شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۶۵

انجام جراحی اسلیو معده برای چه افرادی مناسب است؟ (+ مزایا و معایب)

درمان بیماری چاقی,عوارض عمل اسلیو معده,اسلیو معدهجراحی اسلیو معده که به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود یک روش جراحی کاهش وزن به شمار میرود
امروزه در بین افراد، معیارهای اصلی زیبایی بسیاری وجود دارد که یکی از آن ها داشتن اندام ایده‎آل و مناسب می باشد. ولی در بسیاری از موارد افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن‎ نمی‎توانند برای رسیدن به اندام ایده‎آل خود از رژیم غذایی و ورزش کمک بگیرند. به همین منظور جراح اسلیو معده یکی از جراحی‎های بسیار کارامد برای رفع این مشکل به شمار می رود.

جراحی اسلیو معده

چاقی از بیماری های مزمنی محسوب میشود که اغلب افراد جامعه به آن دچار میشوند و علاوه بر این که بر روی اعتماد به نفس و روحیه فرد اثر می گذارد، احتمال ابتلای شخص به بیماری هایی همچون دیابت، آپنه خواب ، فشارخون بالا و سکته قلبی و… وجود دارد. برای درمان این بیماری، روش های متفاوتی باتوجه به میزان اضافه وزن به فرد توصیه می شود. به همین خاطر متخصص شما در اغلب موارد توصیه می کند تا رژیم غذایی خود را تغییر دهید و فعالیت بدنی خود را برای کاهش وزن ، زیاد کنید. ولی در صورت عدم درمان مشکل اضافه وزن با این روش های مذکور، در این صورت متخصص شما جراحی اسلیو معده را برای درمان پیشنهاد می کند. در این روش، با کاهش حجم معده، اشتها نیز کم شده و در این صورت به وزن ایده‌ال خود می رسید.

جراحی اسلیو معده که به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود یک روش جراحی کاهش وزن به شمار می رود. بخشی از معده، هورمون گرسنگی را ترشح می کنند که در جراحی اسلیو معده این قسمت را بر می دارند( حدود ۸۰ درصد معده) ؛ و در نتیجه معده به شکل یک لوله یا موز میشود که برای غذا، گنجایش کمتری دارد و تغییرات هورمونی ایجاد شده بر روی فشار خون و بیماری قلبی ، اثرات مثبتی می گذارد.

بعد از این که در جراحی اسلیو معده، حجم مشخصی از معده برداشته شد، معده به شکل آستین لباس میشود. به آستین لباس در زبان انگلیسی Sleeve می گویند. از این رو به این علت نام این عمل را اسلیو معده، یا عمل گاسترکتومی آستینی و یا جراحی آستینی معده انتخاب کردند که معده جراحی شده به آستین لباس شباهت دارد. بیمار بعد از عمل کوچک کردن معده، خیلی کم گرسنه میشود و از این رو مقدار اندکی غذا در هر وعده مصرف می کند. این نوع عمل جراحی، نتیجه ای دائمی دارد و برگشت ناپذیر است. بیمار باید بتواند رژیم درستی را بعد از جراحی آستینی معده، دنبال کند تا نتیجه ی دلخواهش را مشاهده کند. اگر فرد بعد از این عمل جراحی، رژیم غذایی درستی را در پیش نگیرد و دوباره پرخوری کند؛ در این صورت معده ای که عمل شده، کشیده و بزرگ می شود ولی توجه داشته باشید که این معده به سایز اصلی خودش برنمی گردد.

تاریخچه ی جراحی اسلیو معده

برای درمان چاقی مضر و فوق مضر در سال ۱۹۸۸ یک عمل جراحی بریتریک به نام اسلیو معده معرفی شد. ریسک این جراحی که قبل از عمل بای پس معده انجام میشد، بسیار بالا بود. اولین روش درمان چاقی یعنی جراحی اسلیو معده، برای بیماران نتایج بسیار خوبی را به همراه داشت و یک روش مستقل محسوب شد.


براساس بیانیه انجمن متابولیسم و جراحی بافتی ASMBS در سال ۲۰۱۲، درصورتی که شما دارای اضافه وزن بمیزان ۴۵ کیلوگرم باشید یا شاخص توده بدنی BMI 40 یا بیشتر باشد، میتوانید عمل اسلیو معده را انجام دهید. همچنین اگر شاخص BMI 35 یا بیشتر داشته باشید و با وضعیت پزشکی جدی یعنی آپنه خواب، دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی مواجه شده باشد و بدانید که درصورت کاهش وزن خود، این مشکل رفع میشود؛ بهتر است به سراغ این روش جراحی بروید.

نحوه ی عمل جراحی اسلیو معده,مراقبت بعد از عمل اسلیو معده,انواع جراحی اسلیو معدهپس از جراحی اسلیو معده، معده به شکل آستین لباس میشود

انواع جراحی اسلیو معده

با توجه به تشخیص پزشک و شرایط بیمار می‎توان جراحی اسلیو معده را از دو طریق زیر انجام داد:

> حدود ۶۰ درصد از معده‎ی بیمار را در روش جراحی اسلیو گشاد برمی دارند.

> برای بیماران با چاقی زیاد، جراحی اسلیو تنگ مناسب است که حدود ۸۰ درصد از معده‎ی بیمار در طی آن جراحی از بدنش خارج می‎شود.

نحوه ی عمل جراحی اسلیو معده

در ادامه با تمام مراحل جراحی اسلیو معده به صورت خلاصه اشنا شوید:

* مرحله ی اول جراحی اسلیو معده، بیهوشی می باشد.

* روی قسمت های مختلف شکم، در حد چند سانتیمتر ، برشهای بسیار کوچکی را ایجاد می کنند.

* از طریق گاز بیخطر، شکم را بزرگ می کنند تا برای وارد کردن ابزار جراحی لاپاراسکوپی، دید بهتری داشته باشند.

* دوربین لاپاراسکوپ که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است را به داخل شکم وارد میکنند.

* مواردی همچون عروق خونی، عروق عصبی، بافت چربی، رباط ها و … به معده متصل است. به همین خاطر آن ها را از بخشی از معده که قصد برداشت آنرا دارند قطع می کنند.

* بین بخشی که قرار است معده را بردارند با بخش باقی مانده، یک خط بخیه مشخص میکنند.

* خط بخیه را با استفاده از وسیله جراحی استاپلر منگنه می کنند و می دوزند.

* در این مرحله بخش اعظم معده را میبرند و آنرا از شکم خارج میکنند.

* با استفاده از کوتر و ابزارهای حرارتی جراحی، خون معده را بند می آورند.

* معده و خط بخیه را بررسی می کنند و از عدم نشت از آن اطمینان حاصل میکنند.

* تجهیزات جراحی لاپاراسکوپی را از شکم خارج می کنند و با استفاده از بخیه قابل جذب یا بخیه های غیرقابل جذب، محل برش های شکم را می دوزند.

* سپس محل برش را پانسمان می کنند و عمل جراحی اسلیو معده تمام میشود.

* در این مرحله بیمار را به ریکاوری پس از عمل لاغری منتقل می کنند.

* بعداز این که بیمار، هوشیاری کامل خود را به دست می آورد، آن را به بخش منتقل می کنند.

مراقبت بعد از عمل اسلیو معده,انواع جراحی اسلیو معده,عمل اسلیو معدهبیماران بعد از جراحی اسلیو معده، درد و استفراغ خفیفی دارند که با گذشت زمان، بهبود پیدا میکند

* پس از گذشت چند روز، بیمار را از بیمارستان مرخص می کنند و دوره نقاهت او شروع میشود.

دوران بهبودی بعد از جراحی اسلیو معده

بیماران بعد از جراحی اسلیو معده، درد و استفراغ خفیفی دارند که با گذشت زمان، بهبود پیدا میکند. امکان شروع فعالیت معمولی پس از گذشت یک هفته وجود دارد. معمولاً کم تر از ۲ هفته، بیمار بطور کامل بهبود می یابد.

چه کسانی مناسب جراحی اسلیو معده هستند

کسانی که از شرایط زیر برخوردار باشند برای انجام عمل جراحی اسلیو معده مناسب هستند:

>> افرادی که نتوانند با گذشت حداقل ۶ ماه، وزن اضافه ی خود را با داشتن تمرینات ورزشی، رژیم غذایی سالم، کمک دارو یا کمک پزشک کم کنند.

>> جراحی اسلیو معده برای افرادی مناسب است که بتوانند هزینه این عمل جراحی را پرداخت کنند.

>> درصورت داشتن چاقی مفرط یعنی شاخص توده بدنی شما از ۴۰ بیشتر باشد.

>> اگر میزان اضافه وزن شما بیش از ۴۵.۵ کیلوگرم باشد.

>> وقتی که آمادگی این را داشته باشید که عادات غذایی و سبک زندگی خود را از نظر ذهنی تغيير دهید.

>> چنانچه شاخص توده بدنی شما بین ۳۵ و ۳۹.۹ میباشد و علاوه بر آن به بیماریهای مرتبط با چاقی نظیر دیابت، فشار خون بالا و … مبتلا هستید.

>> به مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل اعتیاد ندارید.

>> اگر از سلامتی عمومی خوبی برخوردار هستید.

>> اگر چاقی شما مرتبط با بیماری رواشناختی میباشد ، یعنی به چاقی عصبی و روانی مبتلا هستید.

>> اگر در وضعیت نرمال و مطلوبی از نظر روحی و روانی قرار دارید و به بیماری روانشناختی مبتلا نیستید.

چه کسانی مناسب عمل اسلیو معده نیستند؟

جراحی اسلیو معده، برای درمان بیماری چاقی روشی مفید و کم خطر به شمار می رود. ولی با این حال، جراحی اسلیو معده برای افرادی که شرایط زیر را دارند مناسب نیست:

* برای افراد مبتلا به مشکلات قلبی، انجام عمل جراحی اسلیو معده مناسب نیست.

* جراحی اسلیو معده برای برخی از بیماران مناسب نیست که از این بیماری ها می توان به بیماری های اختلال در سیستم عصبی و مشکلات روانی، اعصاب و روان اشاره کرد.

* افرادی که به بیماری صرع مبتلا هستند، توصیه میشود که از روش های درمانی دیگری غیر از جراحی اسلیو معده برای لاغری استفاده کنند.

* جراحی اسلیو معده برای افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال توصیه نمیشود.

* افراد مبتلا به اضافه وزن در اثر کشیدن مواد و نوشیدن الکل، میتوانند با تغيير سبک زندگی به کاهش وزن ایده آلشان برسند، بنابراین انجام جراحی اسلیو معده برای آنها مناسب نیست.

* افرادی که به بیماری های زمینه ای طولانی مدت و اضافه وزن شدید مبتلا هستند نباید عمل جراحی اسلیو معده را انجام دهند.

محدودیت های بعد از اسلیو معده,عوارض اسلیو معده,نحوه ی عمل جراحی اسلیو معدهجراحی اسلیو معده، برای درمان بیماری چاقی روشی مفید و کم خطر به شمار می رود

* افرادی که اضافه وزن و چاقی مفرط ندارند.

روند کاهش وزن پس از جراحی اسلیو معده

به طور میانگین، حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد افرادی که جراحی اسلیو معده انجام میدهند به وزن ایده‌ال خود می رسند:

- اکثر بیماران پس از جراحی اسلیو معده در دو هفته نخست ۵ تا ۱۰ کیلو کاهش وزن دارندیعنی در هر روز حدود ۰. ۵ کیلو وزنشان کم می شود.

- افرادی که جراحی اسلیو معده انجام می‌دهند کاهش وزن آن ها در سه ماهه نخست حدود ۳۵- ۴۵ درصد می باشد.

- پس از عمل جراحی اسلیو معده، افراد در شش ماهه نخست بمیزان ۵۰- ۶۰ درصد، وزن خود را کم می کنند.

- یک سال بعد از جراحی اسلیو معده، ۶۰- ۷۰ درصد از اضافه وزن افراد برطرف میشود.

- اکثر افراد بعد از گذشت یک تا دو سال از عمل جراحی اسلیو معده به پایین ترین وزنشان دست می یابند و در این زمان ، میزان نتیجه بخش بودن این عمل حدود ۸۰- ۹۰ درصد است.

رژیم غذایی پس از جراحی اسلیو معده

> یک سری از پزشکان در روز اول جراحی اسلیو معده به بیمار ان خود اجازه میدهند تا چند ساعت پس از انجام این عمل، آب بخورند.

> بیماران در روز دوم تا چهاردهم بعد از انجام جراحی اسلیو معده می توانند از مایعاتی مانند شیک پروتئین، سوپ آبکی، ماست، شیر و آب میوه استفاده کنند.

> افرادی که جراحی اسلیو معده را انجام میدهند در هفته های سوم تا پنجم باید رژیم غذایی ملایم داشته باشند.

> این بیماران پس از گذشت ۵ هفته اجازه دارند که غذای خود را از روی نظم میل کنند.

> همه بیماران پس از جراحی اسلیو معده، ملزم به مصرف B کمپلکس و مولتی ویتامین هستند.

میزان ماندگاری جراحی اسلیو معده

در بین افراد چاق، جراحی اسلیو معده محبوبیت فراوانی دارد بدین دلیل که این عمل در مقایسه با جراحی‎های کاهش وزن دیگر، موفقیت بیشتری را بهمراه دارد ولی صرفا به این منظور نیست که بیمار بعد از انجام این جراحی می‎تواند مثل قبل زندگی کند. نتایج حاصل از این نوع عمل جراحی به بیمار، وابسته است. بنابراین توصیه میشود که یک سبک زندگی سالم و مناسب را بعد از این جراحی در پیش بگیرید در غیر اینصورت احتمال بروز عوارض بسیار برای او وجود دارد و همچنین ممکن است که این معده کشیده شود و شخص مجددا چاق شود. پرخوری‎های عصبی یکی از دلایل چاقی افراد به شمار می رود. به همین خاطر بیمار می‎تواند پس از انجام جراحی به روان‌پزشک خود برای پیشگیری از اضافه وزن مجدد مراجعه کند تا رفتار درمانی شود.

هزینه جراحی اسلیو معده

تعیین هزینه ی جراحی اسلیو معده به فاکتور هایی همچون مکان انجام جراحی، نوع بیمه، جراح لاغری و… وابسته است. بدین ترتیب هزینه عمل لاغری ثابت نیست و به عوامل زیر بستگی دارد:

- هزینه های گرفتن وقت از جراح برای قبل و بعد از عمل

- هزینه های ازمایشگاه و رادیولوژی

- هزینه های تجهیزات و لوازم بکار رفته در حین عمل

- هزینه های بیهوشی

- هزینه دستمزد پزشک

این نکته را در نظر داشته باشید که بیمار پس از عمل اسلیو معده، احتمالا باید هزینه هایی را برای تامین مکمل ها و جراحی های زیبایی و گرفتن مربی ورزشی پرداخت کند.

مزایای جراحی اسلیو معده

* به خاطر ساده بودن روش جراحی اسلیو معده اکثر جراحان توانایی انجام آنرا دارند.

* جراحی اسلیو معده به روش لاپاروسکوپی انجام میشود و درد ندارد.

* عملکرد معده با انجام جراحی اسلیو معده به خاطر حفظ آناتومی سیستم گوارش، تغییری نمی کند.

* مدت زمان انجام عمل جراحی اسلیو معده، یک ساعت است.

* بیماران با انجام جراحی اسلیو معده معمولاً بمدت یک یا دو شب در بیمارستان بستری هستند.

* اگر در آینده به هر علتی، بیمار به آندوسکوپی نیاز داشت؛ این کار قابل انجام است و مسیر معده باز خواهد بود.

* اگرشخص، جراحی اسلیو معده را انجام دهد؛ به خاطر ایجاد بی اشتهایی، براحتی می تواند لاغر شود.

* با انجام جراحی اسلیو معده، حجم معده به اندازه یک کاسه ماست خوری می شود، لذا با خوردن میزان کمی غذا، احساس سیری می کند.

درمان بیماری چاقی,عوارض عمل اسلیو معده,اسلیو معدهجراحی اسلیو معده برای افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال توصیه نمیشود

معایب جراحی اسلیو معده

>> در درصد کمی از بیماران، احتمال گشاد شدن و افزایش حجم قسمت باقی مانده پس ازگذشت ۵ سال وجود دارد که در اینصورت ، باید درمانهای مکمل را انجام داد.

>> با انجام عمل جراحی اسلیو معده معمولاً تا ۷۰ درصد با کاهش وزن رو به رو میشوید، ولی افردی که از رژیم مناسب پیروی کنند، نتایج بهتری میگیرند.

>> جراحی اسلیو معده یک روش برگشت ناپذیر است و در این روش، معده را از بدن خارج می کنند.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 18
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام توصیه میکنم حتماعمل جراحی اسلیو توسط جراحان فق تخصص ( فلوشیپ )لاپاراسکوپی انجام شود نه جراحان عمومی که عمل بسیار حساس ومهمی است .
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش