پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۰۱۰۰۰۱۷

آیا داروی فاویپیراویر برای درمان کرونا موثر است؟

داروی favipiravir,شرایط استفاده از داروی فاویپیراویر,جلوگیری از بیماری کرونا
قائم مقام انجمن حمایت از بیماری‌های عفونی گفت: داروی فاویپیراویر مقداری در کشور وارد شده و به برخی از افراد که مبتلا به ویروس کرونا نیز بوده اند داده شده است. هنوز در حال بررسی این دارو هستیم.

به گزاری فرارو، داروی فاویپیراویر با نام اصلی favipiravir که توسط شرکت Fujifilm ساخته شده است، نتایج مثبتی را در کارآزمایی های بالینی شامل ۳۴۰ بیمار در ووهان و شنژن ایجاد کرده است !

پایگاه خبری گاردین نوشت:” ژانگ شینمین، یک مقام مسوول در وزارت علوم و فن آوری کشور چین مطرح کرد که داروی فاویپیراویر با نام اصلی favipiravir که توسط شرکت Fujifilm ساخته شده است، نتایج مثبتی را در کارآزمایی های بالینی شامل ۳۴۰ بیمار در ووهان و شنژن ایجاد کرده است ! این دارو از درجه ایمنی بالایی برخودار است و به وضوح در ازمایش های بالینی انجام داشته، تأثير داشته است.

بیمارانی که در شهر شنژن این دارو را دریافت نموده اند ، بعد از حدود ۴ روز بهبود یافته اند و این در حالیست که این ایام براى افراد مبتلا، بدون دریافت این دارو به طور متوسط ۱۱ روز است. همینطور در عکس های رادیولوژی ۹۱ درصد از بیماران تاثیر داشته است و باعث بهبودی در ریه های افراد مبتلا به ویروس کرونا (corona) شده است؛ در حالیکه این درصد برای افرادی که این دارو را دریافت نکردند حدودا ۶۲ درصد است. “

تا به حال شرکت تولید کننده این دارو که با نام “avigan” نیز شناخته می شود، هیچ اظهار نظری در این باره نکرده است!

اما این ادعا در مورد داروی فاویپیراویر تا چه اندازه تایید شده است؟

مینو محرز قایم مقام انجمن حمایت از بیماری های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این خصوص به به ميزان ذکر کرد:متأسفانه در یک چنین موقعیت هایی عده ای دعوا های جناحی را وارد میدان می کنند که البته باعث تاسف است. هیچ یک از این دارو ها از نظر جهانی تأیید نهایی برای درمان ویروس کرونا را نگرفته اند.

قائم مقام انجمن حمایت از بیماری های عفونی در ادامه ذکر کرد:داروی فاویپیراویر مقداری در کشور وارد شده و به برخی از افراد که مبتلا به ویروس کرونا نیز بوده اند داده شده است. هنوز در حال بررسی این دارو هستیم.

فاویپیراویر در کشور تولید می شود؟

فرامرز اختراعی رئیس سندیکای تولید کنندگان مواد اولیه دارویی درباره وضعیت تولید داروی فاویپیراویر در کشور ذکر کرد:تولید دارو در کشور کار آسانی نیست که بلافاصله پس از اظهار نظر شخصی این دارو تولید شود، این دارو تائیدیه FDA نداشته و ساخت شرکت فوجی ژاپن است و رگولاتوری ژاپن آنرا تائید کرده است و در کشور چین با شیوع کرونا تائیدیه آن در چین نیز صادر شد که نتیجه مثبتی هم دریافت شده است.

وی خاطر نشان کرد:همان موقع ایران درخواست این دارو را برای انجام تحقيقات به کشور چین داد و ۱۵هزار دوز از این دارو در اختیار کشورمان قرار گرفت و در چند بیمارستان برای انجام ازمایش های بالینی مورد استفاده قرار داده شد. با گذشت زمان تجربه این که این دارو در بهبود شرایط بیماران میتواند نقش مثبتی ایفا کند درحال آشکار شدن است و هنوز نتایج آزمون بالینی آن کامل نشده است.

اختراعی ذکر کرد :داروی فاویپیراویر باید به تایید کمیته اخلاق برسد و فاز های یک، دو و سه آزمایشگاهی را طی کند تا تایید شود، اما در شرایط اضطراري مثل بحران کرونا، فاز های یک و دو آن هم به شرط داشتن مستندات کافی حذف می شود که این اتفاقات نیز در کشور با سرعت درحال انجام است. فورا نیز با دو شرکت تولید کننده برای تولید این دارو رایزنی صورت گرفته است و یک شرکت وارد کننده نیز موفق شده که دارو را وارد کند. همچنین شرکت تولیدکننده نیز موفق به واردات مواد اولیه آن شده است و اگر نتایج آزمایش های بالینی تایید شود ظرف چند روز آینده این دارو وارد بازار خواهد شد.

داروی favipiravir,شرایط استفاده از داروی فاویپیراویر,جلوگیری از بیماری کرونا

شایعه واردات داروی ضد کرونای favipiravir برای مسوولان

با پیگیری های صورت گرفته بعضی رسانه های معتبر از بیمارستان مسیح دانشوری، هرگونه اخبار منتشره در خصوص دارو توسط بیمارستان مسیح دانشوری و ریاست این بیمارستان کذب است و این بیمارستان هیچگونه دارویی برای مسئولان اختصاص نداده است.

کارمندان زحمتکش و از جان گذشته بیمارستان مسیح دانشوری همچون گذشته در حال خدمت رساني به همه مردم هستند و هیچ گونه تفاوتی میان مردم و مسوولان قائل نیستند و از رسانه ها خواستارند در شرایط کنونی که کادر درمانی کشور نیاز به آرامش دارند از انتشار اخبار نادرست و گمانه زنی ها جلوگیری کنند تا خدمات رسانی این قشر زحمتکش به حاشیه نرود.

مصاحبه در مورد اثربخشی یا عدم اثربخشی داروی" فاوی پیراویر" تخلف است

در پی مصاحبه انجام شده یکی از متخصصین بیمارستان مسیح دانشوری در خصوص داروی فاوی پیراویر( favipiravir)، معاون درمان وزارت بهداشت به نمایندگی از کمیته علمی مستقر در معاونت درمان وزارت بهداشت، اطلاعیه ای صادر کرد.

" به اطلاع می رساند داروی مذکور هنوز در فارماکوپه ایران وارد نشده و اکنون بعنوان یک دارو در یک کارآزمایی بالینی به کار گرفته شده و در اختیار چند مرکز درمانی از جمله بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفته است و تاکنون نتایجی از این تحقیق به این کمیته گزارش نشده است؛ لذا انجام هرگونه مصاحبه و عرضه هر نوع گزارش بعنوان تائید و یا رد اثربخشی این دارو مورد تائید کمیته نبوده و تخلف محسوب می شود.

تا کنون هیچ گزارش مکتوبی از اثربخشی این دارو از مراکز درمانی ازجمله مرکز مسیح دانشوری چاپ نشده و یا به وزارت بهداشت ارائه نشده است. صرف گزارش تجربی از یک اقدام درمانی در دنیای علم جایگاهی ندارد و حتی سبب نگرانی خانواده بیماران به جهت عدم تهیه و یا حتی احساس گناه در بازماندگان بیمارانی که به رحمت خدا رفته اند ایجاد کند.

بنابر اعلام وبدا، بدیهی است تمام دارو های مصرفی در درمان کرونا (corona) بعنوان ضدویروس و یا ضد التهاب، درمان قطعی نمی باشد آنچه ثابت شده، مراقبت صحیح از بیماران موثرترین راه کمک به درمان بیماران است که کادر درمانی مراکز بیمارستانی کشور ما از جمله عزیزان ما در بیمارستان مسیح دانشوری از موفق ترین های دنیای پزشکی محسوب میشوند که جای سپاس و قدردانی دارد.

بدیهی است بعد از اتمام کار آزمایی بالینی مذکور، نتایج توسط کمیته علمی اعلام و در صورت تائید اثربخشی آن وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی نسبت به تامین و توزیع دارو به خاطر استفاده برای بیماران اقدام خواهد کرد."

  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X