یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۳۰۰۴۳

رژیم لاغری و سلامتی رژیم اپتاویا

رژیم اپتاویارژیم اپتاویا
رژیم اپتاویا یک برنامه کاهش وزن است که ترکیبی از کنترل وعده غذایی، جایگزینی وعده های غذایی، و مربیگری برای کمک به افراد برای دستیابی به اهداف کاهش وزن است. این برنامه برای ارائه ساختار و پشتیبانی برای افرادی طراحی شده است که با کاهش وزن مبارزه می کنند و در ایجاد عادات غذایی سالم مشکل دارند.

رژیم اپتاویا چیست؟

رژیم اپتاویا یک رژیم کم کالری و کم کربوهیدرات است که بر کنترل وعده غذایی و جایگزینی وعده های غذایی تاکید دارد. این برنامه برای ارائه یک رویکرد ساختاریافته به افراد برای کاهش وزن طراحی شده است و شامل انواع گزینه های جایگزینی وعده غذایی از جمله وعده ها، شیک ها و سوپ ها می باشد.

رژیم اپتاویا بر اساس اصول رژیم Medifast است که در دهه ۱۹۸۰ به عنوان یک برنامه جایگزین وعده غذایی برای کاهش وزن ایجاد شد. اپتاویا در سال ۲۰۱۶ به عنوان یک برند جدید برای برنامه Medifast ایجاد شد و بر مربیگری و حمایت برای کمک به افراد، برای دستیابی به کاهش وزن تأکید دارد.

رژیم اپتاویا چیستهمه چیز درباره رژیم اپتاویا

رژیم اپتاویا به سه مرحله تقسیم می شود:

برنامه ۵ و ۱ اپتاویا :

مرحله اول رژیم اپتاویا، برنامه ۵ و ۱ است که شامل خوردن پنج وعده غذایی جایگزین اپتاویا  و یک وعده غذایی کم چرب و سبز در روز است. وعده غذایی بدون چربی و سبز شامل یک وعده پروتئین بدون چربی و یک وعده سبزیجات است.

برنامه ۳ و ۳ اپتاویا :

مرحله دوم رژیم اپتاویا، برنامه ۳ و ۳ است که شامل خوردن سه وعده غذایی جایگزین اپتاویا  و سه وعده غذایی کم چرب و سبز در روز است.

برنامه انتقال و نگهداری اپتاویا : 

مرحله نهایی رژیم اپتاویا، برنامه انتقال و نگهداری است که شامل بازگشت به وعده‌های غذایی منظم و در عین حال حفظ عادات غذایی سالم و یک برنامه ورزشی منظم است.

نحوه عملکرد رژیم اپتاویا :

در اینجا نحوه عملکرد رژیم اپتاویا آمده است:

کنترل وعده غذایی:

رژیم اپتاویا بر کنترل سهم تاکید دارد، که به افراد کمک می کند کالری دریافتی خود را محدود کرده و گرسنگی را کنترل کنند. این برنامه دستورالعمل هایی را برای اندازه سهم ارائه می دهد و افراد را تشویق می کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر در طول روز بخورند.

جایگزین‌های وعده‌های غذایی: 

رژیم اپتاویا شامل گزینه‌های جایگزین وعده‌های غذایی، از جمله میله‌ها، شیک و سوپ است. این جایگزین های وعده های غذایی برای ارائه تغذیه متعادل و در عین حال محدود کردن کالری دریافتی طراحی شده اند. این مورد برای افرادی که سبک زندگی پرمشغله و زمان محدودی برای تهیه غذا دارند مناسب هستند. جایگزین های وعده غذایی همچنین به رفع نیاز به کالری شماری یا وزن کردن غذا کمک کرده و اجرای برنامه را آسان تر می کند.

کوچینگ: 

رژیم اپتاویا شامل مربیگری توسط یک مربی معتبر اپتاویا است که در طول سفر کاهش وزن پشتیبانی و راهنمایی می کند. مربی به افراد کمک می کند تا اهداف واقع بینانه تعیین کنند، عادات غذایی سالم ایجاد کنند و با انگیزه بمانند.

کربوهیدرات کم:

رژیم اپتاویا یک رژیم کم کربوهیدرات است که به کاهش وزن و بهبود کنترل قند خون کمک می کند. جایگزین های وعده های غذایی به گونه ای طراحی شده اند که کربوهیدرات کمی دارند و در عین حال تغذیه متعادلی دارند.

مواد غذایی مجاز در رژيم اپتاویا :

در اینجا برخی از مواد مجاز در رژیم غذایی اپتاویا آمده است:

پروتئین بدون چربی: 

رژیم اپتاویا مصرف پروتئین های بدون چربی مانند مرغ، ماهی، بوقلمون و توفو را تشویق می کند. این پروتئین ها کالری و چربی کمی دارند در حالی که مواد مغذی ضروری مانند پروتئین، آهن و روی را فراهم می کنند.

سبزیجات: 

رژیم اپتاویا مصرف سبزیجات را تشویق می کند که کالری کمی دارند و فیبر و مواد مغذی بالایی دارند. برخی از سبزیجات توصیه شده عبارتند از کلم بروکلی، اسفناج، کلم پیچ، مارچوبه و فلفل.

چربی های سالم: 

رژیم اپتاویا اجازه مصرف چربی های سالم مانند آووکادو، آجیل و دانه ها را می دهد. این چربی ها اسیدهای چرب ضروری را فراهم می کنند و به تقویت سیری کمک می کنند.

میوه های کم کربوهیدرات: 

رژیم اپتاویا امکان مصرف میوه های کم کربوهیدرات مانند انواع توت ها، خربزه و مرکبات را فراهم می کند. این میوه ها کالری و کربوهیدرات کمی دارند و در عین حال ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را تامین می کنند.

چاشنی های کم کالری:

در رژیم غذایی اپتاویا  می‌توانید برخی چاشنی‌ها را به غذای خود اضافه کنید. مانند؛ خردل، سرکه، لیمو، انواع ادویه، سالسا و سبزیجات.

سایر مواد غذایی مجاز:

هنگامی که به وزن مطلوب خود رسیدید می توانید انواع میوه، لبنیات و غلات کامل را نیز به برنامه غذاییتان اضافه کنید. موادغذایی از قبیل موارد ذیل جزء این گروه هستند: 

- پنیر

- ماست یونانی

- سیب، موز، توت و سایر میوه‌ها

- نان سبوس‌دار، کلوچه گندم کامل و غلات پر فیبر

موادغذایی مجاز در رژیم اپتاویاموادغذایی مجاز در رژیم اپتاویا

مواد غذایی غیرمجاز در رژيم اپتاویا :

غذاهای پر کربوهیدرات: 

رژیم اپتاویا مصرف غذاهای پر کربوهیدرات مانند نان، پاستا، برنج و سیب زمینی را محدود می کند. این غذاها کالری و کربوهیدرات بالایی دارند که می تواند دستیابی به اهداف کاهش وزن را دشوار کند.

غذاهای پرچرب: 

رژیم اپتاویا مصرف غذاهای پرچرب مانند غذاهای سرخ شده، گوشت های چرب و لبنیات پرچرب را محدود می کند. این غذاها کالری بالایی دارند و می توانند به افزایش وزن کمک کنند.

غذاهای شیرین: 

رژیم اپتاویا مصرف غذاهای شیرین مانند آب نبات، نوشابه و محصولات پخته شده را محدود می کند. این غذاها کالری بالایی دارند و می توانند باعث افزایش قند خون و افت قند خون شوند.

غذاهای فرآوری شده: 

رژیم اپتاویا مصرف غذاهای فرآوری شده مانند چیپس، کراکر و اسنک بار را محدود می کند. این غذاها اغلب سرشار از کالری، چربی و سدیم هستند و به اندازه غذاهای کامل دارای مواد مغذی نیستند.

الکل: 

رژیم اپتاویا مصرف الکل را محدود می کند، که کالری بالایی دارد و می تواند در اهداف کاهش وزن اختلال ایجاد کند.

موادغذایی غیرمجاز در رژیم اپتاویاموادغذایی غیرمجاز در رژیم اپتاویا

مزایای رژیم اپتاویا :

رویکرد ساختاریافته: 

رژیم اپتاویا یک رویکرد ساختاریافته برای کاهش وزن ارائه می‌کند که می‌تواند برای افرادی که با کنترل وعده غذایی و عادات غذایی سالم مبارزه می‌کنند مفید باشد. این برنامه دستورالعمل هایی را برای اندازه سهم ارائه می دهد و افراد را تشویق می کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر در طول روز بخورند.

جایگزین‌های وعده‌های غذایی: 

رژیم اپتاویا شامل گزینه‌های جایگزین وعده‌های غذایی، از جمله میله‌ها، شیک و سوپ است. این جایگزین های وعده های غذایی برای ارائه تغذیه متعادل و در عین حال محدود کردن کالری دریافتی طراحی شده اند. آنها برای افرادی که سبک زندگی پرمشغله و زمان محدودی برای تهیه غذا دارند مناسب هستند.

مربیگری و پشتیبانی: 

رژیم غذایی اپتاویا شامل مربیگری از یک مربی معتبر اپتاویا است که در طول سفر کاهش وزن پشتیبانی و راهنمایی می کند. مربی به افراد کمک می کند تا اهداف واقع بینانه تعیین کنند، عادات غذایی سالم ایجاد کنند و با انگیزه بمانند.

کاهش کربوهیدرات:

رژیم اپتاویا یک رژیم کم کربوهیدرات است که می تواند به کاهش وزن و بهبود کنترل قند خون کمک کند. جایگزین های وعده های غذایی به گونه ای طراحی شده اند که کربوهیدرات کمی داشته و در عین حال تغذیه متعادلی دارند.

نشانگرهای سلامتی بهبود یافته: 

رژیم اپتاویا ممکن است به بهبود چندین نشانگر سلامت از جمله قند خون، فشار خون و سطح کلسترول کمک کند. این می تواند منجر به کاهش خطر بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی و سکته شود.

کاهش وزن پایدار: 

رژیم اپتاویا برای کمک به افراد برای دستیابی به کاهش وزن پایدار با ترویج عادات غذایی سالم و ورزش منظم طراحی شده است. این برنامه شامل مرحله انتقالی است که به افراد کمک می‌کند تا به تدریج وعده‌های غذایی منظم خود را با حفظ عادات سالم، دوباره معرفی کنند.

مزایای رژیم اپتاویامزایای رژیم اپتاویا

معایب رژیم اپتاویا :

در حالی که رژیم اپتاویا دارای چندین مزیت بالقوه است، برخی از معایب بالقوه را نیز باید در نظر گرفت. در اینجا برخی از معایب احتمالی رژیم اپتاویا آورده شده است:

هزینه: 

رژیم اپتاویا می تواند گران باشد، زیرا افراد ملزم به خرید جایگزین های وعده غذایی اپتاویا و پرداخت هزینه مربیگری و پشتیبانی هستند. این می تواند مانعی برای برخی از افرادی باشد که ممکن است قادر به پرداخت هزینه برنامه نباشند.

انتخاب‌های غذایی محدود: 

رژیم اپتاویا به شدت به جایگزین‌های وعده‌های غذایی وابسته است، که می‌تواند انتخاب‌های غذایی را محدود کند و پیروی از برنامه طولانی‌مدت را دشوار کند. این همچنین می تواند منجر به بی حوصلگی از گزینه های غذایی شود و پایبندی به برنامه را برای افراد سخت تر کند.

کم کالری: 

رژیم اپتاویا یک رژیم غذایی کم کالری است که حفظ طولانی مدت آن دشوار است و ممکن است منجر به احساس گرسنگی و محرومیت شود. این رژيم همچنین می تواند منجر به کاهش متابولیسم شود و ادامه کاهش وزن در طول زمان را دشوارتر کند.

کمبودهای احتمالی مواد مغذی: 

برخی از افراد ممکن است در حین پیروی از رژیم غذایی اپتاویا دچار کمبود مواد مغذی شوند، به خصوص اگر پروتئین و سبزیجات بدون چربی کافی مصرف نکنند. جایگزین های وعده غذایی ممکن است تمام مواد مغذی لازم را تامین نکند و افراد ممکن است نیاز به مکمل با ویتامین ها و مواد معدنی اضافی داشته باشند.

انتظارات غیر واقعی: 

رژیم اپتاویا ممکن است انتظارات غیر واقعی را برای کاهش وزن ایجاد کند، زیرا افراد ممکن است انتظار کاهش وزن سریع و قابل توجه را داشته باشند. با این حال، کاهش وزن یک فرآیند تدریجی است و مهم است که انتظارات واقع بینانه برای کاهش وزن و سرعت کاهش وزن داشته باشید.

معایب رژیم اپتاویامعایب رژیم اپتاویا

برنامه غذایی رژيم اپتاویا:

طراحی های متنوعی برای برانامه غذایی رژیم اپتاویا وجود دارد. چندین وعده این رژیم در روز به غذاهای بسته بندی شده مربوط می شود، البته در ایران این بسته ها قابل دسترسی نیستند به همین دلیل برای رعایت رژیم اپتاویا باید زیرنظر یک متخصص تغذیه پیش رفت. در ادامه به یکی از برنامه های غذایی این رژیم اشاره شده است: 

لازم به ذکر است در این برنامه غذایی هر یک وعده سبزیجات معادل نصف فنجان سبزیجات است.

روز ۱: 

- شامل سه وعده دارای ۲۰۰ گرم ماهی، میگو یا سفیده تخم‌مرغ

- دو وعده چربی سالم

- سه وعده سبزیجات غیر نشاسته‌ای

- یک میان وعده مانند ساقه کرفس یا آدامس بدون قند

- سه وعده شیک اپتاویا

روز ۲:

- سه وعده شامل ۱۷۰ گرم قزل‌آلا، فیله یا سینه مرغ

- یک وعده چربی سالم

- سه وعده سبزیجات غیر نشاسته‌ای

- سه وعده غذای بسته‌بندی اپتاویا

روز ۳:

- دو وعده ۱۴۰ گرمی ماهی سالمون، استیک یا گوشت مرغ

- سه وعده سبزیجات غیر نشاسته‌ای

- یک وعده غذای بسته‌بندی شده اپتاویا

- یک میان وعده

- سه وعده غذای بسته‌بندی اپتاویا

روز ۴:

- سه وعده ۲۰۰ گرمی ماهی، میگو یا سفیده تخم‌مرغ 

- دو وعده چربی سالم

- سه وعده سبزیجات غیر نشاسته‌ای

- یک میان وعده

- سه وعده غذای بسته‌بندی اپتاویا

روز ۵:

- دو وعده ۱۴۰ گرمی ماهی سالمون، استیک یا گوشت مرغ

- سه وعده سبزیجات غیر نشاسته‌ای

- یک میان وعده

- سه وعده غذای بسته‌بندی اپتاویا

روز ۶:

- سه وعده ۱۷۰ گرمی ماهی قزل‌آلا یا سینه مرغ

- یک وعده چربی سالم

- سه وعده سبزیجات غیر نشاسته‌ای

- سه وعده غذای بسته‌بندی اپتاویا

روز ۷:

- سه وعده ۲۰۰ گرمی ماهی، میگو یا سفیده تخم‌مرغ

- دو وعده چربی سالم

- سه وعده سبزیجات غیر نشاسته‌ای

-  یک میان وعده

- سه وعده غذای بسته‌بندی اپتاویا

گردآوری: بخش تغذیه و تناسب اندام سرپوش

  • 17
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش