پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹
۱۱:۲۹ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۱۰۰۶۲۴
موسیقی

واکنش شهرداد روحانی به حواشی کنسرت ارکستر سمفونیک: عمیقاً متأسفم

حواشی ناراحت‌کننده در ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی مطرب است

منوچهر صهبایی و شهرداد روحانی,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی
جدیدترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار گردید که این مجموعه دولتی یکی از شب های پرحاشیه خود طی سال های گذشته را برای مخاطبان رقم زد.

به گزارش مهر، جدید ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی دیشب به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این اجرا شبی تلخ و پرحاشیه برای مخاطبان رقم زد.

بر اساس اعلام قبلی در این برنامه آثاری منتخب از راخمانینف و آثاری از بتهوون برای تماشاگران اجرا شد که البته حاشیه های این برنامه بر متن آن سایه انداخت.

بنیاد رودکی طی روزهای قبل با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرده بود: « باتوجه به مشکلات پزشکی و به تقاضای شهرداد روحانی، رهبر دایم ارکستر سمفونیک تهران، جدید ترین کنسرت این ارکستر به رهبری منوچهر صهبایی اجرا میشود.» اطلاعیه ای که شنیده ها حکایت از دلخوری و واکنش تند صهبایی به آن داشت و همین دلخوری هم احتمالاً جرقه اصلی حاشیه های شب گذشته بود.

صحبت ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حواشی اجرا، باعث شد جدید ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران مبدل به پرحاشیه ترین کنسرت این ارکستر در سال های گذشته شود. کما این که غیبت غیرمنتظره و طولانی مدت شهرداد روحانی در هفته های گذشته هم در برخی محافل غیررسمی و رسانه ای باعث طرح بعضی شایعات و حرف و حدیث ها در مورد پشت پرده این جدایی شده بود.

اظهارات منوچهر صهبایی علیه شهرداد روحانی

منوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران، پیش از آغاز کنسرت ضمن انتقاد از عملیات عمرانی «پهنه رودکی» که به گفته وی در آمدوشد مخاطبان تأثير منفی گذاشته توضیح داد: من به هیچ وجه قرار نبود که در این کنسرت ارکستر سمفونیک تهران، بعنوان رهبر حضور داشته باشم ولی گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به علت مشکلاتی که بوجود آمده بود، دو هفته پیش بدون این که با مسوولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! بدین ترتیب درصورتی که چیز دیگری مثل دلایل پزشکی و از این دست مسایل نوشته اند من قبول ندارم.

او ادامه داد: من در کنسرت امشب بدین دلیل حضور پیدا کردم که آقای سهرابی( معاون تولید هنر و آموزش بنیاد رودکی) از من خواهش کرد تا رهبری ارکستر را به عهده بگیرم. من هم چون دوست داشتم کمک کنم این حضور را پذیرفتم. در حالیکه فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش « مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای قبل ناچار شدم آپاندیسم را عمل کنم. با وجود این وضعیت موافقت کردم تا در این کنسرت حضور داشته باشم.

صهبایی با ابراز تاسف و ناراحتی از اتفاقات ناراحت کننده هفته های قبل در کشور من جمله جان باختن برخی از هموطنان در سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، مراسم تشییع پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در کرمان و سیل استان سیستان و بلوچستان افزود: اجرای این کنسرت دست کم ۱۰ جلسه تمرین نیاز داشت، ولی خوش بختانه نوازنده ها خیلی خوب بودند و ما با دو جلسه تمرین توانستیم برنامه خوبی را ارائه دهیم. بهرحال اتفاق های اخیر کشور باعث تاسف است و ما هم نمی توانیم به این حوادث بی تفاوت باشیم. ما دلمان می خواهد کار کنیم تا این که اعتصاب کنیم. ما کارمان را انجام می دهیم. شعار ما سکوت است ولی سکوتی که پیام آور صلح و دوستی است.

بعد از این جملات صهبایی بود که یکی از تماشاگران سالن که با صدایی بلند گفت: «درست نیست شما پشت سر همکار خود چنین حرفی بزنید که فرار کرده است!» و صهبایی نیز در واکنش به این صحبت ها در اظهارنظری عجیب گفت: «مطرب باید بره دنبال جایی که مطربی اش رو بکنه!». این دیالوگ باعث شد بعضی از مخاطبان دیگر در سالن هم نسبت به گفته های این تماشاگر واکنش نشان دهند.

استراحت نیم ساعته ای که حواشی را دوبرابر کرد

پس از سخنان صهبایی که در بعضی از مقاطع با عکس العمل انتقادی برخی از نوازندگان حاضر بر روی صحنه هم همراه بود، ارکستر سمفونیک تهران به اجرای قطعاتی از راخمانینف و بتهوون پرداخت. ولی با پایان یافتن این بخش بود که آنتراکت معمول ۱۰ دقیقه ای بین بخش اول و دوم کنسرت، حواشی جدید دیگری را رقم زد.

پس از گذشت زمانی حدود بیست دقیقه ای بود که به علت حضور نیافتن بموقع گروه نوازندگان روی صحنه، تماشاگران هم متوجه حاشیه های رخ داده در پشت صحنه کنسرت شدند. کما این که بعضی از آنها در نقاط مختلف جایگاه تماشاگران با دست زدن هایی که نشانه اعتراض بود، خواستار حضور یکی از مدیران برگزاری کنسرت یا نوازندگان برای توضیح در مورد دلایل تأخیر آغاز قسمت دوم برنامه بودند.

این وضعیت نیز در حالی رقم خورد که شنیده شد منوچهر صهبایی به دلیل این شرایط پیش آمده به لحاظ جسمانی دچار عارضه قلبی شده به حدی که برخی از افراد به دنبال تماس با اورژانس برای حضور در تالار وحدت برای مراقبت های پزشکی و رسیدگی به حال جسمی او بودند.

همزمان شنیده شد پس از پایان بخش نخست کنسرت، برخی از نوازندگان ارکستر تصمیم گرفتند به علت اظهارات آغازین صهبایی در مورد شهرداد روحانی، روی صحنه حاضر نشوند. فضایی که هم فضای پشت صحنه ارکستر را تحت‌تأثیر قرار داده بود و هم بسياري از تماشاگران متوجه این امر شده بودند.

صحبت های کنسرت مایستر و اعتراضی که حواشی را به تماشاگران کشاند

بعد از حدود نیم ساعت شنیده ها حکایت از آن داشت به علت اوضاع نامساعد جسمی منوچهر صهبایی و تصمیم برخی از نوازندگان ارکستر مبنی بر حضور نیافتن روی صحنه، سرانجام تصمیم بر این شده است که نوازندگان روی صحنه حاضر شده و به احترام تماشاگرانی که بلیط این کنسرت را خریداری کرده اند با در نظر گرفتن این نکته که منوچهر صهبایی روی صحنه حضور نداشته باشد، قطعاتی را بدون رهبر اجرا کنند.

محمدرضا کریمی کنسرت مایستر ارکستر سمفونیک تهران پس از استقرار نوازندگان در محل اجرای خود خطاب به تماشاگران گفت: متأسفانه در بخش نخست کنسرت بی حرمتی به آقای شهرداد روحانی شد که ما تصمیم گرفتیم برنامه را در قسمت دوم اجرا نکنیم.

همین توضیح کوتاه که موید شنیده ها بود باعث شد این دفعه تعداد بیشتری از تماشاگران نسبت به این اقدام نوازندگان اعتراض نموده و در محل استقرار خود با صدای بلند نسبت به این تصمیم نوازندگان موضع گيري کنند. شرایطی که حتی سبب شد برخی از تماشاگرانی که در ردیف های مختلف سالن نشسته بودند، در واکنش به غیبت منوچهر صهبایی و این اقدام نوازندگان صندلی خویش را ترک کنند.

جالب این که بنظر میرسید نوازندگان ارکستر نیز اجماع کلی روی این تصمیم نداشته اند و همین مسئله هم به خودی خود سبب شد تعدادی از تماشاگران در حمایت از صهبایی و برخی ديگر هم در حمایت از اقدام نوازندگان به موضع گيري بپردازند. در این بین حسن سهرابی معاون تولید هنر و آموزش بنیاد رودکی، محمدرضا صفی مدیر داخلی ارکستر، امید صدیق مدیر روابط عمومی بنیاد رودکی، منیژه صهبایی، مسعود اله یاری و برخی دیگر از کارکنان تالار وحدت نیز سعی زیادی میکردند تا اوضاع به طرف آرام شدن پیش رود.

سرانجام پس از دقایقی بگومگوی پرحاشیه، نوازندگان ارکستر دو قطعه را بدون رهبر ارکستر اجرا کردند تا تماشاگران شاهد یکی از پرحاشیه ترین کنسرت های تالار وحدت در ماه های گذشته باشند. ولی آنچه که در این شرایط میتواند برای مدیران بنیاد فرهنگی هنری رودکی دارای اهمیت باشد، لزوم اطلاع رسانی شفاف و صادقانه در مورد این تغییر بود که درصورتی که طی هفته های گذشته نسبت به دلایل کناره گیری، خروج، انصراف و یا غیبت موجه شهرداد روحانی صورت میگرفت، میتوانست وضعیت آرام تری را برای این کنسرت فراهم سازد.

این در حالیست که عودت بلیت های خریداری شده به تماشاگرانی که خواستار حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند هم می توانست یکی از راه‌های دلجويي از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

محمدرضا کریمی ( کنسرت مایستر)، امیر مینو سپهر، فرزاد صیدی، عاطفه سادات حسینی، دانیال جورابچی، احسان شامی، عرفان شریف زاده، هومان جلالت، بهار فلسفی، محمد حسن ده لاری، فرشاد شیرانی، سارا نادری، سنا معزز، فرناز دارویی نوازندگان ویولن یک، عماد رضا نکویی، مونیکالران، مهوش عسگری، علیرضا چهره قانی، پیمان شامی، عرفان وکیلی، محمد امین واحدی، سارا بیرامزادگان، موژان میرزایی، محمد علی غریبی، نگین حاتمی، علیرضا گلستانه نوازندگان ویولن دو، ماکان خویی نژاد، هستی حامدسپاسی، پارسا هادی، کیانمهر کشاورز، شهرزاد مجد، میرنوید حمیدی، نرگس فلاح پسند، ویلاد ملا حسنی نوازندگان ویولنسل، کاوه تسعیری، امین زمان خان، پژمان اختیاری، زهرا عبدالله زاده، آتنا زنگنه، الهام عادلی زاده، سیده صبا صفوی، مسعود پور بخت، مهدی منادی، علیرضا یزدی نوازندگان آلتو، پورنگ پور شیرازی، مهدی کلانتری، پروانه انارکی، رضا دست فال، علی فریوسفی، محمدرضا جبار نوازنده کنترباس، نازنین احمدزاده، کیمیا شعربافیان نوازندگان ابوا، شهرام رکوعی، مه سیما فلاحی، غزاله میرزازاده نوازندگان فلوت، مینلی دانلیان، یلدا احسانی نوازنده کلارینت، علیرضا متوسلی داراب، فرشاد محمدی نوازنده فاگوت، علی ضرابی، کامیار ماندگاریان نوازندگان ترومپت، سیامک کریم پور، سپهر عباسی، رامین براتی نوازندگان ترومبون، فرشاد شیخی، سیامک میردادیان، فاطمه یوسفی نژاد، نرگس تقی پور نوازندگان هورن، بابک میردادیان نوازنده توبا، محمدرضا پناهی نژاد نوازنده تیمپانی، کاوه میرحسینی، آرمین خیردان و فروف فضلی نوازندگان سازهای ضربی و کلاوسن گروه نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران در کنسرت پنج شنبه شب سوم بهمن ماه حضور داشتند.

برگزاری کنسرت با اجرای آثاری از آنتونیوسالیری، فرانتس شوبرت، لبرون و برخی دیگر از آهنگسازان مطرح موسیقی کلاسیک جهان در فروردین ماه به رهبری مهمان منوچهر صهبایی در تالار وحدت، برپایی کنسرت با اجرای اورتور« اجراگر» از موتزارت، کنسرتو ساکسیفون از اریک لارسون، سمفونی شماره سه در لامینور اثر مندلسون به رهبری مهمان نصیر حیدریان، برگزاری کنسرت با اجرای سمفونی ۹ بتهوون به رهبری شهرداد روحانی در تالار وحدت، اجرای سوئیت سمفونی« شهرزاد» در تیر ماه به رهبری شهرداد روحانی در تالار وحدت، اجرای برترین موسیقی متن های دنیای سینما در مرداد ماه به رهبری شهرداد روحانی در تالار وحدت، برگزاری کنسرت سمفونی« قدرت سرنوشت» جوزپه وردی،« شاگرد جادوگر» پل دوکا،« بولرو» موریس راول و سمفونی« شماره ۴» بتهون در مرداد به رهبری مهمان نیکلاس کراوتز در تالار وحدت، اجرای قطعاتی از موسیقی کلاسیک کشورهای فرانسه و ایتالیا به رهبری نیما کشاورزی در آبان‌ماه ، اجرای آثاری از لوریس چکناواریان در قالب پروژه« صلح و دوستی طی آذر ماه در تالار وحدت، اجرای کنسرت ویژه« بزرگداشت موسیقی جنگ» در آبان ماه به میزبانی تالار وحدت، اجرای قطعاتی از کلود دبوسی آهنگ ساز فقید فرانسوی از مبتکران و طراحان سبک امپرسیونیسم در موسیقی با تک نوازی هارپ طناز بیگی، ژوزف موریس راول آهنگساز فقید فرانسوی و آثاری سرگئی سرگئیه ویچ پروکفیِف آهنگ ساز و پیانیست روس و ایگور استراوینسکی آهنگ ساز روس و از هنرمندان تاثیرگذار موسیقی در قرن بیستم در دی ماه از جمله برنامه های ارکستر سمفونیک تهران در ماه های قبل بوده است.

***

واکنش شهرداد روحانی به حواشی کنسرت ارکستر سمفونیک: عمیقاً متأسفم

شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران یک روز پس از اتفاقات و حاشیه‌هایی که در کنسرت شب گذشته این مجموعه دولتی رقم خورد، توضیحاتی را در صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرد.

در متن منتشر شده از سوی شهرداد روحانی آمده است:

«مخاطبان محترم ارکستر سمفونیک تهران. با درود

از آنچه شب گذشته در تالار وحدت و در میانه اجرای ارکستر سمفونیک تهران روی داد، عمیقاً متأسفم. امیدوارم فضای موسیقی ما همچون گذشته در مسیر صلح و دوستی در حرکت باشد. از نوازندگان محترم ارکستر سمفونیک تهران، برای حمایت از مخاطبان برنامه و نیز جایگاه رهبر ارکستر سمفونیک تهران کمال تشکر را دارم.»

شهرداد روحانی این متن را با امضای «مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران» در صفحه شخصی خود منتشر کرده است.

  • 15
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شوماخر,عکس از مایکل شوماخر,عکس شوماخر در بیمارستان بیوگرافی مایکل شوماخر از کودکی تا دوران بزرگسالی اش (عکس همسر و پسرش)

 زاده: ۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹ 

زادگاه: هورت، آلمان غربی

ملیت: آلمان

سالهای فعالیت: ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶

تیم ها: جردن، بنتون، فراری

ادامه
داریوش هخامنشی,بیوگرافی داریوش هخامنشی,همسر داریوش هخامنشی زندگی نامه داریوش هخامنشی (داریوش بزرگ)

سلطنت: ۵۲۲–۴۸۶ قبل از میلاد 

زادروز: ۵۴۹ قبل از میلاد

فوت: ۴۸۶ قبل از میلاد

دین و مذهب: مزدیسنا

خاندان: هخامنشیان

ادامه
آدام اسمیت,عکس های آدام اسمیت,زندگینامه آدام اسمیت زندگی نامه آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد (+ تصاویر)

زاده: ۵ ژوئن ۱۷۲۳

محل تولد: کیرک کالدی، شهرستان فیف، اسکاتلند

ملیت: اسکاتلندی

مکتب: لیبرالیسم کلاسیک

مهمترین علایق: فلسفه سیاسی، فلسفه اخلاق، علم اقتصاد

ادامه
انوشیروان ساسانی,زندگینامه انوشیروان ساسانی,دانش انوشیروان ساسانی بیوگرافی انوشیروان ساسانی از پادشاهان مشهور ساسانی (+ تصاویر)

زادروز:۵۰۱ میلادی

محل تولد: تیسفون، ایران شهر

فوت: ۵۷۹ میلادی

دودمان: خاندان ساسان

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
دیالوگ های فیلم سینمایی,بررسی بهترین دیالوگ ها,دیالوگ های باارزش

سخنوری یکی از ارکان ادبیات ایران و جهان است و نغزگویی و جمله‌های تاثیرگذار دو بن مایه اصیل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همین اصل یکی از پایه‌های ماندگاری فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی را باید در دیالوگ‌هایی جستجو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته‌اند. با توجه به استقبال و درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتیم دیالوگ‌های ماندگار سینمای جهان و ایران و همچنین سریال‌های تلویزیونی را بازنشر کنیم. از این که همراه ما هستید و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

ویژه سرپوش