان خواهد بود.»

تا پیش از این گرانی‌ها، بالاترین نرخ مصوب نان سنگک به ۳ هزار تومان نمی‌رسید. هر چند که در فروشگاه‌های آنلاین و نان‌های بسته‌بندی شده این رقم در نقاط مختلف شهر متفاوت بوده است. اما با در نظر گرفتن ۳ هزار تومان و نرخ مصوب فعلی قیمت نان فقط در یک سال ۳ برابر می‌شود و البته طبق تجربه قبلی احتمالا نان با نرخ بیشتر از نرخ مصوب ۹ هزار تومان فروش خواهد رفت.

قیمت نان,افزایش قیمت نان

افزایش ۳ هزار برابر قیمت نان از سال ۶۰ تا امروز

قیمت نان سنگک پس از انقلاب در ابتدای دهه ۶۰ حدود یک تومان بود که تا ابتدای سال ۷۰ به ۵ تومان رسید. قیمت همین نان تا سال ۸۴ به ۷۵ تومان رسید و در بازه سال ۱۳۸۸ تا ۹۰ نان سنگک با دو برابر افزای قیمت ۵۰۰ تومان شد. در پایان دولت احمدی نژاد این نان ۸۰۰ تومان بود. قیمت نان در دولت روحانی اما تا سال ۹۶ ثابت ماند اما در دولت دوم او به حدود ۱۵۰۰ تومان رسید. اگر فقط نرخ ۳ هزار تومان نا سنگک در دولت سیزدهم را در نظر بگیریم قیمت نان از سال ۶۰ تا امروز ۳۰۰ هزار درصد افزایش قیمت داشته است و در واقع یعنی قیمت نان ۳ هزار برابر شده است. البته این رقم برای قبل از گرانی‌های تازه دولت سیزدهم و با حساب نان سنگک ۹ هزار تومان این رقم ۹ هزار برابر خواهد بود.

سرنوشت مشابه نان در انتظار بنزین؟

گران شدن نان در تعطیلی‌ دو روزه موجب شد تا نگرانی‌ افکارعمومی درباره افزایش قیمت دیگر کالاهای اساسی به ویژه بنزین افزایش یابد. یکی از حساس‌ترین کالاها در ایران که قیمت‌ آن در چرخه ارزش افزوده تغییرات گسترده‌ای ایجاد می‌کند و به همین دلیل همواره تغییر قیمت آن با پیامدهایی شده است. از سال ۸۶ که افزایش نرخ بنزین آزاد به ۴۰۰ تومان موجب آتش زدن چند جایگاه‌ در کشور شد تا سال ۹۸ که به اعتراضات دامنه‌داری در سراسر کشور منجر شد. هر چند دولت سیزدهم هر گونه افزایش قیمت بنزین را تکذیب کرده اما سرمایه اجتماعی دولت در حدی نیست که این قبیل اظهارنظرها مورد قبول افکارعمومی واقع شود. هر چند که البته همانطور که اشاره شد میان قیمت نان و بنزین تفاوت‌ها جدی وجود دارد اما سیاست‌گذاری دولت سیزدهم چندان قابل پیش‌بینی نیست.

  • 9
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش