چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲
۱۹:۴۴ - ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۱۳۰۵۴
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

جدیدترین یافته‌ها از اثرات ضد چاقی ویتامین E

ویتامین E,اثرات ضد چاقی ویتامین E
پژوهشگران ژاپنی، یافته های جدیدی را در مورد اثرات ضد چاقی موادی ارائه داده اند که زیرگروهی از ویتامین E هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از وب سایت رسمی "مؤسسه فناوری شیباورا" (Shibaura Institute of Technology)، چاقی و پیامدهای آن برای سلامتی، به یک مشکل جهانی تبدیل شده است. با وجود این، مواد یا داروهای بسیار کمی می توانند با چاقی مبارزه کنند. پژوهشگران ژاپنی در پروژه جدیدی، اثرات ضد چاقی "توکوترینول ها" (Tocotrienols) را که زیرگروهی از ویتامینe هستند، بررسی کردند. آزمایش ها نشان داد که توکوترینول ها، وزن به دست آمده توسط موش ها در رژیم غذایی پرچرب را به طور قابل توجهی کاهش می دهند و سطح کلسترول بد را نیز پایین می آورند. نتایج این پژوهش، راه را برای ارائه درمان های مؤثر چاقی هموار می کنند.

در چند دهه گذشته، چاقی (Obesity) بطور فزآینده ای در سراسر جهان شایع شده است. از آنجا که چاقی اغلب به بروز بیماری های دیگری مانند دیابت (Diabetes) و اختلالات قلبی- عروقی منجر می شود، یک مشکل اجتماعی نگران کننده در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به شمار می رود. اگرچه بسیاری از ما می دانیم که رعایت یک رژیم غذایی متعادل و ورزش فراوان، بهترین راه برای پيش‌گيري از چاقی است اما در صورت لزوم، در اختیار داشتن داروهایی برای درمان موثر آن نیز سودمند خواهد بود.

مواد یا داروهای شناخته شده بسیار کمی وجود دارند که بتوانند به پیشگیری از چاقی و بیماری های ثانویه وحشتناک آن یا درمان آنها کمک کنند. یک مشکل دیگر این است که برخی از مکانیسم های ورای بیماری های ناشی از چاقی، نامشخص هستند. به عنوان نمونه ، شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند چاقی به افزایش استرس اکسیداتیو در بدن منجر می شود. برخی از دانشمندان گمان می کنند که افزایش استرس اکسیداتیو به دلیل این است که چاقی، راه را برای اختلالات عصبی مانند بیماری آلزایمر هموار می کند. با در نظر گرفتن این موضوع، اگر داروهای ضد چاقی نیز عملکرد آنتی اکسیدانی قوی داشته باشند، ممکن است مفید واقع شوند.

یک گروه پژوهشی ژاپنی به سرپرستی پروفسور "کوجی فوکوی" (Koji Fukui) از موسسه فناوری شیباورا در ژاپن، با در نظر گرفتن این پس زمینه تصمیم گرفتند تا تعیین کنند که آیا توکوترینول ها میتوانند ترکیباتی باشند که ما به دنبال آن هستیم. اگرچه نشان داده شده است که توکوترینول ها، افزایش وزن بدن را در موش هایی که با رژیم غذایی پرچرب تغذیه شده اند، سرکوب می کنند ولی اطلاعات زيادي در مورد مکانیسم های اساسی ورای آن یا نحوه انجام گرفتن این کار وجود ندارد. پژوهشگران برای روشن کردن این موضوع، آزمایش های گوناگونی را روی موش هایی که با توکوترینول ها یا بدون آن ها درمان شده بودند، انجام دادند.

همان گونه که انتظار می رفت، تغذیه با رژیم غذایی پرچرب به مدت بیش از ۱۳ هفته باعث شد که موش ها در مقایسه با گروه کنترل شده، وزن زیادی اضافه کنند. در مقابل، موش های دارای رژیم غذایی پرچرب که با توکوترینول ها تحت درمان قرار گرفتند، بطور چشمگیری وزن پایین تری داشتند. پژوهشگران دریافتند که توکوترینول ها، تجمع بافت چربی سفید را در اطراف کلیه ها کاهش می دهند و از کبد در برابر آسیب ناشی از رژیم غذایی پرچرب محافظت می کنند. علاوه بر این ، توکوترینول ها به کاهش سطح لیپوپروتئین با چگالی کم یا کلسترول بد در خون کمک کرد؛ بدون اینکه بر سطح لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول خوب تأثیر بگذارد. پروفسور فوکوی اظهار داشت :نتایج پژوهش ما به طور کلی نشان می دهد که مصرف بیشتر توکوترینول ها در غذاهای روزانه ممکن است برای جلوگیری از چاقی موثر باشد.

ویتامین E,اثرات ضد چاقی ویتامین E

پژوهش های پیشین گزارش داده اند که چاقی ممکن است به اختلال عملکرد شناختی منجر شود. بنابراین پژوهشگران آزمایش های متعددی را نیز برای بررسی این موضوع انجام دادند که آیا توکوترینول ها می توانند به جلوگیری از استرس اکسیداتیو در مغز و کاهش تغییرات شناختی و رفتاری ناشی از رژیم غذایی پرچرب کمک کنند یا خیر.

طی آزمایش، تفاوت معنی داری بین موش هایی که با رژیم غذایی پرچرب تحت درمان قرار گرفتند و موش هایی که با رژیم غذایی پرچرب به علاوه توکوترینول ها درمان شدند، وجود نداشت و هر دو گروه، فعالیت کاهش یافته ای را نشان دادند. با وجود این، به نظر می رسد موش هایی که تنها با رژیم غذایی پرچرب درمان شدند، کمتر در مرکز یک محفظه آزمایش حرکت می کنند. چنین رفتاری عموما مرتبط با اضطراب یا افسردگی در نظر گرفته می شود. پژوهشگران در تلاش برای روشن شدن این که چرا رژیم غذایی پرچرب چنین تأثیری دارد، سطوح چند نشانگر زیستی را بررسی کردند که نشان دهنده استرس اکسیداتیو در مغز هستند و همچنین بیان فاکتورهای نوروتروفیک مشتق از مغز را بررسی کردند که برای رشد نورون ها و عملکرد شناختی ، حیاتی به شمار می روند. با وجود این، آنها هیچ تفاوت قابل توجهی را بین این دو گروه پیدا نکردند و پرسش ما را در مورد این که چرا رژیم غذایی پرچرب بر رفتار موش ها تأثیر دارد، بدون پاسخ باقی گذاشتند.

اگرچه برخی از اثرات توکوترینول ها بر بدن هنوز مانند یک راز باقی مانده اند اما این پژوهش یقینا راه را برای ارائه داروهایی که به مبارزه با چاقی کمک می کنند، هموار می سازد. پروفسور فوکویی گفت: ما امیدواریم که بررسی های ما، امکان پژوهش بیشتر در مورد مواد ضد چاقی مانند توکوترینول ها و ترکیبات مشابه را افزایش دهد. هدف نهایی ما، کاهش تعداد افرادی است که از بیماری های مرتبط با چاقی رنج می برند.

  • 14
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
ویژه سرپوش