جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۹:۴۴ - ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۱۳۰۵۴
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

جدیدترین یافته‌ها از اثرات ضد چاقی ویتامین E

ویتامین E,اثرات ضد چاقی ویتامین E
پژوهشگران ژاپنی، یافته های جدیدی را در مورد اثرات ضد چاقی موادی ارائه داده اند که زیرگروهی از ویتامین E هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از وب سایت رسمی "مؤسسه فناوری شیباورا" (Shibaura Institute of Technology)، چاقی و پیامدهای آن برای سلامتی، به یک مشکل جهانی تبدیل شده است. با وجود این، مواد یا داروهای بسیار کمی می توانند با چاقی مبارزه کنند. پژوهشگران ژاپنی در پروژه جدیدی، اثرات ضد چاقی "توکوترینول ها" (Tocotrienols) را که زیرگروهی از ویتامینe هستند، بررسی کردند. آزمایش ها نشان داد که توکوترینول ها، وزن به دست آمده توسط موش ها در رژیم غذایی پرچرب را به طور قابل توجهی کاهش می دهند و سطح کلسترول بد را نیز پایین می آورند. نتایج این پژوهش، راه را برای ارائه درمان های مؤثر چاقی هموار می کنند.

در چند دهه گذشته، چاقی (Obesity) بطور فزآینده ای در سراسر جهان شایع شده است. از آنجا که چاقی اغلب به بروز بیماری های دیگری مانند دیابت (Diabetes) و اختلالات قلبی- عروقی منجر می شود، یک مشکل اجتماعی نگران کننده در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به شمار می رود. اگرچه بسیاری از ما می دانیم که رعایت یک رژیم غذایی متعادل و ورزش فراوان، بهترین راه برای پيش‌گيري از چاقی است اما در صورت لزوم، در اختیار داشتن داروهایی برای درمان موثر آن نیز سودمند خواهد بود.

مواد یا داروهای شناخته شده بسیار کمی وجود دارند که بتوانند به پیشگیری از چاقی و بیماری های ثانویه وحشتناک آن یا درمان آنها کمک کنند. یک مشکل دیگر این است که برخی از مکانیسم های ورای بیماری های ناشی از چاقی، نامشخص هستند. به عنوان نمونه ، شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند چاقی به افزایش استرس اکسیداتیو در بدن منجر می شود. برخی از دانشمندان گمان می کنند که افزایش استرس اکسیداتیو به دلیل این است که چاقی، راه را برای اختلالات عصبی مانند بیماری آلزایمر هموار می کند. با در نظر گرفتن این موضوع، اگر داروهای ضد چاقی نیز عملکرد آنتی اکسیدانی قوی داشته باشند، ممکن است مفید واقع شوند.

یک گروه پژوهشی ژاپنی به سرپرستی پروفسور "کوجی فوکوی" (Koji Fukui) از موسسه فناوری شیباورا در ژاپن، با در نظر گرفتن این پس زمینه تصمیم گرفتند تا تعیین کنند که آیا توکوترینول ها میتوانند ترکیباتی باشند که ما به دنبال آن هستیم. اگرچه نشان داده شده است که توکوترینول ها، افزایش وزن بدن را در موش هایی که با رژیم غذایی پرچرب تغذیه شده اند، سرکوب می کنند ولی اطلاعات زيادي در مورد مکانیسم های اساسی ورای آن یا نحوه انجام گرفتن این کار وجود ندارد. پژوهشگران برای روشن کردن این موضوع، آزمایش های گوناگونی را روی موش هایی که با توکوترینول ها یا بدون آن ها درمان شده بودند، انجام دادند.

همان گونه که انتظار می رفت، تغذیه با رژیم غذایی پرچرب به مدت بیش از ۱۳ هفته باعث شد که موش ها در مقایسه با گروه کنترل شده، وزن زیادی اضافه کنند. در مقابل، موش های دارای رژیم غذایی پرچرب که با توکوترینول ها تحت درمان قرار گرفتند، بطور چشمگیری وزن پایین تری داشتند. پژوهشگران دریافتند که توکوترینول ها، تجمع بافت چربی سفید را در اطراف کلیه ها کاهش می دهند و از کبد در برابر آسیب ناشی از رژیم غذایی پرچرب محافظت می کنند. علاوه بر این ، توکوترینول ها به کاهش سطح لیپوپروتئین با چگالی کم یا کلسترول بد در خون کمک کرد؛ بدون اینکه بر سطح لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول خوب تأثیر بگذارد. پروفسور فوکوی اظهار داشت :نتایج پژوهش ما به طور کلی نشان می دهد که مصرف بیشتر توکوترینول ها در غذاهای روزانه ممکن است برای جلوگیری از چاقی موثر باشد.

ویتامین E,اثرات ضد چاقی ویتامین E

پژوهش های پیشین گزارش داده اند که چاقی ممکن است به اختلال عملکرد شناختی منجر شود. بنابراین پژوهشگران آزمایش های متعددی را نیز برای بررسی این موضوع انجام دادند که آیا توکوترینول ها می توانند به جلوگیری از استرس اکسیداتیو در مغز و کاهش تغییرات شناختی و رفتاری ناشی از رژیم غذایی پرچرب کمک کنند یا خیر.

طی آزمایش، تفاوت معنی داری بین موش هایی که با رژیم غذایی پرچرب تحت درمان قرار گرفتند و موش هایی که با رژیم غذایی پرچرب به علاوه توکوترینول ها درمان شدند، وجود نداشت و هر دو گروه، فعالیت کاهش یافته ای را نشان دادند. با وجود این، به نظر می رسد موش هایی که تنها با رژیم غذایی پرچرب درمان شدند، کمتر در مرکز یک محفظه آزمایش حرکت می کنند. چنین رفتاری عموما مرتبط با اضطراب یا افسردگی در نظر گرفته می شود. پژوهشگران در تلاش برای روشن شدن این که چرا رژیم غذایی پرچرب چنین تأثیری دارد، سطوح چند نشانگر زیستی را بررسی کردند که نشان دهنده استرس اکسیداتیو در مغز هستند و همچنین بیان فاکتورهای نوروتروفیک مشتق از مغز را بررسی کردند که برای رشد نورون ها و عملکرد شناختی ، حیاتی به شمار می روند. با وجود این، آنها هیچ تفاوت قابل توجهی را بین این دو گروه پیدا نکردند و پرسش ما را در مورد این که چرا رژیم غذایی پرچرب بر رفتار موش ها تأثیر دارد، بدون پاسخ باقی گذاشتند.

اگرچه برخی از اثرات توکوترینول ها بر بدن هنوز مانند یک راز باقی مانده اند اما این پژوهش یقینا راه را برای ارائه داروهایی که به مبارزه با چاقی کمک می کنند، هموار می سازد. پروفسور فوکویی گفت: ما امیدواریم که بررسی های ما، امکان پژوهش بیشتر در مورد مواد ضد چاقی مانند توکوترینول ها و ترکیبات مشابه را افزایش دهد. هدف نهایی ما، کاهش تعداد افرادی است که از بیماری های مرتبط با چاقی رنج می برند.

  • 14
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش