دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۷۷

آشنایی با انواع مشاغل خلاقانه

مشاغل خلاقانه چیستمشاغل خلاقانه اغلب به تلاش و کار زیادی نیاز دارند
به مشاغلی که دارای زمینه های خلاقانه، ابتکار و تفکر اصیل برای ایجاد آثار در حوزه ی هنر و رسانه هستند، مشاغل خلاقانه میگویند. مشاغل خلاقانه اغلب نیازمند تلاش و کار زیادی می باشند که فراتر از ساعات کاری مرسوم زمان می برد. در ای مطلب از سرپوش با تعدادی از مشاغل خلاقانه آشنا می شوید.

مشاغل خلاقانه

افراد خلاق، راه حل های متفاوتی در مقابل چالش های مختلف زندگی ارائه می دهند. درواقع افراد خلاق نسبت به بقیه ی افراد از شیوه های متفاوتی در مقابل انجام فعالیت های خود و یا برای حل مسائل مختلف استفاده می کنند، چنین روش هایی را قبلا کسی انجام نداده است. این افراد می توانند راه حل های جالب و خوبی را بدون یادگیری این روشها و بدون هیچ آشنایی قبلی با مسئله ی مورد نظر ارائه دهند.

خلاقیت به عنوان نوعی مهارت قابل کسب و آموزش تلقی میشود و افراد میتوانند به منظور بالا بردن خلاقیت خود از روش های مختلف استفاده کنند و به پرورش این ویژگی را در وجودشان بپردازند و از آن بهره ببرند. از روش های بالا بردن خلاقیت می توان به پاداش دادن به کنجکاوی خود، ریسک پذیری، انجام کارها بطور تخصصی، نترسیدن از شکست، تقویت اعتماد به نفس ، صرف زمان بیشتر برای خلاقیت، ثبت ایده های خلاقانه در یک دفترچه، استفاده از بارش افکار برای پیدا کردن راه حل های جدید، ترسیم نقشه ی ذهنی برای حل مسئله و به چالش کشیدن خود اشاره کرد.

ویژگی های افراد خلاق

ویژگی های افراد خلاق به شرح زیر می باشد:

> افراد خلاق، علاوه بر برخورداری از انعطاف پذیری بالا، از تغییرات استقبال می کنند و هیچ هراسی از تغییر دادن روش کار خود ندارند.

> یکی از دیگر خصوصیات افراد خلاق، ریسک پذیری آن ها می باشد؛ به این صورت که ایده های جدید را بدون هیچ ترسی انجام میدهند حتی اگر به شکست منجر شود.

> افراد خلاق، احساس ناامیدی در مقابل شکست ها از خود بروز نمی دهند بلکه بیشتر تلاش می کنند تا از این شکست، رها شوند.

> افراد خلاق، ذهن بازی دارند و قادر به بیان ایده های خود به راحتی هستند، حتی اگر احساس کنند که مورد تمسخر دیگران قرار گرفته اند.

اعتمادبه نفس افراد خلاق، ریاد است؛ به این دلیل که باید از ترکیب دو مهارت ارتباط اجتماعی خوب و اعتمادبه نفس برای بیان ایده های خود استفاده کنند.

معرفی مشاغل مناسب برای افراد خلاق

در هر شغل و کسب و کاری، داشتن خلاقیت موجب بهبود روحیه ی کارکنان و استقبال بیشتر مشتری می شود. خیلی از شغل ها بدون خلاقیت، با مشکلی مواجه نمیشوند درحالیکه یکسری از حرفه ها، بدون خلاقیت، از بین می‎ روند. در واقع لازمه ی چنین حرفه هایی، رویکرد غیرمعمول و جدید برای حل مسأله و یا فروش بیشتر است.

- توسعه دهنده ی وب:

وظیفه ی توسعه دهندگان وب، نوشتن کد مورداستفاده برای وب سایت ها است. آنچه را که مردم در یک وب سایت می بینند به مقدار قابل توجهی کدنویسی مناسب نیاز دارد. توسعه دهنده ی وب میتواند پس از تصور کردن صفحه اش با استفاده از کدهای فرانت اِند و بک اِند، اقدام به ساخت آن کند. همچنین توسعه دهندگان وب در وب سایت ها، تجربیات کاربر را بهبود می بخشند و به منظور نظارت و پیگیری عملکرد وب سایت از ابزارهایی استفاده می کنند.

انواع مشاغل خلاقانهمشاغل خلاقانه فراتر از ساعات کاری مرسوم زمان می‌برد

- مشاوره:

اگر در طول دوران کاری خود تجارب با ارزشی را به دست آورده اید و یا دوره هایی را گذرانده اید و دارای مدارکی هستید، میتوانید برای مشاوره دادن به کسب و کارهای کوچک و محلی از تجربیات و مهارت هایتان استفاده کنید. یکی از ایده های خلاقانه کسب و کار، مشاوره میباشد که همواره در حال رونق است. از تجربیات و مهارت های مورد تقاضا می توان به بازاریابی، تعيين استراتژی تجاری، بازاریابی شبکه های اجتماعی و تولید محصولات اشاره کرد. شما با استفاده از رزومه و مدارک اموزشی خود می توانید موجب جلب اعتماد چنین کسب و کارهایی، بخصوص کسب و کارهای نوپا شوید.

- تصویرگر:

یک تصویرگر، موظف است که برای نشریاتی مانند روزنامه ها ، کتاب های کودکان و البته تبلیغات، تصاویر خلاقانه ای را تولید کند. بطور کلی اگر به کارهای خلاقانه و متنوع، علاقه وافری دارید، این شغل، شما را سرگرم می کند و به این ترتیب، شما میتوانید در شرکتهای مختلف طراحی کتاب کودک، بسته‌بندي محصولات و سایر موارد سرگرم کننده به صورت مستقل، کار کنید.

- آهنگسازی:

یکی دیگر از مشاغل خلاقانه که موجب میشود تا دیگران، ایده های نابشان را نشان دهند، آهنگسازی و نوازندگی است. این افراد میتوانند پس از کشف و خلق چیزهای جدید، آن ها را به آثاری ماندگار تبدیل کنند.

- طراح داخلی:

طراحان داخلی به فعالیت بر روی نقشه ی خانه ها ، محل کسب وکارها و فضاهای صنعتی مشغول هستند. همچنین طراحان داخلی، سلیقه ی مشتری و عملکرد یک فضا، بودجه و زیبایی شناسی را با کمک برنامه های کامپیوتری یا طرح ها ی اولیه در نظر می گیرند.

گاهی اوقات طراحان داخلی با سایر متخصصان ساختمان مانند معماران، سازندگان و مهندسان از نزدیک، همکاری می کنند. ممکن است که تخصص آن ها درمورد قسمت خاصی از یک ساختمان، مانند اشپزخانه یا حمام و یا درمورد نوع پروژه، مانند طرح های تجاری یا سازگار با طبیعت باشد.

- تبلیغ نویس:

از مهارت های پولساز در حوزه تبلیغات می توان به شغل تبلیغ نویسی اشاره کرد که درصورت یادگیری آن، درامد بسيار بالايي خواهید داشت. به هنر نوشتن متن های تبلیغاتی که در ذهن مخاطب نقش میبندد؛ تبلیغ نویسی میگویند. از وظایف یک کپی رایتر می توان به نوشتن توضیحات محصول، طراحی شعارهای تبلیغاتی و نوشتن متن های تبلیغاتی در اینستاگرام، اشاره کرد. یک تبلیغ نویس باید نویسندگی را دوست داشته باشد و آشنایی کاملی به روانشناسی فروش و درک نیاز مخاطب داشته باشد. تبلیغ نویس ها به فعالیت برای آژانس های تبلیغاتی و بازاریابی می پردازند یا مستقیما برای یک کسب وکار، کار می کنند. آنها برای تهیه ی یک نسخه ی قانع کننده، اصول بازاریابی را بکار میگیرند تا همراه با عناصر بصری در تبلیغات، ویدیوها و سایر انواع محتوای بازاریابی باشد.

- آرایشگر:

گاهی اوقات آرایش به عنوان یک اثر هنری محسوب میشود ، بنابراین شغل آرایشگری می تواند برای افراد خلاق، یک گزینه ی شغلی باشد. آرایشگران به منظور تغییر دادن چهره ی افراد به بهترین شکل یا مناسب یک نقش خاص( از جمله بازیگران، سیاست مداران و چهره های سرشناس)، از رنگ( به منظور برجسته کردن و بهبود اجزای صورت، رنگ پوست و چهره) استفاده می کنند.

 - نویسندگی و کارهای هنر:

هنرمندی افراد خلاق، از بارزترین ویژگی های آنها به شمار می رود؛ به همین خاطر، یکی از شغل های مناسب افراد خلاق، نویسندگی و کارهای هنری است.

معرفی مشاغل مناسب برای افراد خلاقداشتن ایده مشاغل خلاقانه و هنری همواره در جامعه مورد استقبال بوده است

- توسعه دهنده( برنامه نویس) نت:

برنامه نویسی وب همانند طراحی وبسایت، از پرتقاضاترین و کم عرضه ترین زمینه های کسب درامد در دنیای امروز محسوب می شود. هزاران هزار ایده و وبسایت جدید در هرروز ، وارد عرصه رقابت میشوند و شما میتوانید درآمد جانبی قابل توجهی را با گذراندن این دوره ها به دست آورید.

یکی از مزایای برنامه نویسی وب اینست که به دلیل تقاضای زیادش، بلافاصله پس از یادگیری آن میتوانید مشغول استخدام شوید. اگر بتوانید با تمرکز و خلاقیت در این حوزه رزومه قابل اتکایی را بسازید و بر مهارت هایتان بیافزایید، برنامه نویسی وب سایت به یک کار ثابت، لذتبخش ، چالش برانگیز و البته سودآور تبدیل میشود. شما می توانید به آسانی درباره یادگیری زبان برنامه نویسی مورد نظرتان تحقیق کنید.

- فیلمبردار:

وظیفه ی فیلمبردار، تهیه ی فیلم هایی با کیفیت استودیو است. چنین فیلم هایی می توانند خلاق و سرگرم کننده ، یا جدی و شبه تجاری باشند. بطور کلی شما در شرکت هایی استخدام می شوید که نیازمند فیلم ها و فیلم های شرکتی برای کارمندان اموزشی هستند. دانش شما در مورد نورپردازی، سرعت فیلم، تنظیم و انتخاب پس زمینه – علاوه بر جنبه های فنی عکسبرداری و ارسال فیلم – شما را برای این حرفه واجد شرایط می کند.

تأثیرات مثبت خلاقیت در شغل

افراد خلاق به دلیل داشتن خلاقیت، برای انجام هر چه بهتر شغلشان، توانایی های زیادی دارند. این افراد از بهترین راهها و روشها با صرف کم ترین انرژی برای انجام فعالیت های شغلی خود بهره می برند و به بهترین صورت، مشکلاتشان را حل می کنند. این ویژگی برای افراد، بسیار مفید است و باعث ایجاد موفقیت های خوبی برای آن ها میشود ولی انتخاب شغل مناسب افراد خلاق، سخت است.

این افراد، خسته میشوند که مشاغلی با سبک روتین و تکراری انجام دهند و خلاقیتشان سرکوب می شود. لذا توصیه می کنیم که باید ابتدا خودشان را بشناسند و سپس شغل هایی در راستای خلاقیتشان انتخاب کنند تا درنهایت از انجام شغلشان رضایت داشته باشند.

مشاغل خلاقانه خانگی,مشاغل خانگی خلاقانهمشاغل خلاقانه انعطاف پذیرتر هستند

گردآوری: بخش کار و کارگر سرپوش

  • 10
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش