شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۰۱۹

تاثیرات مثبت و منفی رابطه جنسی بر مغز

تاثیر رابطه جنسی بر مغز,ارتباط رابطه جنسی بر روی مغزتاثیر رابطه جنسی بر مغز
نیاز جنسی در وجود تمامی انسان ها نهادینه شده است، این موضوع در زندگی زناشویی نمود بیشتر دارد، لذا نیازمند توجه بیشتر از جانب زوجین می باشد. رابطه جنسی تاثیرات مثبتی بر جنبه های مختلف جسمی انسان می گذارد، یکی از فواید آن تاثیر بر مغز است. در این مطلب سرپوش در خصوص تاثیرات رابطه جنسی بر مغز توضیح داده ایم.

تاثیر رابطه جنسی بر مغز:

تاثیر رابطه جنسی بر مغز به گونه ای خواهد بود که ممکن است بر احساسات، درد یا خواب اثر داشته باشد. علاوه بر مغز رابطه جنسی بر قسمت های دیگر نیز ممکن است تاثیر گذار باشد بر اساس مطالعات صورت گرفته رابطه جنسی بر میزان اشتهای افراد و نحوه عملکرد سیستم قلبی آنها اثرگذار خواهد بود. رابطه جنسی موثر قادر خواهد بود کالری بسوزاند به همین دلیل دانشمندان خاطر نشان می کنند که موجب تغییر در اشتهای افراد خواهد شد. 

بر اساس مطلبی که در سال ۲۰۱۶ در مجله Health and Social Behavior منتشر شد؛ زنانی که رابطه جنسی رضایت بخشی دارند ممکن است در برابر خطر فشار خون در امان باشند. 

بسیاری از تاثیرات رابطه جنسی به نحوه عملکرد مغز و ترشح هورمون برمی گردد که در سیستم مرکزی مرتبط خواهد بود.

تاثیرات رابطه جنسی بر مغز:

تاثیر بر فعالیت هورمون های مغزی:

همانطور که همه اطلاع دارند رابطه جنسی می تواند روحیه زوحین را تحت تاثیر قرار دهد، این تاثیرگذاری معمولا به نحو مثبت خواهد بود، البته در برخی موارد منفی هم ممکن است باشند. رابطه جنسی منجر به آزاد کردن تعداد زیادی هورمون می شود که با احساسات در ارتباط هستند. این هورمون ها معمولا برای روحیه خوب هستند البته موارد استثناء هم وجود دارد. 

دلیل داشتن احساس استرس بعد از اتمام رابطه جنسی ممکن است به تاثیر سکس بر هیپوتالاموس مغز برگردد. هیپوتالاموس ترشح اکسی توسین را برعهده دارد، زمانی که سطح بالایی از اکسی توسین تولید شود شما آرامش بیشتری خواهید داشت، این هورمون می تواند اثرات هورمونی که با افزایش استرس در ارتباط است را خنثی کند.

تاثیر رابطه جنسی بر مغز,چگونگی رابطه جنسی بر مغزتاثیر رابطه جنسی بر نقاط مختلف مغز با تصویر رنگی

اثر دارویی رابطه جنسی:

رابطه جنسی حس و حال خوبی را برای فرد رقم خواهد زد به همین دلیل است که افراد آن را دوست دارند و زمان زیادی را برای پیدا کردن جفت خود سپری می کنند. لذتی مقدار لذتی که رابطه جنسی ایجاد می کند با دوپامین در ارتباط می باشد. این ماده نوعی انتقال دهنده عصبی است که مرکز پاداش در مغز را فعال می کند.

از طرفی دوپامین همان ماده ی شیمیایی است که احساس اوج بعد از مصرف مواد را ایجاد می کند، بر اساس آنچه محققین عنوان کرده اند مصرف کوکائین و داشتن سکس حس و حال یکسانی ایجاد نمی کند اما هر دوی آنها می توانند قسمت های مشترکی را در مغز فعال کنند. 

کافئین، نیکوتین، و شکلات هم می توانند مرکز پاداش را فعال کنند.

رابطه جنسی داروی ضد افسردگی:

در سال ۲۰۰۲ مطالعه در دانشگاه آلبانی بر روی ۳۰۰ خانم انجام شد. بر اساس آنچه به دست آمد زنانی که در رابطه جنسی خود از کاندوم استفاده نمی کردند، علائم افسردگی کمتری را بروز می دادند. این موضوع نشان دهنده تاثیر ترکیبات موجود در مایع منی مانند استروژن و پروستاگلاندین بود که خاصیت ضد افسردگی داشتند و بعد از رابطه جنسی به بدن زن جذب می شوند. محققان فاکتورهای دیگر که ممکن بود بر خلق و خو تاثیر بگذارند هم بررسی کردند برای مثال بودن در یک رابطه‌ی جدی یا استفاده از قرص ضد بارداری خوراکی.

این خبر خوبی برای افرادی که رابطه جنسی جدی دارند محسوب می شود، اما باید توجه کرد راه های دیگری برای فعال کردن هورمون های احساس خوب وجود دارد اما راه دیگری برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی وجود ندارد. 

تاثیر رابطه جنسی بر مغز,تاثیر رابطه جنسی بر افسردگیتاثیر ضد افسردگی رابطه جنسی بر مغز

خاموش شدن قضاوت اجتماعی در حین رابطه جنسی:

شما هم تجربه علاقه به کسی را داشته اید، در این صورت تمایل دارید از برخی خط قرمز یا عادات ارزشمند به خاطر طرف مقابل خود بگذرید. اینکه شما برای داشتن یک ارزیابی منطقی و تحلیلی از افرادی که با آنها رابطه دارید مشکل پیدا کنید بی دلیل نیست، در حین رابطه جنسی مسیر عصبی درگیر برای قضاوت اجتماعی خاموش می شود. شاید به همین دلیل است که ضرب المثل عشق انسان را کور می کند، در میان مردم رواج دارد. 

سویتون در این باره توضیح می دهد، زمانی که قضاوت های اجتماعی فرد کاهش پیدا کند، ممکن است تمرکز از افکار به سمت احساسات کشیده شود. ممکن است بیشتر به این فکر کنید که دوست داشتن شما چه احساس بیشتری به شما می دهد تا اینکه به شغل یا طرز لباس پوشیدن طرف مقابل فکر کنید. همین موضوع ممکن است اهمیت شما را به ایده آل های بیرونی کاهش داده و تمرکز را بر ندای قلبی بگذارد. 

رابطه جنسی شمشیر دولبه افسردگی:

هورمون های احساس خوب در حین رابطه جنسی می توانند شوق زیادی برای افراد به ارمغان بیاورند، اما بعد از رابطه تکلیف چه می شود؟ 

بر اساس آنچه محققین عنوان می کنند؛ پدیده ای به نام “غم و اندوه پس از ارگاسم” وجود دارد که حدود ۳/۱ از زنانی که در مطالعه آنها شرکت کرده اند در بازه ای زمان به غم و اندوه بعد از رابطه جنسی دست پیدا کرده اند. البته ممکن است این پدیده ناشی از پشیمانی یا احساس اجبار باشد، اما محققان نمی توانند علت را به صورت کاملا واضح مشخص کنند. 

تاثیر رابطه جنسی بر مغز,تاثیرات رابطه جنسی بر مغزتاثیر رابطه جنسی بر مغز؛ شمشیر دولبه برای افسردگی

تاثیر رابطه جنسی بر کاهش درد:

زمانی که سرتان درد دارد بهتر است از زیر رابطه جنسی فرار نکنید، مطالعات بسیاری نشان می دهند که آمیزش و رابطه جنسی می تواند علائم را بهبود دهد و سردرد را آرام تر کند. در سال ۲۰۱۳ مطالعه ای صورت گرفت که در آن ۶۰  درصد افرادی که میگرن داشتند و ۳۰ درصد از افرادی که از سردرد خوشه ای رنج می بردند در حین رابطه جنسی تسکین نسبی یا کامل پیدا کرده اند. 

بر اساس مطالعه ای دیگر زنانی که از ناحیه جی تحریک می شوند؛ جهشی را در آستانه درد خود تجربه می کنند. استاد بازنشسته‌ی دانشگاه راتگرز؛ بِوِرلی ویپل مطالعاتی در این زمینه داشته است و عنوان می کند؛ “برای آنها محرک درد بزرگ‌تری لازم بود تا درد را احساس کنند.” 

این استاد بازنشسته دلیل موضوع را بررسی نکرده است اما سایر محققان نتیجه این موضوع را به اکسی توسین مربوط می دانند. در حقیقت “هورمون عشق” که پیوند بین مادر و نوزاد را شکل می دهد می تواند خاصیت ضد دردی هم از خود نشان دهد. 

پاک شدن حافظه با رابطه جنسی:

هر ساله در میان هر ۱۰۰ هزار نفر ۷ نفرشان به فراموشی کلی گذرا مبتلا می شوند، به این صورت که به صورت ناگهانی اما موقت حافظه را از دست می دهند و نمی توان آن را به بیماری عصبی نسبت داد. این موضوع به تاثیر رابطه جنسی، استرس عاطفی، درد، آسیب جزئی به سر، فرآیندهای درمانی و پریدن بداخل آب‌ داغ و سرد بر مغز مربوط باشد. از دست دادن حافظه ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

فرد در زمان رخ دادن این اختلال، نمی‌تواند خاطرات جدیدی شکل بدهد یا وقایع اخیر را به یاد بیاورد، خوشبختانه به نظر می رسد عوارض پایداری ناشی از این اختلال وجود ندارند و باید توجه کرد برخی دلایل فراموشی ارتباطی با زوال عقل ندارند!

تاثیر رابطه جنسی بر مغز,تاثیر رابطه جنسی بر فعالیت هورمون های مغزیتاثیر رابطه جنسی بر مغز؛ پاک شدن موقتی حافظه

بهبود حافظه با رابطه جنسی:

ممکن است رابطه جنسی حافظه را بهبود دهد در صورتی که با یک جانور جونده روبرو باشیم! در سال ۲۰۱۰ مطالعه بر روی هیپوکمپوسِ (ناحیه‌ای از مغز که مرتبط با حافظه است) جوندگانی که رابطه جنسی دائمی داشتند صورت گرفت. این حیوانات د مقایسه با موش های صحرایی که فقط یکبار رابطه جنسی داشتند نورون های بیشتری در مغز خود داشتند. نتیجه این مطالعه از طریق تحقیق دیگری که بر روی موش ها صورت گرفت نیز حمایت شد، البته درباره این موضوع هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است تا تاثیر رابطه جنسی بر حافظه انسان نیز به قطعیت برسد. 

افزایش آرامش با رابطه جنسی:

دقیقا براساس همان مطالعه ای که نشان می داد رابطه جنسی منظم منجر به بهبود عملکرد مغز موش‌های صحرایی می شود، نشان داد این موجودات استرس کمتری دارند، این موضوع درباره انسان هم صادق است، به طوری که افراد دارای رابطه جنسی در موقعیت های عمومی مانند سخنرانی ها واکنش بهتری در مقایسه با کسانی که رابطه جنسی ندارند از خود نشان خواهند داد. کاهش استرس به پایین آمدن فشار خون در افراد دارای رابطه جنسی مربوط می شود.

تاثیر رابطه جنسی بر مغز,ارتباط رابطه جنسی بر روی مغزتاثیر رابطه جنسی بر مغز؛ افزایش آرامش

افزایش احساس خواب آلودگی با رابطه جنسی:

احتمال خواب آلوده شدن مردان در رابطه جنسی از زنان بیشتر است. دلیل این موضوع بر اساس نظر دانشمندان اینگونه توصیف می شوند: آن بخش از مغز که ” قشر جلوی مغز” نام دارد، بعد از انزال آرامش می‌یابد. این اتفاق همراه با آزاد شدن اکسی‌توسین و سروتونین می‌تواند سندروم “بی‌حال و دمر افتادن و به خواب رفتن” را توجیه کند.

گردآوری: بخش پزشکی و سلامت سرپوش

  • 19
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه
ویژه سرپوش