مهمترین عناوین خبری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۶۹

آشنایی با انواع رژیم آب برای لاغری سریع

رژیم آب,رژیم آب برای لاغری,رژیم آب چیستآب درمانی ، لاغری درمانی یا هیدروتراپی، نام های دیگر رژیم آب است
رژیم آب با توجه به نامش بیانگر اینست که در شبانه روز، باید آب اشامیدنی بنوشید. با این حال فرآیند رژیم آب طبق نظر هر متخصص تغذیه ای بیان شده و به همین علت انواع رژیم آب درمانی، این روزها در بین مردم رواج پیدا کرده است.

رژیم آب

رژیم آب که به نامهای دیگری همچون آب درمانی لاغری درمانی یا هیدروتراپی شناخته میشود و دارای انواع مختلفی می باشد بعنوان یکی از رژیم های معروف شناخته میشود. غیر از آشامیدن آب در این رژیم، چیز دیگری مصرف نمی کنید. احتمالا عجیب است، ولی به محاسبه میزان مصرف کالری روزانه در این رژیم نیازی نیست. به این دلیل که شما هیچ کالری از موادغذایی را در یک دوره زمانی مشخص دریافت نمی کنید و تنها با نوشیدن آب، فرآیند کاهش وزن صورت می گیرد. به طور مثال درصورت برنامه ریزی سه روزه برای این رژیم، فقط میتوانید در هر لحظه از شبانه روز به مقدار دلخواهتان آب بنوشید.

یکی از مهم ترین نکات قابل رعایت در رژیم آب، اصل تداوم می باشد. برای راحتتر پیروی کردن از این رژیم، بهتر است که آب خوردن را پیش از آغاز دوره، به یکی از عادات مستمر و همیشگی تبدیل کنید. هر نمادی از نوشیدن آب را در زمان شروع این رژیم میتوانید به چشم یک زنگ هشدار ببینید. به عنوان مثال با دیدن انواع آبسردکن در حین ورزش کردن در باشگاه یا هنگام انتظار در مطب پزشک، باید یک لیوان آب بنوشید.

البته نوع دیگری از رژیم آب وجود دارد که پس از نوشیدن آب به مدت چند روش، به محض اینکه وزنتان کاهش پیدا کرد، میتوانید میوه و سبزیجات مصرف کنید. یکی از دیگر رژیم های آب، خوردن سیب بهمراه آب است. در واقع رژیم آب بعنوان یک نوع روزه گرفتن شناخته میشود. اگر بدنتان سالم است، روزه گرفتن بمدت چند روز برایتان مشکلی ایجاد نمیکند و موثر است اما در نظر داشته باشید که کاهش وزن تنها از طریق نوشیدن آب، مناسب نیست. به خاطر اینکه در این رژیم، بطور دائم گرسنه هستید، احتمال دارد که به همان الگوی قبلی غذا خوردنتان، پس از گذشت چند روز از رژیم برگردید و وزن کنترل شده خود را دوباره و حتی بیشتر از قبل اضافه کنید.

انواع رژیم آب

>> رژیم آب درمانی سه روزه:

در حالت عادی، رژیم آب درمانی بین ۱ تا ۳ روز است. از این رو توصیه میشود که این برنامه را از کم ترین زمان شروع کنید ولی درصورت تمایل به طولانی‌تر کردن این برنامه باید حتما با نظر پزشک متخصص اقدام کنید. این برنامه مشابه روزه است و تنها تفاوتشان در اینست که افطار و سحری ندارد. با توجه به سخت و غیر ممکن بودن رژیم آب میتوان راهکارهایی برای این شرایط فراهم کرد تا بدنتان آمادگی لازم را داشته باشد. بنابراین بهتر است که رژیم آب را به تدریج شروع کنید و برای برنامه اصلی، شکر یا بعضی از وعده های غذایی خود را حذف کنید. به عنوان مثال در هفته اول میتوانید فقط نسبت به حذف وعده صبحانه اقدام کنید. در هفته دوم، وعده های صبحانه و ناهار را حذف کنید و در هفته سوم علاوه بر آن دو وعده، شام خوردنتان را محدود کنید. اینک میتوانید براحتی آب درمانی را شروع کنید.

رژیم آب درمانی چهل روزه,رژیم آب چیست,رژیم آب درمانی در طب سنتیرژیم آب یکی از رژیم‌های معروف است که انواع مختلفی دارد

>> رژیم آب درمانی ۷ روزه:

بعد از اینکه برنامه ۳ روزه رژیم آب را انجام دادید، درصورت تمایل به ادامه ی این برنامه، توصیه میشود که در هر هفته یک مرتبه آنرا امتحان کنید که به آن آب درمانی ۷ روزه می گویند ولی برای انجام این کار باید ابتدا با یک پزشک مشورت کنید. درصورت پیروی از این رژیم توجه کنید که هر فرد سالم باید حدود ۹ الی ۱۳ فنجان آب را در طول روز مصرف کند. در واقع این میزان آب در حین آب درمانی ۷ روزه برای بانوان حدودا ۲/۲ لیتر و برای آقایان ۳ لیتر می باشد. شما هم از همین میزان آب میتوانید برای انجام برنامه خود استفاده کنید. سعی کنید که آب را بیشتر از میزان مذکور مصرف نکنید. البته بهتر است که آب مصرفی را بطور مساوی در طول روز، پخش کنید. گاهی اوقات دچار احساس گرسنگی شدید در طول برنامه آب درمانی ۷ روزه می شوید که شما را بسیار آزار می دهید. برای مقابله با این حس میتوانید یک یا دو لیوان آب را در زمان گرسنگی بنوشید و سپس کمی استراحت کنید. این کار بطور معمول باعث میشود که حس گرسنگی شما از بین برود. البته برای اینکه به غذا و گرسنگی فکر نکنید در زمان استراحت خود میتوانید به مدیتیشن بپردازید.

>> رژیم آب درمانی چهل روزه:

در صورت علاقه به لاغری سریع با رژیم آب، توصیه می کنیم که رژیم آب درمانی چهل روزه را انجام دهید. رژیم آب درمانی چهل روزه به منظور سلامت و دفع سموم بدن از فواید بسیاری برخوردار است. البته باید با رعایت یکسری نکات، پیش از شروع رژیم آب درمانی، بدنتان را آماده کنید. اولین مرحله اینست که باید پیش از خواب و پیش از خوردن صبحانه بمدت سه روز قبل از اینکه رژیم آب را شروع کنید دو قاشق غذا خوری خاکشیر را با ۵ قاشق عرق سه دانه و یک قاشق مربا خوری عسل داخل یک لیوان آب مخلوط کنید و بنوشید.

در روز آخر، یعنی یک روز قبل از شروع رژیم آب باید سوپ بدون نان در وعده ی ناهار و شام میل کنید و قبل از اینکه بخوابید به منظور پیشگیری از پیچ خوردگی روده، یک شیشه معمولی روغن کرچک خوراکی یا دم کرده ی سنا، عناب و گلسرخ را بنوشید. روده ی شما با انجام اینکار پاکسازی شده و احتمال بروز مشکلات گوارشی در طول رژیم آب کاهش پیدا میکند. رژیم چهل روزه آب بعنوان یکی از رژیم های سخت گیرانه لاغری می باشد و فقط مجاز به نوشیدن آب و چای در طول این چهل روز هستید. بدن انسان در این مدت به بررسی خود می پردازد و مواد مفید را حفظ میکند و بقیه ی آن را دفع می کند. به همین خاطر رژیم آب در دفع سموم بدن، بسیار موثر است.

رژیم آب برای کاهش وزن,رژیم آب و میوه,رژیم آب درمانی 7 روزهاصل تداوم یکی از مهم ترین نکاتی است که در رژیم آب درمانی باید آن را رعایت کنید

>> رژیم آب و سیب:

بسیاری از متخصصان تغذیه، با مشاهده نتایج رژیم آب درمانی در افراد در طول زمان، اقدام به افزودن ترکیبات کم کالری به رژیم آب نموده اند که یکی از معروف ترین رژیم ها، رژیم آب و سیب می باشد. شخص پیروی کننده از این رژیم، میتواند به میزان دلخواهش آب بنوشد و میوه های کم کالری مانند سیب را به ميزان معینی مصرف کند. سیب برای شما میتواند نقش وعده های غذایی را داشته باشد. به این ترتیب هم ساده تر میتوانید از مرحله رژیم از نظر ذهنی عبور کنید و هم با مصرف سیب، کالری دریافت میکنید و کم تر گرسنه میشوید. رژیم آب و سیب، تاثیر بسزایی در کوچک شدن ناحیه شکم دارد.

>> رژیم آب و عسل:

رژیم آب و عسل یکی دیگر از رژیم های آب محسوب میشود. در این روش باید آب را بهمراه عسل مصرف کنید. برخلاف تصور عموم که میگویند عسل یکی از منابع کربوهیدرات است، بهتر است بدانند که عسل علاوه بر اینکه قند دارد از مواد معدنی و ویتامین های مناسب برای بدن نیز برخوردار است. عدم تامین مواد ضروری بدن بعنوان یکی از مشکلات این برنامه محسوب میشود که اگر عسل را به این برنامه اضافه کنید، موجب رفع این مشکل میشود. عسل به جز مواد معدنی نظیر فسفر، سدیم، روی، آهن و کلسیم از خواص دیگری همچون پروتئین، فیبر، قند و ویتامین هایی مثل نیاسین، ریبوفلاوین، ویتامین سی و ویتامین B6 برخوردار می باشد.

>> رژیم آب درمانی در طب سنتی :

برای تنظیم حالت های بلغمی و صفراوی در بدن، میتوانید به سراغ طب سنتی بروید که به عنوان یک روش درمانی محسوب میشود. نوشیدن آب، کاربرد فراوانی بعنوان یک نوشیدنی خنثی در طب سنتی دارد. البته در درمانهای طب سنتی توجه کنید که نوشیدن آب به صورت تکی، خیلی موثر نیست؛ چون عقیده ی متخصصین طب سنتی اینست که هر ماده پس از وارد شدن به بدن، علاوه بر این که سموم را از بدن، دفع می کند باید یکسری از مواد را به بدن اضافه کند تا بدن از سطح تنظیماتش خارج نشود. برای همین از آب در نوشیدن دمنوش های مختلف در طب سنتی استفاده میشود.

توصیه هایی در مورد رژیم آب

* رژیم آب بر سوخت و ساز بدن، تاثیر بسزایی دارد که سموم بدن را از بین می برد.

* افرادی که قصد پیروی از رژیم آب را برای بار اول دارند بهتر است بمدت یک روز از آن استفاده کنند تا طی این یک روز، تأثير آب درمانی را مشاهده کنند و درصورت عدم مشاهده عوارض جدی و خاص، میتوانند این رژیم را ادامه دهند.

* توجه کنید که مصرف آب در حین این رژیم بعنوان تنها موادغذایی یا ورودی محسوب میشود که به بدن می رسد. فرد میتواند به میزان دلخواهش، آب مصرف کند و در حین این رژیم مجاز به مصرف نوشیدنی ها و موادغذایی نیست.

فواید رژیم آب,رژیم آب درمانی سه روزه,رژیم آب برای لاغر شدنتاثیر رژیم آب بر سوخت و ساز بدن بسیار زیاد است که به از بین رفتن سموم بدن منجر می‌شود

* وقتی که از رژیم آب پیروی می کنید، درصورت عدم لذت بردن از نوشیدن آب میتوانید از آب طعم دار استفاده کنید یا خودتان آب را طعم دار کنید. به این منظور که در یک پارچ آب، چندتکه خیار یا لیمو را بریزید تا مزه ی بهتری پیدا کند.

* در زمان هایی خاص در حین پیروی از رژیم آب، زنگ ساعتتان را تنظیم کنید تا زمان نوشیدن آب را به شما یادآوری کند. این کار، دیگر نوشیدن آب را فراموش نمیکنید و همچنین به یک عادت روزمره برای شما تبدیل میشود و از این رو همیشه آنرا رعایت می کنید.

* پیش از تصمیم گیری بهتر است برای شروع رژیم آب، بدنتان را چکاپ کامل کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که درصورت ابتلا به بیماری قبلی، ممکن است صدمات بسیاری با این رژیم به بدنتان وارد کنید. به همین خاطر توصیه میشود که دوره زمانی یکروزه را برای شروع رژیم آب امتحان کنید.

* در صورت انجام رژیم آب، شما صرفا در طول روز میتوانید آب بنوشید. بعد از اینکه دوره رژیم آب تمام شد به هیچ وجه نباید غذا به میزان زیاد استفاده کنید چون دل درد می گیرید، بنابراین بهتر است که غذا خوردن را بتدریج شروع کنید.

* اگر رژیم آب را شروع کرده اید نباید یک دفعه ای از آب استفاده کنید، بلکه باید در طول روز، میزان استفاده از آنرا به ۹ تا ۱۰ قسمت تقسیم کنید. این کار باعث میشود تا آب ازدست رفته بدنتان تامین شود. اگر میتوانید بیشتر آب بنوشید، حداقل میزان مصرف آب در روز بمیزان ۲ لیتر می باشد.

* از دیگر نکات مهم در حین رژیم آب، توجه به دمای آب می باشد. دمای آبی که می نوشید باید سرد باشد تا بدن شما به منظور متعادل سازی دمای آن انرژی مصرف کند. بدین ترتیب فرد از کالری سوزی مطلوبی برخوردار می شود. درصورت پایینتر بودن دمای آب سرد مصرفی، بدن برای گرم و مطلوب کردن دمای آب، انرژی و کالری بیشتری از بدن می گیرد.

* در حین رژیم آب ، باید بمدت ۱۵ دقیقه مدیتیشن انجام دهید و تمرکز خود را بر روی احساس خوب بودن و پاکسازی ذهن بگذارید تا افکار ناخوشایند فراموش شوند.

* یکی از شروط مهم برای پیروی از رژیم آب، داشتن آمادگی بدنی و ذهنی زیاد می باشد. در نتیجه دقت کنید که نباید ورزش های سخت و شدت بالا را در طول دوره رژیم انجام دهید. حتماً برای استراحت کردن و خوابیدن، مدت زمانی را اختصاص دهید. رژیم آب را میتوانید به آرامی پیش ببرید و ابتدا با کاهش وعده های غذایی پیش از شروع رژیم، میزان کالریتان را بمیزان کافی دریافت کنید و برای انرژی داشتن در طول روز، غذاهای مغذی بخورید.

فواید رژیم آب

فواید رژیم آب عبارتند از:

- اتوفاژی به فرایندی گفته میشود که موجب بازیافت بخش های پیر و فرسوده سلول ها می شوند که تاثیر بسزایی در تقویت سیستم ایمنی و مقاومت در برابر عوامل بیماری زا دارد. یکی دیگر از وظایف آن پیشگیری از انباشته شدن بخش های اسیب دیده سلول ها است، که علت اصلی سرطانها همین انباشته شدن می باشد. رژیم آب به تقویت این فرآیند مفید کمک می کند.

- یکی از عوامل مؤثری که فشارخون را کاهش میدهد، رژیم آب است.

- رژیم آب موجب بهبود حساسیت به انسولین و لپتین میشود. انسولین به دریافت و ذخیره ی بیشتر مواد مغذی توسط بدن کمک می کند. از طرفی لپتین باعث میشود که شما احساس سیری کنید. تقویت انسولین به این معنیست که قند خون را کاهش می دهد و برای لپتین به معنای ایجاد حس سیری و جلوگیری از چاق شدن می باشد.

- طبق شواهد رژیم آب دارای خواصی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری هایی نظیر سرطان، دیابت و … می باشد.

رژیم آب برای لاغر شدن,رژیم آب و عسل,رژیم آبرژیم آب از جمله عوامل موثر در کاهش فشار خون است

معایب رژیم آب

با توجه به اینکه رژیم آب بعنوان یک رژیم تک بعدی شناخته میشود، دارای مزایا و معایبی همانند سایر رژیم های تک بعدی می باشد. از این رو مهم ترین عارضه رژیم آب، افت فشارخون می باشد. همچنین اگر در یک روز، بیش از اندازه آب بنوشید؛ سدیم مفید بدنتان را دفع میکند. اگر سدیم نداشته باشید مشکلاتی همچون اسپاسم عضلات، ضربان آشفته در قلب و احساس ضعف و سرگیجه های شدید به وجود می آید. همچنین این رژیم برای برخی از افراد که سابقه ی ابتلا به بیماری های قلبی و کلیوی را دارند مناسب نیست.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 17
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش