پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۱۰۰۰۱۷

آیا داروی فاویپیراویر برای درمان کرونا موثر است؟

داروی favipiravir,شرایط استفاده از داروی فاویپیراویر,جلوگیری از بیماری کرونا
قائم مقام انجمن حمایت از بیماری‌های عفونی گفت: داروی فاویپیراویر مقداری در کشور وارد شده و به برخی از افراد که مبتلا به ویروس کرونا نیز بوده اند داده شده است. هنوز در حال بررسی این دارو هستیم.

به گزاری فرارو، داروی فاویپیراویر با نام اصلی favipiravir که توسط شرکت Fujifilm ساخته شده است، نتایج مثبتی را در کارآزمایی های بالینی شامل ۳۴۰ بیمار در ووهان و شنژن ایجاد کرده است !

پایگاه خبری گاردین نوشت:” ژانگ شینمین، یک مقام مسوول در وزارت علوم و فن آوری کشور چین مطرح کرد که داروی فاویپیراویر با نام اصلی favipiravir که توسط شرکت Fujifilm ساخته شده است، نتایج مثبتی را در کارآزمایی های بالینی شامل ۳۴۰ بیمار در ووهان و شنژن ایجاد کرده است ! این دارو از درجه ایمنی بالایی برخودار است و به وضوح در ازمایش های بالینی انجام داشته، تأثير داشته است.

بیمارانی که در شهر شنژن این دارو را دریافت نموده اند ، بعد از حدود ۴ روز بهبود یافته اند و این در حالیست که این ایام براى افراد مبتلا، بدون دریافت این دارو به طور متوسط ۱۱ روز است. همینطور در عکس های رادیولوژی ۹۱ درصد از بیماران تاثیر داشته است و باعث بهبودی در ریه های افراد مبتلا به ویروس کرونا (corona) شده است؛ در حالیکه این درصد برای افرادی که این دارو را دریافت نکردند حدودا ۶۲ درصد است. “

تا به حال شرکت تولید کننده این دارو که با نام “avigan” نیز شناخته می شود، هیچ اظهار نظری در این باره نکرده است!

اما این ادعا در مورد داروی فاویپیراویر تا چه اندازه تایید شده است؟

مینو محرز قایم مقام انجمن حمایت از بیماری های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این خصوص به به ميزان ذکر کرد:متأسفانه در یک چنین موقعیت هایی عده ای دعوا های جناحی را وارد میدان می کنند که البته باعث تاسف است. هیچ یک از این دارو ها از نظر جهانی تأیید نهایی برای درمان ویروس کرونا را نگرفته اند.

قائم مقام انجمن حمایت از بیماری های عفونی در ادامه ذکر کرد:داروی فاویپیراویر مقداری در کشور وارد شده و به برخی از افراد که مبتلا به ویروس کرونا نیز بوده اند داده شده است. هنوز در حال بررسی این دارو هستیم.

فاویپیراویر در کشور تولید می شود؟

فرامرز اختراعی رئیس سندیکای تولید کنندگان مواد اولیه دارویی درباره وضعیت تولید داروی فاویپیراویر در کشور ذکر کرد:تولید دارو در کشور کار آسانی نیست که بلافاصله پس از اظهار نظر شخصی این دارو تولید شود، این دارو تائیدیه FDA نداشته و ساخت شرکت فوجی ژاپن است و رگولاتوری ژاپن آنرا تائید کرده است و در کشور چین با شیوع کرونا تائیدیه آن در چین نیز صادر شد که نتیجه مثبتی هم دریافت شده است.

وی خاطر نشان کرد:همان موقع ایران درخواست این دارو را برای انجام تحقيقات به کشور چین داد و ۱۵هزار دوز از این دارو در اختیار کشورمان قرار گرفت و در چند بیمارستان برای انجام ازمایش های بالینی مورد استفاده قرار داده شد. با گذشت زمان تجربه این که این دارو در بهبود شرایط بیماران میتواند نقش مثبتی ایفا کند درحال آشکار شدن است و هنوز نتایج آزمون بالینی آن کامل نشده است.

اختراعی ذکر کرد :داروی فاویپیراویر باید به تایید کمیته اخلاق برسد و فاز های یک، دو و سه آزمایشگاهی را طی کند تا تایید شود، اما در شرایط اضطراري مثل بحران کرونا، فاز های یک و دو آن هم به شرط داشتن مستندات کافی حذف می شود که این اتفاقات نیز در کشور با سرعت درحال انجام است. فورا نیز با دو شرکت تولید کننده برای تولید این دارو رایزنی صورت گرفته است و یک شرکت وارد کننده نیز موفق شده که دارو را وارد کند. همچنین شرکت تولیدکننده نیز موفق به واردات مواد اولیه آن شده است و اگر نتایج آزمایش های بالینی تایید شود ظرف چند روز آینده این دارو وارد بازار خواهد شد.

داروی favipiravir,شرایط استفاده از داروی فاویپیراویر,جلوگیری از بیماری کرونا

شایعه واردات داروی ضد کرونای favipiravir برای مسوولان

با پیگیری های صورت گرفته بعضی رسانه های معتبر از بیمارستان مسیح دانشوری، هرگونه اخبار منتشره در خصوص دارو توسط بیمارستان مسیح دانشوری و ریاست این بیمارستان کذب است و این بیمارستان هیچگونه دارویی برای مسئولان اختصاص نداده است.

کارمندان زحمتکش و از جان گذشته بیمارستان مسیح دانشوری همچون گذشته در حال خدمت رساني به همه مردم هستند و هیچ گونه تفاوتی میان مردم و مسوولان قائل نیستند و از رسانه ها خواستارند در شرایط کنونی که کادر درمانی کشور نیاز به آرامش دارند از انتشار اخبار نادرست و گمانه زنی ها جلوگیری کنند تا خدمات رسانی این قشر زحمتکش به حاشیه نرود.

مصاحبه در مورد اثربخشی یا عدم اثربخشی داروی" فاوی پیراویر" تخلف است

در پی مصاحبه انجام شده یکی از متخصصین بیمارستان مسیح دانشوری در خصوص داروی فاوی پیراویر( favipiravir)، معاون درمان وزارت بهداشت به نمایندگی از کمیته علمی مستقر در معاونت درمان وزارت بهداشت، اطلاعیه ای صادر کرد.

" به اطلاع می رساند داروی مذکور هنوز در فارماکوپه ایران وارد نشده و اکنون بعنوان یک دارو در یک کارآزمایی بالینی به کار گرفته شده و در اختیار چند مرکز درمانی از جمله بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفته است و تاکنون نتایجی از این تحقیق به این کمیته گزارش نشده است؛ لذا انجام هرگونه مصاحبه و عرضه هر نوع گزارش بعنوان تائید و یا رد اثربخشی این دارو مورد تائید کمیته نبوده و تخلف محسوب می شود.

تا کنون هیچ گزارش مکتوبی از اثربخشی این دارو از مراکز درمانی ازجمله مرکز مسیح دانشوری چاپ نشده و یا به وزارت بهداشت ارائه نشده است. صرف گزارش تجربی از یک اقدام درمانی در دنیای علم جایگاهی ندارد و حتی سبب نگرانی خانواده بیماران به جهت عدم تهیه و یا حتی احساس گناه در بازماندگان بیمارانی که به رحمت خدا رفته اند ایجاد کند.

بنابر اعلام وبدا، بدیهی است تمام دارو های مصرفی در درمان کرونا (corona) بعنوان ضدویروس و یا ضد التهاب، درمان قطعی نمی باشد آنچه ثابت شده، مراقبت صحیح از بیماران موثرترین راه کمک به درمان بیماران است که کادر درمانی مراکز بیمارستانی کشور ما از جمله عزیزان ما در بیمارستان مسیح دانشوری از موفق ترین های دنیای پزشکی محسوب میشوند که جای سپاس و قدردانی دارد.

بدیهی است بعد از اتمام کار آزمایی بالینی مذکور، نتایج توسط کمیته علمی اعلام و در صورت تائید اثربخشی آن وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی نسبت به تامین و توزیع دارو به خاطر استفاده برای بیماران اقدام خواهد کرد."

  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش