پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۰۱۹

تاثیرات مثبت و منفی رابطه جنسی بر مغز

تاثیر رابطه جنسی بر مغز,ارتباط رابطه جنسی بر روی مغزتاثیر رابطه جنسی بر مغز
نیاز جنسی در وجود تمامی انسان ها نهادینه شده است، این موضوع در زندگی زناشویی نمود بیشتر دارد، لذا نیازمند توجه بیشتر از جانب زوجین می باشد. رابطه جنسی تاثیرات مثبتی بر جنبه های مختلف جسمی انسان می گذارد، یکی از فواید آن تاثیر بر مغز است. در این مطلب سرپوش در خصوص تاثیرات رابطه جنسی بر مغز توضیح داده ایم.

تاثیر رابطه جنسی بر مغز:

تاثیر رابطه جنسی بر مغز به گونه ای خواهد بود که ممکن است بر احساسات، درد یا خواب اثر داشته باشد. علاوه بر مغز رابطه جنسی بر قسمت های دیگر نیز ممکن است تاثیر گذار باشد بر اساس مطالعات صورت گرفته رابطه جنسی بر میزان اشتهای افراد و نحوه عملکرد سیستم قلبی آنها اثرگذار خواهد بود. رابطه جنسی موثر قادر خواهد بود کالری بسوزاند به همین دلیل دانشمندان خاطر نشان می کنند که موجب تغییر در اشتهای افراد خواهد شد. 

بر اساس مطلبی که در سال ۲۰۱۶ در مجله Health and Social Behavior منتشر شد؛ زنانی که رابطه جنسی رضایت بخشی دارند ممکن است در برابر خطر فشار خون در امان باشند. 

بسیاری از تاثیرات رابطه جنسی به نحوه عملکرد مغز و ترشح هورمون برمی گردد که در سیستم مرکزی مرتبط خواهد بود.

تاثیرات رابطه جنسی بر مغز:

تاثیر بر فعالیت هورمون های مغزی:

همانطور که همه اطلاع دارند رابطه جنسی می تواند روحیه زوحین را تحت تاثیر قرار دهد، این تاثیرگذاری معمولا به نحو مثبت خواهد بود، البته در برخی موارد منفی هم ممکن است باشند. رابطه جنسی منجر به آزاد کردن تعداد زیادی هورمون می شود که با احساسات در ارتباط هستند. این هورمون ها معمولا برای روحیه خوب هستند البته موارد استثناء هم وجود دارد. 

دلیل داشتن احساس استرس بعد از اتمام رابطه جنسی ممکن است به تاثیر سکس بر هیپوتالاموس مغز برگردد. هیپوتالاموس ترشح اکسی توسین را برعهده دارد، زمانی که سطح بالایی از اکسی توسین تولید شود شما آرامش بیشتری خواهید داشت، این هورمون می تواند اثرات هورمونی که با افزایش استرس در ارتباط است را خنثی کند.

تاثیر رابطه جنسی بر مغز,چگونگی رابطه جنسی بر مغزتاثیر رابطه جنسی بر نقاط مختلف مغز با تصویر رنگی

اثر دارویی رابطه جنسی:

رابطه جنسی حس و حال خوبی را برای فرد رقم خواهد زد به همین دلیل است که افراد آن را دوست دارند و زمان زیادی را برای پیدا کردن جفت خود سپری می کنند. لذتی مقدار لذتی که رابطه جنسی ایجاد می کند با دوپامین در ارتباط می باشد. این ماده نوعی انتقال دهنده عصبی است که مرکز پاداش در مغز را فعال می کند.

از طرفی دوپامین همان ماده ی شیمیایی است که احساس اوج بعد از مصرف مواد را ایجاد می کند، بر اساس آنچه محققین عنوان کرده اند مصرف کوکائین و داشتن سکس حس و حال یکسانی ایجاد نمی کند اما هر دوی آنها می توانند قسمت های مشترکی را در مغز فعال کنند. 

کافئین، نیکوتین، و شکلات هم می توانند مرکز پاداش را فعال کنند.

رابطه جنسی داروی ضد افسردگی:

در سال ۲۰۰۲ مطالعه در دانشگاه آلبانی بر روی ۳۰۰ خانم انجام شد. بر اساس آنچه به دست آمد زنانی که در رابطه جنسی خود از کاندوم استفاده نمی کردند، علائم افسردگی کمتری را بروز می دادند. این موضوع نشان دهنده تاثیر ترکیبات موجود در مایع منی مانند استروژن و پروستاگلاندین بود که خاصیت ضد افسردگی داشتند و بعد از رابطه جنسی به بدن زن جذب می شوند. محققان فاکتورهای دیگر که ممکن بود بر خلق و خو تاثیر بگذارند هم بررسی کردند برای مثال بودن در یک رابطه‌ی جدی یا استفاده از قرص ضد بارداری خوراکی.

این خبر خوبی برای افرادی که رابطه جنسی جدی دارند محسوب می شود، اما باید توجه کرد راه های دیگری برای فعال کردن هورمون های احساس خوب وجود دارد اما راه دیگری برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی وجود ندارد. 

تاثیر رابطه جنسی بر مغز,تاثیر رابطه جنسی بر افسردگیتاثیر ضد افسردگی رابطه جنسی بر مغز

خاموش شدن قضاوت اجتماعی در حین رابطه جنسی:

شما هم تجربه علاقه به کسی را داشته اید، در این صورت تمایل دارید از برخی خط قرمز یا عادات ارزشمند به خاطر طرف مقابل خود بگذرید. اینکه شما برای داشتن یک ارزیابی منطقی و تحلیلی از افرادی که با آنها رابطه دارید مشکل پیدا کنید بی دلیل نیست، در حین رابطه جنسی مسیر عصبی درگیر برای قضاوت اجتماعی خاموش می شود. شاید به همین دلیل است که ضرب المثل عشق انسان را کور می کند، در میان مردم رواج دارد. 

سویتون در این باره توضیح می دهد، زمانی که قضاوت های اجتماعی فرد کاهش پیدا کند، ممکن است تمرکز از افکار به سمت احساسات کشیده شود. ممکن است بیشتر به این فکر کنید که دوست داشتن شما چه احساس بیشتری به شما می دهد تا اینکه به شغل یا طرز لباس پوشیدن طرف مقابل فکر کنید. همین موضوع ممکن است اهمیت شما را به ایده آل های بیرونی کاهش داده و تمرکز را بر ندای قلبی بگذارد. 

رابطه جنسی شمشیر دولبه افسردگی:

هورمون های احساس خوب در حین رابطه جنسی می توانند شوق زیادی برای افراد به ارمغان بیاورند، اما بعد از رابطه تکلیف چه می شود؟ 

بر اساس آنچه محققین عنوان می کنند؛ پدیده ای به نام “غم و اندوه پس از ارگاسم” وجود دارد که حدود ۳/۱ از زنانی که در مطالعه آنها شرکت کرده اند در بازه ای زمان به غم و اندوه بعد از رابطه جنسی دست پیدا کرده اند. البته ممکن است این پدیده ناشی از پشیمانی یا احساس اجبار باشد، اما محققان نمی توانند علت را به صورت کاملا واضح مشخص کنند. 

تاثیر رابطه جنسی بر مغز,تاثیرات رابطه جنسی بر مغزتاثیر رابطه جنسی بر مغز؛ شمشیر دولبه برای افسردگی

تاثیر رابطه جنسی بر کاهش درد:

زمانی که سرتان درد دارد بهتر است از زیر رابطه جنسی فرار نکنید، مطالعات بسیاری نشان می دهند که آمیزش و رابطه جنسی می تواند علائم را بهبود دهد و سردرد را آرام تر کند. در سال ۲۰۱۳ مطالعه ای صورت گرفت که در آن ۶۰  درصد افرادی که میگرن داشتند و ۳۰ درصد از افرادی که از سردرد خوشه ای رنج می بردند در حین رابطه جنسی تسکین نسبی یا کامل پیدا کرده اند. 

بر اساس مطالعه ای دیگر زنانی که از ناحیه جی تحریک می شوند؛ جهشی را در آستانه درد خود تجربه می کنند. استاد بازنشسته‌ی دانشگاه راتگرز؛ بِوِرلی ویپل مطالعاتی در این زمینه داشته است و عنوان می کند؛ “برای آنها محرک درد بزرگ‌تری لازم بود تا درد را احساس کنند.” 

این استاد بازنشسته دلیل موضوع را بررسی نکرده است اما سایر محققان نتیجه این موضوع را به اکسی توسین مربوط می دانند. در حقیقت “هورمون عشق” که پیوند بین مادر و نوزاد را شکل می دهد می تواند خاصیت ضد دردی هم از خود نشان دهد. 

پاک شدن حافظه با رابطه جنسی:

هر ساله در میان هر ۱۰۰ هزار نفر ۷ نفرشان به فراموشی کلی گذرا مبتلا می شوند، به این صورت که به صورت ناگهانی اما موقت حافظه را از دست می دهند و نمی توان آن را به بیماری عصبی نسبت داد. این موضوع به تاثیر رابطه جنسی، استرس عاطفی، درد، آسیب جزئی به سر، فرآیندهای درمانی و پریدن بداخل آب‌ داغ و سرد بر مغز مربوط باشد. از دست دادن حافظه ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

فرد در زمان رخ دادن این اختلال، نمی‌تواند خاطرات جدیدی شکل بدهد یا وقایع اخیر را به یاد بیاورد، خوشبختانه به نظر می رسد عوارض پایداری ناشی از این اختلال وجود ندارند و باید توجه کرد برخی دلایل فراموشی ارتباطی با زوال عقل ندارند!

تاثیر رابطه جنسی بر مغز,تاثیر رابطه جنسی بر فعالیت هورمون های مغزیتاثیر رابطه جنسی بر مغز؛ پاک شدن موقتی حافظه

بهبود حافظه با رابطه جنسی:

ممکن است رابطه جنسی حافظه را بهبود دهد در صورتی که با یک جانور جونده روبرو باشیم! در سال ۲۰۱۰ مطالعه بر روی هیپوکمپوسِ (ناحیه‌ای از مغز که مرتبط با حافظه است) جوندگانی که رابطه جنسی دائمی داشتند صورت گرفت. این حیوانات د مقایسه با موش های صحرایی که فقط یکبار رابطه جنسی داشتند نورون های بیشتری در مغز خود داشتند. نتیجه این مطالعه از طریق تحقیق دیگری که بر روی موش ها صورت گرفت نیز حمایت شد، البته درباره این موضوع هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است تا تاثیر رابطه جنسی بر حافظه انسان نیز به قطعیت برسد. 

افزایش آرامش با رابطه جنسی:

دقیقا براساس همان مطالعه ای که نشان می داد رابطه جنسی منظم منجر به بهبود عملکرد مغز موش‌های صحرایی می شود، نشان داد این موجودات استرس کمتری دارند، این موضوع درباره انسان هم صادق است، به طوری که افراد دارای رابطه جنسی در موقعیت های عمومی مانند سخنرانی ها واکنش بهتری در مقایسه با کسانی که رابطه جنسی ندارند از خود نشان خواهند داد. کاهش استرس به پایین آمدن فشار خون در افراد دارای رابطه جنسی مربوط می شود.

تاثیر رابطه جنسی بر مغز,ارتباط رابطه جنسی بر روی مغزتاثیر رابطه جنسی بر مغز؛ افزایش آرامش

افزایش احساس خواب آلودگی با رابطه جنسی:

احتمال خواب آلوده شدن مردان در رابطه جنسی از زنان بیشتر است. دلیل این موضوع بر اساس نظر دانشمندان اینگونه توصیف می شوند: آن بخش از مغز که ” قشر جلوی مغز” نام دارد، بعد از انزال آرامش می‌یابد. این اتفاق همراه با آزاد شدن اکسی‌توسین و سروتونین می‌تواند سندروم “بی‌حال و دمر افتادن و به خواب رفتن” را توجیه کند.

گردآوری: بخش پزشکی و سلامت سرپوش

  • 19
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش