پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۰۰۰۱۶

همه چیز درباره سرد مزاجی جنسی

سرد مزاجی جنسیسرد مزاجی جنسی
سردمزاجی جنسی یک وضعیت عدم تمایل به فعالیت‌های جنسی یا کاهش شدید در تحریک جنسی است. در این مقاله از سرپوش، علل و راهکارهای مدیریت سردمزاجی جنسی بررسی می‌شود تا افراد بتوانند بهترین راهکارها را برای بهبود زندگی جنسی خود انتخاب کنند.

سرد مزاجی جنسی چیست؟

سرد مزاجی جنسی، مفهومی که شاید در نگاه اول مبهم و پیچیده به نظر برسد، اما در واقع پدیده‌ای شایع‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنیم. کاهش میل جنسی، بی‌علاقگی به فعالیت‌های جنسی و لذت نبردن از صمیمیت، تنها گوشه‌ای از علائمی هستند که زیر چتر سرد مزاجی جنسی جای می‌گیرند. اما آیا این سردی قابل درمان است؟ چگونه می‌توان شعله‌ی خاموش میل را دوباره برافروخت؟ و اصلا چه دلایلی پشت این بی‌میلی پنهان شده‌اند؟

این که آیا این از دست دادن میل جنسی باید غیرطبیعی تلقی شود یا صرفاً به عنوان یک تغییر از حالت طبیعی، مدت ها مورد بحث بوده است. با توجه به تمایلات جنسی از زوایای مختلف، ادبیات زیادی در مورد از دست دادن میل جنسی در دسترس است. راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی انجمن روانپزشکی آمریکا (DSM-IV)، که طبقه بندی کاری ما از اختلال عملکرد روانی-جنسی را ارائه می دهد، آن را به عنوان اختلال میل جنسی کم فعال و اختلال بیزاری جنسی طبقه بندی می کند. 

باید اشاره کرد که سردمزاجی جنسی مشکلی رایج است و از هر ۵ مرد ۱ نفر - و حتی تعداد بیشتری از زنان - را در مقطعی از زندگی آنها تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، از دست دادن غیرمنتظره میل جنسی - به ویژه زمانی که برای مدت طولانی طول بکشد یا مدام عود کند آزاردهنده خواهد بود، همچنین می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی شخصی، پزشکی یا سبک زندگی باشد که می تواند برای هر دو طرف در یک رابطه ناراحت کننده باشد.

در سفر اکتشافی این مقاله، قصد داریم نقشه راهی در دست بگیریم و با نگاهی علمی و دلسوزانه، زوایای مختلف سرد مزاجی جنسی را بررسی کنیم.

چرا سرد مزاجی جنسی رخ می‌دهد؟

سرد مزاجی جنسی، همانند دیگر مسائل مربوط به سلامت روان و جسم، دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد. گاهی یک عامل به تنهایی کار را خراب می‌کند و گاهی اوقات، هم‌نوایی چند عامل، زمینه‌ی این بی‌میلی را فراهم می‌آورد. بیایید با هم نگاهی به مهم‌ترین این دلایل بیندازیم:

عوامل فیزیولوژیک:

تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، یائسگی، مشکلات تیروئیدی و یا حتی کمبود برخی ویتامین‌ها، می‌توانند میل جنسی را تحت تأثیر قرار دهند. علاوه بر این، بیماری‌های مزمن مثل دیابت و فشار خون بالا نیز از عواملی هستند که نباید دست‌کم گرفته شوند.

عوامل روحی و روانی:

استرس، افسردگی، اضطراب و حتی خستگی مفرط، همگی می‌توانند باعث کاهش میل جنسی شوند. همچنین، تجربیات تلخ گذشته در زمینه‌ی روابط عاطفی یا جنسی، گاهی اوقات منجر به ایجاد ترس و یا بی‌اعتمادی می‌شوند که به سرد مزاجی جنسی دامن می‌زند.

مشکلات رابطه‌ای:

عدم صمیمیت عاطفی، نبودِ تفاهم و گفتگو، همچنین تعارضات حل‌نشده با شریک عاطفی، از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند به سرد مزاجی جنسی منجر شوند. در چنین شرایطی، فرد ممکن است دیگر رابطه‌ی جنسی را راهی برای ابراز عاطفه نبیند و یا حتی از آن به‌عنوان ابزار تنبیه و یا قدرت‌نمایی استفاده کند.

مصرف مواد مخدر و داروها:

برخی از داروهای ضدفشار، ضدافسردگی و یا حتی داروهای مسکن، عوارض جانبی ناخوشایندی همچون کاهش میل جنسی دارند. همچنین، مصرف مواد مخدر و الکل نیز می‌تواند به مشکلات جنسی از جمله سرد مزاجی منجر شود.

افزایش سن:

بسیاری از افراد با افزایش سن، علاقه خود را به رابطه جنسی از دست می دهند که عمدتاً در نتیجه کاهش سطح هورمون های جنسی، مشکلات سلامتی مرتبط با افزایش سن، یا عوارض جانبی داروها است، به خصوص مردان مسن که ممکن است سطح تستوسترون پایینی داشته باشند و باعث خستگی، افسردگی و کاهش میل جنسی می شود. اگر در این مورد نگران هستید با پزشک عمومی خود صحبت کنید. آنها  یک آزمایش خون برای بررسی سطح تستوسترون شما انجام می دهند و در صورت پایین بودن سطح شما می توانند اقدامات لازم را صورت دهند.

بیماری ها:

- اختلالات زنان و زایمان که باعث درد در رابطه جنسی می شود

- اختلالات ارولوژی که باعث ایجاد درد در رابطه جنسی می شود

- سوء مصرف الکل و مواد

- استرس و اضطراب مزمن

- اختلالات غدد درون ریز

- اختلالات عصبی

- اختلالات روانی افسردگی

- خستگی

علائم سرد مزاجی جنسیدلایل سرد مزاجی جنسی

چه داروهایی باعث سرد مزاجی می شوند؟

برخی از داروها گاهی اوقات می توانند میل جنسی را کاهش دهند، مانند:

- دارو برای فشار خون بالا، از جمله دیورتیک ها

- داروهای افسردگی، از جمله داروهای ضد افسردگی SSRI

- داروهای ضد تشنج 

- داروهایی که معمولا برای درمان روان پریشی (یک وضعیت روانی که در آن فرد نمی تواند بین واقعیت و تخیل خود تمایز قائل شود) استفاده می شود، مانند هالوپریدول، و همچنین بسیاری از شرایط دیگر.

- داروهایی مانند سایمتیدین، فیناستراید و سیپروترون که اثرات را مسدود می کنند یا تولید تستوسترون را کاهش می دهند.

اگر نگران هستید که داروهایی که مصرف می کنید، سبب کاهش میل جنسی شما شده باشند، به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. آنها می توانند داروهای شما را بررسی کنند و در صورت لزوم نسخه شما را به چیزی تغییر دهند که احتمال کمتری دارد بر میل جنسی شما تأثیر بگذارد.

انواع سرد مزاجی جنسی:

سرد مزاجی جنسی، یک مفهوم واحد و یکدست نیست. متخصصان، انواع مختلفی از سرد مزاجی را بر اساس شدت و نوع علائم، شناسایی کرده‌اند. شناخت نوع سرد مزاجی، قدم مهمی در انتخاب روش درمانی مناسب است:

سردمزاجی جنسی اولیه:

افرادی که هیچ‌گاه میل جنسی یا لذت جنسی را تجربه نکرده‌اند، مبتلا به سردمزاجی اولیه هستند. این نوع سردمزاجی می‌تواند علل ژنتیکی و یا تربیتی داشته باشد.

سردمزاجی جنسی اکتسابی:

این نوع سردمزاجی، پس از یک دوره‌ی طبیعی از داشتن میل و لذت جنسی، بروز پیدا می‌کند. علل و عوامل ذکر شده در بخش قبل، می‌توانند از شایع‌ترین دلایل سردمزاجی اکتسابی باشند.

سردمزاجی جنسی موضعی:

در این نوع سردمزاجی، فرد صرفاً نسبت به برخی از موقعیت‌ها و یا محرک‌های جنسی تمایل و لذت ندارد. برای مثال، ممکن است فردی تنها در رابطه با همسر خود سردمزاج باشد، اما در فعالیت‌های خودارضایی، میل و لذت طبیعی را تجربه کند.

سردمزاجی جنسی سیطره‌ای:

این نوع سردمزاجی، شدیدترین نوع سردمزاجی محسوب می‌شود و در آن فرد هیچ‌گونه میلی به هیچ‌گونه فعالیت جنسی و یا حتی محرک‌های جنسی از خود نشان نمی‌دهد.

انواع سرد مزاجی جنسیانواع سرد مزاجی جنسی

درمان سرد مزاجی جنسی

خبر خوش اینکه سردمزاجی جنسی، برخلاف تصور رایج، یک حکم ابدی نیست. با شناسایی دلیل زمینه‌ی‌ساز سرد مزاجی و انتخاب روش درمانی مناسب، می‌توان شعله‌ی خاموش میل را دوباره برافروخت و از صمیمیت عاطفی و لذت جنسی، بار دیگر بهره‌مند شد. بیایید نگاهی به برخی از مهم‌ترین روش‌های درمانی سردمزاجی جنسی داشته باشیم:

درمان‌های دارویی:

در مواردی که سردمزاجی جنسی ناشی از تغییرات هورمونی و یا مصرف داروهای خاص باشد، پزشک ممکن است داروهای تنظیم‌کننده‌ی هورمون و یا جایگزین‌کننده‌ی هورمون را تجویز کند. البته به خاطر داشته باشید که مصرف هرگونه دارو حتماً باید تحت نظر پزشک متخصص و با در نظر گرفتن شرایط و عوارض جانبی احتمالی انجام شود.

درمان‌های روان‌شناختی:

اگر ریشه‌ی سردمزاجی، عوامل روحی و روانی مانند استرس، افسردگی یا اضطراب باشد، درمان‌های روان‌شناختی همچون رفتاردرمانی شناختی (CBT) و زوج‌درمانی، می‌توانند بسیار مؤثر واقع شوند. این نوع درمان‌ها به فرد کمک می شود تا الگوهای فکری و رفتاری منفی را که بر میل جنسی تأثیر می‌گذارند، شناسایی و اصلاح کند.

سکس‌تراپی:

سکس‌تراپی، حوزه‌ای تخصصی از روان‌درمانی است که به طور ویژه به بررسی و درمان مشکلات جنسی از جمله سردمزاجی می‌پردازد. سکس‌تراپیست با استفاده از تکنیک‌های مختلف، به زوجین کمک می‌کند تا ارتباطات عاطفی و جنسی مؤثرتری با یکدیگر برقرار کنند و از صمیمیت و لذت جنسی بیشتری برخوردار شوند.

اصلاح سبک زندگی:

تغییرات مثبت در سبک زندگی، می‌تواند تأثیر بسزایی در بهبود سردمزاجی جنسی داشته باشد. داشتن خواب کافی، ورزش منظم، رژیم غذایی سالم، مدیریت استرس و پرهیز از مصرف مواد مخدر و الکل، همگی از عواملی هستند که می‌توانند به تقویت میل جنسی و بهبود عملکرد جنسی کمک کنند.

بازسازی صمیمیت:

فراموش نکنیم که سردمزاجی جنسی، به‌ندرت پدیده‌ای منفرد است و غالباً ریشه در روابط عاطفی زوجین دارد. بنابراین، بهبود صمیمیت عاطفی، گفتگوی صادقانه و بدون قضاوت، و تلاش برای درک متقابل، از ارکان مهم در درمان سردمزاجی جنسی هستند. ایجاد فضایی امن و سرشار از احترام، جایی که بتوان بدون ترس از سرزنش، درباره‌ی نیازها و علایق جنسی با یکدیگر صحبت کرد، می‌تواند زمینه‌ی لازم برای برقراری صمیمیت و بازگرداندن شعله‌ی عشق را فراهم آورد.

درمان روانشناسی سرد مزاجی جنسیدرمان سرد مزاجی جنسی

درمان خانگی سردمزاجی جنسی

غذاهای تند می تواند میل جنسی را افزایش دهد و یکی از راه های درمان سردمزاجی محسوب می شود، ادویه هایی مانند فلفل، رازیانه، گل مریمی و گیاه جعفری می تواند تندی رژیم غذایی را تامین کند. 

میوه های تازه مانند پسته، کشمش و انجیر سبب افزایش میل جنسی می شوند. 

غذاهایی مانند تخمه کدو، شکلات، آووکادو، تخم مرغ و روغن زیتون می تواند میل جنسی را افزایش می دهد. 

از جمله گیاهان گرم می توان به دارچین، شنبلیله و جوز هندی اشاره کرد که سبب افزایش گردش خون در ناحیه شکم و ناحیه تناسلی می شود. 

نحوه مصرف زنجبیل برای درمان سرد مزاجی زنان:

زنجبیل یکی از تقویت کننده ترین مواد غذایی برای میل جنسی است که می تواند تمایلات جنسی را افزایش دهد. 

یک قاشق چای خوری از زنجبیل تازه را در یک فنجان شیر بجوشانید. حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در دمای جوش نگه دارید. برای خوش طعم شدن به آن شکر اضافه کنید و روزی یک بار صبح یا عصر از آن بنوشید تا تاثیر آن را ببینید.

درباره سرد مزاجی جنسیدرمان های روانشناختی سرد مزاجی جنسی

سخن پایانی درباره سردمزاجی جنسی

سردمزاجی جنسی، گرچه تجربه‌ای ناخوشایند است، اما نباید دلیلی برای ناامیدی و شکست روابط عاطفی باشد. با درک درست از این پدیده، شناخت علل زمینه‌ی‌ساز و انتخاب روش درمانی مناسب، می‌توان بر این چالش غلبه کرد و از لذت روابط عاطفی و صمیمیت جنسی، در تمام مراحل زندگی بهره‌مند شد. فراموش نکنیم که ارتباط عمیق و صمیمانه، گنجی است که هیچ سردمزاجی‌ای نمی‌تواند آن را خاموش کند.

گردآوری: بخش سلامت جنسی سرپوش

  • 11
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش