سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۱۳:۲۹ - ۲۴ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۱۶۵۱
اقتصاد کلان

بازی جدید دولت برای حذف و کاهش یارانه ها با تغییر نام دهک به صدک یارانه ای

یارانه,بازی جدید دولت برای حذف و کاهش یارانه ها با تغییر نام دهک به صدک یارانه ای
تحلیلگر مسائل اقتصادی می‌گوید: دولت به جای تقسیم بندی‌های جدید، کم و زیاد کردن حجم نقدینگی، پرداخت کالابرگ و حذف و اضافه کردن افراد لیست دریافت کنندگان یارانه نقدی، به دنبال راه نجات اقتصاد و کشور از تورم باشد.

به گزارش اقتصاد ۲۴، پس از طرح «کالا برگ» الکترونیکی که از سال گذشته به صورت پایلوت در چند استان کشور در راستای اجرای بند "ی" تبصره ۱۴ قانون بودجه و به منظور مدیریت بازار و کمک به معیشت مردم در کل کشور اجرا می‌شود؛ حالا نوبت تغییر در نحوه دسته بندی درآمدی خانوار‌ها رسیده است.

تغییر «دهک» به «صدک» به منظور دسته‌بندی درآمدی برای احتمال اضافه، حذف و تغییر میزان «یارانه» خانوار‌ها انجام خواهد شد، موضوعی که چندی پیش معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص شاخص‌های مدنظر در صدک‌بندی خانوار‌ها برای دریافت یارانه صحبت کرد و گفت: این داده‌ها و شاخص‌ها خیلی مفصل هستند که مهمترین آن بعد خانوار و ساختار خانواده است؛ اینکه خانوار چند نفره است؟ چند نفر از اعضای خانوار درآمد دارند؟ آیا آن خانوار فرزند معلول و یا بیمار خاص دارد؟ و ... که در این طرح شاخص‌های مختلفی بررسی می‌شود.

به گفته علیرضا عسگریان، با اجرای صدک بندی، ۷۹ میلیون و ۶۰۰ هزار ایرانی یارانه بگیر (حدود ۸۰ میلیون ایرانی) در این چرخه صدک‌بندی می‌چرخند؛ این در حالیست که عده‌ای از مردم که حدود ۶ میلیون نفر می‌شوند از ابتدا در طرح هدفمندی ثبت نام نکرده‌اند و از چرخه دریافت یارانه خارجند.

تغییر نحوه محاسبه درآمدی مردم برای چه؟

قیمت نان، تخم مرغ وصد‌ها قلم کالای اساسی، سفر‌های مردم را گران می‌کنند و در نهایت دولت با نزدیک شدن به بودجه ریزی سال آینده به دنبال تغییر نحوه محاسبه درآمدی مردم جهت تخصیص اندکی یارانه نقدی می‌افتد.

مردم بار‌ها گفته اند نه خواهان افزایش یارانه نقدی هستند و نه توان تورم بیشتر را دارند. از ابتدای شروع طرح هدفمندی یارانه‌ها یعنی از ۱۳ سال گذشته، مقدار یارانه جز در چند سال اخیر ثابت بود و تغییری نداشت! آیا نباید مقدار یارانه متناسب با تورم افسارگسیخته و گرانی‌های روزافزون افزایش یابد؟

بهترین یارانه برای مردم نیازمند، کنترل تورم است

البته صاحبنظران و کارشناسان بر این عقیده‌اند که بهترین یارانه برای مردم نیازمند، «کنترل تورم است». مردم نیازمند به دنبال یارانه‌های اندک نیستند. تا زمانی که نتوانیم تورم را در اقتصاد ایران کنترل کنیم، تورم نوعی مالیات است که از مردم گرفته می‌شود.

این یارانه تحمیل شده از سوی دولت‌ها است و عملا دولت‌ها با تورم از مردم، مالیات کلانی دریافت می‌کنند. با تورم بالای کنونی، افزایش یارانه‌های نقدی برای دهک‌های کم درآمد و یا تغییر دهک به صدک تفاوت چندانی خواهد داشت؟

بازی جدید دولت در آستانه ارائه لایحه بودجه سال آینده با تغییر در نحوه محاسبه درآمدی مردم، عرصه را به مردم تنگ خواهد کرد.

فاصله معنادار نرخ تورم تا یارانه مردم

مسعود دانشمند، تحلیلگر مسائل اقتصادی درباره تاثیر پرداخت یارانه نقدی در زندگی مردم گفت: وقتی آمار‌های رسمی، خبر از تورم ۵۰ درصدی طی دو سال اخیر را می‌دهد و درمقابل آن شاهد افزایش ۳۰ درصدی دستمزد‌ها هستیم چطور باید با اختلاف به ظاهر ۲۰ درصدی، اما به طور واقعی ۴۰ درصدی کنار آمد؟ واقعا این یارانه‌ها چه حجمی از سبد خانوار‌ها را با توجه به تورم آشکار و پنهان را تأمین می‌کند؟

دانشمند ادامه داد: بار‌ها تأکید شده که پرداخت یارانه در کشور سالهاست به بیراهه رفته است، یعنی یارانه‌ها در کشور به بخش‌هایی پرداخت می‌شود که اثرات چندانی ندارد. یارانه در بخش کالا‌های اساسی با این هدف داده می‌شود که مردم بتوانند مرغ و گوشت بخرند، اما برای ترمیم وضعیت دائم خانوار‌ها هیچ تدبیری اندیشیده نشده است.

وی افزود: در شرایطی که مرغ کیلویی ۸۰ هزار تومان و گوشت قرمز کیلویی ۵۵۰ هزار تومان قیمت دارد، طبیعی است که ماهی ۳۰۰ هزار تومان یارانه، دردی از قدرت خرید افراد دوا نمی‌کند.

تغییر نام دهک به صدک یارانه ای

به گفته این تحلیلگر مسائل اقتصادی، زمانی که حتی برای پرداخت یارانه نقدی به مردم هم برنامه‌ای نیست و هر روز به دنبال تغییر دهک و میزان آن هستند چطور می‌توان به آینده جامعه‌ای که به دنبال پرداخت نقدینگی آن هم با چنین رقم‌های اندک و ناچیز امیدوار شد؟

دانشمند تصریح کرد: دولت به جای تقسیم بندی‌های جدید، کم و زیاد کردن حجم نقدینگی، پرداخت کالابرگ و حذف و اضافه کردن افراد لیست دریافت کنندگان یارانه نقدی به دنبال راه نجات اقتصاد و کشور از تورم باشد. تعامل با جهان را افزایش دهند تا چرخ اقتصاد بچرخد نه اینکه با زور پرداخت یارانه نقدی به مردم، مانع توقف کامل آن شود.

  • 13
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
کی سود دولت به ملت بدبخت رسیده که حالا بخواد برسه مثل مرغی که تخم تو شکمش برگشته یکبار میگن کالا برگ یکبار میگن یک عده ای حذف کنید یکبار میگن دهک وصدک خلاص پیر ملت با این حکومت در اوردن
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش