سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۰۵۵

طرز تهیه شله زرد خوش طعم به دو روش (+ تزئین)

آموزش پخت شله زرد,طرز تهیه شله زرد,تزئین شله زردکیفیت مواد اولیه در طرز تهیه شله زرد بسیار مهم است
شله زرد یکی از انواع دسرهای خوشمزه و بسیار پرطرفدار ایرانی است که به دو صورت سرد و گرم سرو می شود. این دسر سنتی و قدیمی بعنوان یک دسر مناسبتی هم شناخته می شود که در مناسبت های مذهبی به صورت نذری در میان مردم پخش می شود.

شله زرد یکی از بهترین دسرها

شله زرد به علت داشتن زعفران، یک دسر با خاصیت شادی آور محسوب می شود که خیلی از مسلمانان در ماه رمضان از این دسر بعنوان یک غذای مقوی در سحر و افطار استفاده می کنند. البته ناگفته نماند که شله زرد یک غذای پرانرژی به حساب می آید بهتر است در مقادیر کم سرو شود. کیفیت مواد اولیه در طرز تهیه شله زرد بسیار مهم است؛ از همین رو پیشنهاد می شود در پخت شله زرد حتماً از مواد مرغوب و باکیفیت استفاده کنید.

طرز تهیه شله زرد،طرز تهیه شله زرد نذری,طرز تهیه شله زرد خوشمزهبرای تزیین شله زرد می توانید از پرک یا خلال بادام استفاده کنید

یکی از دلایلی که این غذا بعنوان نذری طبخ می شود روش پختن و طرز تهیه شله زرد است که می توانید در چند دقیقه بدون هیچ فنون پیچده ای یک شله زرد دلچسپ را تهیه نمایید.

مواد لازم پخت شله زرد برای ۴ نفر

>برنج: ۲ لیوان

>شکر: ۴ لیوان

>کره: ۱۰۰ گرم

>گلاب: ۱ لیوان

>دارچین: به میزان لازم

>خلال بادام: نصف لیوان

>نمک: ۱ قاشق چایخوری

>زعفران: ۱ قاشق چایخوری

نکات تهیه شله زرد,شله زرد نذری,طرز تهیه شله زرددر پخت شله زرد حتماً از مواد مرغوب و باکیفیت استفاده کنید

طرز تهیه شله زرد

برای طرز تهیه شله زرد خوشمزه ابتدا برنج را پاک می کنیم و در قابلمه ای می ریزیم و ۱ لیوان گلاب و ۱ لیوان آب به آن اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا به بازه زمانی ۳۰ دقیقه خیس بخورد. بادام ها را هم ۱ ساعت جلوتر از شروع پخت شله زرد در کاسه ای از آب می ریزیم تا خیس بخورند و نرم شوند.

بعد برای پخت شله زرد، یک قابلمه بزرگ را روی حرارت می گذاریم و ۸ لیوان آب درون آن می ریزیم و می گذاریم تا آب به جوش بیاید و بعد زمان جوش آب برنج و گلاب را به آن اضافه می کنیم و صبر می کنیم تا مجددا آب مواد به جوش بیاید. کف های سطح آب را با کفتگیر چوبی می گیریم و حرارت را کم می کنیم تا برنج پخته شود. بعد کمی از برنج را بیرون می آوریم و زیر دندان تست می کنیم چنانچه مغز برنج ها کمی گیر داشت شکر را اضافه می کنیم و مواد را خوب مخلوط می کنیم و شروع می کنیم به هم زدن تا ته نگیرد.

شله زرد هم مثل حلیم نیاز به هم زدن مداوم دارد تا ته نگیرد. بعد از حل شدن کامل شکر در مواد شله زرد، بادام ها را آبکش می کنیم و به مواد می افزاییم و زعفران دم کرده را نیز با قدری نمک اضافه می کنیم و مجددا به هم زدن ادامه می دهیم.

بعد از اینکه شله زرد قوام گرفت و اندکی غلیظ شد یعنی کاملاً پخته شده است در این موقع کره را به آن اضافه می کنیم و ۵ دقیقه بعد قابلمه را از روی حرارت بر می داریم و می گذاریم کمی خنک شود و در ظرف مورد نظر می کشیم و با دارچین و خلال بادام تزئین می کنیم.

طرز تهیه شله زرد,تزیین شله زرد,شله زردبرای طرز تهیه شله زرد، زعفران را هرگز مستقیماً در شله زرد نریزید

طرز تهیه ی شله زرد داخل فر 

روش دیگری نیز وجود دارد که شله زرد را در درون فر درست میکنیم.

مواد لازم برای تهیه ی شله زرد داخل فر 

برنج: یک کیلوگرم

شکر: دو کیلوگرم

کره: ۱۵۰ گرم

زعفران: شش گرم

گلاب: یک پیمانه

خلال بادام: ۱۵۰ گرم

خلال پسته: ۵۰ گرم

طرز تهیه شله زرد,شله زرد,طرز تهیه شله زرد خوشمزهآموزش درست کردن شله زرد در درون فر

طرز تهیه شله زرد داخل فر

> مرحله اول: برای طرز تهیه شله زرد داخل فر، ابتدا برنج را از چند ساعت قبل در آب خیس کنید، آب اضافه برنج را خالی کنید و آن را در قابلمه بریزید. حدودا شش برابر مقدار برنج، آب اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد.

> مرحله دوم: بعد از جوشیدن شعله را کم کنید تا برنج مغزپخت شود. در مرحله بعدی زعفران دم‌کرده را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا کاملا رنگ بگیرد.

> مرحله سوم: شکر، گلاب و در صورت تمایل عرق هل را اضافه کنید و دائم هم بزنید تا ته نگیرد. کره را در ظرفی آب کرده و به همراه بادام‌ها به شله زرد اضافه کنید.

> مرحله چهارم: مواد را داخل ظرف مخصوص فر بریزید و در طبقه پایینی فر قرار دهید. بعد از حدود ۳۰ دقیقه آن را از فر خارج کرده و در ظرف‌ بریزید و به دلخواه با خلال پسته، گل سرخ یا پودر هل و نارگیل تزیین کنید و قبل از سرو کردن آن را مدتی در یخچال قرار دهید.

تزئین شله زرد

بعد از اینکه شله زرد پخته شد برای تزیین شله زرد می توانید از پرک یا خلال بادام و پسته و دارچین و همچنین گل سرخ استفاده کنید. زیرا طبع کلی شله زرد بخاطر برنج سرد است، گرمای دارچین معتدلش میکند.

طرز درست کردن شله زرد,طرز تهیه شله زرد,نکات تهیه شله زردنحوه تزیین شله زرد با شابلون

نکات پخت شله زرد

یادتان باشد برای طرز تهیه شله زرد، شکر را حتماً پس از پختن برنج و اضافه کردن زعفران اضافه کنید. پس از این که شکر اضافه کردید هر چقدر زعفران اضافه کنید رنگ آن تغییری نمی کند. چون لعابی که شکر می اندازد سبب می شود همه دانه های برنج بطور یکسان رنگ نگیرند و شله زردتان کم رنگ باشد.

- در آخرین مراحل طرز تهیه شله زرد که احساس کردید آبش کم است میتوانید قدری آب بهش اضافه کنید و اگر هم رقیق بود بگذارید تا آب اضافیش بخار شود. ولی اگر حرارت ملایم باشد در طول پخت، این مقدار آب مناسب است.

- برای طرز تهیه شله زرد، زعفران را هرگز مستقیماً در شله زرد نریزید، مقدار مورد نظر زعفران را در آب جوش حل کنید و به موادتان اضافه کنید.

- میزان غلظت شله زرد در حین پخت شله زرد، باید به قدری باشد که اگر مقدار کمی از شله زرد را توی بشقاب ریختید کاملاً پخش نشود و کمی قوام داشته باشد.

- برای طرز تهیه شله زرد زعفرانی مجلسی به میزان زیاد نسبت ها به این ترتیب زیاد میشوند :مقدار شکر دو برابر برنج می شود و مقدار آب پنج برابر برنج. هر مقداری که می خواهید شله زرد درست کنید این نسبت ها را به خاطر داشته باشید و رعایت کنید.

- زمانی که شله زرد را برای دسر استفاده میکنید بهتر است سرد سرو شود.

- یادتان باشد در صورتیکه قصد دارید از برنج کامل برای پخت شله زرد استفاده کنید زمان پخت آن برای شله زرد زیاد می شود و برنج ها از وسط نصف میشوند و ظاهر خوبی به شله زرد نمی دهند.

آموزش پخت شله زرد,طرز پخت شله زرد,طرز تهیه شله زرد شله زرد زعفرانی مجلسی

- اندازه شكر و در واقع شیرین بودن طعم شله زرد در طرز تهیه شله زرد، به ذائقه افراد بستگی دارد ولی بطور معمول اندازه شكر تقریباً دو برابر اندازه برنج در نظر گرفته می شود.

- هر چقدر می خواهید شله زردتان قوام داشته باشه باید بگذارید اول برنجتان به حالتی غلیظ تر از آن چیزی که میخواهید شله زردتان باشد برسد و بعد شکر را اضافه کنید، چون پس از اضافه کردن شکر، شله زرد یک کمی شل تر از حالتی که برنج خالی تان داشته می شود.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش