دوشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
۱۹:۴۹ - ۲۴ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۲۲۲۶
نفت و انرژی

گاز مشترکان کدام شهرها قطع شد؟/ قطع گاز ۱۶ هزار مشترک سبزواری و ۱۶۰۰ نفر در تهران

قطع گاز مشترکان بد مصرف,قطع گاز در ایران
رئیس اداره گاز سبزوار گفت: شهرستان سبزوار حدود ۱۰۷ هزار مشترک گاز خانگی دارد که از صبح امروز بر اثر افت فشار، گاز ۱۶ هزار مشترک در منطقه توحیدشهر سبزوار قطع شده است.

عباس نیکزاد در گفتگو با تسنیم اظهار داشت: بر اثر افت فشار گاز، جریان گاز برخی از مشترکان گاز این شهر از صبح امروز قطع شده و امکان قطعی گاز یک‌سوم مشترکان این شهرستان دور از انتظار نیست.

وی افزود: شهرستان سبزوار حدود ۱۰۷ هزار مشترک گاز خانگی دارد که از صبح امروز بر اثر افت فشار، گاز ۱۶ هزار مشترک در منطقه توحیدشهر سبزوار قطع شده و روند قطع گاز دیگر مشترکان سبزواری نیز تا زمان جبران افت فشار ممکن است تا حدود ۴۰ هزار مشترک ادامه یابد.

نیکزاد تصریح کرد: ورود موج سرمای پایدار در سطح کشور میزان مصرف گاز را به طور چشمگیری افزایش داده است که این موضوع اهمیت صرفه‌جویی را بیش از گذشته ضروری کرده است.

رئیس اداره گاز سبزوار خاطرنشان کرد: مصرف گاز یک‌ماه گذشته مشترکان خانگی شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد در غرب خراسان رضوی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد افزایش یافته است.

رئیس اتاق اصناف سبزوار نیز گفت: به دنبال برودت شدید هوا و افت فشار گاز، با هدف کاهش مصرف انرژی فعالیت اصناف این شهرستان تعطیل شده است.

رضا خیرآبادی افزود: براساس مصوبه ستاد انرژی استان خراسان رضوی و شهرستان سبزوار، تمام واحد‌های صنفی و پاساژ‌های این شهر، به غیر از واحد‌های عرضه کننده کالا‌های اساسی و ضروری، به منظور مدیریت مصرف انرژی تعطیل خواهند بود و در صورت رعایت نکردن گاز این واحد‌های صنفی قطع خواهد شد.

قطع گاز در ۵ شهر خراسان رضوی

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: فعلا در مشهد شرایط میزبانی شایسته از هموطنان وجود ندارد. از صبح امروز به‌دلیل افت فشار در شهرستان‌های کاشمر، نیشابور، سبزوار، بردسکن و تربت‌جام قطعی گاز داریم.

وی افزود: بین مردم سوخت جایگزین توزیع کردیم و درتلاشیم از گسترش قطعی گاز جلوگیری کنیم.

***

از روز گذشته گاز ۱۶۰۰ مشترک تهرانی قطع شده است

هدایی پور, مدیر عامل شرکت گاز استان تهران در گفتگو با رادیو تهران گفت: با افزایش مصرف گاز , از روز گذشته گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف را در تهران قطع کردیم .

این تعطیلی ها و کاهش مصرف مصرف بخش گاز در بخش اداری تا چند اندازه روی بحث گاز تاثیر گذاشته است؟ نکته اول این که استان تهران خیلی پرمصرف است در میانگین مصرف گاز کشور رتبه اول کشور را فکر می کنم استان تهران دارد الان چقدر میانگین مصرف گاز استان تهران است؟

۱۲۵ میلیون متر مکعب مصرف مان در روز گذشته بوده است استان تهران حدود یک ششم گاز کشور را دارد مصرف می کند و پرمصرف ترین ...

از میانگین استاندارد چقدر بیشتر است؟

ما حدود ۵/۵ الی ۶ برابر سرانه مصرف دنیا را داریم مصرف می کنیم در کشور مصرف گاز در کشور ما بسیار بالاست و دو تا علت هم دارد ، یکی فرهنگ مصرف هست ، زیرساخت هایی که باید ایجاد می شد ، پیش بینی می شد ، منظور از این زیرساخت ها در واقع نوع ساختمان سازی و معماری در کشورمان است که الان ما در مقررات ساختمان مبحثی به نام مبحث نوزدهم داریم که فقط موضوعش انرژی در ساختمان است که متاسفانه کتابچه و مقرراتش تدوین شده اما به همین دلیل که رعایت نمی شود مصرف در ساختمان های ما بالاست.

حالا این یک نکته است و نکته بعدی این است که ما خیلی در مصرف گازمان یک جورایی دست و دلبازانه اقدام می کنیم ، ما موتورخانه ها ، شوفاژخانه ها و استخرهای بسیار زیادی در شهر تهران و یا در استان تهران داریم که از این طریق دارند استفاده می کنند و خودشان را گرم نگه می دارند . برخی ها می گویند ما داریم و پولش را می دهیم و یا این که کشور ما دارد و ما مصرف می کنیم ، چه اقداماتی را انجام دادید برای جلوگیری از اسراف زیاد در گاز توسط این دسته از مشترکانی که خودتان هم در موردشان آشنا هستید؟

تقریبا اوایل آذرماه بود که برای حدود ۲۶ هزار مشترک اخطار اعلام کردیم که در دهک یازده و دوازده قرار دارند. ما مصرف کنندگانمان را دوازده دهک تقسیم کردیم ، سه دهک اول که مصرف بهینه دارند و اگر سی درصد کمتر از پارسال مصرف کنند گازشان رایگان است اما اگر در همین بازه هم مصرف کنند هزینه گازشان کمتر از سی الی چهل هزار تومان در ماه است و دهک های ۴ تا ۶ را سی درصد اضافه تر از ایشان می گیریم ، دهک های ششم تا دهم را حدود ۵۰ درصد اما یازدهم و دوازدهم را این ها را ما بدمصرف ها می گوییم یعنی واقعا رعایت نمی کنند و حقوق بقیه را تضییع می کنند .ما اول آذرماه به این ها اخطار دادیم که باید مصرفشان را تنظیم کنند ، اگر ایراد از موتورخانه هایشان ، ساختمانشان و پنجره هایشان هست برطرف کنند یا اگر فرهنگ شان هم هست اصلاح کنند و از روز گذشته ما شروع کردیم به قطع گاز بدمصرف هایمان ؛ ما حدود ۱۶۰۰ تا از بدمصرف ها را گازشان را ....

چقدرشان دولتی و چقدرشان غیردولتی و چقدرشان خانگی هستند ؟

این بدمصرف ها فقط شامل خانگی ها می شوند ما دولتی ها را که این چند روز که تعطیل هست که کاملا قطع کردیم گازشان را، حتی آنهایی که واحدهای امدادی و این ها هم داریم که گفتیم باید واحد امدادی شان گازشان مستقل شود که نیاز نباشد موتورخانه یک ساختمان در سرویس باشد فقط برای اتاق نگهبان و حراست و این ها، کاملا قطع کردیم اما بدمصرف ها بیشتر در خانگی ها هستند که این ها را قطع کردیم .

این روند قطع کردن پرمصرف ها ادامه دارد؟ و تا چه زمانی قطع خواهند بود؟

بله، این ها الان می آیند یک تعهد می دهند که اصلاح کنند ، یا فرهنگشان را یا ایراداتی که در ساختمان شان وجود دارد و بعد از این تعهد ما گازشان را وصل می کنیم ، کنتورشان را مجددا ده روز دیگر قرائت می کنیم و برداشت می کنیم اگر این روند مصرف رو به کاهش باشد که خداراشکر ، اگر نباشد مجددا قطع می شود . یعنی این دوره تکرار می شود.

فرض بر این بگیریم که این اتفاق نیفتد و طرف بگوید من پولش را می دهم ، شما نهایتا ابزارتان چیست ؟ فقط جریمه کردن است ؟

فعلا بله ، ولی تصمیمات قاطعی در این خصوص خواهیم گرفت.

تاثیر می گذارد به نظر شما؟

بالاخره یک شب سرما من را متنبه می کند.

آن کسی که بدمصرف است یا آپارتمان های متراژهای خیلی بالا دارند، یا در مجتمع هایی هستند که استخر دارند یا به نوعی آن گازی که مصرف می کنند در جاهایی به غیر از بخش خانگی شان هم دارند استفاده می کنند ، این ها آیا بایستی بروید با ایشان برخورد کنید و استخرهایشان پلمپ شود ایا هماهنگی با دستگاههای دیگر هم در این زمینه دارید یا این که صرفا شرکت گاز وسط ماجراست؟

این هایی که استخر داشته باشند قطعا باید استخرشان خالی شود وگرنه گاز واحدشان را اصلا قطع می کنیم چون ما الان استخرهای عمومی را وقتی قطع کردیم ، قرار نیست خصوصی ها برقرار باشند ، من این را بگویم در بعضی جاها مردم همکاری خوبی دارند و مردم به ما گزارش دادند که مثلا در فلان مجتمع آپارتمانی استخر هست.

دقیقا به همین نکته می خواهم برسم ۸۰درصد این مردم در حد الگوی مصرف یا یک مقداری بیشتر از حد الگوی مصرف هستند آن ۲۰ درصد باقیمانده عموما افراد ثروتمندی هستند که در پنت هاوس های خیلی بزرگ و در مناطق شمالی تهران زندگی می کنند و خانه هایشان استخرهای خیلی بزرگی دارد و نهایت این است که شما این را قطع می کنید و این ها بعدا یک لابی می کنند و دوباره گاز را وصل می کنند و می خواهند که پولش را بدهند و شاید شما دوباره جریمه بیشتری بگیرید از ایشان آیا ساز و کاری وجود دارد که این جدا شود و این اتفاق دوباره تکرار نشود؟

باید اصلاح شود تا ما وصل کنیم ما در وهله اول اخطار دادیم بعضی ها توجه کردند و بعضی ها توجه نکردند آنهایی که بی توجه بودند الان با جدیت قطع می کنیم قطع که می کنیم حداقل یک روز گاز این واحد مسکونی قطع هست تا بیاید اداره و تعهدش را بدهد و با توجه به تعهد ما وصل می کنیم ده روز آزمایشی گاز این ها وصل می شود , ما مجددا قرائت می کنیم که این ها باید روند کاهشی را داشته باشند اگر روند کاهشی نداشته باشند مجددا قطع می کنیم گاز را و بهرحال باید اصلاح شود یعنی قرار نیست این ها به این روند بتوانند ادامه بدهند.

نکته آخر سوالم، در این چند روز که تعطیل شد ، چقدر در مصرف گاز صرفه جویی اتفاق افتاده است و اصلا این تعطیلی هایی که دارد اتفاق می افتد واقعا موثر بوده برای این که ما بخواهیم نیازهای گازی مردم در بخش خانگی را حداقل تامین کنیم ؟ و این که آیا برنامه ای برای قطع گاز در شهر تهران در بخش خانگی ممکن هست که وجود داشته باشد؟ شایعاتی در فضای مجازی در این رابطه هم هست.

انشاالله مردم با ما همکاری داشته باشند ، به این مرحله که قطعی گاز حادث شود نخواهیم داشت ، اما تاثیر تعطیلی ها ... علاوه بر این که استاندار محترم دستورالعملی دارد که ادارات دولتی از روز چهارشنبه ساعت ۵ تمام سیستم های گرمایشی شان را قطع کنند ما علاوه بر آن خودمان هم وارد عمل شدیم و قطع کردیم یعنی تنها به خاموش بودنشان اکتفا نکردیم چون برخی بهرحال این احتمال وجود دارد که رعایت نکنند ، ما دستگاههای دولتی گازهایشان را قطع کردیم.

می شود بفرمایید صرفه جویی شان چقدر بوده است؟

صرفه جویی شان اجازه بدهید من آمار را نگاه کنم ، ما در روزهای که تعطیل هست ، بهرحال مردم هم در این قضیه موثر هستند ، حدود ۴- ۵ میلیون متر مکعب صرفه جویی داریم یعنی در شرایط عادی ، بدون کاهش دما؛ وقتی ما کاهش دما را داریم مصرف می رود بالا ، مصارف عمومی ما در روز در استان تهران حدود دو میلیون متر مکعب هست، حالا بعضی از واحدهای دولتی مان را ما نمی توانیم مثلا واحدهای شبانه روزی هستند که به مردم هم خدمت می دهند مثلا واحدی مثل پزشکی قانونی ، این ها محدودند و خیلی کم هستند ولی عمدتا ما اماکن دولتی را قطع کردیم و با آماری که ما داریم ....

هنوز به این جواب نرسیدم که چقدر صرفه جویی داشتیم؟

دو میلیون متر مکعب. این دو میلیون متر مکعب فقط برای واحدهای دولتی یعنی وقتی ما تعطیلی را داریم واحدهای غیردولتی هم تعطیل هستند.

ای کاش اینجا بودید و پیام هایی که برای ما می آید را می دیدید خیلی ها می گویند من واحد ۷۵ متری دارم و یک بخاری و یک حمام که آنهم حمام که هر لحظه استفاده نمی شود که من بخواهم پکیجش را روشن کنم می گویند برای من اخطار قطع گاز آمده برای افزایش مصرف گاز ، اصلا این اخطار چرا برای یک همچنین واحدی ارسال می شود؟

اجازه بدهید من توضیح بدهم . دهک سوم و دهک چهارم به بالا یک اخطاری دادیم که این ها به گوش باشند یک کم کمک ما کنند، ولی دهک دهم و یازدهم و دوازدهم را نه ، می رویم و گاز آنها را قطع می کنیم.

انشاالله دهک های ۹ و ۱۰ را هم ببندید و قطع کنید که یک مقداری اوضاع بهتر شود . تعطیلی پاک کردن صورت مسئله است و از نظر فرهنگی باید اتفاقات مهم تری در بین شهروندان بیفتد که در زمستان با لباس تابستانی در منزل نباشند.

***

قطعی گاز در برخی مناطق گرگان/ تداوم روند افت فشار گاز در دیگر مناطق

مدیر روابط عمومی شرکت گاز گلستان با بیان اینکه احتمال قطعی گاز در استان یک هشدار جدی است، گفت: امروز گاز برخی مناطق گرگان به صورت پراکنده قطع شد.

سیدجلال ابوالقاسمی لحظاتی پیش در جمع خبرنگاران به تشریح آخرین وضعیت گاز استان در شرایط کنونی کاهش شدید دما در دهه پایانی دی‌ماه پرداخت و اظهار کرد: همان‌طور که پیش‌بینی شده بود در ٢۴ ساعت گذشته با اُفت فشار شدید گاز در برخی مناطق استان مواجه شدیم که این روند همچنان ادامه دارد.

مدیر روابط عمومی شرکت گاز گلستان با بیان اینکه علیرغم تلاش‌های بی‌وقفه دست‌اندرکاران شرکت گاز با قطعی گاز در برخی مناطق استان مواجه شدیم، ادامه داد: هشدارهای قطعی گاز در دیگر مناطق بسیار جدی بوده و برآورد احتمال قطعی به ٩٩ درصد رسیده است. 

وی بر رعایت الگوی مصرف بهینه گاز در منازل تاکید کرد و افزود: روشن کردن حداقل یک بخاری، پوشیدن لباس گرم، کم کردن حداقل یک درجه از دمای محیط، مسدود نمودن روزنه‌های ورود هوای سرد، دمای مناسب فضای خانه بین ١٨ تا ۲۱ درجه سانتیگراد، تنظیم دمای آبگرمکن به‌روی حداقل ۵۰ درجه و دیگر موارد از راهکارهایی هستند که می‌تواند به صرفه‌جویی در مصرف گاز در شرایط حاد کنونی کمک کند.

ابوالقاسمی با اشاره به اینکه در ٢۴ ساعت گذشته حدود ١۴ میلیون و ٨٠٠ هزار مترمکعب گاز در استان مصرف شده است، خاطرنشان کرد: این رقم در یک روز قبل ۱۶ میلیون مترمکعب و در دو روز قبل ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب بوده است.

وی با تاکید بر اینکه هم استانی‌ها به فکر وسایل گرمایشی جایگزین باشند، تصریح کرد: قطعی گاز دور از انتظار نیست و در صورت وقوع قطعی وسایل گرمایشی جایگزین می‌تواند کمکی برای گذر از بحران باشد.

گفتنی‌است، طی ۲۴ ساعت گذشته مشترکان گاز مناطق چاله‌باغ، گرگانجدید، لادن، گلشهر و مسکن مهر سعدآباد (زیتون) گرگان با افت شدید و قطعی گاز مواجه و در دیگر مناطق مرکز استان گلستان مانند چشم‌انداز و صیاد نیز به سبب افت فشار و ضعیف بودن رگلاتورها به صورت موردی قطع شده است.

  • 14
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۶
جدیدترین
قدیمی ترین
شرکت ما امروز ۲۵ دی باوجود تعطیل کردن شرکتهای خصوصی توسط استانداری تهران باز است و مدیرمان گفته باید ببایید و شرکت هم متعلق به آقای رفیق دویت ایت لطفا رسیدگی کنید.
خیلی جالبه که توی همین ایام وزیر خارجه وعده تامین سوخت وانرژی به کشورهای دیگر می دهد ظاهرا مردم ایران براشون مهم نبوده ونیست
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش