سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۴۳

راه های مختلف خشک کردن گل ها

خشک کردن گل ها,راه های مختلف خشک کردن گل هاخشک کردن گل ها
گل ها موید خاطرات زیبایی هستند لذا بسیاری از افراد تمایل دارند گل های طبیعی را خشک کرده و نگه دارند. اگر اجازه دهید گل ها به صورت طبیعی خشک شوند ممکن است خرد شده و بریزند. در ادامه این مقاله سرپوش به روش هایی موثر برای خشک کردن گل ها می پردازیم.

خشک کردن گل ها:

گل ها همیشه با خود خاطرات زیبایی می آورند به خصوص اگر برای مناسبتی زیبا مثلا ولنتاین، تولد یا سالگرد آشنایی به شما هدیه داده شوند، اما متاسفانه این هدایای زیبا ماندگاری زیادی ندارند و زود از بین می روند، به همین دلیل نمی توان آنها را برای مدت طولانی نگه داشت مگر اینکه با روش هایی خاص آنها را خشک کنید. در ادامه به ترفندهایی اشاره می شود که می توانید گل های یادگاری و مناسبتی را خشک کرده و نگه دارید. 

ترفندهای خشک کردن گل ها:

خشک کردن گل با تافت و اسپری مو:

یکی از راه های خشگ کردن و نگهداری از گل ها برای مدت طولانی استفاده از تافت یا حالت دهنده های مو است، این ترفند می تواند گل های طبیعی را به گونه ای خشک کند که رنگ، شکل و حالت آنها تغییر نکند.

برای این کار تنها کافی است اسپری تافت را بر روی تک تک گل ها استفاده کنید، از این طریق لایه ای روی گلبرگ ها ایجاد می شود و از شکنندگی آنها جلوگیری خواهد کرد. 

خشک کردن شیمیایی گل ها:

برای خشک کردن گل ها از طریق روش های شیمیایی از جوش شیرین، نمک، خاک رس یا مواد خشک کننده حرفه ای استفاده می شود که با گرفتن رطوبت گل ها و پوشانده شدن به وسیله این مواد سبب حفاظت از گل ها می شود. رطوبت گل ها در ۶ هفته توسط نمک و مواد دیگر گرفته شود.

آویزان کردن دسته گل بر روی طناب:

درصورتی که یک دسته گل طبیعی و خاطره انگیز دارید می توانید آنها را با استفاده از یک طناب از سقف آویزان کنید. برای این کار انتهای دسته گل را به طناب بسته و سپس به صورت برعکس از ارتفاع آویزان کنید، اجازه دهید دسته گل برای ده هفته در همین حالت باقی بماند.

برای ایجاد محافظت بیشتر می توانید گل ها را با یک روزنامه بپوشانید. بعد از اینکه گل ها خشک شدند طناب را ببرید و گل ها را به آرامی داخل گلدان بگذارید. توجه داشته باشید که جابجایی گل ها اهمیت دارند زیرا بعد از خشک شدن بسیار شکننده می شوند. درصورتی که می خواهید کمترین آسیب به دسته گل شما وارد شود گل را داخل یک تنگ شیشه ای بگذارید و سال ها از زیبایی و خاطرات آن لذت ببرید. 

خشک کردن گل ها,خشک کردن گل ها از طریق آویزان کردن روی طنابخشک کردن گل ها از طریق آویزان کردن روی طناب

خشک کردن گل ها با استفاده از یک کتاب سنگین و قطور:

یکی از راه های خشک کردن شاخه گل ها طبیعی که میان مردم رواج زیادی دارد؛ جا دادن گل ها بین برگه های کتاب است. در این صورت بهتر است ساقه های گل بریده شوند. برگه های کتاب می توانند رطوبت گل را بگیرند، برای جلوگیری از رنگی شدن صفحات کتاب یک صفحه کاغذ مانند روزنامه بین برگه ها قرار دهید بعد از آن ۱ الی ۲ گل را داخل این برگه جای دهید و به آهستگی کتاب را ببندید. 

بعد از اینکه گل ها را داخل کتاب گذاشتید چند کتاب سنگین دیگر روی آنها بگذارید تا گل ها کاملا تحت فشار قرار بگیرند. این فشار اضافی گل ها را زودتر خشک کرده و فرمشان را بیشتر حفظ می کند. اجازه دهید که گل ها تا دو هفته در این حالت باقی بمانند تا کاملا خشک شوند.

بعد از آن گل ها را داخل یک قاب عکس بزرگ بچسبانید، برای این کار نیاز به یک چسب مناسب دارید. بعد از آغشته شدن گل ها به چسب آنها را داخل قاب قرار داده و چند لحظه صبر کنید تا چسب تقریبا خشک شود. سپس به مدت ۲ الی ۳ ساعت قاب را داخل محیط باز بگذارید تا گازهای تولید شده توسط چسب از محیط قاب خارج شوند و چسب به خوبی خشک شود. 

درصورتی که بین رنگ حاشیه قاب و گل های خشک شده تناسب وجود داشته باشد، تصویر بهتری ایجاد خواهد شد. سپس به آرامی شیشه روی قاب را بیاندازید به شکلی که به گل ها آسیبی نرسد و قاب را روی دیوار خانه تان نصب کنید و از آن لذت ببرید.

آب‎زدایی برای خشک کردن گل:

این روش برای گل هایی که گلبرگ های زیادی دارند مانند گل رز، آهار، همیشه بهار و مناسب خواهد بود و پاسخ مناسبی ایجاد می کند. این ترفند برای گلبرگ هایی که ضخیم هستند جوابگو نیست. برای خشک کردن گل ها با مایکرویو از گل‌های نیمه‌باز و سالمی استفاده کنید که گلبرگ‌های آن‌ها در حال ریختن نباشند.

در این روش ابتدا باید ساقه ها را تا جایی که امکان دارد کوتاه کنید، به طوری که تنها ۲ الی ۵ سانتی متر از ساقه باقی بماند. 

خشک کردن گل ها,خشک کردن گل ها با رطوبت زداییخشک کردن گل ها با رطوبت زدایی

خشک کردن گل با اتو کردن:

از اتو برای تسریع سرعت خشک شدن گل ها استفاده می شود. در این صورت گل ها را بین دستمال کاغذی قرار داده و زیرو روی آن چند روزنامه قرار می دهیم و با اتو خشک می کنیم.

خشک کردن گل ها با استفاده از سیلیکا ژل:

سیلیکا ژل یک رطوبت گیر مناسب است که برای حفاظت از لوازم الکتریکی استفاده می شود. شما می توانید با استفاده از آن گل های طبیعی را خشک کنید. برای این منظور ابتدا باید شاخه های اضافی گل را جدا کرده و سپس داخل یک سطل به مقدار کافی سلیکا ژل بریزید، شاخه های گل را داخل ظرف گذاشته و مجددا روی گل ها سیلیکا ژل بریزید به طوری که تمامی گل های غرق در سیلیکا ژل شوند. باید توجه کنید دانه های سیلیکا درون گلبرگ ها نروند.

بعد از این مرحله باید درب سطل را بسته و تا زمانی که گل ها خشک شوند، سطل را گوشه ای خنک و دور از دسترس قرار دهید. پس از خشک شدن گل ها با استفاده از یک اسپری ثابت کننده، گل ها را اسپری کنید و آنها را درون یک گلدان قرار دهید و از زیبایی آن ها لذت ببرید.

مایکروفر برای خشک کردن گل:

برای خشک کردن سریع تر گل ها باید آنها را بدون ساقه داخل یک ظرف مناسب و بدون در داخل ماکروفر بگذارید، سپس دستگاه را برای مدت ۱ دقیقه در بالاترین درجه حرارت قرار دهید. اگر در این مدت گل ها خشک نشدند، این کار را یک دقیقه ی دیگر تکرار کنید تا خشک شوند.

خشک کردن گل ها با پودر جاذب و نمک:

این روش را برای گل هایی بزرگ و ظریف مانند لیلیوم استفاده می کنند. زمان مناسب برای خشک کردن این گل ها زمانی است که کاملا شاداب اند و گلبرگ هایشان هنوز نریخته اند. بهتر است گل‌های نیمه باز انتخاب کرده و آن‌ها را فورا و قبل از شکفته‌شدن خشک کنید.

پودر جاذب را آماده کرده و روی گل ها بریزید، همانطور که پیش از این اشاره شد؛ پودر جاذب رطوبت، ماده‌ی شیمیایی است که رطوبت را به آسانی به خودش جذب می‌کند، پس می تواند رطوب گل ها را کمک بگیرد و آنها را خشک کند. برای این‌که بهترین نتیجه را بگیرید، بهتر است از پودرجاذب با کیفیت و استفاده نشده مصرف کنید.

خشک کردن گل ها,خشک کردن گل ها با پودر جاذب و نمکخشک کردن گل ها با پودر جاذب و نمک

خشک کردن گل ها در محلول گلیسیرین و آب داغ:

برای انجام این ترفتد باید یک قسمت گلیسیرین را با دو قسمت آب و مقداری نمک مخلوط کرده و شاخه ها را در آن فرو ببریم. درصورتی که برگ ها مقداری رطوبت داشته باشند نشانه رسیدن گلیسرین به گل ها است. با استفاده از این روش برگ ها نرمی و لطافت خود را حفظ می کنند.

روش پرس کردن: 

دستگاه پرس از دو صفحه ی نئوپان که دارای سوراخ‌هایی در ۴ طرف است، تشکیل می شود و با استفاده از پیچ و مهره روی هم بسته می شود. در روش پرس کردن ابتدا دسته گل‌ها را در لای روزنامه‌ قرار می‌دهیم، بعد از آن دو صفحه دستگاه پرس را روی هم گذاشته و محکم پیچ می کنیم تا دسته گل ها کاملا تحت فشار قرار بگیرند و خشک شوند. گل‌ها را طوری بین روزنامه قرار دهید که فرم آن بهم نخورد و قسمت روی گل به طرف پایین باشد.

برای خشک کردن گل های جعفری و داوودی بهتر است از روش پرس کردن استفاده نکنید و تنها آنها را روی جعبه ای داخل هوای آزاد به طوری که سر آنها روی به بالا باشد قرار دهید. 

ژربرا، بنفشه، داودی مینیاتوری، مارگیرت، و هم‌چنین گل‌ها و برگ‌هایی که ارتفاع و عمق کمتری دارند از جمله گل هایی هستند که برای خشک کردن به روش پرس مناسب خواهند بود. 

در موقع چیدن گل، وسط آن را با دست فشار دهید تا برای پرس شدن آماده شود. اگر دستگاه پرس در دسترس نباشد می‌توان از تعدادی کتاب سنگین برای این کار استفاده کرد.

خشک کردن گل ها,خشک کردن گل ها از طریق پرس کردنخشک کردن گل ها از طریق پرس کردن

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 11
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش