دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۰۶

راهنمایی برای انتخاب بهترین وسایل سرمایشی در تابستان: انواع و مزایای هر یک

انواع وسایل سرمایشی,وسایل سرمایشی,معرفی انواع سیستم های سرمایشیوسایل سرمایشی
تابستان در کنار تمام مزایا و زیبایی های خود فصل گرمی محسوب می شود به خصوص در برخی از شهرها که دما به طور غیرقابل تحملی بالا می رود به همین دلیل نیاز به وسایل سرمایشی در این فصل کاملا به چشم می خورد. انواع وسایل سرمایشی مناسب با موقعیت های مختلف عرضه می شوند که در ادامه این مطلب سرپوش به برخی از آنها اشاره می شود.

فصل گرما و وسایل سرمایشی:

ایران کشوری با آب و هوای متغیر است و این موضوع به راحتی با تغییر فصل مشاهده می شود، همین موضوع سبب می شود نیاز به سانواع وسایل سرمایشی و گرمایشی بسیار به چشم بیایند. با پیشرفت تکنولوژی وسایل سرمایشی متعددی عرضه شدند که افراد با توجه به فضایی که در آن زندگی می کنند می توانند از هرکدام که بخواهند استفاده کنند. غالبا وسایل سرمایشی در اولویت استفاده قرار دادند که مصرف انرژی پایین تری دارند و هزینه های زیادی را بر دوش افراد باقی نگذارند.

زمان خرید وسایل سرمایشی توصیه می شود فضای مورد نیاز برای نصب آنها را داشته باشید، زیرا این احتمال وجود دارد این دستگاه با محیط مورد نظر شما سازگار نباشد. 

انواع سیستم های سرمایشی:

کولر آبی:

این نوع کولرها بیشتر برای مناطق خشک و گرم کارایی دارند از طرفی مصرف برق آنها کم است و در مقابل می توانند هوای خنکی با استفاده از آب ایجاد کنند درنتیجه فضای مورد نظر شما علاوه بر خنکا رطوبت کاف نیز خواهد داشت. 

مزایا و معایب کولر آبی:

یکی از مزایای مهم کولرهای آبی که بسیاری از آن استفاده می کنند قیمت مناسب آن نسبت به کولرهای سلولزی است همچنین هزینه هیا سرویس کردن این دستگاه ها و تعویض پوشال هایش نسبت به کولرهای سلولزی بسیار محدودتر است. 

البته کولرهای آبی معایبی هم دارند که بزرگترین آن مربوط به مصرف زیاد آب است. باتوجه به اینکه ایران کشوری کم آب است؛ کولرهای آبی یک بار اضافی محسوب می شوند. اما اگر کولر شما از نوع کم مصرف است، جای نگرانی وجود ندارد. 

کولر گازی ( اسپیلت ):

این نوع کولرها روی دیوار نصب می شوند و خیلی قوی تر از کولرها آبی عمل خواهند کرد، همچنین توانایی تصفیه هوا را دارند، البته برخی از اسپیلیت ها تنها قابلیت تولید سرما دارند اما برخی از آنها علاوه بر سرما سیسم گرمایشی هم دارند.

معایب اسپیلت:

یکی از بزرگترین عیبی که می توان به این گروه وسایل سرمایشی نسبت داد مصرف زیاد برق است. 

انواع وسایل سرمایشی,وسایل سرمایشی,بهترین وسایل سرمایشیانواع وسایل سرمایشی

کولر سلولزی:

کولرهای سلولزی یکی از سیستم های سرمایشی ساختمان است که عملکردی مشابه کولر آبی دارد همچنین ظاهر آن به شکل همین کولرها است. کولرهای سلولزی در قطعات مورد استفاده با کولرهای آبی متفاوت هستند. در یک سیستم سرمایشی تبخیری با عبور آب و باد از یک واسط تبخیری، هوا خنک می‌شود که این فرایند در کولرهای آبی با پوشال انجام گرفته و در کولر های سلولزی از پدهای سلولزی استفاده می‌شود.

مزایا و معایب کولر سلولزی:

باتوجه به معایبی که کولرهای آبی به همراه دارند؛ استفاده از کولرهای سلولزی درحال افزایش است. البته هنوز زمان زیادی نیاز است تا جای کولرهای گازی را بگیرند. به طورکلی استفاده از کولرهای سلولزی نسبت به کولرهای آبی مزایای بیشتری دارند که از جمله آنها عدم استفاده از پوشال است، درنتیجه احتیاجی به تعویض آنها وجود ندارند. صفحه های سلولزی ماندگاری بیشتری دارند که موجب می شود تعداد دفعات تعویض کاهش پیدا کند. باید بدانید که صفحات سلولزی را معمولا هر ۴ یا ۵ سال یک بار عوض می‌کنند و همچنین قابل شستشو نیز هستند که باعث صرف‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود.

فن کویل:

یکی از بهترین گزینه های سیستم های سرمایش خانگی فن کویل ها هستند که دارای خاصیت دوگانه می باشند یعنی علاوه بر سرمان گرما نیز تولید می کنند. فن کویل ها مدل های متعددی دارند که شامل موارد زیر می باشند: 

- فن کویل های زمینی که روی زمین نصب می شوند و گرما و سرما را به سمت بالا هدایت می کنند. 

- فن کویل های کانالی که داخل دیوار نصب شده و می توانند توکار یا روکار باشند. 

- فن کویل های سقفی که گرما و سرما را به سمت بالا و پایین هدایت می کنند. 

- فن کویل دیواری که روی دیوار نصب می شوند که گرما و سرما را به صورت موازی هدایت می کنند. 

- فن کویل ها برای تولید هوای گرم به پکیج یا موتورخانه و برای هوای سرد نیاز به چیلر یا مینی چیلر دارند. 

- امروزه فن کویل ها به عنوان سیستم سرمایشی از سقف نسبت به انواع سیستم های سرمایشی جایگاه خوبی میان مردم پیدا کرده اند. 

مزایا و معایب فن کویل:

همانطور که اشاره شد این دستگاه ها فضای کمتری نسبت به سایر وسایل اشغال می کنند همچنین صدای زیادی دارند که موجب آزار دیگران خواهد شد. البته این عیب فن کویل ها در ساختمان های اداری کمتر آزاردهنده خواهد بود زیرا سروصدای محیط به اندازه کافی زیاد هست که شنیدن صدای فن کویل آزاردهنده نیست. 

از جمله دیگر مزایای فن کویل های سقفی عدم نیاز به کانال کشی است زیرا با استفاده از سیستم لوله کشی کار می کنند. به طورکلی سیستم های لوله کشی استهلاک کمتری نسبت به کانال کشی دارند و خیلی ساده تر انجام می شوند. عمل تهویه با استفاده از این سیستم قابل انجام است زیرا یک سر این دستگاه به هوای بیرون متصل می باشد. 

فن کویل ها به تعویض یا مراقبت از فیلتر احتیاجی ندارند و با توحه به مکان قرارگیری آنها کار مقداری دشوار می شود زیرا دسترسی به سقف بدون ابزار کمی سخت است و زحمت زیادی را در پی دارد.

انواع وسایل سرمایشی,وسایل سرمایشی, فن کویلانواع وسایل سرمایشی؛ فن کویل

چیلر:

یکی از قوی ترین سیستم های سرمایشی چیلرها هستند که در ساختمان های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند، به این صورت که یک چیلر مرکزی داریم و در هر واحد فن جداگانه که سرمای بسیار مطبوعی ایجاد می کنند. به تازگی از مینی چیلرها هم استفاده می شود که تنها برای یک واحد کارایی دارند. و در تحقیق در مورد سیستم های گرمایشی سرمایشی میتوان گفت چیلر جزو یکی از بهترین سیستم خنک کنندگی خانگی انتخاب شده است.

داکت اسپیلت:

این ساختمان ها بیشتر برای واحدهای بزرگ و اداری استفاده می شوند و برای منازل مسکونی کارایی کمتری دارند. داکت اسپیلت بهترین وسیله سرمایشی است که برای چند واحد جداگانه محسوب می شود. 

مزایا و معایب داکت اسپیلت:

داکت اسپیلت مزیت های بسیاری دارد که همین موضوع سبب شده که باوجود قیمت بالا طرفداران خاص خود را دارد. 

برای افرادی که درگیر بیماری های مفصلی هستند و رطوبت محیط برایشان مضر است می توانند با داکت اسپیلت این موضوع را برطرف کنند. با توجه به این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که در بیمارستان‌ها و آسایشگاه‌ها از این دستگاه استفاده زیادی می‌شود.

در کنار مزایای مهمی که این وسیله نسبت به سایر وسایل دارد معایبی هم وجود دارد که می توان به مصرف بالای برق این دستگاه اشاره داشت. 

انواع وسایل سرمایشی,وسایل سرمایشی,داکت اسپلیتانواع وسایل سرمایشی؛ داکت اسپلیت

بهترین نوع سیستم سرمایشی:

سیستم های سرمایشی مناسب برای منازل می توانند ویژگی های زیادی داشته باشد که اولین موضوع به هزینه و قیمت مربوط است، زیرا ممکن است بعد از پرداخت متوجه شوید مقدار پول پرداختی بسیار بیشتر از ارزش دستگاه است به همین دلیل توصیه می شود پیش از خرید از کارایی و نسبت آن با قیمت توجه داشته باشید. 

موضوع بعدی مربوط به کاربری آسان دستگاه است زمانی که دستگاه ساده و کاربری آسان داشته باشد زمان نیاز به آن می توانیم به راحتی استفاده کنیم. بعد کم مصرف بودن اونه که امروز یکی از موارد اصلی هست پس هنگام خرید باید روی کم مصرف بودن اون دقت کنیم.

نصب مجاز این دستگاه نکته بعدی است که برخی از سیستم سرمایشی طبق مقررات ساختمان مجاز نخواهند بود. برخی از سیستم های سرمایشی انرژی زیادی مصرف می کنند که این موضوع نه به سود صاحبخانه است و نه به سود محیط زیست. 

سیستم های اینورتر جزء کم مصرف ترین سیستم های سرمایشی هستند که به دلیل داشتن ترموستات جریان برق را کنترل می کنند، به محضی که دمای محیط به دمای متعادل برسد دستگاه خاموش می شود درنتیجه مصرف انرژی به صرفه جویی همراه می باشد. 

سیستم های VRF :

این سیستم درمقایسه با چیلرها سرعت بیشتری دارند درنتیجه هزینه های اجرا و نصب آنها کاهش پیدا می کند. این سیستم موجب تنظیم رطوبت ، سرعت جریان هوا و پاکسازی محیط می شوند. 

سیستم های GH :

یکی از به صرفه ترین سیستم هایی که برای واحد های اداری، مسکونی و تجاری استفاده می شود GF است زیرا به کمپرسورهای سرعت متغیر مجهز هستند. سوخت این سیستم گاز طبیعی است پس برای راه اندازی آن به برق محدودی نیاز می باشد زیرا تنها کنترل و فرمان فن ها برای کار کردن نیاز به برق دارد. 

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 10
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش