دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۴۳ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۵۰۶۵۹۱
اقتصاد کلان

جریمه ١٠٠٠میلیاردتومانی نورچشمی احمدی نژاد

پدیده شاندیز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

پرونده یکی دیگر از تخلفات دولت‌های نهم و دهم بسته شد؛ اما نه با خیر و خوشی؛ بلکه با جریمه‌ای هزارمیلیاردتومانی. بر این اساس، پرونده‌ای که از سال ٩٣ برای پدیده شاندیز مشهد به جریان افتاده بود، سرانجام نتیجه داد و متخلفان آن به دلیل تغییر غیرقانونی کاربری اراضی محکوم به پرداخت جریمه شدند.

 

در پرونده پدیده شاندیز، تخلفات دیگری مانند فروش غیرقانونی سهام و تبلیغات اغواکننده و کذب به‌منظور ترغیب مردم برای خرید سهام و درنهایت ایجاد قیمت‌های حبابی نیز به چشم می‌خورد. داستان این پرونده از آنجا آغاز شد که شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز در هجدهم بهمن‌ماه ١٣٨٣ مجوز فعالیت گرفت.

 

پنج سال بعد، این شرکت تمامی فعالیت‌های مرتبط با پروژه‌های ساختمانی خود را به شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز (سهامی خاص) واگذار کرد که در یازدهم شهریورماه ٨٨ در اداره ثبت شرکت‌های مشهد به ثبت رسید. پس از آن بود که ساخت مجموعه‌های پدیده شاندیز در مشهد، تهران و کیش آغاز شد و برخی از پروژه‌های تعریف‌شده نیز به نتیجه رسید اما در نهایت، به دلیل تخلفاتی که در حوزه‌های مختلف روی‌ داده بود، فعالیت این مجموعه دچار تعلیق شد.

 

جریمه سنگین برای پروژه سنگین!

آن‌گونه که فرید سیدی‌نژاد گفته، «بیش از ١٠٠ هزار نفر از مردم با اقدامات اشتباه از پدیده شاندیز سهام خریده بودند که رسیدگی به پرونده را دشوارتر کرده بود؛ اما در نهایت سهام‌دار اصلی و مالک پروژه پدیده شاندیز با پیگیری مجدد پرونده و به‌اثبات‌رسیدن جرم، بازداشت و مجبور به صلح همه سهام به نفع سهام‌داران و سرمایه‌گذاران پدیده شاندیز شدند».

 

بر اساس تصمیم قضائي، شرکت پدیده شاندیز اکنون با مدیریت جدید اقدام به تبلیغات در تلویزیون کرده که بتواند خود را سر پا نگه دارد و ضمن بازپرداخت مابقی مطالبات مردم بتواند عوارض تغییر کاربری را که دستگاه قضائي برای او مشخص کرده است، پرداخت کند.

 

معاون حفظ کاربری اراضی و یکپارچه‌سازی سازمان امور اراضی کشور همچنین از درنظرگرفتن جریمه‌ای بسیار سخت برای پدیده شاندیز سخن گفته است: «با محکوم‌شدن مالک و سهام‌دار اصلی پروژه پدیده شاندیز و به‌اثبات‌رسیدن تغییر غیرقانونی کاربری اراضی به وسعت ۴۱ هکتار جریمه‌ای به‌عنوان عوارض حفظ کاربری به مبلغ ۶۱۰ میلیارد تومان برای تیم مدیریت جدید شرکت در نظر گرفته شد اما ازآنجاکه برای پرداخت این عوارض دو سال تنفس و سه سال زمان بازپرداخت به‌صورت اقساط در نظر گرفته شده، مبلغ این عوارض با احتساب تأخیر تأدیه به حدود هزار میلیارد تومان می‌رسد».

 

بر این اساس، اگر تیم جدید مدیریت پروژه جدید پدیده شاندیز نتواند این طرح را به پایان برساند و مطالبات مردم و عوارض دولتی را پرداخت کند، دوباره به مشکل برخواهد خورد اما باید دید این پروژه که در گذشته پنجاه‌وچند طبقه برای آن پیش‌بینی‌شده بود تا چه سقفی در شورای عالی معماری و شهرسازی مجوز خواهد گرفت.

 

البته به گفته سهام‌داران جدید این پروژه حداقل باید ۲۳ طبقه مجوز به آنها داده شود تا بتوانند با فروش واحدهای تجاری و طبقات مسکونی تعهداتشان را اجرائی کنند.

 

حمایت دولتی، زمینه‌ساز تخلف پدیده شاندیز

شرکت پدیده شاندیز به‌تنهایی نمی‌توانست چنین فعالیت بزرگی را انجام دهد. مدیران این شرکت با حمایت‌های دولتی از سوی دولتمردان نهم و دهم مجوز غیرقانونی گرفتند و با اقدامات غیرقانونی، بیش از صدهزار سهام‌دار را متضرر کردند.

 

سهام‌دارانی که سهام‌های خریداری‌شده‌شان، به لحاظ هویتی و حقوقی، هیچ ارزشی نداشت! گفته می‌شود سطح مناسبات مسئولان این پروژه با دولت دهم در حدی بود که به‌صورت غیررسمی به‌عنوان مشاوران اقتصادی در جلسات دولت دهم نیز حضور می‌یافتند. وجود تخلفات متعدد و متنوع پدیده شاندیز در حالی مطرح می‌شود که بخشی از این تخلفات با تصمیم‌گیری‌های دولت احمدی‌نژاد ارتباط مستقیم دارد.

 

آن‌گونه که معاون حفظ کاربری اراضی و یکپارچه‌سازی سازمان امور اراضی کشور می‌گوید، «پرونده پیگیری تخلفات صورت‌گرفته در پدیده شاندیز از سال ١٣٩١ تشکیل شده بود که با گزارش‌های غیرواقعی شهردار و مدیر مسکن و شهرسازی وقت شهرستان شاندیز به‌عنوان مبنای تصمیم قضائي، قرار منع تعقیب از سوی دستگاه قضائي صادر شد و این قرار در دادگاه تجدیدنظر نیز به تأيید رسید.

 

اما در ادامه بر اساس ماده ۱۸ قانون از ریاست قوه‌قضائیه درخواست اعاده دادرسی صورت گرفت که وی نیز با آن موافقت کرد و در سال ۱۳۹۵ و در دولت یازدهم مجددا این پرونده مورد پیگیری قرار گرفت و نتیجه آن بازداشت سهام‌دار و مالک اصلی پدیده شاندیز و صلح همه سهام او به نفع مردم و سهام‌داران بود». این طرح صدای بسیاری از مسئولان و نمایندگان مجلس را هم درآورده بود.

 

تا جایی که وزیر اقتصاد بارها و بارها با تذکر نمایندگان روبه‌رو شد. حتی کار به ‌جایی رسید که کریمی‌قدوسی، نماینده مشهد در مجلس، خواستار رسیدگی فوری به این پرونده شد. البته نماینده عضو جبهه پایداری هیچ‌گاه به این موضوع اشاره نکرد که مجوز تخلفات پدیده شاندیز در زمان فعالیت دولت موردعلاقه‌اش صادر شده است. حتی وزیر کشور هم به دلیل این پرونده از مجلس کارت زرد گرفت.

 

 

sharghdaily.ir
  • 12
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش