شنبه ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
۱۱:۳۰ - ۱۴ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۳۳۹۰
رادیو و تلویزیون

محمد بحرانی: قرار نیست سری تازه‌ای از «کلاه‌قرمزی» ساخته شود

محمد بحرانی,اخبار صدا وسیما,خبرهای صدا وسیما,رادیو و تلویزیون

«نمايش‌هاي عروسکي» از نوستالژيک‌ترين برنامه‌هايي‌ هستند که از گذشته تاکنون در خاطر ما باقي مانده‌اند. «خانه مادر بزرگه»، «مدرسه موش‌ها»، «کلاه‌قرمزي»، «زي‌زي‌گولو» و «مجيد دلبندم» با تکيه بر عروسک نه‌تنها مورد استقبال کودکان قرار گرفتند، بلکه توسط بزرگسالان نيز دنبال مي‌شدند و اکنون هم با گذشت چنددهه، عروسک‌هاي آن دوران، همچنان مورد توجه مخاطبان امروز است.

با اين وجود مي‌توان دهه هشتاد را دوران بي‌توجهي تلويزيون به عروسک‌ها دانست. در همين سال‌ها بود که بسياري از کارشناسان اعلام کردند، زمان مرگ عروسک‌ها فرارسيده اما برپايي دوباره برنامه کلاه‌قرمزي و ظهور عروسک‌هايي همچون جناب‌خان، بسياري از ذهنيت‌ها نسبت به عروسک را تغيير داد. به گزارش ايلنا، براي بررسي نمايش‌هاي عروسکي در شرايط فعلي با محمد بحراني که گويندگي عروسک‌هاي مختلفي همچون جناب‌خان، ببئي، آقاي همسايه و بسياري ديگر را برعهده داشته به گفت‌و‌گو پرداختيم که در ادامه مي‌خوانيد.

چندي پيش برخي کارشناسان رسانه اعلام کردند که زمان مرگ عروسک‌ها فرارسيده اما در اين چندسال ما شاهد ظهور عروسک جناب‌خان بوديم که با استقبال خوبي از سوي مخاطبان مواجه شد. از سوي ديگر وقتي به تاريخ نمايش‌هاي عروسکي ايران در تلويزيون نگاه مي‌کنيم، در هر دهه نوستالژي‌هاي بسياري را به‌خاطر مي‌آوريم که همچنان مردم با آنها ارتباط برقرار مي‌کنند. «خانه مادربزرگه» در دهه ۶۰ و «مدرسه موش‌ها» در دهه ۷۰ از جمله همين موارد هستند. چه اتفاقي رخ مي‌دهد که حتي با گذشت چهار دهه هنوز مردم با عروسک‌هاي اين مجموعه‌ها ارتباط برقرار مي‌کنند؟

شخصا با اين جمله که زمان مرگ عروسک‌ها فرارسيده موافق نيستم و همين عروسک‌هايي که در دو سه‌سال اخير مخاطبان دوستشان داشتند، مثال نقضي بر اين موضوع است چراکه با وجود اينکه مجموعه کلاه‌‌قرمزي، جناب‌خان و کارهاي عروسکي ديگر تلويزيون از تلويزيون پخش نمي‌شوند، همچنان مردم آنها را دوست داشته و ويدئوي اين برنامه‌ها در فضاي مجازي دست‌به‌دست شده و بازديد به‌شدت بالايي دارند. علاوه بر اين، همين الان عروسک لقمه که حتي هيچ‌وقت در تلويزيون نبوده و از امکان مخاطب ميليوني آن هم استفاده نکرده، به‌واسطه تخصص محمد لقمانيان و تيمش و ايده تازه‌اي که داشتند، مورد استقبال قرار گرفته و مردم به آن خيلي علاقه‌مند هستند. در نهايت نمي‌توان گفت زمان مرگ عروسک‌ها فرارسيده است.

اما در مورد اينکه چه مي‌شود که يک‌سري عروسک ماندگار مي‌شوند؛ به نظرم خيلي بحث گسترده‌اي است. به‌عنوان مثال چند جمله از آقاي طهماسب در اين‌باره ذکر مي‌کنم. اولا اينکه اين موضوع خيلي جادويي ندارد و رمز و رازي در کار نيست. به‌نوعي هر چقدر پول بدهيد، آش مي‌خوريد؛ يعني تا وقتي روي چيزي خون دل، زمان و تمام وجود خود را نگذاريد، نمي‌توان از آن توقع يک کار خيلي ماندگار را داشت. کارهاي عروسکي که در آن سال‌ها ساخته شده‌اند؛ مثل خانه مادربزرگه، کلاه‌قرمزي و مدرسه موش‌ها، تمام زندگي سازندگانشان بودند. من اول مخاطب اين دوستان بودم و بعدها همکارشان شدم و اين را به عينه ديده‌ام و از آنها ياد گرفته‌ام که چطور تمام زندگي‌شان را روي اين موضوع معطوف مي‌کنند.

براي مثال خود آقاي طهماسب در آن چندسالي که کلاه‌قرمزي را توليد کرديم، واقعا در تمام زماني که مشغول توليد نبوديم هم در حال فکرکردن به کار و ايده‌پردازي‌هاي جديد بود. همچنين فکرکردن به آيتم‌ها، داستان، عروسک جديد و آماده‌کردن بچه‌ها براي زمان ضبط، ايشان را درگير مي‌کرد. يعني کل ۱۲ماه سال با مجموعه همراه بود و مدام مي‌خواند و برايش فکر مي‌کرد. در نتيجه کاري مثل کلاه‌قرمزي توليد مي‌شود. يک حرفي که گاهي اوقات آقاي طهماسب مي‌زد، اين بود که وقتي سراغ مفاهيم ابدي ازلي مي‌رويم؛ يعني چيزهايي که در فطرت آدم‌ها هستند، خيلي ديگر زمان‌دار نيست و چيزهايي نيست که وابسته به طبقه اجتماعي خاصي باشد. وقتي يک کاراکتر درست پرداخته شود و راجع به اين موارد حرف بزند، به نظرم کماکان مردم آن را دوست خواهند داشت.

کاراکتر «جناب‌خان» به‌صورتي طراحي شده که هم مي‌تواند مردم را بخنداند و هم آنها را به گريه بيندازد.چه اتفاقي مي‌افتد که يک کاراکتر عروسکي مي‌تواند هم خنده به لب‌هاي مردم بياورد و هم پاي انتقاد گسترده از وضع موجود باشد؟ همچنين در عين حال سانسور کمتري هم در تلويزيون متوجه او شود؟

اينکه يک عروسک مي‌تواند کمي راحت‌تر از آدم‌ها حرف بزند و انتقاد کند، در سابقه تاريخي نمايش عروسکي ما هم هست؛ يعني مبارک هم همين کار را انجام مي‌داد. به‌عنوان مثال در خيمه‌ شب‌بازي‌ها، مبارک انتقادهايي را به وضع حاکم مي‌کرد و بعد فلان حاکم مي‌گفت که اين حرف‌ها چيست و باباي خيمه هم مي‌گفت که من نگفتم، مبارک گفته است. انگار تيزي انتقاد از زبان عروسک کمي کندتر مي‌شود.

راجع به شخصيت جناب‌خان نيز بايد بگويم که حقيقتا تصميم تيمي که پشت آن است، اين بود که ما سعي کنيم با جناب‌خان تا انتهاي احساسات بشري را تست بزنيم، يعني همان‌قدري که اين آدم ممکن است غصه‌دار، عاشق و عصباني شود، ما هم همگي سعي کنيم که همه راه را با اين عروسک برويم. براي اين موضوع تلاش کرديم و نتيجه آن را هم ديديم و اکنون جناب‌خان مي‌تواند حتي بيشتر از يک آدم خشمگين شود و کاملا درباره يک پديده غم‌انگيز حرف بزند و آدم‌ها هم با او گريه کنند. اين در حالي است که اگر شما براي اولين‌بار چهره عروسک را ببينيد، شايد اصلا فکر نمي‌کنيد که ممکن است، با يک حرف يا عملي از اين عروسک به گريه بيفتيد، ولي فکر کنم قسمت‌هاي کمي هم نبوده که مخاطبان با جناب‌خان اشکي هم ريخته‌اند.

باتوجه به اينکه جز تيم اصلي مجموعه کلاه‌قرمزي هم هستيد، در نهايت اين مجموعه به کجا رسيد؟ آيا نوروز سال آينده مي‌توان شاهد مجموعه جديد کلاه‌قرمزي باشيم؟

ما آنجا جز عوامل برنامه هستيم و خيلي از اتفاقاتي که در حوزه تهيه‌کنندگي، مديريت و کارگرداني مي‌افتد، باخبر نيستيم. حتي خيلي اوقات اصلا در جريان موضوعات قرار نمي‌گيريم و اخبار را از خبرنگاران فعال خيلي ديرتر مي‌شنويم. من هم عين شما چيزهايي که شنيده‌ام اين است که مقداري اختلافات بين مديران تلويزيون، سازندگان و تهيه‌کنندگان برنامه بوده که همچنان هم انگار حل نشده است، چراکه ما دعوت به ادامه کار در برنامه نشده‌ايم و تا آنجايي که من مي‌دانم فعلا قرار نيست سري تازه‌اي از اين برنامه ساخته شود، ولي اينکه در آينده چه اتفاقي مي‌افتد مشخص نيست. من شخصا نظرم اين بوده که خيلي خوب است، دوباره ساخته شود، چراکه درواقع ساختن برندهايي از اين دست اصلا ساده نيست. چه بايد بشود که شرايط مهيا شود و برندي اين چنين ساخته شود.

اکنون شما هم در عرصه گويندگي نمايش‌هاي عروسکي فعاليد و هم به بازيگري مشغوليد. محمد بحراني را بيشتر مي‌توان صداپيشه دانست يا بازيگر؟

من نظري روي اين موضوع ندارم. کاري که به من پيشنهاد شود و آن را دوست داشته باشم انجام مي‌دهم. تمام زور خودم را هم مي‌زنم که بهترين اتفاق را ايجاد کنم. بعضي از آنها خوب مي‌شود و بعضي هم نه.

armanmeli.ir
  • 12
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
دیالوگ های آنشرلی

دیالوگ های آنشرلی در این مقاله از سرپوش به بررسی جذابیت های دیالوگ های آنشرلی در سینما و تئاتر می‌پردازیم. آنشرلی، با تاریخچه‌ای غنی در حوزه فرهنگ و هنر، دارای دیالوگ‌هایی است که علاوه بر ارتقاء داستان، به عنوان نمونه‌هایی برجسته از زبان هنری در این صنایع شناخته می‌شوند. اثر آنشرلی  کتاب "آنشرلی" نوشته لوسی ماد مونتگمری، داستان دختری به نام آن شرلی است که در یتیم خانه بزرگ شده و به یک خانواده ثروتمند در شهر مونک هاوس نیو برونزویک در کانادا فروخته می شود. آن شرلی دختری کنجکاو، مهربان و خلاق است که با دیالوگ های خود، شخصیتی دوست داشتنی و ماندگار در ذهن خوانندگان ایجاد کرده است. انیمیشن آنشرلی انیمیشن "آنشرلی" که در سال ۱۹۷۹ در ژاپن ساخته شده است، اقتباسی از رمان "آن در گرین گیبلز" نوشته لوسی ماد مونتگمری است. این انیمیشن، داستان دختری به نام آن شرلی را روایت می کند که در یتیم خانه بزرگ شده و به یک خانواده ثروتمند در شهر مونک هاوس نیو برونزویک در کانادا فروخته می شود. شخصیت های آنشرلی شخصیت های اصلی انیمیشن آنشرلی عبارتند از: آن شرلی: دختری کنجکاو، مهربان و خلاق که با موهای قرمز و شخصیت دوست داشتنی خود، یکی از محبوب ترین شخصیت های ادبیات کودکان است. مریلا کاترین کاتبرت: خواهر بزرگ تر ماتیو کاتبرت که با برادرش در مزرعه گرین گیبلز زندگی می کند. مریلا زنی سخت کوش و جدی است که در ابتدا از حضور آن شرلی در خانه خود خوشحال نیست. ماتیو کاتبرت: برادر کوچک تر مریلا که مردی مهربان و ساده دل است که به سرعت با آن شرلی دوست می شود. دیانا براری: دختر همسایه کاتبرت ها که با آن شرلی دوست می شود. دیانا دختری مهربان و ساده دل است که به سرعت با آن شرلی دوست می شود. دیالوگ های انیمیشن آنشرلی داستان انیمیشن آنشرلی داستان انیمیشن آنشرلی، همانند داستان رمان، از این قرار است که آن شرلی، دختری یتیم که در یتیم خانه بزرگ شده است، توسط خواهر و برادری به نام های مریلا و ماتیو کاتبرت به فرزندخواندگی پذیرفته می شود. مریلا و ماتیو، آن شرلی را برای کمک به انجام کارهای خانه و مزرعه می خواهند. آن شرلی، با موهای قرمز آتشین و شخصیت دوست داشتنی خود، به سرعت با مریلا و ماتیو و همچنین با همسایه آنها، دیانا براری، دوست می شود. آن شرلی، با ماجراجویی ها و شیطنت های خود، زندگی کاتبرت ها را زیر و رو می کند و به آنها یاد می دهد که چگونه از زندگی لذت ببرند. نکات مثبت آنشرلی انیمیشن آنشرلی، از جمله انیمیشن های ماندگار و خاطره انگیزی است که با داستان جذاب و شخصیت های دوست داشتنی خود، مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است. از جمله نکات مثبت این انیمیشن می توان به موارد زیر اشاره کرد: - داستان انیمیشن آنشرلی، همانند داستان رمان، داستانی جذاب و پرکشش است که مخاطبان را از ابتدا تا انتها درگیر خود می کند. - شخصیت های انیمیشن آنشرلی، از جمله آن شرلی، مریلا، ماتیو و دیانا، شخصیت هایی دوست داشتنی هستند که مخاطبان با آنها ارتباط برقرار می کنند. - انیمیشن آنشرلی، پیام های مثبتی مانند اهمیت خانواده، دوستی و امید را به مخاطبان خود منتقل می کند. دیالوگ های شخصیت آنشرلی دیالوگ های آنشرلی دیالوگ های آنشرلی، بیانگر شخصیت او هستند. او دختری کنجکاو و ماجراجو است که همیشه به دنبال یادگیری چیزهای جدید است. این ویژگی در دیالوگ های او به وضوح دیده می شود. برای مثال، در یکی از دیالوگ ها، آنشرلی از معلم خود می پرسد: "حتی اگر دنیا بد باشد، همیشه چیزهای خوب هم وجود دارد." " تصور اینکه شما یک ملکه هستید واقعا عالی است. شما بدون هیچ گونه ناراحتی از آن لذت می برید و هر زمان که بخواهید می توانید از ملکه بودن دست بردارید، کاری که در زندگی واقعی نمی توانید انجام دهید." "این یک چیز خوب در مورد این جهان است ... همیشه بهارهای بیشتری وجود دارد." "وقتی فکر می‌کنم قرار است اتفاق خوبی بیفتد، به نظر می‌رسد که بر روی بال‌های انتظار پرواز می‌کنم. و سپس اولین چیزی که متوجه می شوم با یک ضربت به زمین می افتم. اما واقعاً ماریلا، قسمت پرواز تا زمانی که ادامه دارد با شکوه است... مثل اوج گرفتن در غروب خورشید است. من فکر می‌کنم که تقریباً تاوان ضربه را می‌پردازد." "خب، نمی توان یکدفعه عادت دختر بچه بودن را کنار گذاشت." "شاید... شاید... عشق به طور طبیعی از یک دوستی زیبا آشکار شد، مانند گل رز طلایی که از غلاف سبزش می لغزد."  "این یک ایده دوست داشتنی است، دایانا؛ زندگی کردن به گونه ای که نامت را زیبا کنی، حتی اگر در آغاز زیبا نبود... آن را در افکار مردم برای چیزی آنقدر دوست داشتنی و دلپذیر قرار می دهد که هرگز به تنهایی به آن فکر نمی کنند." "شاید، به هر حال، عاشقانه مانند یک شوالیه که سوار اسب می‌شود، با شکوه و هیاهوی وارد زندگی انسان نشده باشد. شاید مثل یک دوست قدیمی از راه‌های آرام به سمت آدم خزید..." "خب، همه ما اشتباه می کنیم، عزیزم، پس فقط آن را پشت سر بگذار. ما باید از اشتباهات خود پشیمان باشیم و از آنها درس بگیریم، اما هرگز آنها را با خود به آینده منتقل نکنیم." "من معتقدم که زیباترین و شیرین ترین روزها، روزهایی نیستند که در آن اتفاقات بسیار باشکوه یا شگفت انگیز یا هیجان انگیزی رخ دهد، بلکه فقط روزهایی هستند که لذت های کوچک ساده ای را به ارمغان می آورند و به آرامی یکدیگر را دنبال می کنند، مانند مرواریدهایی که از یک رشته می لغزند." "من از دوستی بسیار سپاسگزارم. زندگی را بسیار زیبا می کند." "این بدترین دوران بزرگ شدن است و من در حال درک آن هستم. چیزهایی که در دوران کودکی خیلی می‌خواستی، وقتی به آنها دست پیدا می‌کردی، به نظرت چندان شگفت‌انگیز به نظر نمی‌رسند." "آیا خوب نیست که فکر کنیم فردا روز جدیدی است که هنوز هیچ اشتباهی در آن وجود ندارد." دیالوگ های ماندگار آنشرلی "این خیلی خوب است که در مورد غم ها بخوانید و تصور کنید که قهرمانانه از طریق آنها زندگی می کنید، اما وقتی واقعاً آنها را دارید، خیلی خوب نیست" "خیلی آسان است که شرور باشی بدون اینکه بدانی." "اما واقعاً ماریلا، نمی‌توان در چنین دنیای جالبی برای مدت طولانی غمگین ماند، می‌تواند؟" "زندگی ارزش زیستن را دارد تا زمانی که خنده در آن باشد." "تجربه من این بوده است که شما تقریباً همیشه می توانید از چیزهایی لذت ببرید، اگر تصمیم خود را محکم بگیرید که این کار را انجام دهید." "دنیای قدیمی عزیز تو بسیار دوست داشتنی هستی و من خوشحالم که در تو زنده هستم." "چرا مردم باید برای دعا زانو بزنند؟ اگر واقعاً می خواستم دعا کنم به شما می گویم که چه کار می کردم. من به تنهایی یا در جنگل های عمیق و عمیق به یک میدان بزرگ بزرگ می رفتم و به آسمان - بالا - بالا - بالا - به آن آسمان آبی دوست داشتنی نگاه می کردم که انگار پایانی برای آن وجود ندارد. آبی بودن و سپس من فقط یک دعا را احساس می کنم." "این یکی از مزایای سیزده سالگی است که شما خیلی بیشتر از زمانی که فقط دوازده ساله بودید می دانید" "تا زمانی که نمردی هرگز از غافلگیر شدن در امان نیستی" "کیک‌ ها یک عادت وحشتناک دارند که وقتی می‌ خواهید خوب باشند بد می‌ شوند" "آنه تمام عاشقانه هایت را رها نکن اندکی از آن چیز خوبی است البته نه زیاد اما کمی از آن را حفظ کن" دیالوگ های زیبای آنشرلی سخن پایانی درباره دیالوگ های آنشرلی دیالوگ های آنشرلی، بخشی از جذابیت این شخصیت دوست داشتنی هستند. این دیالوگ ها، شخصیت، امید، خوش بینی و عشق به طبیعت آنشرلی را به خوبی بیان می کنند. گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش