یکشنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۴۳

فوت فتیش چیست؟ علائم و راه های درمان

فوت فتیش,فوت فتیش چیست,نشانه های فوت فتیش چیستفوت فتیش
زمانی که از فتیش صحبت می شود یعنی فرد به شیء یا بخشی از بدن فرد بدون دلیل خاصی علاقه دارد به طوری که این بخش به صورت معمول برای افراد دیگر تحریک کننده نخواهد بود. یکی از انواع این موارد فوت فتیش است که در ادامه این مطلب سرپوش به تفسیر آن پرداخته ایم.

فوت فتیش چیست؟

می توان گفت فتیش در لغت به معنی جاذبه وسواسی است که نشان دهنده تمایل جنسی بیش از اندازه فرد برای فعالیت جنسی خاص است. این موضوع انواع مختلفی دارد یکی از آنها فوت فتیش است که افراد در آن علاقه بسیار زیادی به پای جنس مخالف خود دارند و از لحاظ جنسی با پا یا هرچیز وابسته به پا مانند جوراب یا کفش تحریک می شود. 

فوت فتیش به پای جنس مخالف علاقه دارد و با پا، انگشتان، قوزک فرد تحریک می شود. میزان فوت فتیش در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد تنها با نگاه کردن به پای فرد تحریک می شوند به طوری که اگر لاک یا جواهر روی پای فرد ببینند کاملا تحریک می شوند. 

درصورتی که فوت فتیش درحد معقول و قابل کنترل باشد از لحاظ روانشناسی مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر از کنترل خارج شود نیاز به مراجعه به روانشناس دارد. 

در میان فتیش های مختلف فوت فتیش از همه بیشتر شناخته می شود که نشانه ای از رایج بودن آن است.

مطالعاتی که در همین خصوص انجام شده است نشان می دهد نصفی از افراد مورد بررسی به نوعی درگیر فتیش های مختلف بوده اند و در میان آنها فوت فتیش و پدوفیلیا شایع ترین هستند. 

فوت فتیش,فوت فتیش چیست,دلایل فوت فتیشهمه چیز درباره فوت فتیش

نشانه های فوت فتیش چیست؟

تشخیص فوت فتیش غالبا زمانی انجام می شود که فرد علائم فتیش پا را به یک روانپزشک یا روانشناس یا روان درمانگر گزارش کند. درصورتی که فرد همراه با شریک خود به یک متخصص سلامت روان مراجعه کند می تواند این موضوع را تاحدی درمان کند. 

از عمده ترین نشانه های فوت فتیش می توان به استفاده دائمی از اشیاء غیرزنده یا وابستگی به بخش های غیرزنده سکسی بدن برای رسیدن به لذت جنسی اشاره کرد. این لذت جنسی می تواند از طریق لمس، حس بویایی یا مشاهده کردن برای فرد ایجاد شود. این افراد با گذشت زمان به موارد دیگر هم برای ابراز علاقه جنسی وابسته خواهند شد. 

نشانه ای دیگر از این فتیش مربوط به نیازهایی است که موجب ناتوانی جدی در حوزه های اجتماعی، شغلی و... می شوند. فردی که به اختلال فوت فتیش مبتلا است به دلیل تمایلات جنسی غیرمعمول احساس شرم و پریشانی خواهد کرد. 

بزرگسالانی که از لحاظ جنسی فعال هستند ممکن است در طول عمر خود به صورت موردی به برخی فتیش ها دچار شوند، البته از آنجایی که این نوع تمایلات همراه با پریشانی ذهنی نیستند به عنوان اختلال محسوب نمی شودند. 

در ادامه به یک سری آمار در رابطه با اختلال‌های فتیش اشاره می‌کنیم:

این اختلال به صورت تقریبی برای مردان دیده می شود. 

به صورت تقریبی از هر چهار مرد مبتلا به فوت فتیش یک نفر از آنها تمایلات همجنسگرایی هم دارند. 

اختلالات فتیش گونه معمولا با اختلالات مارافیلیایی یا فعالیت های شدید جنسی همراه می باشند. 

باوجودی که اینگونه اختلالات در ابتدای زندگی بروز می کنند اما نشانه هایی از آن امکان دارد در طول زندگی فرد هم بروز و ظهور پیدا کرده و کم زیاد شوند. 

فوت فتیش,فوت فتیش چیست,پیامدهای فوت فتیشنشانه های فوت فتیش

دلایل فوت فتیش:

مانند نحوه پوشش، سبک موسیقی و سایر موارد که مربوط به سلیقه هستند تمایلات جنسی هم در افراد مختلف متفاوت اند. برای یک فرد ممکن است موردی تحریک کننده باشد اما در فردی دیگر آن موضوع عادی باشد، یا چیزی که برای فرد دیگری موجب تحریک جنسی می شود برای شما آزاردهنده باشد.  

هنوز هم دلیل قطعی برای دلیل این اختلال وجود ندارد اما نظریه هایی در این خصوص مطرح می شوند که به نوعی توضیح می دهند چرا پا برای گروهی از افراد جذاب هستند، در ادامه به آنها اشاره می شود: 

بیولوژی:

پای انسان انتهای سیستم عصبی است از این حساسیت بیشتری دارد و تحریک آن هم راحت تر و با شدت بیشتری رخ می دهد. قلقلک دادن، مالیدن یا ماساژ دادن در قسمت پا بیشتر احساس می شود.

لمس بیش از حد کودک با پا:

بسیاری از والدین یا اطرافیان پای کودک خود را نوازش کرده یا با آن بازی می کنند. این موضوع می تواند عاملی برای علاقه زیاد کودک به پا باشد و این علاقه در آینده به صورت فوت فتیش خود را نشان می دهد. 

کودک ‌آزاری:

در بسیاری از فوت فتیش های تجربه آزار جنسی در دوران کودکی یا تجاوز و رابطه جنسی با هدف لذت جویی دیده می شود. یکی از عوامل عمده آسیب روانی مربوط به کودک آزاری است برای پیشگیری از آسیب های ناشی از آن پیشنهاد می شود کودک را نزد مشاور برد. 

از دست دادن یکی از عزیزان در دوره‌ای از زندگی:

در برخی از موراد فوت فتیش دیده می شود که با از دست دادن یکی از عزیزان چه به دلیل مرگ و چه به دلیل دوری از یک یا چند وسیله لذت جویی را آغاز می کند تا غم از دست دادن را از خاطر ببرد. در فوت فتیش ها این وسایل به پای شخص دیگر یا عکس آن مربوط می شود. 

جنبه‌ تحقیر:

یکی از نظریات برای دلایل ایجاد فوت فتیش مربوط به حس تحقیری است که پا به دنبال پایین ترین عضو بدن بودن ایجاد می کند. به همین دلیل افراد دارای فوت فتیش با تحقیر شدن از طرف کسی که شریک جنسی شان است قصد دارند به لذت برسند. آنها دوست دارند پای فرد روی آنها باشد تا اختلاف قدرت را کاملا حس کنند. 

جنبه سلطه:

غالبا یکی از دلایل عمده فوت فتیش تحت سلطه قرار دادن جنس مخالف در رابطه است. این افراد فقط پوزیشن های تحقیرآمیز را برای رابطه جنسی انتخاب می کنند. 

فوت فتیش,فوت فتیش چیست,دلایل ایجاد فوت فتیشدلایل ایجاد فوت فتیش

پیامدهای فوت فتیش:

فوت فتیش جزء اختلالاتی با پیامدهای گسترده است که از جمله آنها می توان به مشکلات بهداشتی جسمی اشاره کرد. پا یکی از اعضای بدن است که همواره در فضای گرم و مرطوب کفش و جوراب قرار دارد، این موضوع اگر با مراقبت کم همراه باشد موجب بروز برخی مشکلات پوستی و حتی عفونت خواهد شد، در صورتی که افراد از بیماری های مقاربتی که با تماس تناسلی پوست با پوست منتقل می شود مبتلا باشند انتقال بیماری تشدید خواهد شد، از جمله این بیماری ها می توان به تبخال جنسی، دهان، ویروس دهانی اچ پی وی و... اشاره کرد. 

درصورتی که پا به آلت تناسی یا دهان آلوده به ویروس برخوردی داشته باشد زخم بازی هم وجود داشته باشد انتقال بیماری دور از ذهن نیست. پوست ظریف اطراف آلت تناسلی، واژن، مقعد و بیضه ها ممکن است با ناخن های تیز انگشت آسیب ببیند. ایمپتگیو یک عفونت پوستی بسیار مسری است و از جمله این موارد است. 

عفونت های قارچی مانند پای ورزشکار هم می تواند از طریق تماس با پوست آلوده یا حتی کفش هایی که فرد مبتلا می باشد به شریک وی منتقل شوند. 

عدم برقراری رابطه جنسی سالم:

درصورتی که فوت فتیش بدون درمان ادامه پیدا کند فرد نمی تواند رابطه جنسی سالم داشته باشد زیرا فقط توانایی به ارگاسم رسیدن از طریق پا را دارد. رابطه جنسی ناسالم به خودی خود عوارضی را به دنبال دارد که شامل افسردگی، اضطراب و... می باشد. 

پدیده‌ میسترس و اسلیو:

درصورتی که فوت فتیش فرد بدون درمان بماند یا شدت آن افزایش پیدا کند ممکن است پدیده میسترس و اسلیو را ایجاد کند. این پدیده همان ارباب و برده است که در رابطه فوت فتیش شخصی که پای وی پرستیده می شود میسترس و طرف دیگر اسلیو است. این تمایل به قدری زیاد خواهد شد که فرد برده می خواهد که از سمت ارباب خود کتک بخورد و از این شکنجه هم لذت می برد. ارباب هم از شکنجه دادن لذت خواهد برد. اگر این شکل از رابطه شدت یابد، فرد برده دچار اختلال مازوخیسم و ارباب دچار اختلال سادیسم خواهد شد.

فوت فتیش,فوت فتیش چیست,پیامدهای فوت فتیشپیامدهای فوت فتیش

راهکارهای درمانی فوت فتیش:

همانطور که اشاره شد تمامی فوت فتیش ها تنها زمانی که درمان نیاز دارند که در زندگی روزمره فرد یا زندگی مشترک او تاثیر منفی بگذارد. همچنین به دلیل عمق مشکل یک فتیش، فرایند درمان هم طولانی خواهد بود. رایج ترین درمان هایی که برای فوت فتیش درنظر گرفته می شوند شامل روان ‌تحلیل‌گری، شناختی-رفتاری ، دارو درمان و روانشناسی خانواده می باشد. از جمله دیگر روش ها به شرح زیر هستند: 

روش انزجاری:

در این روش فرد با استفاده از محرک واقعی یا خیالی تحریک شده و در زمان لذت جنسی به وی شوک الکتریکی وارد می شود تا از لذت جویی با این روش بیدار شود. (به صورت کلی شیوه هایی از شرطی سازی که در زمان ایجاد لذت محرک منفی را وارد می‌کند و به فرد احساس منفی می‌ دهند بیش ترین استفاده را دارد)

روش عادت آموزی:

در این روش به فرد روش صحیح رابطه جنسی آموخته می شود و فرد باید به صورت مکرر این کار با تکرار کرده یا صدای ضبط شده را گوش کند تا روشی صحیح و عادت گونه داشته باشد. 

استفاده از دارو:

تاثیر به سزایی را می توان با ترکیب دارو و رفتار درمانی مشاهده کرد پس به غیر از روش های رفتاری شناختی از دارو هم می توان استفاده کرد. از داروهای ضدافسردگی و اضطراب به عنوان پیش نیاز برای درمان استفاده خواهد شد. همانطور که اطلاع دارید تستوسترون از جمله هورمون های ایجاد کننده صفت جنسی هستند و درمانگر می تواند با تجویز داروهای آنتی آندروژن آن را کاهش دهد و به این صورت تمایل جنسی و تصویر ساز جنسی در مردان را پایین می آورد. 

فوت فتیش,فوت فتیش چیست,درمان فوت فتیش با دارودرمان فوت فتیش با دارو

هیپنوتیزم درمانی:

در این روش درمانگر فرد را با هیپنوتیزم درمان می کند و سپس باورهای اساسی و ناخودآگاه فرد را به سبب بروز این اختلال شده اند تغییر می کنند. 

روش گفت و گو:

درصورتی که انحراف جنسی هنوز آنقدرها هم شدت نگرفته است درمانگر می تواند همزمان با صحبت کردن با مراجع تعدادی جلسه برای تمایل جنسی هم برگزار کند.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 14
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش