شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۴۳

راه های مختلف خشک کردن گل ها

خشک کردن گل ها,راه های مختلف خشک کردن گل هاخشک کردن گل ها
گل ها موید خاطرات زیبایی هستند لذا بسیاری از افراد تمایل دارند گل های طبیعی را خشک کرده و نگه دارند. اگر اجازه دهید گل ها به صورت طبیعی خشک شوند ممکن است خرد شده و بریزند. در ادامه این مقاله سرپوش به روش هایی موثر برای خشک کردن گل ها می پردازیم.

خشک کردن گل ها:

گل ها همیشه با خود خاطرات زیبایی می آورند به خصوص اگر برای مناسبتی زیبا مثلا ولنتاین، تولد یا سالگرد آشنایی به شما هدیه داده شوند، اما متاسفانه این هدایای زیبا ماندگاری زیادی ندارند و زود از بین می روند، به همین دلیل نمی توان آنها را برای مدت طولانی نگه داشت مگر اینکه با روش هایی خاص آنها را خشک کنید. در ادامه به ترفندهایی اشاره می شود که می توانید گل های یادگاری و مناسبتی را خشک کرده و نگه دارید. 

ترفندهای خشک کردن گل ها:

خشک کردن گل با تافت و اسپری مو:

یکی از راه های خشگ کردن و نگهداری از گل ها برای مدت طولانی استفاده از تافت یا حالت دهنده های مو است، این ترفند می تواند گل های طبیعی را به گونه ای خشک کند که رنگ، شکل و حالت آنها تغییر نکند.

برای این کار تنها کافی است اسپری تافت را بر روی تک تک گل ها استفاده کنید، از این طریق لایه ای روی گلبرگ ها ایجاد می شود و از شکنندگی آنها جلوگیری خواهد کرد. 

خشک کردن شیمیایی گل ها:

برای خشک کردن گل ها از طریق روش های شیمیایی از جوش شیرین، نمک، خاک رس یا مواد خشک کننده حرفه ای استفاده می شود که با گرفتن رطوبت گل ها و پوشانده شدن به وسیله این مواد سبب حفاظت از گل ها می شود. رطوبت گل ها در ۶ هفته توسط نمک و مواد دیگر گرفته شود.

آویزان کردن دسته گل بر روی طناب:

درصورتی که یک دسته گل طبیعی و خاطره انگیز دارید می توانید آنها را با استفاده از یک طناب از سقف آویزان کنید. برای این کار انتهای دسته گل را به طناب بسته و سپس به صورت برعکس از ارتفاع آویزان کنید، اجازه دهید دسته گل برای ده هفته در همین حالت باقی بماند.

برای ایجاد محافظت بیشتر می توانید گل ها را با یک روزنامه بپوشانید. بعد از اینکه گل ها خشک شدند طناب را ببرید و گل ها را به آرامی داخل گلدان بگذارید. توجه داشته باشید که جابجایی گل ها اهمیت دارند زیرا بعد از خشک شدن بسیار شکننده می شوند. درصورتی که می خواهید کمترین آسیب به دسته گل شما وارد شود گل را داخل یک تنگ شیشه ای بگذارید و سال ها از زیبایی و خاطرات آن لذت ببرید. 

خشک کردن گل ها,خشک کردن گل ها از طریق آویزان کردن روی طنابخشک کردن گل ها از طریق آویزان کردن روی طناب

خشک کردن گل ها با استفاده از یک کتاب سنگین و قطور:

یکی از راه های خشک کردن شاخه گل ها طبیعی که میان مردم رواج زیادی دارد؛ جا دادن گل ها بین برگه های کتاب است. در این صورت بهتر است ساقه های گل بریده شوند. برگه های کتاب می توانند رطوبت گل را بگیرند، برای جلوگیری از رنگی شدن صفحات کتاب یک صفحه کاغذ مانند روزنامه بین برگه ها قرار دهید بعد از آن ۱ الی ۲ گل را داخل این برگه جای دهید و به آهستگی کتاب را ببندید. 

بعد از اینکه گل ها را داخل کتاب گذاشتید چند کتاب سنگین دیگر روی آنها بگذارید تا گل ها کاملا تحت فشار قرار بگیرند. این فشار اضافی گل ها را زودتر خشک کرده و فرمشان را بیشتر حفظ می کند. اجازه دهید که گل ها تا دو هفته در این حالت باقی بمانند تا کاملا خشک شوند.

بعد از آن گل ها را داخل یک قاب عکس بزرگ بچسبانید، برای این کار نیاز به یک چسب مناسب دارید. بعد از آغشته شدن گل ها به چسب آنها را داخل قاب قرار داده و چند لحظه صبر کنید تا چسب تقریبا خشک شود. سپس به مدت ۲ الی ۳ ساعت قاب را داخل محیط باز بگذارید تا گازهای تولید شده توسط چسب از محیط قاب خارج شوند و چسب به خوبی خشک شود. 

درصورتی که بین رنگ حاشیه قاب و گل های خشک شده تناسب وجود داشته باشد، تصویر بهتری ایجاد خواهد شد. سپس به آرامی شیشه روی قاب را بیاندازید به شکلی که به گل ها آسیبی نرسد و قاب را روی دیوار خانه تان نصب کنید و از آن لذت ببرید.

آب‎زدایی برای خشک کردن گل:

این روش برای گل هایی که گلبرگ های زیادی دارند مانند گل رز، آهار، همیشه بهار و مناسب خواهد بود و پاسخ مناسبی ایجاد می کند. این ترفند برای گلبرگ هایی که ضخیم هستند جوابگو نیست. برای خشک کردن گل ها با مایکرویو از گل‌های نیمه‌باز و سالمی استفاده کنید که گلبرگ‌های آن‌ها در حال ریختن نباشند.

در این روش ابتدا باید ساقه ها را تا جایی که امکان دارد کوتاه کنید، به طوری که تنها ۲ الی ۵ سانتی متر از ساقه باقی بماند. 

خشک کردن گل ها,خشک کردن گل ها با رطوبت زداییخشک کردن گل ها با رطوبت زدایی

خشک کردن گل با اتو کردن:

از اتو برای تسریع سرعت خشک شدن گل ها استفاده می شود. در این صورت گل ها را بین دستمال کاغذی قرار داده و زیرو روی آن چند روزنامه قرار می دهیم و با اتو خشک می کنیم.

خشک کردن گل ها با استفاده از سیلیکا ژل:

سیلیکا ژل یک رطوبت گیر مناسب است که برای حفاظت از لوازم الکتریکی استفاده می شود. شما می توانید با استفاده از آن گل های طبیعی را خشک کنید. برای این منظور ابتدا باید شاخه های اضافی گل را جدا کرده و سپس داخل یک سطل به مقدار کافی سلیکا ژل بریزید، شاخه های گل را داخل ظرف گذاشته و مجددا روی گل ها سیلیکا ژل بریزید به طوری که تمامی گل های غرق در سیلیکا ژل شوند. باید توجه کنید دانه های سیلیکا درون گلبرگ ها نروند.

بعد از این مرحله باید درب سطل را بسته و تا زمانی که گل ها خشک شوند، سطل را گوشه ای خنک و دور از دسترس قرار دهید. پس از خشک شدن گل ها با استفاده از یک اسپری ثابت کننده، گل ها را اسپری کنید و آنها را درون یک گلدان قرار دهید و از زیبایی آن ها لذت ببرید.

مایکروفر برای خشک کردن گل:

برای خشک کردن سریع تر گل ها باید آنها را بدون ساقه داخل یک ظرف مناسب و بدون در داخل ماکروفر بگذارید، سپس دستگاه را برای مدت ۱ دقیقه در بالاترین درجه حرارت قرار دهید. اگر در این مدت گل ها خشک نشدند، این کار را یک دقیقه ی دیگر تکرار کنید تا خشک شوند.

خشک کردن گل ها با پودر جاذب و نمک:

این روش را برای گل هایی بزرگ و ظریف مانند لیلیوم استفاده می کنند. زمان مناسب برای خشک کردن این گل ها زمانی است که کاملا شاداب اند و گلبرگ هایشان هنوز نریخته اند. بهتر است گل‌های نیمه باز انتخاب کرده و آن‌ها را فورا و قبل از شکفته‌شدن خشک کنید.

پودر جاذب را آماده کرده و روی گل ها بریزید، همانطور که پیش از این اشاره شد؛ پودر جاذب رطوبت، ماده‌ی شیمیایی است که رطوبت را به آسانی به خودش جذب می‌کند، پس می تواند رطوب گل ها را کمک بگیرد و آنها را خشک کند. برای این‌که بهترین نتیجه را بگیرید، بهتر است از پودرجاذب با کیفیت و استفاده نشده مصرف کنید.

خشک کردن گل ها,خشک کردن گل ها با پودر جاذب و نمکخشک کردن گل ها با پودر جاذب و نمک

خشک کردن گل ها در محلول گلیسیرین و آب داغ:

برای انجام این ترفتد باید یک قسمت گلیسیرین را با دو قسمت آب و مقداری نمک مخلوط کرده و شاخه ها را در آن فرو ببریم. درصورتی که برگ ها مقداری رطوبت داشته باشند نشانه رسیدن گلیسرین به گل ها است. با استفاده از این روش برگ ها نرمی و لطافت خود را حفظ می کنند.

روش پرس کردن: 

دستگاه پرس از دو صفحه ی نئوپان که دارای سوراخ‌هایی در ۴ طرف است، تشکیل می شود و با استفاده از پیچ و مهره روی هم بسته می شود. در روش پرس کردن ابتدا دسته گل‌ها را در لای روزنامه‌ قرار می‌دهیم، بعد از آن دو صفحه دستگاه پرس را روی هم گذاشته و محکم پیچ می کنیم تا دسته گل ها کاملا تحت فشار قرار بگیرند و خشک شوند. گل‌ها را طوری بین روزنامه قرار دهید که فرم آن بهم نخورد و قسمت روی گل به طرف پایین باشد.

برای خشک کردن گل های جعفری و داوودی بهتر است از روش پرس کردن استفاده نکنید و تنها آنها را روی جعبه ای داخل هوای آزاد به طوری که سر آنها روی به بالا باشد قرار دهید. 

ژربرا، بنفشه، داودی مینیاتوری، مارگیرت، و هم‌چنین گل‌ها و برگ‌هایی که ارتفاع و عمق کمتری دارند از جمله گل هایی هستند که برای خشک کردن به روش پرس مناسب خواهند بود. 

در موقع چیدن گل، وسط آن را با دست فشار دهید تا برای پرس شدن آماده شود. اگر دستگاه پرس در دسترس نباشد می‌توان از تعدادی کتاب سنگین برای این کار استفاده کرد.

خشک کردن گل ها,خشک کردن گل ها از طریق پرس کردنخشک کردن گل ها از طریق پرس کردن

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 11
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه
ویژه سرپوش
X